Warren Ellis

Warren Ellis

Yazar
6.9/10
16 Kişi
·
40
Okunma
·
1
Beğeni
·
790
Gösterim
Adı:
Warren Ellis
Unvan:
İngiliz yazar, çizgiroman, video oyun ve film senaristi
Doğum:
Essex, İngiltere, 16 Şubat 1968
Her şey bittiğinde tünelin ucunda görülen ışığın aslında bir yangının alevleri olduğunu fark etmek gibi bir şeydi.
Warren Ellis
Sayfa 212 - İthaki
Sana baktığımda ne görüyorum biliyor musun, Tallow? Onda dokuzu ölü bir polis görüyorum. Sen mesleğini ve kendini önemsemeyi yıllar önce bırakmışsın. Kendine bir bak. Boktan elbisen üstüne uymamış bile. Ve ne kadar berbat bir hafta geçirdiğine dair büyük söylevine rağmen, kızgın bile değilsin. Sadece yorgunsun sen.
Bat hastalıklı bir Dickens çocuğu gibi yudumladı kahvesini. Tallow onun neredeyse "Tanrı hepimizi kutsasın" diyeceğini sandı.
"Vay canına," dedi Bat soluk soluğa. "Sanki bir melek dondurma sıçmış gibi... Ağzımın içinde kahveden gökkuşakları var."
320 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Bıçağı içeride çevirdi.
Avının açılan ağzı dingin bir kan gölüne dönüştü.
Biraz sonra öldü, kanları damlayıp sızdı ve artık ilginç olmaktan çıktı...
320 syf.
·Puan vermedi
Wolverine, Thor, Hellblazer, Fantastic Four gibi çizgi romanlarda yazarlık yapınca, ortaya böyle şahane bir şey çıkıyormuş demek ki. Bir insan Manhattan'ı ancak bu kadar güzel betimleyebilir. Polisiye sevenlerin kesinlikle kaçırmaması gereken bir roman.
320 syf.
·6/10
Ölüm Makinesi |3/5|

Bir daireye baskın yapılıyor. Polis, kapısını kırdığı daireden içeri girip bir bakıyor ki, bütün duvarlar silahlarla sarınmış. Bütün silahlar, bir örüntü ile dizilmiş duvara. Hepsinin bir düzeni ve bir arada durarak büründüğü bir şekil var. Üstelik bütün bu silahlar, daha önce başka cinayetlerde kullanılmış silahlar ise?
İşte, Ölüm Makinesi isimli kitabımız ana karakterimizi böyle bir ortamda bırakıyor. John Tallow, ortağıyla beraber aldığı bir ihbarın olay yerine intikal ettiklerinde, çıkan çatışmada ortağını kaybediyor. Ancak aynı zamanda, yıllardır gizliliği başarıyla sağlanmış bir gizemi de tesadüfen ortaya çıkarıyor.
Polis departmanı, onlarca çözülememiş cinayet dosyasının aniden açılmasından ötürü Tallow’a kızıyor ve bütün o silahların gizemini çözme işi Tallow’a kalıyor. Kitap da bu noktadan sonra başlıyor.

Yazarımız olan Warren Ellis, birçok çizgi roman serisinin altında imzası bulunan bir isim. Onun adı beni kitabı okumadan önce heyecanlandırmaya yetmişti. Üstelik konu da diğer birçok polisiyeye göre daha çizgi roman bir konuydu. Ancak kitap beklediğim kadar harika değildi, yine de, ortalama diyebilirim.
Kitabın aslında en büyük sorunu, işleyemeyeceği bir konuyu sırtlanmış olması. Onlarca farklı silah var ve karakterimiz bu silahların nereden orada olduğunu ve kimin onları oraya koyduğunu bulmak zorunda. Aslında bu başka yazarlara kalsa kitaplarca işlenebilecek bir konu çünkü çok silah var. Ancak bütün bu konu 320 sayfalık bir kitaba sıkıştırıldığı zaman işte bir takım tempo sorunları çıkmış.

Başlarda kitaba hakim olan gizem havası ile sonlara doğru kitaba hakim olan ‘çözdük çözeceğiz’ havası arasında hızlı bir geçiş var. Giriş ve sonuç kısımları arasındaki gelişme faslı biraz hızlı akıyor ve eğer gözden kaçırırsanız nerede olduğunuzu şaşırabilirsiniz.

Peki yine de severek okudum mu? Ben eğlendim. Eğer biraz daha kötü olsaydı harcadığım zamana değmez derdim ama tam ortalamada kaldı. Kitabı okuduğum için ne çok mutluyum ne de kitabı okuduğum için çok mutsuzum.

Okumaya devam etmemi sağlayan şey karakterlerin ilginçliği oldu açıkçası. Tallow ve kitapta gördüğümüz diğer yan karakterler eğlenceliydi. Tabi aynı şeyi villian karakterimiz için söylemeyeceğim. Kitabın, kendine çerçeve edindiği bir Kızılderili kültürü var. Arada bir Kızılderili kültüründen bahsediyor ve konu bazen bunun üstünden ilerliyor. Konunun ilerleyişi ve bazı karakterlerin altını doldurmak için böyle farklı ve pek el değmemiş bir alanı seçmek güzel ancak bu sırada villian karaktere bir ruh verilmemiş.

Aynı anda hem hikayedeki hem de dedektifi okuyorsunuz. Katilin kısımları aslında kitabın heyecanlı ve gerilimli kısmı olsun diye tasarlanmış ama işte dediğim gibi, karakterin canlı bir karakter olduğunu hissetmiyorsunuz.

Betimlemeler ve anlatım ortalama bir polisiye romanının üstünde. Çizgi roman yazarlığında betimlemeler çizere bırakılıyor olsa da yazarın mekan tasvirindeki yeteneği fena değil, ortalama.

Güzel bir potansiyelin pek iyi kullanılamamış olduğu bir kitap, Ölüm Makinesi. Yine de okuduğuma pişman değilim. Devam kitabı olsa ona da bakardım muhtemelen, karakterler sayesinde. Eğer polisiye kitap okumak istiyorsanız ama okunabilecek diğer bütün polisiye kitapları okuyup yutmuşsanız bakabilirsiniz, ki o zaman da bu kitabı okumaya değer bulur musunuz orası tartışılır.

Silahların ateşlenmeyeceği güzel bir dünya dileğiyle. Kendinize iyi bakın.
20 syf.
·1 günde·8/10
Pretty good

Yet another comic about Thanos' process of conquering the universe. Corvus Glaive and an Outrider can be seen. We see what happens when Thanos discovers a new planet. I also liked the ending hinting that Earth is next. Also, the two short bonus comics at the end were a nice touch.
320 syf.
·Beğendi·6/10
Hikayede geçen olayların hızına yetişmek zor. Çok fazla silah ve çok fazla cinayetin yer aldığı roman, karakterlerin kişilik özelliklerine fazla yer vermemesi açısından biraz tatsız. Film senaryosu olarak daha fazlasını başaracak bir eser. Özellikle aksiyon seven erkek okuyucuların kaçırmaması gereken bir hikaye.
320 syf.
·11 günde·6/10
Sanki kitapta bosluklar var gibiydi. Hikaye akmiyor bazen cok hizli atlamalar yapiyordu. Heyecan eksikti. Belki ceviriden belki romanin kendisinden bazen anlayabilmek icin paragraflari ya da sayfalari tekrar okumak zorunda kaldim. Bir de Kızılderili kulturu ile ilgili ilginc bilgiler vardi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Warren Ellis
Unvan:
İngiliz yazar, çizgiroman, video oyun ve film senaristi
Doğum:
Essex, İngiltere, 16 Şubat 1968

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 40 okur okudu.
  • 22 okur okuyacak.