Woody Allen

Woody AllenYan Etkiler yazarı
Yazar
7.4/10
285 Kişi
1.104
Okunma
186
Beğeni
15,7bin
Gösterim

Woody Allen Kimdir?

ABDli film yönetmeni, senaryo yazarı, aktör, stand-upçı, oyun yazarı, öykücü ve müzisyendir. Genellikle kendi yazdığı, yönettiği ve oynadığı film projelerinde yer alır. New Yorkda doğmuştur ve hala orada yaşamaktadır. Eserlerinde sık sık New Yorku konu edinmiştir.
Unvan:
Yazar
Doğum:
New York, Abd, 1 Aralık 1935

Okurlar

186 okur beğendi.
1.104 okur okudu.
29 okur okuyor.
514 okur okuyacak.
20 okur yarım bıraktı.

Woody Allen Sözleri ve Alıntıları

Tümünü gör
Bir insanın kendi ölümünü sakince karşılaması ve bir yandan da ıslık çalması olanaksızdır. .............
AKTÖR : Her oyunun bir başlangıcı, ortası ve sonu olmalı . YAZAR: Neden ? AKTÖR: ( kendinden emin) Çünkü doğada bulunan herşeyin bir başlangıcı , ortası ve sonu vardır . YAZAR: Peki ya dairenin ? AKTÖR: Tamam ... Dairenin başlangıcı , ortası ve sonu yoktur ama pek eğlenceli olduğu da söylenemez zaten .
“Temel felsefi sorun şudur: Ormanda bir ağaç devrilse ve etrafta hiç kimse yoksa, ağacın ses çıkardığını nereden bilebiliriz?”
Uzayın içindesin. Biz, boşlukta yüzen şu kadarcık kü­çük bir topuz... Ne tarafın yukarısı olduğunu bilemezsin.

Woody Allen İletileri

Tümünü gör
“Çünkü sadece biz, sahip olduğumuz sevme kapasitesiyle, bu kayıtsız dünyaya anlam kazandırabiliriz.”
Woody Allen
Woody Allen
Hızlı okuma yöntemiyle Dostoyevski’nin Karamazoflarını okudum. Olay Rusya’da geçiyor.
Woody Allen
Woody Allen
Bir insanla birlikte ne kadar saçmalıyorsanız, o kadar samimisinizdir..
Woody Allen
Woody Allen

Woody Allen Yorum ve İncelemeleri

Tümünü gör
95 syf.
7/10 puan verdi
·
Beğendi
·
24 saatte okudu
Spoiler içerir
Sinema dahisi olarak gördüğüm, filmlerini bayılarak izlediğim Woody Allen'ın okuduğum ilk kitabı. Tabi ki de kendisinden eğlenceli bir kitap bekliyordum, ama arada içimi karartacak diye de bir şüphem vardı. Hayır korkmayın iç karartıcı hiç bir unsur içermiyor kitap. Okurken çok eğlendim. Yazar bazen felsefe yapmış, bazen absürt felsefe yapmış, bazen hayal gücünün sınırlarını zorlayarak komedi yapmış; filozoflar, müzisyenler, yazarlar, mafya adamları, din adamları, psikanalistler ile hayalî anılarını yazmış. Bir çok tanıdık isimle kankacılık oynamış. Sınırları olmayan bir yönetmen olduğu gibi, yazarken de kendini sınırlamamış. İnançlara, dinlere, felsefeye, sanata, bilime vermiş veriştirmiş. Kafa dağıtmalık eğlenceli bir kitap. Yorucu okumalardan sonra zihni gevşetecek, sizi okurken zorlamayacak, fakat büyük umutlarla okumamanız gereken de bir kitap aynı zamanda. Size bir hayat dersi falan vermeyecek. Kitaptan beklentiniz sadece tanıdık isimler görmek ve gülmek olsun. Woody Allen'a aşina değilseniz muhtemelen kitap size itici gelecektir. Karanlık bir mizah anlayışı vardır. Okumadan önce bir iki filmini izlerseniz faydası olabilir. Vasat ve bir yere çıkmayan bir iki hikaye için puan kırdım. Bir spoiler: Kafasına yumurtalı krep dolayarak intihara kalkışan bir adam düşünün. Düşünemediniz mi? Woody düşünmüş.. Sevenlerine iyi okumalar..
Evet Ama, Bir Lokomotif Bunu Yapabilir mi Bakalım?’
Evet Ama, Bir Lokomotif Bunu Yapabilir mi Bakalım?’Woody Allen · Ayrıntı Yayınları · 1990185 okunma
232 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
7 günde okudu
Mizah anlayışı insanı tatmin edecek seviyede yüksek bir kitap. Kimi zaman tebessüm ettiren kimi zaman kahkaha attıran bir kurguya sahip. Okuması gayet keyifli. Çeviri kitaplarda genelde mizah alanında birebir başarı elde edilemese de bence kaliteli bir çeviri olmuş. Woody Allen sevenlere, mizahşörlere ve merak edenlere tavsiye edilir. :)
Tüysüz
TüysüzWoody Allen · Siren Yayınları · 2009150 okunma
184 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
·
4 saatte okudu
“Yan Etkiler” tam bir Woody Allen klasiği: içinde bolca delilik, alay, fantezi ve ince eleştiriler içeren bir mizah kitabı. Woody Allen’ın edebiyatta da, sinemada da nevi şahsına münhasır bir tarzı var: Çoğumuzun ya görüp kibarlık adına ses çıkarmadığımız, ya da yetiştirilme şeklimiz ve değer
Yan Etkiler
Yan EtkilerWoody Allen · Siren Yayınları · 2012198 okunma