Tüysüz

6,4/10  (7 Oy) · 
28 okunma  · 
4 beğeni  · 
686 gösterim
Çağımızın ünlü sinema ustası, unutulmaz komedyen, kült filmlerin akıllara kazınmış başrol oyuncusu ve kitapları dünyanın her yerinde büyük ilgi gören yazar Woody Allen, seksten siyasete, felsefeden gündelik hayatın en saçma detaylarına uzanan bir yelpazede, yine çok eğlenceli ve entelektüel bir klasikle, Tüysüz'le karşınızda.

"Romantik olmaya çalıştım... Zamanıdır diye hissettiğim bir anda doğrudan gözlerinin içine baktım ve "Çalkala lütfen" dedim. Ve güldü! Evet, Theo! Bana güldü ve sonra sinirlendi! "Senin gibi bir adam için çalkalayacağımı nasıl düşünebilirsin!? Şaka mı bu?" Ben "Lütfen, anlamıyorsun" dedim. O "Pekala anlıyorum! Diploma sahibi bir ortodontist dışında kimseyle çalkalamam! Uzak dur benden!" dedi. Ve gözyaşları içinde kendini dışarı attı. Theo! Ölmek istiyorum! "

"Sevmek mi yoksa sevilmek mi daha iyidir? Eğer kolesterolünüz altı yüzün üzerindeyse hiçbiri. Sevmek derken, kastettiğim tabii ki romantik aşk-erkek ile kadın arasındaki aşk yani; anne ve çocuğunun, çocuk ve köpeğinin ya da iki şef garsonun arasındaki değil."

"Erken gelişmiş bir çocuktu. Bir entelektüel. On ikisinde, vandalların kütüphaneye sızarak Fransızcaya çevirdikleri T.S. Eliot şiirlerini İngilizceye geri çevirmişti. Ve sanki zeka seviyesi onu yeterince izole etmemiş gibi, dininden dolayı tarifsiz ayrımcılıklara ve faşizan zulümlere maruz kaldı, çoğunlukla da ebeveynleri tarafından. Doğru, ihtiyar adam sinagogun bir üyesiydi, annesi de öyle. Ama oğullarının bir Yahudi olduğu gerçeğini asla kabullenememişlerdi. "Nasıl oldu bu?" diye sorardı babası, şaşkınlıkla."

"Düşünce: İnsanoğlu niçin öldürür? Yiyecek için öldürür. Üstelik sadece yiyecek için değil, çoğu kez yanında meşrubat da gerekir."

"Ölümden korktuğum yok, sadece başıma geldiği sırada orada bulunmak istemiyorum. Bir şey daha... Ölümden sonra yaşam varsa ve hepimiz aynı yerde buluşacaksak beni aramayın, ben sizi ararım."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2009
 • Sayfa Sayısı:
  232
 • ISBN:
  9786055903091
 • Orijinal Adı:
  Without Feathers
 • Çeviri:
  Garo Kargıcı
 • Yayınevi:
  Siren Yayınları
 • Kitabın Türü:
Oblomov 
20 Nis 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 7/10 puan

Kitap da Woody Allen'ın kısa öyküleri ile Ölüm ve Tanrı isimli iki tiyatro oyunu yer almakta. Allen hikayelerinde ve oyunlarında felsefi meselelere değinirken absürtlüğün de sınırlarını zorlamakta. Allen'ın filmlerini izleyip beğenenler bu kitabını da beğenecektir. Allen filmlerini izleyip beğenmeyenlere bu kitaptan uzak durmalarını tavsiye ederim.

Kitaptan 4 Alıntı

Oblomov 
 20 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Ölüm
Ölümden korktuğum yok, sadece başıma geldiği sırada orada bulunmak istemiyorum

Tüysüz, Woody Allen (Sayfa 109 - Siren Yayınları)Tüysüz, Woody Allen (Sayfa 109 - Siren Yayınları)
Oblomov 
20 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Ölüm
Bir şey daha... Ölümden sonra yaşam varsa ve hepimiz aynı yerde buluşacaksak beni aramayın, ben sizi ararım.

Tüysüz, Woody Allen (Sayfa 110 - Siren Yayınları)Tüysüz, Woody Allen (Sayfa 110 - Siren Yayınları)

"Görünmeyen bir dünya olduğu kesindir. Sorun, oranın şehir merkezine ne kadar uzakta ve kaça kadar açık olduğudur."

Tüysüz, Woody AllenTüysüz, Woody Allen

Ne olurdu Tanrı bana varlığına dair bariz bir işaret gönderseydi...Örneğin, bir İsviçre bankasına benim için yüklüce bir para yatırmak gibi.

Tüysüz, Woody AllenTüysüz, Woody Allen