Woody Allen

Yazar 7,1/10 · 59 Oy · 13 kitap · 217 okunma ·  59 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

59 okur beğendi.
59 puanlama · 97 alıntı
1 haber · 4.233 gösterim
217 okur kitaplarını okudu.
96 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
4 okur kitaplarını şu anda okuyor.
4 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Woody Allen'in Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Woody Allen'in Biyografisi

ABDli film yönetmeni, senaryo yazarı, aktör, stand-upçı, oyun yazarı, öykücü ve müzisyendir. Genellikle kendi yazdığı, yönettiği ve oynadığı film projelerinde yer alır. New Yorkda doğmuştur ve hala orada yaşamaktadır. Eserlerinde sık sık New Yorku konu edinmiştir.
Seda, bir alıntı ekledi.
30 Eki 2014

"Süratli okuma hakkında bir kursa gittim ve 'Savaş ve Barış'ı 20 dakikada okumayı başardım. Olay Rusya’da geçiyor…"

Woody AllenWoody Allen
Furkan, bir alıntı ekledi.
17 Tem 2015

Ah şu modern psikanalistler yok mu! Dünyanın parasını alıyorlar insandan! Benim zamanımda beş Mark'a Freud'un kendisi tedavi ederdi sizi. On Mark'a hem tedavi eder hem de pantolonunuzu ütülerdi. On beş Mark'a Freud kendisini tedavi etmenize izin verirdi...

Woody AllenWoody Allen
nart, bir alıntı ekledi.
13 Tem 2015

Sanatta her şeyin kusursuz olmasını istersiniz; çünkü hayatta böyle değildir.

Woody AllenWoody Allen
Aysel, bir alıntı ekledi.
25 Şub 2015

“Buradayız ama niye geldiğimizi bilmiyoruz. Ne olduğumuzu anlamadan gidiyoruz. Önemli olan, anın keyfini sürmek. Yaşamak, mutlu olmaktır. Ama ben Tanrı’ya inanıyorum ve çevreme baktığımda, pencereden giren güneş ışığını veya geceleri göz kırpan yıldızları gördüğümde, onun daha büyük planları olduğunu ve iyi şeyler tasarladığını biliyorum.”

Yan Etkiler, Woody AllenYan Etkiler, Woody Allen
Çağla, bir alıntı ekledi.
20 Oca 2015

Tüketerek yaşıyoruz. Korkutucu aslında, ama kullan-at ekseninde dönüyor hayatlarımız. Kayboluyoruz. Kaybettiklerimizi aramayı aklımıza getirmeden, yenisini, iyisini, kolayını istiyoruz. Eksilerek yaşıyoruz.

Woody AllenWoody Allen
Freyja, bir alıntı ekledi.
09 Haz 2017 · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Arayan cinayet masasından Çavuş Reed'di.
"Hala Tanrı'yı arıyor musun?"
"Evet."
"Yaradan, var oluş nedenimiz, yücelerin yücesi Rabbimiz mi?"
"Doğru."
"Şu anda morgta bu tanıma tamamıyla uyan biri var. Gelip bir baksan iyi olur."

Evet Ama Bir Lokomotif Bunu Yapabilir Mi Bakalım?, Woody Allen (Epub)Evet Ama Bir Lokomotif Bunu Yapabilir Mi Bakalım?, Woody Allen (Epub)
kitapları seven, bir alıntı ekledi.
20 Nis 2015

Bir insanla birlikte ne kadar saçmalıyorsanız,
o kadar samimisinizdir....

Woody AllenWoody Allen
Freyja, bir alıntı ekledi.
10 Haz 2017 · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

"O zaman yalan. Tanrı yok."
"Bilmiyorum. Zaten ne fark eder? Maaş var ya! Üstelik oldukça iyi."

Evet Ama Bir Lokomotif Bunu Yapabilir Mi Bakalım?, Woody Allen (Epub)Evet Ama Bir Lokomotif Bunu Yapabilir Mi Bakalım?, Woody Allen (Epub)
Çağla, bir alıntı ekledi.
20 Oca 2015

Ölümden korktuğum yok, sɑdece bɑşımɑ geldiği sırɑdɑ orɑdɑ bulunmɑk istemiyorum. Bir şey dɑhɑ. Ölümden sonrɑ yɑşɑm vɑrsɑ ve hepimiz ɑynı yerde buluşɑcɑksɑk beni ɑrɑmɑyın, ben sizi ɑrɑrım.

Woody AllenWoody Allen
Hasan Suphi, bir alıntı ekledi.
09 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İnce, Çok İnce :)
Epistemoloji: Bilgi bilinebilir mi? Bilinemezse, biz bunu nereden biliyoruz?

Evet Ama Bir Lokomotif Bunu Yapabilir Mi Bakalım?, Woody Allen (Sayfa 66 - Ayrıntı)Evet Ama Bir Lokomotif Bunu Yapabilir Mi Bakalım?, Woody Allen (Sayfa 66 - Ayrıntı)
Bütün Alıntıları Göster
Freyja, Evet Ama Bir Lokomotif Bunu Yapabilir Mi Bakalım?'ı inceledi.
10 Haz 2017 · Beğendi · 6/10 puan

Bu kitabı bir yıl kadar önce tabletime indirmiştim. Sitenin lanet olasıca federali, kıdemli Ajan https://1000kitap.com/kedili son günlerde "Tabletinizde okunacak Woody Allen epubları vardı onu hatırlayınız" dercesine Woody Allen okuyordu, ismi ilgimi çektiğinden indirdiğim "Evet Ama, Bir Lokomotif Bunu Yapabilir Mi Bakalım" kitabını açıyım bakınıyım bi diyerek okudum böylelikle. Teşekkürler dostum Bogart...

Konuyu kitaptan önce Woody Allen'a getirmek isterim.
Satirlarda dolanirken ilk dikkatimi çeken şey tabuları, sınırları olmayan bir yazarla rastlaşmaktı. Ne din, ne kurallar, ne dayatılan herhangi bir şey...
British Museum'da saklanan ilk sandviç örneğinden bahsedebiliyor; "yumurtalı krep"le "intihar"ı ya da "Helmholtz" ve "kurutulmuş kelebek koleksiyonu" aynı cümlede kullanabiliyor. Okurken sık sık "ya sen bu cümleye böyle mi başladın, nasıl buraya bağladın???!?" oluyorsunuz. Ya da arada ihihhi benzeri sesler çıkarabiliyorsunuz, birkaç cümlede bir sizi şaşırtıp, absürdlüğüyle gülmenize neden olabiliyor.
Bunu dışında kitapta resim sanatından felsefeye, dine varana kadar birçok konuya dokunuluyor, esasen bunları anlatma amacı gütmeden... Birçok sanatçının filozofun adı geçiyor. Ama mizahına yardımcı öğe olarak...
"Bu öykü, gurur ve hiçlik kavramlarına dayandırılmıştır ve oruç tutmanın büyük bir aptallık olduğunu belirtmektedir. Özellikle de boş mideye!" gibi cümleler kurabiliyor.
Tabuları olmadığı için her konuyu da mizahına alet edebiliyor.
Ve çocuksu hayal gücüyle biz okuyucuları yazışına hayran bırakıyor...
Kalemini sevdim Woody Allen.

Incelememi kitapta adının geçmesiyle dilime dolanan Singing In The Rain ile bitiriyorum.
https://youtu.be/D1ZYhVpdXbQ

Herkese iyi okumalar :)

Mehmet Kesdal, Yan Etkiler'i inceledi.
 27 Şub 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

Woody Allen çok zeki bir yazar; zira yaptığı esprileri başka bir nedene bağlamam imkansız.Woody Allen'in kitaplarıyla tanışanlar, mizah kitabı okumanın, maydanoz yemek gibi faydalı olduğunun farkına varırlar.

Woody ALLEN'in ilginç bir cinsel mihazı var. Okuması keyifli. Çok durgun giderken bir anda kahkaha attirabiliyor. Klasik mizah tavrının ötesinde bir mizahi tavır istiyorsanız Allen'i okumalisiniz bence.

Bir hocama hediye olarak aldığım kitaptı, kendisi hediye aldığımı bilirse kabul etmeyeceğimden kitabı önce kendim okumuştum. Bildiğim kadarıyla baskısı yok varsa da ben bir sahaftan almayı tercih etmiştim. Woody Allen'in bu kadar iyi olacağını tahmin etmezdim. Mizahta fazlasıyla iyi olduğunu bildiğim, sınırları olmayan bir adama bu kitabı alırken içeriği de beni hiç yanıltmadı. İyi ki okumuşum. Birçok hikaye barındırıyor kitap içinde. Bir felsefe kitabı istiyorsanız hem de yanında absürt komedi isterseniz bu kitap size göre. İlk defa Allen okuyacaklar için tavsiye edilmediğini okumuştum, bence tavsiye edilmemesi için hiçbir sebep yok.

İlk önce kitabını (senaryo) okuyup uzun yıllar sonra seyretmeye nail olduğum bir Woody Allen klasiği. Şu aralar sıkça gördüğümüz benzerlerinin, hayatımıza Woody Allen'la girdiğini anlayabileceğiniz absürt hikayeler serisi. Bu kesmezse "Evet ama Bir Lokomotif "ya da "Parayı Al ve Kaç " (Bir Hırsızın itirafları galiba kitabın adı) gibi film/ kitaplara da bakabilirsiniz. Sonuçta Woody Allen hala film çekmeye devam ediyor ve güzel şeyler hala var.

Handenur Hasçelik, Tekrar Çal Sam'ı inceledi.
13 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Okuduğum ilk Woody Allen kitabı. Daha önce filmlerini izlemiştim; fakat kitabı bugüne kısmetmiş. :) Betimlemeleri, duygu düşünce aktarımı oldukça başarılı. Konu olarak kısaca bahsedecek olursam; asosyal olarak tanımlanabilecek bir sinema eleştirmeninin aşk arayışı diyebilirim. Hem kısa olması, hem de komik ve merak uyandırıcı anlatımıyla bir solukta okunabilir bir kitap.

Sertaç Ayyıldız, Yan Etkiler'i inceledi.
16 Nis 11:39 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Türk insanına pek hitap etmeyen mizaha sahip Woody Allen. Bu kitabında da alışılmışın dışında bir şey yok. Woody Ellen'ın kısa hikayeleri...

Kaonashi, Tekrar Çal Sam'ı inceledi.
03 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Benim de okuduğum ilk Woody kitabı kendisi. Bu adamın kitaplarını da filmlerini de kendisini de kendime çok yakın buluyorum. Kelimelere, hemen söylenmezse kafasının içinde sıkışıp patlayacaklarmış gibi davranan Woody'ciğim benim.

Woody Allen mizah anlayışını sevenlerin benim gibi aralarda kahkaha molası verip okuyacakları, gerçek anlamda güldürürken düşündüren keyifli bir kitap. Beyninizi acıtacak kadar düşündürmüyor da, merak etmeyin. :)

B., Muzır Etkiler'i inceledi.
03 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Woody Allen'ın ilk okuduğum kitabıdır. Filmlerinde ki absürdlüğün daha fazlası. Allen'ın ince bir çizgisi yok ya çok seversin ya hiç sevmezsin. ben çok sevenlerdenim. Kitapta en sevdilmerimden:)

Bütün İncelemeleri Göster