Yeşim Türköz

Yeşim Türköz

Yazar
8.3/10
144 Kişi
·
396
Okunma
·
18
Beğeni
·
2.048
Gösterim
Adı:
Yeşim Türköz
Unvan:
Türk Psikoterapist ve Yazar
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nden 1985 yılında mezun olmuş ve aynı bölümden Klinik Psikoloji alanında bilim uzmanlığı derecesini almıştır. Doktora derecesini Ankara Üniversitesi Klinik Psikoloji ABD’da tamamlamıştır. Bilkent Üniversitesi, Bayındır Hastanesi ve Başkent Üniversitesi Psikiyatri ABD'da çalışmıştır. Psikolojik gelişim, psikoterapi ve eğitim çalışmalarını Günışığı Psikolojik Gelişim ve Psikoterapi Merkezi’nde sürdürmektedir.
Sosyometri ve psikodrama alanında 4 yıl boyunca uygulamalı eğitimden geçmiş, bilişsel psikoterapi, gestalt psikoterapisi, aile terapisi ve grup terapisi alanlarında uygulamalı eğitim almıştır. İstanbul Psikodrama Enstitüsü'nde üst aşama psikodrama eğitimini sürdürmektedir.
Ergen ve yetişkinlerde bireysel psikoterapi, çift terapisi, aile terapisi ve grup psikoterapisi alanlarında uygulamalarını yürütmektedir.
Uzmanlık alanına giren konularda seminer, konferans ve çalışma grupları düzenlemekte, öğrencilere ve profesyonellere yönelik eğitimler vermektedir.
“Büyü Dükkânı”, “İç Dünya Oyunları” ve "Büyü Dükkânı'nda İki Çınar" isimli üç kitabın da yazarıdır (Epsilon Yayınları)
Geçmiş ve geleceği birbirinden ayıran tek çizgi, içinde bulunduğumuz andı ve biz, çizginin kendisinden çok, onun birbirinden ayırdıklarıyla ilgileniyorduk. Belki de hep o çizginin üzerinde durduğumuz için, o bizden bir parça gibi oluyordu. Oysa geçmiş, uğurladığımız bir misafir, gelecek ise henüz tanımadığımız bir yabancıya benziyordu. İkisi de bizden değildi. Bizden olmayanlar ise bizim dikkatimizi her zaman daha fazla çekmişlerdi.
Yeşim Türköz
Sayfa 112 - Epsilon Yayıncılık
" Güllere giden bütün yolların papatyalardan geçmediğini görebilirsiniz.
...
Kim bilir belki o zaman, papatyaların da güzel çiçekler olduğunu fark edersiniz. "
"Siz gülleri koklamak uğruna yerdeki papatyaları eziyorsunuz.Ama ezdiğinize değmiyor,çünkü gülün kokusunu içinize çekmiyorsunuz."
Ama ben dünyaya gelmiş olmanın, bir şanstan çok, bir tesadüf olduğuna inanıyorum. Bence asıl şans, dünyanın size, istediğiniz gibi bir hayat sunmasıdır. Eğer istediğiniz hayatı yaşamıyorsanız, belki de dünyaya gelmiş olmanız bir şanssızlıktır. Çünkü nerede, ne zaman ve hangi koşullarda dünyaya geleceğiniz konusunda bir seçim yapamıyorsunuz.
Herhalde karşılığında bir bedel ödemek zorunda kalmadan alabileceğiniz ender şeylerden biridir öğüt.
Bir insanın akıllı davranması için üç yol vardır: Birincisi, iyi düşünmektir. Bu en soylusudur. İkincisi, taklit etmektir. Bu en kolayıdır. Üçüncüsü, denenmiş olmaktır. Bu en acısıdır. Konfüçyüs
İşte dedim içimden;bir hayal kırıklığı daha..Zaten hayatım boyunca hep bu duyguyu yaşadım ben.
Gençliğinde ağaç dikmek ve diktiğin ağaca bakmak seni mutlu edebiliyorsa, yaşlılığında da o ağacin gölgesinde oturmaktan mutlu olursun.
136 syf.
·12 günde·Beğendi·8/10
Psikolog Dr. Yeşim Türköz'ün kaleme aldığı Büyü Dükkanı, psikodrama öyküleri içeren güzel bir kitap. Kitapta anlatılan kısa öyküler; eleştirmeden, nasihat vermeden, bize kendimizi sorgulama imkanı sunuyor.
Yazar kitabının tanıtımında "Büyü Dükkanı hayatta istenebilecek her şeyin var olduğu, mucizevi alışverişlerin gerçekleştiği bir mekandır". diyor. Dükkanın sahibi yaşlı ve bilge satıcı müşterisini dükkandan alabileceği en iyi şeyle göndermeyi istiyor ve kitaptaki öykülerde bu isteğin üzerine kurgulanıyor.

...Evet, kararımı verdim. Az önce gözlerimi kapatarak huzurla, yıllar sonraki ilk kavuşmanın hayalini kurdum ve bunun her şeye diyeceğini inandım. Sizden huzurumu geri alıyorum. Hırsıma razı olmayı, bunun bir bedeli olarak düşündüğüm zaman onu daha kolay kabullenebildiğimi görüyorum...

Belki sizlerde Büyü Dükkanı'nda kendi yaşamınızın bazı gerçeklerini görürsünüz. Keyifli okumalar.
136 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Uzun süre önce okuduğum ama bir çok kararımda etkisi olduğunu düşündüğüm bir kitap. Kitabı okumaya başladığımda çocuk kitabı olduğunu düşünmüştüm. Kitap genel itibari ile kendimizi ve isteklerimizi sorgulamamızı isteyen bunlar üstünde düşündüren bir kitap. Olaylar genel itibari ile büyü dükkanı isimli mekanda gerçekleşiyor. Hepimizin buraya uğramak isteyeceğini düşünüyorum. Büyü Dükkanında buluşmak dileğiyle....
136 syf.
·Beğendi·8/10
Psikologların yazdığı kitaplar her zaman ilgimi çekmiştir. Bu kitaplar içerisinde hayal kırıklığı yaratanlar da oldu, tadı damadımda kalanlar da. Büyü kitabı tadı damağında kalanlardan biri. Sıcak, samimi, sade bir üslup, duru bir anlatım ve etkileyecilik. Hepsi mevcut Büyü dükkanında. Kahramanların gerginligini, sinirini, acısını ya da mutluluğunu hissesidiyorsunuz. İnce bir kitap, bir günde bitebilir. Ama ben sindire sindire, kendimi kahramanların yerine koyarak okumayı tercih ederim. O an hayattan istediğini "şey" gerçekten sahip olmak istediğin "şey" mi ? Ya da hayattan alabileceğin en iyi "sey" o mu gerçekten. Okumaya değer. Başucu kitaplarım çoğalıyor.
237 syf.
·Beğendi·10/10
Büyü Dükkanı'nı okudunuz mu bilmiyorum.Kısaca bahsetmek gerekirse büyü dükkanı hayatta istenilecek herşeyin varolduğu mucizevi alışverişlerin gerçekleştiği bir mekan.Herkesin tek bir amacı vardır oradan istediklerini almak.Kimi büyük bir aşk yaşamak kimi saygınlık kazanmak için kimi de korkularından kurtulmak için gelir ancak büyü dükkanındaki alışverişler kolay geçmez çünkü istediklerinize karşı bir bedel biçilir.Büyü Dükkanı'nın sahibi usta satıcı ile müşteri arasında yapılan sıkı pazarlıklar sizi hayata dair düşünmeye iter ve sorgulamanızı sağlar.Bu kitapta da yine aynı konu üzerinden gidilirken bu sefer yaşlı adamın özel hayatına onun duygularına ve bir nevi iç sesine tanık oluyorsunuz ve Çınar adında küçük bir çocukta yaşlı adama misafir oluyor.Ben bu kitabı daha çok beğendim sıcacık geldi.Usta satıcının duygularına şahit olmak onunda insani zaaflarının olduğunu görmek beni kitaba daha da yakınlaştırdı.Hayata dair çok derin anlamlar çıkarabileceğiniz bir eser.Mutlaka okumalısınız.
136 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Hayatta en çok istediğiniz şey, hayattan alabileceğiniz en iyi şey midir? 
Büyü Dükkânı, hayatta istenebilecek her şeyin var olduğu, mucizevi alışverişlerin gerçekleştiği bir mekândır. Ünü ülkenin dört bir tarafına yayılmış olan bu dükkâna gelen müşterilerin tek bir hedefi vardır: Kendilerine her şeyin vaat edildiği bu yerden, hayatta en çok istedikleri şeyi almadan ayrılmamak... Kimisi geçmiş yıllarını geri almak, kimi büyük bir aşk yaşamak, kimi de korkularından kurtulmak için oradadır. İsteklerine biçilen bedeli ödemeye çoktan hazırdırlar. Ancak Büyü Dükkânı'ndaki alışverişler kolay değildir. Çünkü usta satıcının bir kuralı vardır: Müşterisini dükkândan alabileceği en iyi şeyle göndermek... Yaşlı adam ile müşterileri arasında geçen sıkı pazarlıklar, hayata dair önemli sorgulamalar içermektedir.

Yine beni benden alan, ortalama iki saatte bitirdiğim muhteşem bir kitap daha... Her bölümüne hayran kaldım ve bir daha okuyacağım. Şiddetle tavsiye ediyorum. Bir başucu kitabıdır bence...
136 syf.
·10/10
Psikodrama öykülerinin yer aldığı şaşırtıcı bir kitap. İnsanları istekleri hakkında düşünmeye sevk ediyor. Bu kitabı okuduktan sonra, "Uğruna neleri değişirim?" dediğiniz tutkularınızı tekrar düşüneceksiniz. Tam anlamıyla bir başucu kitabı; tekrar tekrar okunması gerekli :)
136 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Hayatımızdaki gelip geçici isteklerimiz için ne büyük bedeller ödediğimizi farketmemizi sağlayan güzel bir kitap . Sayesinde psikodrama nın ne olduğunu da öğrenmiş oldum
136 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Büyü Dükkanı bana yaradılışımda olan fakat kullanırken nasıl harcadığımı düşünmeye tenezzül etmediğim duygularımın varlığını hatırlattı.

üniversiteli bir gencin durağında duran büyülü satırların, ışığını söndürüp arkasına yaslanarak beklemeye başlayan kalemine selamlar...
136 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Merhabalar,

Yeşim Türköz'den Büyü Dükkanı. Yazar hakkında bilgi vermeyeceğim, zira hem kitabın giriş kısmında hem de netten rahatlıkla ulaşabileceğiniz çok sayıda bilgi mevcut. Kitabı bana, benim için çokça değerli biri ödünç olarak verdi. Kitaplığındaki kitapları incelerken, belki inceliği nedeniyle fark edemediğim ama elime tutuşturulduğu anda yoğun bir çekim gücü ile kendisine çekildiğimi çok net hatırlıyorum. Hatta aldığım onca kitap arasında "ilk okuyacağım bu olacak" diye özellikle içimi kıpır kıpır etmesinin nedenini, sayfalar ilerledikçe çok daha iyi anladım. Bir süre bekledi rafta, alıştım varlığına. Hoyratça açmadım sayfalarını, bir süre elime aldım, kapağındaki resme baktım, kaldırdım. Yine elime aldım, arka kapağı okudum, yine kaldırdım. Böyle böyle birkaç hafta geçti. Elimdeki kitabın bitmesini bekledim biraz da. Yoksa bu kadar süre rafta tutmazdım onu.

Evet, bu heyecanlı bekleme sonunda, kavuştuk birbirimize.

Kitap incecik, keşke daha çok hikaye olsa içinde dedim, keşke daha çok müşteriyle karşılaşsam, keşke bilge yaşlı amcadan daha çok ders alsam... Ben bunları düşünürken, böyle açgözlü davranmam ne kadar doğru acaba? Gerçekten istediğim bu mu ki, diye kendime sormadım değil. Okurken soruyorsunuz da çünkü. Sorduruyor, müşterinin yerine koydurtup; "acaba burada ben ne isterdim, ben hangisini seçerdim, yapabilir miydim?" soruları ile kitaba dahil oluyorsunuz çok büyük bir hevesle.

Bir yerlerde edebi bir dille yazılma kaygısı taşımadığını okuduğumu hatırlıyorum. Öyle bir düşünce ile yazılmamış dahi olsa, betimlemeler mükemmeldi. Kimileri çok uzatır, kimileri gereksiz ayrıntılar ile boğar, Yeşim Türköz ise kitabın isminin hakkını vermek ister gibi adeta oynamış kelimeler ile.

Okurken yaşadığım kitaplardan biri oldu. Bayıldım.

Keyifli okumalar efenim.:)
136 syf.
·3 günde·9/10
Yalın anlatıma sahip, şaşırtıcı ve samimi bir kitap. Ayrıca masalsı yanı beni derinden etkiledi. Hemen her müşteride kendimden bir parça buldum. İstediğimiz şeyler daha doğrusu istediğimizi düşündüğümüz şeyler uğrunda nelerden vazgeçebileceğimizi, buna değip değmeyeceğini tahlil edebiliyoruz ve böylece kitap kendimizi daha yakından tanımamıza olanak sağlıyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Yeşim Türköz
Unvan:
Türk Psikoterapist ve Yazar
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nden 1985 yılında mezun olmuş ve aynı bölümden Klinik Psikoloji alanında bilim uzmanlığı derecesini almıştır. Doktora derecesini Ankara Üniversitesi Klinik Psikoloji ABD’da tamamlamıştır. Bilkent Üniversitesi, Bayındır Hastanesi ve Başkent Üniversitesi Psikiyatri ABD'da çalışmıştır. Psikolojik gelişim, psikoterapi ve eğitim çalışmalarını Günışığı Psikolojik Gelişim ve Psikoterapi Merkezi’nde sürdürmektedir.
Sosyometri ve psikodrama alanında 4 yıl boyunca uygulamalı eğitimden geçmiş, bilişsel psikoterapi, gestalt psikoterapisi, aile terapisi ve grup terapisi alanlarında uygulamalı eğitim almıştır. İstanbul Psikodrama Enstitüsü'nde üst aşama psikodrama eğitimini sürdürmektedir.
Ergen ve yetişkinlerde bireysel psikoterapi, çift terapisi, aile terapisi ve grup psikoterapisi alanlarında uygulamalarını yürütmektedir.
Uzmanlık alanına giren konularda seminer, konferans ve çalışma grupları düzenlemekte, öğrencilere ve profesyonellere yönelik eğitimler vermektedir.
“Büyü Dükkânı”, “İç Dünya Oyunları” ve "Büyü Dükkânı'nda İki Çınar" isimli üç kitabın da yazarıdır (Epsilon Yayınları)

Yazar istatistikleri

  • 18 okur beğendi.
  • 396 okur okudu.
  • 10 okur okuyor.
  • 158 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları