1000Kitap Logosu
Yeşim Türköz
Yeşim Türköz
Yeşim Türköz

Yeşim Türköz

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.5
750 Kişi
2.129
Okunma
72
Beğeni
3.584
Gösterim
Unvan
Türk Psikoterapist ve Yazar
Yaşamı
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nden 1985 yılında mezun olmuş ve aynı bölümden Klinik Psikoloji alanında bilim uzmanlığı derecesini almıştır. Doktora derecesini Ankara Üniversitesi Klinik Psikoloji ABD’da tamamlamıştır. Bilkent Üniversitesi, Bayındır Hastanesi ve Başkent Üniversitesi Psikiyatri ABD'da çalışmıştır. Psikolojik gelişim, psikoterapi ve eğitim çalışmalarını Günışığı Psikolojik Gelişim ve Psikoterapi Merkezi’nde sürdürmektedir. Sosyometri ve psikodrama alanında 4 yıl boyunca uygulamalı eğitimden geçmiş, bilişsel psikoterapi, gestalt psikoterapisi, aile terapisi ve grup terapisi alanlarında uygulamalı eğitim almıştır. İstanbul Psikodrama Enstitüsü'nde üst aşama psikodrama eğitimini sürdürmektedir. Ergen ve yetişkinlerde bireysel psikoterapi, çift terapisi, aile terapisi ve grup psikoterapisi alanlarında uygulamalarını yürütmektedir. Uzmanlık alanına giren konularda seminer, konferans ve çalışma grupları düzenlemekte, öğrencilere ve profesyonellere yönelik eğitimler vermektedir. “Büyü Dükkânı”, “İç Dünya Oyunları” ve "Büyü Dükkânı'nda İki Çınar" isimli üç kitabın da yazarıdır (Epsilon Yayınları)
buket çapkın
İçeride Oyun Var'ı inceledi.
128 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Hepimiz içimizde pek çok duyguyu barındırıyoruz.Bir olay karşısında aklımız başka söylüyor,vicdanımız başka,sagduyumuz 'yok öyle yapma, şöyle yapmalisin' diyor.İcimizde tartışan bir sürü duygu...Yazar bütün bu duyguları öyle güzel konuşturmus, öyle güzel kendilerini ifade ettirmiş ki,kitabın sonuna kadar yüzüme yerleşen gülümseme silinmedi.En sonunda öfkemi sevdim,utancımi da,coskumu da,vicdanımı da,hüznümu de...Ama hepsinin yeteri kadar olması gerektiğini öğrendim.Az öfke bazen gerekli, hüzün kötü bir şey değil...Hepsinden çok Aklı sevdim,hepsini çekip çevirmeye çalışan,yorulan,tatile ihtiyaç duyan... Tiyatroyu çok sevdiğimden mi,psikolojiyi çok sevdiğimden mi bilmiyorum ama büyük bir keyifle okudum,okurken gerçekten bir tiyatro oyunu izledim sanki,iyi ki arkadaşımın tavsiyesine uyup almışım,okumuşum...
İçeride Oyun Var
OKUYACAKLARIMA EKLE
6
Yeliz GÜL DURAN
Büyü Dükkanı'ı inceledi.
136 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Psikodrama hikayeleri ile terapi
Psikodrama hikayelerini içeren bir kitap okumaya ne dersiniz? İçinde 7 farklı hikaye var. Hepsinin bizi derinlerimizde yolculuğa çıkaracağı anlatılar mevcut. Daha önce hiç takas yoluyla bir alışveriş yaptınız mı? Büyü Dükkanınızda istediğiniz, arzuladığınız, hayal ettiğiniz her şeye sahip olmanız mümkün. Ama her güzel şeyin bir bedeli var. Bu bedeli öderseniz istediğiniz şeyi elde edebilirsiniz. Bedel ne mi, o pazarlık sırasında ortaya çıkıyor! Bu hikayelerden kısaca bahsedelim: . 1. Büyü Dükkanı Tüm geçmiş yıllarını isteyen 55 yaşındaki bir adamın bedeli belleğini satmak, yaşamdaki tüm anılarıyla birlikte. . 2. Müzik Kutusu İkilemlerinden kurtulup cesaret sahibi olmanın bedelini kaybetme korkusunu satarak ödeyecek, ama kaybetme acısını hala hissetmeye devam etmenin şartıyla. . 3. Gözyaşı Büyük bir aşk hatta çok iyi bir aşık istemenin pazarlığının bedeli tutkularından vazgeçmek. . 4. Oyun Büyümek isteğiyle iki kardeşin asıl amacı rahatça oyun oynayarak çubuktan ev yapmalarına büyüklerin izin vermeleriydi. Bu sefer pazarlık yoktu; çünkü çocuklar bedellerini gerçek hayatta zaten ödeyeceklerdi. Satıcı çocuklarla birlikte harika bir çubuktan ev yaptılar. Evin ismini ise "Çocuk Dükkanı" koydular; büyümek istemeyen çocuklar için. . 5. Şifre Şans istemek için gelen müşterinin aslında isteği herkesin kıskanacağı zenginlikte bir hayata sahip olup mutlu bir aile olmak. Bunun bedeli ise hayatındaki tüm mutlu anlarını satmak. Mutlu anlarının hepsini hatırlayabilmek satmaktan daha zor olacak gibi. . 6. Kanatlar Şöhret olmak isteyen 15 yaşındaki delikanlının aslında amacı iyi bir müzisyen olarak herkes tarafından takdir edilmek, yeteneklerinin fark edilip hak ettiği değeri görmesini istemesi. Bunun bedeli, gitar çalmak ve beste yapmak için ayırdığı zamanı 5 katına çıkarıp büyü dükkanına yıllar sonra tekrar geri gelmek. . 7. Harita Bu sefer Büyü Dükkanına, satıcının yaşlarında, saçları beyazlamış bir adam 2. kez geliyor. Dileği ise gençliğinde dükkandan hırsına karşı sattığı huzurunu geri istiyor. Pazarlığın bedeli ise huzuru karşılığında hırsının da onda kalması ve bu dengeyle birlikte sağduyu kazanmasını öğrenmesi. . . Şimdi diyebilirsiniz ki, bütün hikaye konularını anlattınız, hayır bu aslında sadece başlangıç. Asıl kitabın güzelliği anlatışında, psikolojik danışmanlık becerileri içeren teknikleri kullanışında, olay örgüsünde, pazarlıkta, satıcının bilgeliğinde, insanların hayallerine karşılık nelerden vazgeçebileceğini düşünmelerinde... Okurken siz de düşüneceksiniz, acaba ben sahip olmak istediklerim için nelerden vazgeçebilirdim diye. Kendinizi, duygularınızı tanımanız için bir fırsat. Peki ya siz Büyü Dükkanında pazarlığa var mısınız? Kitabı sevenler için müjde, devamı var: Büyü Dükkanında İki Çınar.
Büyü Dükkanı
8.5/10
· 1.761 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
20
İz
Büyü Dükkanı'ı inceledi.
136 syf.
·
9/10 puan
Mutluluk satın alınabilir mi? Büyü dükkanında evet. Her ne isterseniz isteyin bulabileceğiniz bu dükkanda cebinizden beş kuruş çıkarmadan alışveriş yapabilirsiniz çünkü ödeme içinde sizin de soyut varlıklarınızın birinden vazgeçmeniz gerekiyor. Kısa, etkileyici ve ders çıkarıcı bir kitaptı. Doğa tasvirlerine bayıldım. Çok sevildiği için yazarın devam niteliğinde 2. kitabınıda çıkardığını öğrendim. En kısa zamanda almayı düşünüyorum.
Büyü Dükkanı
8.5/10
· 1.761 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
6
İröööm
Büyü Dükkânı'nda İki Çınar'ı inceledi.
237 syf.
·
16 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Yeşim Türköz'ün okuduğum ikinci kitabıydı ve yine bir kitabının sonunda gözlerim dolu dolu, içim huzur kaplı. Büyü Dükkanının ikinci kitabı olan bu eser, gerçekten çok güzel bir anlatıma, konuya ve akıcılığa sahip. Içinde derin felsefi sorgulamalar içeren, sizi bolca düşündürecek, mükemmel iki karakterle tanıştıracak bir kitap. Kesinlikle herkese önereceğim, çok özel bir kitap serisi. Hakkında olumsuz söyleyebileceğim tek bir şey bile yok. Lütfen bu kitap serisini okuyun okutturun. Size bir sürü duygu ve farklı bir bakış açısı kazandıracağına eminim. Yazarın diğer kitaplarına hız kesmeden devam etmek istiyorum. Herkese iyi okumalar dilerim...
Büyü Dükkânı'nda İki Çınar
OKUYACAKLARIMA EKLE
4