Yeşim Türköz

Yeşim Türköz

Yazar
8.5/10
420 Kişi
·
1.233
Okunma
·
48
Beğeni
·
2893
Gösterim
Adı:
Yeşim Türköz
Unvan:
Türk Psikoterapist ve Yazar
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nden 1985 yılında mezun olmuş ve aynı bölümden Klinik Psikoloji alanında bilim uzmanlığı derecesini almıştır. Doktora derecesini Ankara Üniversitesi Klinik Psikoloji ABD’da tamamlamıştır. Bilkent Üniversitesi, Bayındır Hastanesi ve Başkent Üniversitesi Psikiyatri ABD'da çalışmıştır. Psikolojik gelişim, psikoterapi ve eğitim çalışmalarını Günışığı Psikolojik Gelişim ve Psikoterapi Merkezi’nde sürdürmektedir.
Sosyometri ve psikodrama alanında 4 yıl boyunca uygulamalı eğitimden geçmiş, bilişsel psikoterapi, gestalt psikoterapisi, aile terapisi ve grup terapisi alanlarında uygulamalı eğitim almıştır. İstanbul Psikodrama Enstitüsü'nde üst aşama psikodrama eğitimini sürdürmektedir.
Ergen ve yetişkinlerde bireysel psikoterapi, çift terapisi, aile terapisi ve grup psikoterapisi alanlarında uygulamalarını yürütmektedir.
Uzmanlık alanına giren konularda seminer, konferans ve çalışma grupları düzenlemekte, öğrencilere ve profesyonellere yönelik eğitimler vermektedir.
“Büyü Dükkânı”, “İç Dünya Oyunları” ve "Büyü Dükkânı'nda İki Çınar" isimli üç kitabın da yazarıdır (Epsilon Yayınları)
Evet, doğru, ben kendi yaşantımdaki güzelliklerin tadına varmak yerine, başkalarının yaşadıklarını kıskanarak, onlar gibi yaşamanın peşindeymişim bugüne kadar. Kendimi daima şanssız, başkalarını da şanslı gördüm. Kendimi buna inandırdım. Başkalarının hayatına bakarken pembe, kendi hayatıma bakarken ise siyah camlı gözlük kullanıyordum. Çıplak gözle bakmayı hiç denememiştim. Bunu neredeyse ilk kez burada ve yaşamın gerçek renklerinin çok daha güzel olduğunu fark ettim. İşte o andan itibaren, şans diye peşinden koştuğum şeyin, anlamını yitirmeye başladığını gördüm. Bundan sonra gözlerimle yaşam arasına hiçbir şeyin girmesine izin vermeyeceğim. Doğruyu görene kadar bakmaya devam edeceğim. Ve artık başkalarının hayatından çok, kendi hayatımla ilgileneceğim. Meğerse ihmal ettiğim ve görmezden geldiğim ne kadar çok şey varmış. Mutsuzluklarımın büyük bir kısmının, mutluluklarımı yok saymamdan kaynaklandığını anlıyorum.
İşte ben buna isyan ediyorum. Siz belki günlerce, aylarca, belki de yıllarca uğraşıp ortaya çok güzel eserler çıkartıyorsunuz ve sizi kimse tanımıyor. Bu bir haksızlık.
Yeşim Türköz
Sayfa 92 - KANATLAR
136 syf.
·12 günde·Beğendi·8/10
Psikolog Dr. Yeşim Türköz'ün kaleme aldığı Büyü Dükkanı, psikodrama öyküleri içeren güzel bir kitap. Kitapta anlatılan kısa öyküler; eleştirmeden, nasihat vermeden, bize kendimizi sorgulama imkanı sunuyor.
Yazar kitabının tanıtımında "Büyü Dükkanı hayatta istenebilecek her şeyin var olduğu, mucizevi alışverişlerin gerçekleştiği bir mekandır". diyor. Dükkanın sahibi yaşlı ve bilge satıcı müşterisini dükkandan alabileceği en iyi şeyle göndermeyi istiyor ve kitaptaki öykülerde bu isteğin üzerine kurgulanıyor.

...Evet, kararımı verdim. Az önce gözlerimi kapatarak huzurla, yıllar sonraki ilk kavuşmanın hayalini kurdum ve bunun her şeye diyeceğini inandım. Sizden huzurumu geri alıyorum. Hırsıma razı olmayı, bunun bir bedeli olarak düşündüğüm zaman onu daha kolay kabullenebildiğimi görüyorum...

Belki sizlerde Büyü Dükkanı'nda kendi yaşamınızın bazı gerçeklerini görürsünüz. Keyifli okumalar.
136 syf.
Kapıdan içeri giren herkesin bu büyü dükkanından istediği bir şey var. Ve karşılığında feda etmesi gereken de bir şey var. Sonuçta vermeden alınmayan bir dünyanın yerlileriyiz.

Betimlemeler o kadar kuvvetliydi ki okurken o yaşlı adamın evindeydim resmen. Duygular gerçekten çok güçlüydü, bazen çocuk oldum bazen her şeyi unutmak isteyen o insan..

Feda ettiğimiz şeyler karşılığında sahip olduğumuz şeyler feda ettiğimiz şeylerin yerini alabilir mi?

Bazen kötü diye istemediğimiz bir huyumuz aslında bizim cehennemimizden çok cennetimiz olabilir mi?

Peki hayat dediğimiz şey kaybetmeden kazanılmanın öğrenilmediği bir yerse, insan ne kadar kaybederse o kadar mı kazanır bu hayatta? Tüm bu soruların yanıtı aslında kitabın ve sizin içinizde..

Bu kitap sanırım sonsuz hikayelere sahip olsa okumaktan asla sıkılmazdım. Kitabın ana düşüncesi ise istediğimiz her şey bizden bir şeyler çalmadan gerçekleşmez. Ve her istek bizi mutlu etmeyebilir.

Belki bir gün büyü dükkanına yolunuz düşer, bu incelemenin o dükkanda işinize yaraması ümidiyle..

Keyifli okumalar :)
136 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Uzun süre önce okuduğum ama bir çok kararımda etkisi olduğunu düşündüğüm bir kitap. Kitabı okumaya başladığımda çocuk kitabı olduğunu düşünmüştüm. Kitap genel itibari ile kendimizi ve isteklerimizi sorgulamamızı isteyen bunlar üstünde düşündüren bir kitap. Olaylar genel itibari ile büyü dükkanı isimli mekanda gerçekleşiyor. Hepimizin buraya uğramak isteyeceğini düşünüyorum. Büyü Dükkanında buluşmak dileğiyle....
237 syf.
·10 günde·10/10
Uzun zamandır alan okuması yapmıyordum ve bu güzellik beni kitaplıkta yaklaşık 3 buçuk senedir bekliyordu. Karantina günlerini stoktaki kitaplarımı okuyup bitirmek için fırsat bildiğimden ilk sıralara bu güzel eseri koymak istedim ve kendisi nisan ayı seçkilerimde yer aldı. Yeşim Hoca Büyü Dükkanı'nda olduğu gibi devam kitabında da çok güzel iş çıkarmış. Bu kez bizim için daha dolu dolu ve farklı serüvenler tasarlamış.

Elbette dükkana gelip giden müşteriler yine oluyordu ama bu sefer vurgu sanki daha çok satıcımızın iç dünyasına ve özel yaşamınaydı. Her okura hitap edebilecek nadide bir eser gerçekten. Okuyan herkesin kendini bulabileceği en az bir kaç satır olacağına eminim. Onlarca satırın altını çizdim, çok güzel farkındalıklar edindim ve satıcıyla birlikte ben de mükemmel bir mesleki deneyim elde ettim. Kitaptaki tasvirlerden yola çıkarak zihnimde canlandırdığım şekliyle dükkan, dükkanın bahçesi ve satıcı her satırda zihnimde beliriyordu ve ben son satırlarda artık buradan ayrılacağım için hüzünlendim. Yaşlı satıcı ben uzaklaşırken verandasına çıkmış ve yüzünde buruk bir tebessümle bana el sallarken benim aklımda onun şu sözleri dönüyordu:

"Bir yerdeki kavuşma, başka yerdeki bir veda anlamına geliyordu. Hissettikleriniz ise bakışlarınızı hangi sahneye çevirdiğinizle ilintili idi."

Keyifli okumalar dilerim.
136 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Kitabın yazarı psikoloji alanında çalışan biri. Kitapta masalsı psikodrama öyküler var. Büyü dükkanında hayatta en çok istediginiz tek şeyi gelip alabiliyorsunuz. Ancak yaşlı adam sizinle pazarlık ediyor. Karşılığında nasıl bir bedel ödeyeceğinizi soruyor ve olası farklı sonuçlar konusunda uyarıyor. Büyü dükkanını hayatı temsil eden bir metafor olarak kullanan yazarın terapi niteliğindeki öykülerinden oluşan, farkindaliginizi arttıracak birkitap.. Okuyun derim.
136 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Psikodrama hikayelerini içeren bir kitap okumaya ne dersiniz?

İçinde 7 farklı hikaye var. Hepsinin bizi derinlerimizde yolculuğa çıkaracağı anlatılar mevcut. Daha önce hiç takas yoluyla bir alışveriş yaptınız mı?

Büyü Dükkanınızda istediğiniz, arzuladığınız, hayal ettiğiniz her şeye sahip olmanız mümkün. Ama her güzel şeyin bir bedeli var. Bu bedeli öderseniz istediğiniz şeyi elde edebilirsiniz. Bedel ne mi, o pazarlık sırasında ortaya çıkıyor!

Bu hikayelerden kısaca bahsedelim:
.
1. Büyü Dükkanı
Tüm geçmiş yıllarını isteyen 55 yaşındaki bir adamın bedeli belleğini satmak, yaşamdaki tüm anılarıyla birlikte.
.
2. Müzik Kutusu
İkilemlerinden kurtulup cesaret sahibi olmanın bedelini kaybetme korkusunu satarak ödeyecek, ama kaybetme acısını hala hissetmeye devam etmenin şartıyla.
.
3. Gözyaşı
Büyük bir aşk hatta çok iyi bir aşık istemenin pazarlığının bedeli tutkularından vazgeçmek.
.
4. Oyun
Büyümek isteğiyle iki kardeşin asıl amacı rahatça oyun oynayarak çubuktan ev yapmalarına büyüklerin izin vermeleriydi. Bu sefer pazarlık yoktu; çünkü çocuklar bedellerini gerçek hayatta zaten ödeyeceklerdi. Satıcı çocuklarla birlikte harika bir çubuktan ev yaptılar. Evin ismini ise "Çocuk Dükkanı" koydular; büyümek istemeyen çocuklar için.
.
5. Şifre
Şans istemek için gelen müşterinin aslında isteği herkesin kıskanacağı zenginlikte bir hayata sahip olup mutlu bir aile olmak. Bunun bedeli ise hayatındaki tüm mutlu anlarını satmak. Mutlu anlarının hepsini hatırlayabilmek satmaktan daha zor olacak gibi.
.
6. Kanatlar
Şöhret olmak isteyen 15 yaşındaki delikanlının aslında amacı iyi bir müzisyen olarak herkes tarafından takdir edilmek, yeteneklerinin fark edilip hak ettiği değeri görmesini istemesi. Bunun bedeli, gitar çalmak ve beste yapmak için ayırdığı zamanı 5 katına çıkarıp büyü dükkanına yıllar sonra tekrar geri gelmek.
.
7. Harita
Bu sefer Büyü Dükkanına, satıcının yaşlarında, saçları beyazlamış bir adam 2. kez geliyor. Dileği ise gençliğinde dükkandan hırsına karşı sattığı huzurunu geri istiyor. Pazarlığın bedeli ise huzuru karşılığında hırsının da onda kalması ve bu dengeyle birlikte sağduyu kazanmasını öğrenmesi.
.
.
Şimdi diyebilirsiniz ki, bütün hikaye konularını anlattınız, hayır bu aslında sadece başlangıç. Asıl kitabın güzelliği anlatışında, psikolojik danışmanlık becerileri içeren teknikleri kullanışında, olay örgüsünde, pazarlıkta, satıcının bilgeliğinde, insanların hayallerine karşılık nelerden vazgeçebileceğini düşünmelerinde... Okurken siz de düşüneceksiniz, acaba ben sahip olmak istediklerim için nelerden vazgeçebilirdim diye. Kendinizi, duygularınızı tanımanız için bir fırsat. Peki ya siz Büyü Dükkanında pazarlığa var mısınız?

Kitabı sevenler için müjde, devamı var: Büyü Dükkanında İki Çınar.
136 syf.
·10/10
Bu harika başucu kitabı, Psk.Dr. Yeşim Türköz tarafından kaleme alınmış. Yeşim Türköz; Odtü Psikoloji mezunudur ve kendisini halen geliştirmekte, halen öğrenmekte olduğunu ifade eden saygıdeğer bir psikoterapist ve her şeyden önce bu işte oldukça iyi olduğunu tahmin ettiğim bir annedir. Eğitimini Klinik Psikoloji alanında devam ettirip doktorluğu da bu alanda olsa da yaşam öyküsünde gördüğüm kadarıyla mesleki yaşamını daha çok 'Psikodrama' üzerine devam ettirmektedir.

Yazar ön sözünde kitabın Psikodrama yabancısı olan okurları ürkütmesini istemediğini belirttiği ve kitap gerçekten de teorik bilgi vs içermediği için 'Psikodrama' veya onun bünyesinde barındırdığı, kitaba da adını veren teknik olan 'Büyü Dükkanı' hakkında bilgi verip incelememi okumaya değer bulan okurları sıkmayacağım. Dilerseniz kavramları araştırabilirsiniz.

Kitap hakkında düşüncelerime gelecek olursam, kitap üniversitede çok sevdiğim bir hocam tarafından önerildiği için değeri bende iki kat fazla olan bir kitaptı zaten. Edebi kaygıyla yazılmadığından otantik bir akışa sahip. Hiçbir şekilde kasıntı değil. Ayrıca biraz önce yukarıda belirttiğim gibi bilgilendirme amaçlı yazılmış da değil. Bu kitapta sıradan insanların yani bizlerin yaşayabileceği ikilemlere, hırslara, içsel huzursuzluklara tanık olacaksınız. Bu sebeple herkesin, kendine uygun bir parça bulabileceğine ve kendi sorunlarına veya duygu düşüncelerine karşı içgörü kazanacağına eminim. Şöyle ki kitapta 8 öykü bulunuyor ve her biri farklı cinsiyet veya yaş grubundan olan kişilerin büyü dükkanına gelip belli konular hakkında farkındalık kazanarak oradan ayrılmalarını işliyor. Yazarın bu noktada karakterlerini heterojen bir şekilde seçmesi de kitabın herkese hitap edebilir bir eser olmasını sağlamış. Hiç şüphe veya endişe duymadan alıp okuyabilirsiniz. Hem tercih yapma ve karar verme süreçlerinizde size destek olabileceğini, hem de çevrenizde aynı problemleri yaşayan insanlara yaklaşımınızda etkili olabileceğini göreceksiniz. İster başucu, ister kişisel gelişim kitabı, isterseniz de bir hediye şeklinde düşünebileceğiniz tatlı bir kitap. Büyü dükkanı ortamı ve orada yaşananlar bana psikolojik danışma ortamını ve o süreci hatırlattığından mesleki anlamda da psikolojik danışman arkadaşlarıma katkısı olacağı kanaatindeyim. Bu kitap özellikle bizlerin kitaplığında mutlaka bulunması gerekenlerden sevgili meslektaşlarım..:)

Sevgim üzerinize.
136 syf.
·2 günde·7/10
"Her insanın yaşamında çok istediği ancak sahip olamadığı bir şeyler vardır. Ya da sahip olup kaybettiği şeyler... Bazen de sahip olduğu ancak kurtulmak istediği şeyler... İşte bütün bunlar, o ülkede yaşayan insanların bir kısmı için Büyü Dükkanı'na gelme nedeniydi." diye anlatıyor aslında kitabın özünü yazarımız.
Kitap, içinde çeşitli psikodrama öykülerini barındırıyor ve inanın okurken sizi düşünmeye sevk ediyor. Terapi kıvamında, kesinlikle tavsiye ederim. Büyü Dükkanı Yeşim Türköz
136 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
İçinde yaşadığımız hayat iyisi ve kötüsüyle güzel. Her şey iyi olunca emin olun bu bizim mutlu olacağımız anlamına gelmiyor. Hayat sana bir şey veriyorsa mutlaka karşılığında senden bir şeyler koparır bazen farkında olmasan bile. Ve unutmamak gerekir ki bedelsiz hiç bir şey yoktur yeryüzünde..Büyü Dükkanına gelen herkes de hayattan almak istedikleri en iyi şeyi almaya geliyordu ama pazarlık esnasında anlıyorlardı hayattan almak istedikleri hayatın onlara vereceği en güzel şey olmadığını. Hayat kısa kuşlar uçuyor diye boşuna demiyor şair. Hayatınızın olumsuz taraflarıyla mutsuz olmak yerine olumlu taraflarıyla mutlu olmayı deneyin. Biliyorum bunu söylemek kolay ama inanin bana bu kitabı okursanız uygulamak da bi o kadar kolay olacak. Belki yolumuz düşer bizim de bir gün Büyü Dükkanı'na işte o zaman oradan ne almak istediğinizi sorgulayın ve istediğiniz şeyin sizde olmasa da sizi siz yaptığını görün.

Sürçü lisan ettiysem affola :)
Keyifli okumalar dilerim..
237 syf.
·Beğendi·10/10
İlk kitap olan Büyü Dükkânı’nı okuduğumda çok ama çok beğenmiştim o yüzden hemen ikinci kitap olan Büyü Dükkânı’nda İki Çınar’ı da aldım. Herkesin okumasını tavsiye ettiğim bir kitaptır, insan okurken kendisinden en azından bir parça buluyor. Kendinizi kitaba göre şartlandırıyorsunuz ve içinizde gizliden gizliye yatmakta plan duygularınızı harekete geçiriyorsunuz. Kitap bittiği zaman gerçekten kendimi kısa bir süreliğine yalnız hissettim, o kadar akıcıydı ki hiç bitmesin istedim ️

Yazarın biyografisi

Adı:
Yeşim Türköz
Unvan:
Türk Psikoterapist ve Yazar
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nden 1985 yılında mezun olmuş ve aynı bölümden Klinik Psikoloji alanında bilim uzmanlığı derecesini almıştır. Doktora derecesini Ankara Üniversitesi Klinik Psikoloji ABD’da tamamlamıştır. Bilkent Üniversitesi, Bayındır Hastanesi ve Başkent Üniversitesi Psikiyatri ABD'da çalışmıştır. Psikolojik gelişim, psikoterapi ve eğitim çalışmalarını Günışığı Psikolojik Gelişim ve Psikoterapi Merkezi’nde sürdürmektedir.
Sosyometri ve psikodrama alanında 4 yıl boyunca uygulamalı eğitimden geçmiş, bilişsel psikoterapi, gestalt psikoterapisi, aile terapisi ve grup terapisi alanlarında uygulamalı eğitim almıştır. İstanbul Psikodrama Enstitüsü'nde üst aşama psikodrama eğitimini sürdürmektedir.
Ergen ve yetişkinlerde bireysel psikoterapi, çift terapisi, aile terapisi ve grup psikoterapisi alanlarında uygulamalarını yürütmektedir.
Uzmanlık alanına giren konularda seminer, konferans ve çalışma grupları düzenlemekte, öğrencilere ve profesyonellere yönelik eğitimler vermektedir.
“Büyü Dükkânı”, “İç Dünya Oyunları” ve "Büyü Dükkânı'nda İki Çınar" isimli üç kitabın da yazarıdır (Epsilon Yayınları)

Yazar istatistikleri

  • 48 okur beğendi.
  • 1.233 okur okudu.
  • 23 okur okuyor.
  • 397 okur okuyacak.
  • 7 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları