Yan Etkiler

6,8/10  (6 Oy) · 
24 okunma  · 
5 beğeni  · 
590 gösterim
Ölümsüzlüğe, eserlerimle değil, ölmeyerek kavuşma dileğindeyim.
-Woody Allen-

Çağımızın ünlü sinema ustası, unutulmaz komedyen, kült filmlerin akıllara kazınmış başrol oyuncusu ve kitapları dünyanın her yerinde büyük ilgi gören yazar Woody Allen, uzun bir aradan sonra özenli bir çeviriyle Türkiye'de okurlarıyla buluşuyor. Seksten siyasete, felsefeden gündelik hayatın absürt detaylarına uzanan bir yelpazede, zamanımızın bu önemli figürü Woody Allen, eğlenceli ve entelektüel bir klasikle, Yan Etkiler'le karşınızda.

Yan Etkiler, yaşayan bu büyük efsanenin en keyifli kısa metinlerini, O Henry ödüllü klasiği Kugelmass Olayı dahil olmak üzere bir araya getiriyor. 2008 Cannes Film Festivali'nde büyük ilgi gören son filmi yakında tüm dünya ile beraber ülkemizde de vizyonlara girecek olan Woody Allen, Yan Etkiler'de çarpıcı ve sıradışı gözlemlerini kahkahalarla okuyacağınız denemeler ve öykülerle buluşturuyor.

Çağımızın kültür ve sanat dünyasının devi Woody Allen'ın Yan Etkiler'inin üzerinizdeki etkisinden kolay kolay kurtulmak istemeyeceksiniz.

Yan Etkiler, hayatla inceden inceye dalga geçenlerin, ağlanacak haline kahkahalarla gülenlerin, giderek karamsarlaşan bir dünyaya mizah merceğiyle bakmayı seçenlerin başucu kitabı.

Woody Allen'dan Kahkahalarla Okuyacağınız Bir Klasik:
Yan Etkiler
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2012
 • Sayfa Sayısı:
  184
 • ISBN:
  9786055903022
 • Orijinal Adı:
  Side Effects
 • Çeviri:
  Sıla Okur
 • Yayınevi:
  Siren Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mehmet Kesdal 
 27 Şub 22:07 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

Woody Allen çok zeki bir yazar; zira yaptığı esprileri başka bir nedene bağlamam imkansız.Woody Allen'in kitaplarıyla tanışanlar, mizah kitabı okumanın, maydanoz yemek gibi faydalı olduğunun farkına varırlar.

Nazlıcan Yazıcı 
02 Haz 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 2/10 puan

Woody Allen'ın okuduğum ilk kitabı. Farklı farklı kısa hikayelerden oluşuyor. Absürt mizah diye geçiyor. 175 sayfa olan kitabın çoğu yerinde çok sıkıldım. Mantık dışı, hiçbir sonuca bağlanmayan hikayeleri sevemedim, benim tarzımda değildi. 3 hikaye dışında kitaptan zevk alamadım.

arden 
21 Eki 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Allen'ın espiri anlayışı sizi kendisine çekiyorsa daha fazlası için Annie Hall, Manhattan, Hanna and Her Sister ve blimum Allen filmleri izlenmeli.

Kitaptan 9 Alıntı

“Buradayız ama niye geldiğimizi bilmiyoruz. Ne olduğumuzu anlamadan gidiyoruz. Önemli olan, anın keyfini sürmek. Yaşamak, mutlu olmaktır. Ama ben Tanrı’ya inanıyorum ve çevreme baktığımda, pencereden giren güneş ışığını veya geceleri göz kırpan yıldızları gördüğümde, onun daha büyük planları olduğunu ve iyi şeyler tasarladığını biliyorum.”

Yan Etkiler, Woody AllenYan Etkiler, Woody Allen
Oblomov 
11 May 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

- Zaten kötülük dediğin, aşırıya kaçmış iyilik değil de nedir?
- Nasıl yani?
- Şöyle düşün: Bir adam çok güzel bir şarkı söylerse, mest olursun. Hiç aralıksız söylerse, başına ağrılar girer.
- Doğru.
- Hele de susmamaya kararlıysa, sonunda adamı gırtlaklamak istersin.
- Kesinlikle doğru.

Yan Etkiler, Woody Allen (Siren Yayınları)Yan Etkiler, Woody Allen (Siren Yayınları)
Mehmet Kesdal 
 31 Oca 22:27 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Romanlara yolculuk
Kugelmass bir sihirli dolaba girerek istediği romana gitmektedir, ancak son yolculuğunda bir terslik oldu. Bu kez ne Madam Bovary'e ne de Portnoy'un Feryadına gidebilmişti.O şimdi Yabancılar İçin İspanyolca adlı eski bir ders kitabının içine sıkışıp kalmıştı ve çorak, taşlı bir arazide, canını kurtarmak için koşuyordu. Peşinde, tüylü ve büyük bir kuralsız eylem olan taner (sahip olmak fiili) vardı.

Yan Etkiler, Woody Allen (Sayfa 68 - Siren yayınları)Yan Etkiler, Woody Allen (Sayfa 68 - Siren yayınları)
Mehmet Kesdal 
 31 Oca 01:51 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Nasıl dost olunur.
Cloguet ve Brisseau yıllar önce, hiç olmayacak koşullarda tanışmışlardı.Deux Magost adlı barda iyice kafayı bulan Brisseau, yalpalayarak nehre doğru ilerlemişti.Evinde olduğunu sanarak soyunmuş ama yatak yerine Seine Nehri'ne girmişti.Üstünü örtmek üzere battaniye uzanırken suyu avuçlayınca bağırmaya başlamıştı.O sırada Neuf Köprüsü'nde peruğunun peşinden koşmakta olan Cloguet , buz gibi sulardan yükselen çığlığı duymuştu. O karanlık ve rüzgarlı gecede, bir yabancıyı kurtarmak için hayatını tehlikeye atıp atmayacağına o anda karar vermesi gerekmişti.Böylesine önemli bir kararı aç acına vermeye gönülsüz olduğu için önce bir lokantaya gidip karnını doyurmuştu.Ardından pişmanlığın pençesine düşerek bir olta satın almış ve Brisseau'yu nehirden avlamaya çalışmıştı.Önce kaşık oltası denemişti. Brisseau zokayı tutmayacak kadar akıllı olduğundan , sonunda onu ücretsiz dans dersleriyle kandırarak kıyıya getirmiş, ardından ağ atarak kenara çekmişti.Brisseau'nun boyu ve ağırlığı ölçülürken , iki adam dost olmuşlardı.

Yan Etkiler, Woody Allen (Sayfa 18 - Siren yayınları)Yan Etkiler, Woody Allen (Sayfa 18 - Siren yayınları)
Mehmet Kesdal 
31 Oca 17:36 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kendine bakmak.
Hiçbir aynanın yanından kendisine bir bakış atmadan geçemezdi ve bir keresinde bir spor salonunda havuzdaki yansımasına öylesine takılmıştı ki, yönetim havuzu boşaltmak zorunda kalmıştı.

Yan Etkiler, Woody Allen (Sayfa 20 - Siren yayınları)Yan Etkiler, Woody Allen (Sayfa 20 - Siren yayınları)
Mehmet Kesdal 
31 Oca 18:09 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bağımsız kavramlar.
Juliet Marksisttir, diye kendine hatırlatmada bulundu Cloguet. Üstelik de çok ilginç bir Marksist türüdür; uzun bacaklı, bronz tenli filan. Tanıdığı kadınlar arasında, iki bağımsız kavramı aynı anda aklında tutabilen Ender bireylerden biriydi; mesela hem Hegel diyalektiğini, hem de konuşma yapan bir adamın kulağına dilini sokarsan adamın sesinin neden Jerry Lewis'e benzeyeceğini aynı anda düşünebilirdi.

Yan Etkiler, Woody Allen (Sayfa 20 - Siren yayınları)Yan Etkiler, Woody Allen (Sayfa 20 - Siren yayınları)
Oblomov 
11 May 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

UFO’lar hakkında en sık sorulan soru şudur: Eğer uçan daireler uzaydan geliyorsa, pilotları metruk arazilerde anlamsızca dolanıp durmak yerine neden bizimle temas kurmuyorlar? Bana öyle geliyor ki, başka bir güneş sisteminden gelen yaratıklar için “dolanıp durmak”, sosyal açıdan kabul edilebilir bir ilişki biçimidir. Bir keresinde on sekiz yaşında bir aktrisin peşinde altı ay dolanıp durdum ve hayatımın en güzel günlerini yaşadım.

Yan Etkiler, Woody Allen (Siren Yayınları)Yan Etkiler, Woody Allen (Siren Yayınları)
Nazlıcan Yazıcı 
29 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 2/10 puan

Delilik, göreli bir ruh durumudur. Hangimizin gerçekten deli olduğunu kim bilebilir?

Yan Etkiler, Woody Allen (Sayfa 83)Yan Etkiler, Woody Allen (Sayfa 83)
Oblomov 
11 May 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Evreni düşünürken gözetilmesi gereken önemli bir nokta, genişlemekte olduğu ve günün birinde parçalanıp yok olacağıdır. İşte bu yüzden, karşıdaki işyerinde çalışan kız, tüm beklentilerinizi karşılamamasına rağmen bazı iyi özelliklere sahipse, işi daha fazla uzatmayın.

Yan Etkiler, Woody Allen (Siren Yayınları)Yan Etkiler, Woody Allen (Siren Yayınları)