Woody Allen

Woody Allen

7.3/10
75 Kişi
·
264
Okunma
·
67
Beğeni
·
5.339
Gösterim
Adı:
Woody Allen
Unvan:
Yazar
Doğum:
New York, Abd, 1 Aralık 1935
ABDli film yönetmeni, senaryo yazarı, aktör, stand-upçı, oyun yazarı, öykücü ve müzisyendir. Genellikle kendi yazdığı, yönettiği ve oynadığı film projelerinde yer alır. New Yorkda doğmuştur ve hala orada yaşamaktadır. Eserlerinde sık sık New Yorku konu edinmiştir.
"Süratli okuma hakkında bir kursa gittim ve 'Savaş ve Barış'ı 20 dakikada okumayı başardım. Olay Rusya’da geçiyor…"
Ah şu modern psikanalistler yok mu! Dünyanın parasını alıyorlar insandan! Benim zamanımda beş Mark'a Freud'un kendisi tedavi ederdi sizi. On Mark'a hem tedavi eder hem de pantolonunuzu ütülerdi. On beş Mark'a Freud kendisini tedavi etmenize izin verirdi...
Özgür seçimlerin demokrasiler için vazgeçilmez olduğunu düşünse de, önce insanların biraz daha eğitimli duruma gelmesi gerektiği kanısında.
Woody Allen
Sayfa 16 - Siren
“Buradayız ama niye geldiğimizi bilmiyoruz. Ne olduğumuzu anlamadan gidiyoruz. Önemli olan, anın keyfini sürmek. Yaşamak, mutlu olmaktır. Ama ben Tanrı’ya inanıyorum ve çevreme baktığımda, pencereden giren güneş ışığını veya geceleri göz kırpan yıldızları gördüğümde, onun daha büyük planları olduğunu ve iyi şeyler tasarladığını biliyorum.”
Arayan cinayet masasından Çavuş Reed'di.
"Hala Tanrı'yı arıyor musun?"
"Evet."
"Yaradan, var oluş nedenimiz, yücelerin yücesi Rabbimiz mi?"
"Doğru."
"Şu anda morgta bu tanıma tamamıyla uyan biri var. Gelip bir baksan iyi olur."
Anahtar Kelimeler: Woody Allen, Eğrisi Doğrusu, Absürd Öykü, Gerçek Dışılık, Mizah, İroni, Eleştiri, Yaratıcılık.

Sinema alanında senarist, yönetmen ve oyuncu kimlikleriyle tanınan Woody Allen aynı zamanda, yazdığı edebi eserlerle de edebiyat dünyasında rol alır. Woody Allen’ın filmlerinden Zelig, edebiyat dalında da birçok eserde işlenen kişilik bölünmesi konusunu ele alan hatrı sayılır ve sıra dışı bir film. İlgilisine benden söylemesi!

Woody Allen’ın 1971 yılında yazdığı Eğrisi Doğrusu, 17 tane gerçek dışı metinden oluşan absürd bir öykü kitabı. Öyküler genel anlamda bir kurgunun içine yedirilen esprilerden yola çıkıyor. Bir anlamda Allen, öykülerini, başından itibaren söz konusu esprilerini patlatmak için kurguluyor. Yazar, bu öykülerinde “doğru” bildiklerimizi mizahi bir tavırla eleştirirken bunların aslında “eğri” olduklarını gözümüze sokar. Dahası, Woody Allen’ın eserinde yer verdiği anlatıcılar da bu çatışmada “eğri”nin safında.

Eğrisi Doğrusu’ndaki eğri-doğru çatışmasına çok fazla felsefi anlam yüklenmemeli. Çünkü kitaptaki öykülerde Allen, birtakım tarihi kişi ve olaylar ile insanların alışılagelmiş fikirlerinin gerçekliğini bozup özgün bir hayal gücüyle bu gerçekleri yeniden kurgular. Öykülerin absrüdlüğü de buradadır. Dünyanın ciddi meselelerini gayr-ı ciddi yorumlar. Bu absürdlük içinde mizah, ironi ve dolayısıyla da güldürüyü barındırır. “Zaytungvari” sözcüğü, Türk okurunun zihninde bu kitabı doğrudan resmeden bir ifade.

Kitap arka kapak yazısında şöyle tanıtılır: “Tek satırlık esprilerden fazlasını arayanlara ilaç gibi gelecek Eğrisi Doğrusu, hem güldürüp hem düşündürme iddiasında dersek yalan olur. İyi vakit geçirin o kadarı yeter.” Kitapta yer alan öyküleri, güldürmek için yazılan ve sadece iyi vakit geçirmek için okunan öyküler olarak tanımlamak öykülere biraz haksızlık olur. Çünkü öyküler klasik ifadeyle “hem güldürür hem de düşündürür.” Bu tanımı mütevazılığa yormak gerekir.

Özet olarak Woody Allen, absürd öykü kitabı Eğrisi Doğrusu’nda yer verdiği öykülerde iğneleyici ve yaratıcı tavrıyla okuru, birtakım yerleşik düşüncelere başka bir pencereden bakmaya zorlar. Bunu yaparken de okuru sıkmadan, akıcı bir dil ve güldürüyle yapar. Eğrisi Doğrusu, düşündürmek için ağır ve kasvetli metinler yazmanın tek yol olmadığını kanıtlıyor.
Bu kitabı bir yıl kadar önce tabletime indirmiştim. Sitenin lanet olasıca federali, kıdemli Ajan https://1000kitap.com/kedili son günlerde "Tabletinizde okunacak Woody Allen epubları vardı onu hatırlayınız" dercesine Woody Allen okuyordu, ismi ilgimi çektiğinden indirdiğim "Evet Ama, Bir Lokomotif Bunu Yapabilir Mi Bakalım" kitabını açıyım bakınıyım bi diyerek okudum böylelikle. Teşekkürler dostum Bogart...

Konuyu kitaptan önce Woody Allen'a getirmek isterim.
Satirlarda dolanirken ilk dikkatimi çeken şey tabuları, sınırları olmayan bir yazarla rastlaşmaktı. Ne din, ne kurallar, ne dayatılan herhangi bir şey...
British Museum'da saklanan ilk sandviç örneğinden bahsedebiliyor; "yumurtalı krep"le "intihar"ı ya da "Helmholtz" ve "kurutulmuş kelebek koleksiyonu" aynı cümlede kullanabiliyor. Okurken sık sık "ya sen bu cümleye böyle mi başladın, nasıl buraya bağladın???!?" oluyorsunuz. Ya da arada ihihhi benzeri sesler çıkarabiliyorsunuz, birkaç cümlede bir sizi şaşırtıp, absürdlüğüyle gülmenize neden olabiliyor.
Bunu dışında kitapta resim sanatından felsefeye, dine varana kadar birçok konuya dokunuluyor, esasen bunları anlatma amacı gütmeden... Birçok sanatçının filozofun adı geçiyor. Ama mizahına yardımcı öğe olarak...
"Bu öykü, gurur ve hiçlik kavramlarına dayandırılmıştır ve oruç tutmanın büyük bir aptallık olduğunu belirtmektedir. Özellikle de boş mideye!" gibi cümleler kurabiliyor.
Tabuları olmadığı için her konuyu da mizahına alet edebiliyor.
Ve çocuksu hayal gücüyle biz okuyucuları yazışına hayran bırakıyor...
Kalemini sevdim Woody Allen.

Incelememi kitapta adının geçmesiyle dilime dolanan Singing In The Rain ile bitiriyorum.
https://youtu.be/D1ZYhVpdXbQ

Herkese iyi okumalar :)
Woody Allen çok zeki bir yazar; zira yaptığı esprileri başka bir nedene bağlamam imkansız.Woody Allen'in kitaplarıyla tanışanlar, mizah kitabı okumanın, maydanoz yemek gibi faydalı olduğunun farkına varırlar.
Woody ALLEN'in ilginç bir cinsel mihazı var. Okuması keyifli. Çok durgun giderken bir anda kahkaha attirabiliyor. Klasik mizah tavrının ötesinde bir mizahi tavır istiyorsanız Allen'i okumalisiniz bence.
Bir hocama hediye olarak aldığım kitaptı, kendisi hediye aldığımı bilirse kabul etmeyeceğimden kitabı önce kendim okumuştum. Bildiğim kadarıyla baskısı yok varsa da ben bir sahaftan almayı tercih etmiştim. Woody Allen'in bu kadar iyi olacağını tahmin etmezdim. Mizahta fazlasıyla iyi olduğunu bildiğim, sınırları olmayan bir adama bu kitabı alırken içeriği de beni hiç yanıltmadı. İyi ki okumuşum. Birçok hikaye barındırıyor kitap içinde. Bir felsefe kitabı istiyorsanız hem de yanında absürt komedi isterseniz bu kitap size göre. İlk defa Allen okuyacaklar için tavsiye edilmediğini okumuştum, bence tavsiye edilmemesi için hiçbir sebep yok.
Okuduğum ilk Woody Allen kitabı. Daha önce filmlerini izlemiştim; fakat kitabı bugüne kısmetmiş. :) Betimlemeleri, duygu düşünce aktarımı oldukça başarılı. Konu olarak kısaca bahsedecek olursam; asosyal olarak tanımlanabilecek bir sinema eleştirmeninin aşk arayışı diyebilirim. Hem kısa olması, hem de komik ve merak uyandırıcı anlatımıyla bir solukta okunabilir bir kitap.
İlk önce kitabını (senaryo) okuyup uzun yıllar sonra seyretmeye nail olduğum bir Woody Allen klasiği. Şu aralar sıkça gördüğümüz benzerlerinin, hayatımıza Woody Allen'la girdiğini anlayabileceğiniz absürt hikayeler serisi. Bu kesmezse "Evet ama Bir Lokomotif "ya da "Parayı Al ve Kaç " (Bir Hırsızın itirafları galiba kitabın adı) gibi film/ kitaplara da bakabilirsiniz. Sonuçta Woody Allen hala film çekmeye devam ediyor ve güzel şeyler hala var.
Türk insanına pek hitap etmeyen mizaha sahip Woody Allen. Bu kitabında da alışılmışın dışında bir şey yok. Woody Ellen'ın kısa hikayeleri...
Benim de okuduğum ilk Woody kitabı kendisi. Bu adamın kitaplarını da filmlerini de kendisini de kendime çok yakın buluyorum. Kelimelere, hemen söylenmezse kafasının içinde sıkışıp patlayacaklarmış gibi davranan Woody'ciğim benim.
Woody Alllen, sarkazmın şahikasında bir adam olduğunu bana düşündürten bir adam..Bu kitabıyla harikalar üretmiş..Murat Menteş ve Alper Kamu kitaplarını yazarken bu yazardan MÜLHEM olabililer..

Yazarın biyografisi

Adı:
Woody Allen
Unvan:
Yazar
Doğum:
New York, Abd, 1 Aralık 1935
ABDli film yönetmeni, senaryo yazarı, aktör, stand-upçı, oyun yazarı, öykücü ve müzisyendir. Genellikle kendi yazdığı, yönettiği ve oynadığı film projelerinde yer alır. New Yorkda doğmuştur ve hala orada yaşamaktadır. Eserlerinde sık sık New Yorku konu edinmiştir.

Yazar istatistikleri

  • 67 okur beğendi.
  • 264 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 113 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları