William Irwin

William Irwin

Yazar
7.5/10
25 Kişi
·
56
Okunma
·
1
Beğeni
·
636
Gösterim
Adı:
William Irwin
Unvan:
Amerikalı Felsefe Profesörü, Yazar
Doğum:
Yonkers, New York, Amerika Birleşik Devletleri, 1970
Şunu anlamalısın: Bu insanların çoğu serbest bırakılmaya hazır değil. Ve büyük bir kısmı o kadar içine girmişler, sisteme o kadar bağımlı hale gelmişler ki, onu korumak için savaşabilirler...
Zen Budizm' de rüzgârda dalgalanan bir bayrağı gözlemleyen üç rahip hakkında bir kıssa ya da mondo vardır. Rahiplerden biri bayrağın nasıl hareket ettiğine işaret eder. İkinci rahip hareket edenin gerçekte bayrak değil rüzgâr olduğunu söyleyerek yanıt verir. Üçüncü rahip ikisini de azarlar. Ne bayrağın ne de rüzgârın hareket etmediğini iddia eder. “Hareket eden zihninizdir.”
Dünyanın mükemmel olmayışı hem onun sanalliginin hem de gerçekliğin alametidir. Ajan smith'in doğrudan cisimlesmesidir. Onun verdiği derse göre aşılamaz engel tecrübesinin biz insanlar için bir şeyi gerçeklik olarak algılamak için gerçeklik sürekli direnendir. Olumlu bir şartıdır.
“Gerçek olduğundan çok emin olduğun bir düş gördün mü hiç Neo? Ya o düşten uyanamasaydın? Düşteki dünya ve gerçek dünya arasındaki farkı nasıl anlardın? ”
'Gerçek nedir? Gerçeği nasıl tanımlarsın? Eğer hissedebildiğin, koklayabildiğin, neyin tadını alabildiğin ve görebildiğin şeylerden bahsediyorsan gerçek o zaman sadece beynin tarafından yorumlanan elektrik sinyalleridir.
William Irwin
Sayfa 84 - Olimpos
Budistler bütün hisseden varlıkların saygıyı hak ettiğini ve bütün hisseden varlıkların Buda'nin tabiatına sahip olduğunu öğretir... Fakat budist ayna yalnızca insanlar için değil, bütün hisseden yaratıklar içindir.
Matrix her acıdan budist bir film değil, öyle olmasına da çalışılmamış. Yukarıdaki celiskileŕ e rağmen matrix filminin başarısı, bir-çok doğu ve batı geleneklerinden çeşitli dini ve felsefi unsurları birlestirerek kullanmasında yatıyor. Filmin dehası, can alıcı repliklerle super imajları, derin fakat çoğu zaman anlaşılmaz. Budist özgürleşme mesajlarını yaratıcı bir bicimde birleştirilmesinde yatıyor. Bizi ayna bir daha baktığımızda şu soruyu sormaya zorluyor: gördüğümüz şey kim ve Ne?
Bir çocuk beden merkezli algıyı gerçeklik olarak aldığında buna benmerkezcilik deriz. Yetişkinler kendilerini evrenin merkezi olarak görmekte ısrar ederlerse buna egotizm deriz.
Varoluşun onun sandığı gibi olmadığını kesfedisini anlatır. Bulantı kitabının ana kahramanı roqyentin istemeden gerçekliğin hakiki doğasının bilincine varır. Bu tecrübenin kendinde uyandırdığı rahatsızlığı yüzünden bana birşey oldu der. Bununla birlikte tasa olan tepkisinin geçici delilik anı diye önemsememeye başlar. Daha sonra okuyucular onun aklını kaybedip kaybetmediğini meraka iter... Bu tecrübeler roquentin in gerçekliğe karşı duyduğu güveni sarsar ve hicbir şey katlanılamaz sonucuna varır. Düzeni ve sürekliliği kaybeder. Roquentin in tecrübesi kaygı yüklü hissetmesine yol açar. Bulantı sonunda roquentin in gerceklikle olan temasını yitirdiğinde aslında tabiatın farkına varmaya açıklık kazandırir
Bilim “Gerçeğe” dokunur, bilgisi “Gerçeğin bilgisidir.” Buradaki açmaz basitçe bilimsel bilginin sembolik “büyük Öteki” olarak görev yapamayacağı gerçeğine dayanır. Modern bilim ve Aristotelesçi felsefî ontoloji arasındaki boşluk burada kapatılamamaktadır. Bu boşluk Galileo' yla ortaya çıkar ve her ne kadar temsil edilebilir gerçeklik deneyimimize yeniden çevrilemeseler de işleyen yasalarla uğraştığımız kuantum fiziğinde en üst düzeye çıkmıştır.
Slovoj Žižek
Matrix bir bilim kurgu. Felsefi temaları da ele almış. Varoluşculuk, ve realistlik. Kafa karıştırıcı bir kitap. Henüz keşfedemedigimiz doğa üstü bir gücümüz vardır belki. Sartre, freud gibi felsefecilerin yazıları da vardır. Matrix hakkında düşündürüyor. Filmini izlemistim. Kitabi daha zengin. Mavi hapı seçip kitabı şimdilik rafa kaldiralim
Yüzüklerin Efendisi'ne felsefecilerin gözünden, Tolkien'in hiç sevmediği şekilde, esere yapılan yorumlamaların, verilmek istenilen mesajın arandığı ve farklı farklı yazılar eşliğinde okuduğumuz, sadece eser hakkında farklı düşünce sahibi olabileceğimiz bir eser. Yüzüklerin Efendisi kitabının tam manası ile fanıysanız okumanızı tavsiye ederim.
Peri masalları üzerine adlı çalışmasında Tolkien bir tavsiyede bulunur, gerçek dünyanın baskılarından kaçıp kurgu edebiyatı eserlerini sığınmanın fantastik edebiyatın değişmez unsurlarından biri olduğu savından hareketle başarılı bir kurgu yazarının okurun zihninin giriş yapabileceği bir ikincil dünyanın kapılarını açacağını belirtir Tolkien." Bir kez bu dünyanın kapısından içeri girdiniz mi, yazarın aktardığı her şey sizin için hakikidir artık, o dünyanın kanunlarına uydukları sürece gerçektir anlatılanlar." Işte Hobbit bizi bu dünyanın gerçekliğinden ayırmayı başarsa da, Orta Dünyanın içine girdiğimizde, bu dünyanın gerçekliğine inanmamak için bir sebebimiz yok. Bu kitabı okurken, Tolkien'in Orta Dünyası' nın sıradan bir fantastik edebiyatı ürünü olmadığını, yaratılan karakterler ve yaşanan olaylar açısından felsefi anlamlar taşıdığını öğrendim.
Filmini izledikten sonra, kitabını da okumak hayli ilginç oldu. Hayatı sorgulamaya dönük bağlantıların olduğu güzel bir kitap. Kitabı okumak isteyenler için tavsiyem, önce filmleri izleyip daha sonra kitabı okumalarıdır.
Matrix serisini izledikten sonra büyük hevesle aldığım kitaptır kendileri. Belki de beklentimi filmden dolayı çok fazla tutmuştum, kitabı yarım bıraktım daha sonra tekrar okumayı denedim ama daha fazla götüremedim. Bu kadar çok başlık altında incelenmesi canımı sıktı. Son 100 sayfasına göz gezdirdim ve hala birinci sayfadan itibaren yaptığı gibi sürekli aynı şeyler tekrar ediliyor. Hakkını yememeliyim ki fazla fazla araştırmaları göz önüne seriyor ama beni cezbetmedi. Beklediğimin altında bir kitap oldu. Felsefe kitapları genel anlamda tek bir konu üstünde yoğunlaşıp tekrarlardan ibaret olabiliyor ama bu kitabın konusu gereği mi bilmiyorum daha fazla okuyamadım.
Yüzüklerin efendisi hayranı herkesin okuması gereken bir kitap! Bu müthiş eserin hayranı olan felsefecilerin konuyu derinlemesine işleyerek, eser hakkındaki yorumlarını yazdığı bu kitap, Tolkien romanlarının yanında olmayı kesinlikle hak ediyor. Okuyun, eminim seveceksiniz.

Yazarın biyografisi

Adı:
William Irwin
Unvan:
Amerikalı Felsefe Profesörü, Yazar
Doğum:
Yonkers, New York, Amerika Birleşik Devletleri, 1970

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 56 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 50 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.