William Irwin

William Irwin

Yazar
7.8/10
56 Kişi
·
142
Okunma
·
4
Beğeni
·
755
Gösterim
Adı:
William Irwin
Unvan:
Amerikalı Felsefe Profesörü, Yazar
Doğum:
Yonkers, New York, Amerika Birleşik Devletleri, 1970
Kant için iyi bir hayata sahip olup olmadığınızı belirleyen şey, yaşadığınız tecrübeler değil, yaptığınız seçimlerdir.
Hiç gerçek olduğundan emin olduğun bir rüya gördün mü? Ya bu rüyadan hiç uyanamasaydın o zaman gerçek dünya ile rüya arasındaki farkı nasıl ayırt ederdin?
Şunu anlamalısın: Bu insanların çoğu serbest bırakılmaya hazır değil. Ve büyük bir kısmı o kadar içine girmişler, sisteme o kadar bağımlı hale gelmişler ki, onu korumak için savaşabilirler...
Hiç gerçek olduğundan emin olduğun bir rüya gördün mü? Ya bu rüyadan hiç uyanamasaydın o zaman gerçek dünya ile rüya arasındaki farkı nasıl ayırt ederdin? ... 
360 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Tolkien ve yaratmış olduğu orta dünyanın hayranıyım ...Her bir karakterini ayrı ayrı çok seviyorum ... Ve Hobbit ile ilgili herhangi bir şey duyduğumda veya gördüğümde yüzümde bir tebessüm oluşur ...Ve bu kitabı gördüğümde de aynı tebessümle diyemeyeceğim zira sırıtma desek daha doğru olur hemen alıverdim ...Hobbitler ve diğer karakterlerle ilgili birçok tespit var ...Evet bazı tespitler gerçekten yerinde ve aaa ben neden bunu düşünemedim diye hayıflandığımda oldu ...Felsefi açıdan ünlü düşünür ve yorumcuların da makaleleriyle karakterler çözümlenmeye çalışılmış ...Tolkien sever olarak okudum ve bitirdim ...Yarıda bırakmamak için çaba gösterdim zira kitap baştan sona kendini tekrar etti ...Her makale birbirinin aynı idi ...Tabiri caizse toplama kitap desem yeridir ...Beklentimin çok çok altında kaldı ...
360 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10
Bilen bilir Kızılay Karanfil Caddesindeki Dost Kitabevi'nin anlamını... Orası dostların buluşma mekanıdır, samimiyettir ve bence Ankara'nın simgelerinden biridir. İçeri girdiğinizde kitaplar arasında kendinizi kaybeder ve zamanın nasıl geçtiğini asla anlamazsınız... Yine bir gün zamanı kaybedip Dost Kitabevi'nde kaybolmuşken ve her zamanki gibi Tolkien kitaplarını kolaçan ederken bir kitap çıktı karşıma... Adı “Hobbit ve Felsefe”. Yazarı Tolkien değildi hatta daha önce adını duymadığım yazarlardı. Alsam mı almasam mı derken içim içimi yedi... Almadan eve geldim ancak iki gün sonra dayanamayıp tekrar gittim Dost’a… Kim ne yazardı Hobbit ve Tolkien hakkında? Daha fazla dayanamayıp aldım kitabı ve ilk giriş cümlesini okuduktan sonra dayanamayıp başladım otobüste okumaya... Şöyle diyordu: "Cücelerinizi, büyücünüzü ve yolunuzu kaybetmemeniz için..." ve bir de Nietzsche'nin bir sözü vardı: "Yürürken aklınıza gelenler dışında hiçbir fikre güvenmeyin." Bu cümleler merakımı daha da artırdı ve başladım sayfaları çevirmeye...

Hobbit...Tolkien.... fantastik sever bir okuyucu için çok kıymetlidir bu iki kelime... Alır sizi götürür başka dünyalara... Ben Hobbit'i okurken maceraya kendimi o kadar kaptırmışım ki aslında görmem gereken bazı altı çizili mesajları hep kaçırmışım.. Mesajlar mı? Evet! Aslında Tolkien bana fantastik bir dünya sunmaktan çok derin mesajlar göndermiş bu kurgularla... Ne gibi?

Bir defa geldiğimiz bu dünyada her anın tadını çıkarmamız gerektiğini, maceracı olmamız gerektiğini, keşfetmemiz gerektiğini... Yeşilin kıymetini bilip soğuk betonlardan uzaklaşmamız gerektiğini... Süslü fazlalıklardan kaçınıp sadeleşmemiz gerektiğini, her insanın olağanüstü işler başarabileceğini, zorluklar karşısında pes etmememiz gerektiğini, dostluğun, sadakatin önemini, cesaretten ödün vermememiz gerektiğini, yaşadığımız tecrübelerin hayatımıza kattıklarını, öz sorgulamayı zaman zaman yapmamız gerektiğini daha doğrusu kendimizi tanımamız gerektiğini, hayattaki bazı değerlerin ( dostluk, cesaret, azim, samimiyet vb) paradan puldan çok daha değerli olduğunu, ümidimizi asla kaybetmememiz gerektiğini, doğa ile iç içe olmamız gerektiğini, içimizdeki çocuğu asla kaybetmememiz gerektiğini, makineleşmekten uzak durmamız gerektiğini, irademizi ve kalbimizi temiz bir ayna misali her tür bağlılıktan muaf tutmamız gerektiğini ve ve ve…

Peace is every step ( Her adım barış demektir), diyerek yeni yolculuklara okuyucuları teşvik eden bu güzel inceleme elimizde olan fırsatları değerlendirmemiz gerektiğini, hayatımızda attığımız her bir adımın yeni keşiflere olanak sağlayacağını özellikle belirtmiş.

Kitabı bitirdiğimde çok fazla cümlenin altını çizdiğimi fark ettim, bana rehber oldu bu kitap Tolkien’i daha yakından tanıdım sanırım… Ve kendi içimde bir yolculuğa çıktım.Hep diyoruz ya biz Tolkien severler: “ İyi ki bu dünyadan geçtin güzel insan,” diye… Bu kitabı okuduktan sonra bir daha aynı cümleyi tekrarladığımı biliyorum.

Bazı bölümlerinde diğer yazarlardan ve filozoflardan ayrıntı ile bahsetse de ben odaklandığım alanlardan dolayı detaylarda çok boğulmadım ve dediğim gibi severek bitirdim kitabı…
Hobbit’i daha detaylı incelemek isteyen okurlara ve benim gibi Tolkien aşıklarına kesinlikle tavsiye edilir. Son olarak kitaptan şu alıntıları yapmadan bitiremeyeceğim bu incelemeyi.

“Tolkien'in vermek istediği mesajı açıkça ortaya koyabiliriz: Cömert olun. Yığınla altın biriktirmektense yemekten, neşeyle bağrışmaktan ve coşkulu şarkılar söylemekten zevk alın. Zenginliğinizi sahip olduğunuz maddi varlıklarla değil, aldığınız şükran dileklerinin sayısıyla ölçün. Kök salmış geleneklere ve hayat tarzlarına saygı duymayı öğrenin ve her değişimin iyi yönde olacağını peşinen kabullenmeyin. Elinizdeki oyuncak sayısını artırmaya değil, yaşam kalitenizi yükseltmeye odaklanın. HAYATINIZI SADELEŞTİRİN, SADELEŞTİRİN VE YİNE SADELEŞTİRİN.”

“Seyahate çıkanların hepsi kaybolmaz.”
(NOT THOSE WHO WANDER ARE LOST)

“Dünya üzerinde insana Tolkien'in Orta Dünya öykülerini kendi çocuklarına okumaktan ve böylelikle aynı sevda kıvılcımının Gondor'un işaret ateşleri misali zihinden zihne geçiş yaparak karşısındakinin ruhunda da tutuştuğunu gözlemlemekten daha çok mutluluk verecek his pek nadir bulunsa gerek.”

Son olarak “Cücelerinizi, büyücünüzü ve yolunuzu asla kaybetmeyin ve en önemlisi içinizdeki çocuğa sımsıkı sarılın ve onu asla terk etmeyin… Keyifli okumalar….
360 syf.
Kitabın adını ben olsam "Tolkien ve Felsefe" koyardım. Zira Hobbitlerden ziyade Tolkien in bütün eserlerinden bahseden bir kitap ve ben bu kitabı bundan dolayı çok sevdim:) Bir Tolkien hayranı olarak onun eserlerini daha iyi anladığımı ve analiz ettiğimi düşünüyorum bu kitap sayesinde. Kitap sadece Tolkien in sözlerinden vs. bahsetmiyor. Ünlü felsefecilerin sözlerine de yer verilmiş kitapta. Bu da kitabı daha çok beğenmeme neden oldu.


Kitabı aslında arkadaşım Ged e almıştım. Ama sonra onun kütüphanesinde de olduğunu öğrenince kendi kütüphaneme ekledim kitabı:) hazır ikimizde de varken beraber de okuyalım dedik ve başladık okumaya ama sanırım ben hızımı alamayıp önden bitirdim yolculuğumuzu:)) Umarım kızmamışsındır Gedciğim ama hak ver bana; harika bir felsefeyle ele alınmış kitap. Daha önce düşünmediğim şekilde ele almış Tolkien in kitaplarını... Özellikle de Bilbo Baggins in karakterinin ele alınış biçimi harikaydı. İyiki varsın Tolkien ve Felsefe:)
312 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Matrix bir bilim kurgu. Felsefi temaları da ele almış. Varoluşculuk, ve realistlik. Kafa karıştırıcı bir kitap. Henüz keşfedemedigimiz doğa üstü bir gücümüz vardır belki. Sartre, freud gibi felsefecilerin yazıları da vardır. Matrix hakkında düşündürüyor. Filmini izlemistim. Kitabi daha zengin. Mavi hapı seçip kitabı şimdilik rafa kaldiralim
271 syf.
·7 günde·8/10
Yüzüklerin Efendisi'ne felsefecilerin gözünden, Tolkien'in hiç sevmediği şekilde, esere yapılan yorumlamaların, verilmek istenilen mesajın arandığı ve farklı farklı yazılar eşliğinde okuduğumuz, sadece eser hakkında farklı düşünce sahibi olabileceğimiz bir eser. Yüzüklerin Efendisi kitabının tam manası ile fanıysanız okumanızı tavsiye ederim.
408 syf.
·Beğendi·5/10
Filmlerin ardından bu kitabı okumam ile Matrix evrenini çok daha iyi anladım ve farklı bir açıdan bakmaya başladım. Aslında sadece bir bilim-kurgu üçlemesi değil aynı zamandı önemli felsefi mesajlar içeren bir yapıttır.
Konusuna geçecek olursak.
Konusu tabiki matrix evreni ile ilgili. Kitapta zamanımızın ünlü felsefecilerinden, farklı konularda ve alanlarda görüşlerine yer verilmiştir. Aynı zamanda Aristoles, Platon, Descartes ve Sokrates gibi tarihte büyük öneme sahip birçok felsefeciden kesitler mevcut. Matrix filmlerinin Hıristiyanlık, İslamiyet, Yahudilik, Budizm ve Hinduizm gibi dinler açısından benzerlik ve aynı zamandada tezatlıklarından bahsedilmiştir.
271 syf.
Yüzüklerin efendisi hayranı herkesin okuması gereken bir kitap! Bu müthiş eserin hayranı olan felsefecilerin konuyu derinlemesine işleyerek, eser hakkındaki yorumlarını yazdığı bu kitap, Tolkien romanlarının yanında olmayı kesinlikle hak ediyor. Okuyun, eminim seveceksiniz.
360 syf.
·3 günde·Beğendi·6/10
Peri masalları üzerine adlı çalışmasında Tolkien bir tavsiyede bulunur, gerçek dünyanın baskılarından kaçıp kurgu edebiyatı eserlerini sığınmanın fantastik edebiyatın değişmez unsurlarından biri olduğu savından hareketle başarılı bir kurgu yazarının okurun zihninin giriş yapabileceği bir ikincil dünyanın kapılarını açacağını belirtir Tolkien." Bir kez bu dünyanın kapısından içeri girdiniz mi, yazarın aktardığı her şey sizin için hakikidir artık, o dünyanın kanunlarına uydukları sürece gerçektir anlatılanlar." Işte Hobbit bizi bu dünyanın gerçekliğinden ayırmayı başarsa da, Orta Dünyanın içine girdiğimizde, bu dünyanın gerçekliğine inanmamak için bir sebebimiz yok. Bu kitabı okurken, Tolkien'in Orta Dünyası' nın sıradan bir fantastik edebiyatı ürünü olmadığını, yaratılan karakterler ve yaşanan olaylar açısından felsefi anlamlar taşıdığını öğrendim.
312 syf.
·9/10
Filmini izledikten sonra, kitabını da okumak hayli ilginç oldu. Hayatı sorgulamaya dönük bağlantıların olduğu güzel bir kitap. Kitabı okumak isteyenler için tavsiyem, önce filmleri izleyip daha sonra kitabı okumalarıdır.
312 syf.
·5/10
Matrix serisini izledikten sonra büyük hevesle aldığım kitaptır kendileri. Belki de beklentimi filmden dolayı çok fazla tutmuştum, kitabı yarım bıraktım daha sonra tekrar okumayı denedim ama daha fazla götüremedim. Bu kadar çok başlık altında incelenmesi canımı sıktı. Son 100 sayfasına göz gezdirdim ve hala birinci sayfadan itibaren yaptığı gibi sürekli aynı şeyler tekrar ediliyor. Hakkını yememeliyim ki fazla fazla araştırmaları göz önüne seriyor ama beni cezbetmedi. Beklediğimin altında bir kitap oldu. Felsefe kitapları genel anlamda tek bir konu üstünde yoğunlaşıp tekrarlardan ibaret olabiliyor ama bu kitabın konusu gereği mi bilmiyorum daha fazla okuyamadım.

Yazarın biyografisi

Adı:
William Irwin
Unvan:
Amerikalı Felsefe Profesörü, Yazar
Doğum:
Yonkers, New York, Amerika Birleşik Devletleri, 1970

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 142 okur okudu.
  • 8 okur okuyor.
  • 166 okur okuyacak.
  • 11 okur yarım bıraktı.