Woody Allen

Woody Allen

Yazar
7.2/10
83 Kişi
·
280
Okunma
·
68
Beğeni
·
5.693
Gösterim
Adı:
Woody Allen
Unvan:
Yazar
Doğum:
New York, Abd, 1 Aralık 1935
ABDli film yönetmeni, senaryo yazarı, aktör, stand-upçı, oyun yazarı, öykücü ve müzisyendir. Genellikle kendi yazdığı, yönettiği ve oynadığı film projelerinde yer alır. New Yorkda doğmuştur ve hala orada yaşamaktadır. Eserlerinde sık sık New Yorku konu edinmiştir.
"Süratli okuma hakkında bir kursa gittim ve 'Savaş ve Barış'ı 20 dakikada okumayı başardım. Olay Rusya’da geçiyor…"
Ah şu modern psikanalistler yok mu! Dünyanın parasını alıyorlar insandan! Benim zamanımda beş Mark'a Freud'un kendisi tedavi ederdi sizi. On Mark'a hem tedavi eder hem de pantolonunuzu ütülerdi. On beş Mark'a Freud kendisini tedavi etmenize izin verirdi...
“Buradayız ama niye geldiğimizi bilmiyoruz. Ne olduğumuzu anlamadan gidiyoruz. Önemli olan, anın keyfini sürmek. Yaşamak, mutlu olmaktır. Ama ben Tanrı’ya inanıyorum ve çevreme baktığımda, pencereden giren güneş ışığını veya geceleri göz kırpan yıldızları gördüğümde, onun daha büyük planları olduğunu ve iyi şeyler tasarladığını biliyorum.”
Arayan cinayet masasından Çavuş Reed'di.
"Hala Tanrı'yı arıyor musun?"
"Evet."
"Yaradan, var oluş nedenimiz, yücelerin yücesi Rabbimiz mi?"
"Doğru."
"Şu anda morgta bu tanıma tamamıyla uyan biri var. Gelip bir baksan iyi olur."
Dünya, iyi ve kötü insanlara ayrılmış gibiydi. İyiler daha huzurlu uyuyorlar, diye düşünüyordu Cloquet. Kötülerse uyanık olduğu saatlerin tadını daha iyi çıkarıyorlardı.
Bu kitabı bir yıl kadar önce tabletime indirmiştim. Sitenin lanet olasıca federali, kıdemli Ajan https://1000kitap.com/kedili son günlerde "Tabletinizde okunacak Woody Allen epubları vardı onu hatırlayınız" dercesine Woody Allen okuyordu, ismi ilgimi çektiğinden indirdiğim "Evet Ama, Bir Lokomotif Bunu Yapabilir Mi Bakalım" kitabını açıyım bakınıyım bi diyerek okudum böylelikle. Teşekkürler dostum Bogart...

Konuyu kitaptan önce Woody Allen'a getirmek isterim.
Satirlarda dolanirken ilk dikkatimi çeken şey tabuları, sınırları olmayan bir yazarla rastlaşmaktı. Ne din, ne kurallar, ne dayatılan herhangi bir şey...
British Museum'da saklanan ilk sandviç örneğinden bahsedebiliyor; "yumurtalı krep"le "intihar"ı ya da "Helmholtz" ve "kurutulmuş kelebek koleksiyonu" aynı cümlede kullanabiliyor. Okurken sık sık "ya sen bu cümleye böyle mi başladın, nasıl buraya bağladın???!?" oluyorsunuz. Ya da arada ihihhi benzeri sesler çıkarabiliyorsunuz, birkaç cümlede bir sizi şaşırtıp, absürdlüğüyle gülmenize neden olabiliyor.
Bunu dışında kitapta resim sanatından felsefeye, dine varana kadar birçok konuya dokunuluyor, esasen bunları anlatma amacı gütmeden... Birçok sanatçının filozofun adı geçiyor. Ama mizahına yardımcı öğe olarak...
"Bu öykü, gurur ve hiçlik kavramlarına dayandırılmıştır ve oruç tutmanın büyük bir aptallık olduğunu belirtmektedir. Özellikle de boş mideye!" gibi cümleler kurabiliyor.
Tabuları olmadığı için her konuyu da mizahına alet edebiliyor.
Ve çocuksu hayal gücüyle biz okuyucuları yazışına hayran bırakıyor...
Kalemini sevdim Woody Allen.

Incelememi kitapta adının geçmesiyle dilime dolanan Singing In The Rain ile bitiriyorum.
https://youtu.be/D1ZYhVpdXbQ

Herkese iyi okumalar :)
Woody Allen çok zeki bir yazar; zira yaptığı esprileri başka bir nedene bağlamam imkansız.Woody Allen'in kitaplarıyla tanışanlar, mizah kitabı okumanın, maydanoz yemek gibi faydalı olduğunun farkına varırlar.
Woody ALLEN'in ilginç bir cinsel mihazı var. Okuması keyifli. Çok durgun giderken bir anda kahkaha attirabiliyor. Klasik mizah tavrının ötesinde bir mizahi tavır istiyorsanız Allen'i okumalisiniz bence.
Bir hocama hediye olarak aldığım kitaptı, kendisi hediye aldığımı bilirse kabul etmeyeceğimden kitabı önce kendim okumuştum. Bildiğim kadarıyla baskısı yok varsa da ben bir sahaftan almayı tercih etmiştim. Woody Allen'in bu kadar iyi olacağını tahmin etmezdim. Mizahta fazlasıyla iyi olduğunu bildiğim, sınırları olmayan bir adama bu kitabı alırken içeriği de beni hiç yanıltmadı. İyi ki okumuşum. Birçok hikaye barındırıyor kitap içinde. Bir felsefe kitabı istiyorsanız hem de yanında absürt komedi isterseniz bu kitap size göre. İlk defa Allen okuyacaklar için tavsiye edilmediğini okumuştum, bence tavsiye edilmemesi için hiçbir sebep yok.
İlk önce kitabını (senaryo) okuyup uzun yıllar sonra seyretmeye nail olduğum bir Woody Allen klasiği. Şu aralar sıkça gördüğümüz benzerlerinin, hayatımıza Woody Allen'la girdiğini anlayabileceğiniz absürt hikayeler serisi. Bu kesmezse "Evet ama Bir Lokomotif "ya da "Parayı Al ve Kaç " (Bir Hırsızın itirafları galiba kitabın adı) gibi film/ kitaplara da bakabilirsiniz. Sonuçta Woody Allen hala film çekmeye devam ediyor ve güzel şeyler hala var.
Okuduğum ilk Woody Allen kitabı. Daha önce filmlerini izlemiştim; fakat kitabı bugüne kısmetmiş. :) Betimlemeleri, duygu düşünce aktarımı oldukça başarılı. Konu olarak kısaca bahsedecek olursam; asosyal olarak tanımlanabilecek bir sinema eleştirmeninin aşk arayışı diyebilirim. Hem kısa olması, hem de komik ve merak uyandırıcı anlatımıyla bir solukta okunabilir bir kitap.
Türk insanına pek hitap etmeyen mizaha sahip Woody Allen. Bu kitabında da alışılmışın dışında bir şey yok. Woody Ellen'ın kısa hikayeleri...
Woody Allen filmlerini çok severim. Kitabıda büyük bir umutla okumaya başladım. Maalesef 2. hikayeden sonra dayanamayıp yarıda bıraktım. Önyargılı olmamak lazım ütopyalar güzeldir evet ama sanırım benim ütopyalarım güzel, başkalarının ki değil.
Güzel bir oyun.Dikkat bağımlılık yapabilir.Bu adamın bir kitabını okuduğunuzda diğerlerini de okumak isteyeceksiniz;masraflarını benden istemezseniz bunda kötü bir yön yok.
Woody Alllen, sarkazmın şahikasında bir adam olduğunu bana düşündürten bir adam..Bu kitabıyla harikalar üretmiş..Murat Menteş ve Alper Kamu kitaplarını yazarken bu yazardan MÜLHEM olabililer..

Yazarın biyografisi

Adı:
Woody Allen
Unvan:
Yazar
Doğum:
New York, Abd, 1 Aralık 1935
ABDli film yönetmeni, senaryo yazarı, aktör, stand-upçı, oyun yazarı, öykücü ve müzisyendir. Genellikle kendi yazdığı, yönettiği ve oynadığı film projelerinde yer alır. New Yorkda doğmuştur ve hala orada yaşamaktadır. Eserlerinde sık sık New Yorku konu edinmiştir.

Yazar istatistikleri

  • 68 okur beğendi.
  • 280 okur okudu.
  • 16 okur okuyor.
  • 115 okur okuyacak.
  • 6 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları