Zeynep Gazali

Yazar 9,3/10 · 38 Oy · 1 kitap · 128 okunma ·  16 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

16 okur beğendi.
38 puanlama · 35 alıntı
0 haber · 3.779 gösterim
128 okur kitaplarını okudu.
66 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
5 okur kitaplarını şu anda okuyor.
2 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Zeynep Gazali'nin Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Zeynep Gazali'nin Biyografisi

Zeynep gazali 2005 yılında vefat eder. Liseyi bitirdikten sonra “Müslüman Kadınlar Birliği”ni kurarak Mısır’da İslami ve siyasi alanlarda çalışmalara başlamıştır. Gazali, 1948 yılında Müslüman Kardeşler (İhvan-ı Müslimin) Teşkilatı’na katılarak, bu teşkilatın başında bulunan Hasan El-Benna’ya biat etti. 1951–1958 yılları arasında “Müslüman Hanımlar” adlı bir dergi yayınlayarak, Müslüman kadınların problemleri üzerinde durdu. Gazali 1965 yılında tutuklanarak türlü işkencelere maruz kaldı. Tüm eziyetlere rağmen imanlı bir neslin yeşermesi için büyük çabalar gösterdi 6 yıl ceza evinde kaldıktan sonra 1971 yılında serbest bırakıldı.rnrnArabistan’dan Amerika’ya kadar birçok ülkede çalışmalarda bulundu. Seyyid Kutup’un kız kardeşi Emine Kutup ile birlikte genç bayanlara dönük ilmi çalışmalar yaptı, daha sonra genç bayanlara verdiği dersleri kitaplaştırarak “Kuran’a Bakışlar” isimli eseri sundu. Böylece Zeynep Gazali hazırladığı bu tefsirle, çağdaş bayan müfessirler arasına girdi.rnrnDiğer kitapları “Gençlerle Mektuplaşmalar”, “Zindan Hatıraları”, “Müslüman Aileye Doğru” ve “Yeniden İslami Dirilişe”dir.

Zeynep Gazali'nin Kitapları Kitap Ekle

Hissizleştirebildiklerinizdenim -,-, bir alıntı ekledi.
10 Nis 17:08 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Allah'ın dilediği bir süreye kadar ayrı kalmak istedim.

Zindan Hatıraları, Zeynep Gazali (Sayfa 36 - Madve)Zindan Hatıraları, Zeynep Gazali (Sayfa 36 - Madve)
mütereddit, bir alıntı ekledi.
15 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

...İslâmın gereğini yerine getirmek İslâm'dır. Yoksa ismen ona mensup olmak İslâm değil, hiçbir şeydir.

Zindan Hatıraları, Zeynep Gazali (Sayfa 23 - Madve Yayınları)Zindan Hatıraları, Zeynep Gazali (Sayfa 23 - Madve Yayınları)
Elif, bir alıntı ekledi.
02 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İslam müminlerin kalplerini öyle bir bağla bağlar ki artık şahsi düşüncelerden çok Allah'ın rızasını tercih ederler.

Zindan Hatıraları, Zeynep GazaliZindan Hatıraları, Zeynep Gazali
Hissizleştirebildiklerinizdenim -,-, bir alıntı ekledi.
10 Nis 18:03 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Bağışla...
"Evliliğin çıkarları ile Allah yolunda davet çatıştığı gün, evlilik bitecek ve davet bütün varlığımda devam edecektir."

Zindan Hatıraları, Zeynep Gazali (Sayfa 49 - Madve)Zindan Hatıraları, Zeynep Gazali (Sayfa 49 - Madve)
Elif, bir alıntı ekledi.
27 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

La ilahe illallah sözü, gereğini yerine getirmediğiniz takdirde Allah'ın huzurunda lehinize değil, aleyhinize işleyecektir.

Zindan Hatıraları, Zeynep GazaliZindan Hatıraları, Zeynep Gazali
Alibazca, bir alıntı ekledi.
 18 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Yeryüzündeki bütün çabamız, Allah içindir.

Zindan Hatıraları, Zeynep Gazali (Sayfa 74)Zindan Hatıraları, Zeynep Gazali (Sayfa 74)
Hissizleştirebildiklerinizdenim -,-, bir alıntı ekledi.
10 Nis 17:25 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Allah'a başkaldıran dinsiz bir despotizm."
Ne var ki aç kalanların, çıplak bırakılanların sayısı gittikçe artıyordu. İnsanlıktan çıkmış, mulhid zalimlerin kırbaçlari altında, idama mahkum edilen veya ölüme terkedilen kardeşlerin haberleri günden güne yayılıyordu.

Zindan Hatıraları, Zeynep Gazali (Sayfa 40 - Madve)Zindan Hatıraları, Zeynep Gazali (Sayfa 40 - Madve)
Alibazca, bir alıntı ekledi.
 18 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"...Onlar her zaman "la ilahe illallah" bayrağı altında çalışırlar."

Zindan Hatıraları, Zeynep Gazali (Sayfa 94)Zindan Hatıraları, Zeynep Gazali (Sayfa 94)
Hissizleştirebildiklerinizdenim -,-, bir alıntı ekledi.
 10 Nis 21:28 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Rabb'im yolunda yürüyen kardeşlerimize sabır ihsan eyle.
Korkumdan gözlerimi yumdum, ellerimi göğsüme bastırdım. Dışarıdan hücre kapısına asma kilit ve zincir takıldığının belirtisi olan sesler geliyordu.
Köpekler beni görür görmez üzerime üşüştü. Her tarafımdan asılmaya, bedenini kemirmeye başladılar.
Basıma, ellerine, göğsüme, sırtıma her biri bir yandan saldırıyordu. Isırdıkları yerlerimin, yaralarımın acısını duyabiliyordum yalnızca

Zindan Hatıraları, Zeynep Gazali (Sayfa 64 - Madve)Zindan Hatıraları, Zeynep Gazali (Sayfa 64 - Madve)
Bütün Alıntıları Göster

Zeynep Gazali kitap incelemeleri

Ayşenur, Zindan Hatıraları'ı inceledi.
22 Oca 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

1965 yılında tutuklanarak ömür boyu mahkum edilmesine rağmen 6 yıl cezaevinde kalan Zeynep Gazali'nin akıl almaz işkencelere maruz kalmasını anlatan bir kitap.Her sayfasında bu kadar da olmaz diye hayretler içinde kalınan haksız bir zulmü anlatıyor. Farklı bir hayat, farklı bir kadın mücadelesi.... Tavsiye ederim...

Sevda ALTUNTAŞ, Zindan Hatıraları'ı inceledi.
30 Oca 20:35 · Kitabı okumadı · 9/10 puan

Kitap , bir kadının İSLAM için verdiği mücadeleyi anlatıyor.
Yeryüzünün tağutlarının , Allah ve İslam düşmanlarının Allah ve Kuran yolunda ki müslümanlara reva gördükleri zulüm ve işkenceleri konu alıyor.
Rabbim Allah'tır diyen ve Allah yolunda yürüyen Zeyneb El-Gazali'nin başına gelenleri dehşetle okuyacak ve İslam için nelere katlandığına şahit olacaksınız.

Zeyneb El-Gazali ' ni , İslam davetçisi ve aynı zamanda Müslüman Kardeşler'in kadın üyelerindendir. İlk çalışma yıllarında Hüda Şaravi (Müslüman kadının örtüyü atmasını ve her yönüyle Batılı olmasını savunan ABD'de ve Avrupa'da yetişmiş Mısırlı bir kadın) ile aynı doğrultudadır. Sonra Hüda Şaravi'den ayrılıp İslam yolunu seçer , 1936 yılında da Müslüman Kadınlar Birliği’ni kurar ve “Müslüman Kadınlar” adı altında bir de dergi yayımlamaya başlar.
1965 yılında Müslüman Kardeşler'in bir çok üyesiyle beraber Zeyneb El-Gazali de tutuklanır. Her türlü eziyet ve işkenceye maruz kalır. Defalarca falakaya yatırılıp , soğuk günlerde buz gibi sulara batırılıp saatlerce ve günlerce bekletilir.

Zeyneb El-Gazali , 3 Ağustos 2005 yılında 88 yaşında vefat etmiştir.

ALLAH'IN LANETİ ZALİMLERİN ÜZERİNE OLSUN !!!

mütereddit, Zindan Hatıraları'ı inceledi.
28 Eki 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · Puan vermedi

Bu kitabı yorumlamak için bekledim. Çünkü anlatılanlar o kadar ağır bir sorumluluk yüklüyor ki omuzlarımıza... kaldırmak çok güç.
Mısır'da İslam karşıtı devlet başkanı Abdunnasır'ın Müslüman Kadınlar Birliği Başkanı Zeyneb Gazali ve onun yol arkadaşlarına yapılan zulmü anlatıyor kitap.
Yalnızca Kuran'ı, namazı, peygamberi anlatan insanları İslam'ı bitirmek gibi kirli bir emelle idam etmişler. Daha kötüsü ölümden beter etmişler.Aç köpekleri üzerlerine salmak mı dersiniz, kırbaçlar, tekmeler, yumruklar mı dersiniz...
Okunmalı! Okutulmalı!
Biz bir vakit namazı kılmaya üşenirken namazı öğretmek adına zulüm görenler bilinmeli.
Biz evdeki yemeği beğenmezken Allah diyen insanların önüne insan pisliğine bulanmış bardakta su verenler öğrenilmeli.
Okuyun! Okutun!

ENES GENÇ, Zindan Hatıraları'ı inceledi.
02 Mar 16:23 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Zeynep Gazalinin zindan hatıraları isimli bu eserini yıllar önce babamın kitaplığında görmüştüm ve okumaya karar vermiştim. Babam kardeşlik teşkilatı kurucusu Şehit Hasan EL Benna'yı ve Seyyid Kutub'u ve aynı zaman da teşkilat içersindeki bir çok aktif öncü şahsiyetleri tanımama vesile olmuştur. Rabbim kendisinden razı olsun. Kitap ve yazar hakkındaki görüşüme gelecek olursak, Zeynep Gazali tam bir mücadele ve aksiyon insanı. Böylesine güçlü bir kadına hayran olmamak elde değil.Kitabı okurken sadece onun hayatını öğrenmekle kalmıyor, Mısır'ın siyasi olaylarına dair de birçok malumat ediniyorsunuz. İnançları uğruna insanların neler yaptığını, imanın doruklarda yaşandığını böyle eserlerde daha çok hissediyor insan. Özelikle bayanlarımızın okumasını tavsiye ederim. Örnek alınacak bir ablamız.

Hissizleştirebildiklerinizdenim -,-, Zindan Hatıraları'ı inceledi.
11 Nis 22:48 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Allah razı olsun bir arkadaşımın bana hediye ettiği kitaplara bakınırken yedi kitap arasında gözüme çarpan ilk kitap. Ben simdi bu güzel kitabı nasıl anlatayım bilmiyorum, sözcükler kelimeler yeter mi bilemiyorum.

"Rabbim bana da cihad sonunda ŞAHADET nasib et."
( Amin, ecmain inşallah.)

Kitabı okurken kendime sorduğumda tek soru bizler nasıl müslümanız, bizler ne yapıyoruz, bizim yaptıklarımız Allah razı olsun bu kadının yaptığı şeylerin neresinde. Bizler bir insana bir ayeti anlatırken karşı taraftan gelen tek bir olumsuz tepkiyle vazgecerken davamızdan, Zeynep Gazali çılgınca kırbaçlara, köpeklerin vucudunu parçalanmasına, sulu zindana, ateşe, falakaya,dar ağacından bas aşağı aşılmaya, ayakta saatlerce bekletilmeye, susuzluk açlık, pisikoloji ve ahlaki hakaretlere, akla gelebilen en adi zulumlere karşı Allah yolunda cihad etmeye devam etmiş.

Büyük bir musibet. Domuz ve maymun torunları yeryüzünün zelil ve hakir yaratıkları olan, Allah'ın gazabına uğramış olan siyonistlerin müslüman yurdunu işgal etmesi müslümanların yurdundan ve mukaddesarından edip onlara azabın en açılışını, zilletin en cirkinini ve dehsetini en beterini, tek kelimeyle Yahudi bir nefsin taştığı bütün vahşet ve zilleri arttırmakla sonuçlanan korkunç musibet!


Ona her seferinde tabutlara itaat etmesi teklif edildiğinde yapilan her zulme dayanıp Allah yolunda ilerleme devam etmiş. Ben okurken içim acıdı Rabbim nasıl büyüktür ki yapilan zulumlere karşı Zeynep Gazali'ye isyan ettirmeyi nasip ettirmemis. Misal seninle anlasacagız deyip taguta itaat etmesini söylediklerinde Zeynep Gazali'nin onlarca cevaplarından birisi de sudur;
"Sizinle nasıl anlasayım? Batıl ve haksız seylerinizden, insanlık disi muamelelerinizden nefret ediyorum. Sizler şeytanın oyuncakları ve kullarısınız. Biz her şeyden önce Allah'a kulluk ediyoruz, ne kadar hileye ve eziyete başvursanız, bizi yalan söylemeye, birbirimizin aleyhine iftira ettirmeye muvaffak olmayacaksınız. Onun için boşuna yorulmayın. "


Bu nasıl bir imandır. Bu nasıl bir iman gücüdür. Allah yolunda cihad uğruna tüm hayatını feda edip yapılan iğrenç zulumlere boyun eğmek ne demek.
Bu arada " Savfet'ten nefret ediyorum."

Ben bu iman gücünü anlatmaya kelimeler bulamıyorum. Nasıl ne şekilde anlatayım bilmiyorum. Kesinlikle OKUYUN!

"Sabredin, dusmanlarınızdan daha sabırlı olun. Allah'a karşı gelmekten sakınınız ki başarıya ulaşabilirsiniz. " (Al-i İmran, 200)

Ah be bacım senin yaptığını bizde yapabilsek...

ALLAH'IN LANETİ, ZALİMLERİN ÜZERİNE OLSUN. !

Sercan Akbayrak, Zindan Hatıraları'ı inceledi.
28 Nis 01:46 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Mücadelesi ile beni hayrete düşüren çektikleri ile gözyaşlarına boğan mübarek bir ablamız. Allah ona ecrini kat kat versin. İnsan evladı nasıl dayanabilir ki deriz ama bir de kadın üzerinden düşünürsek daha vahim gelir. Özellikle Seyyid Kutub'a olan şahitliği de dikkat çekici. Okunması gerekenlerden.

Esmanur b., Zindan Hatıraları'ı inceledi.
22 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Güzel bir kitap özellikle liseli genç kardeşlerimizin okumalarını tavsiye ederim. Bir dava kadınının gösterdiği sebat ve sabrı tüm müslümanım diyen herkesin bilmesi ve bilgilendirmesi gerekiyor .
Örnek alınacak bir şahsiyet.

Telaffuzu mümkün olmayan bir söz misali nasıl açıklamayı bilemediğim bir kitap oldu. Düşünüyorum da ne demeliyim ne söylenebilir ... Hangi kelimeler anlatabilir. Tarih böyle bir mücadele , böyle bir savunma , böyle bir direniş görmüşmüdür acaba .? Okyunca insanı içten titreten iman duygusunun zerresine vakıf olmayı arzuluyor insan. Okuyunca biz millet olarak ne durumdayız ümmet olarak ne yapıyoruz diye sorgulatıyor. ...

Ahmet Kabataş, Zindan Hatıraları'ı inceledi.
30 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hayatımda okuduğum en güzel kitap desem yeridir.İbret alabilen insan bu kitaptan sonra hayatında çok şeyi değiştirebilir.Çektiği sıkıntıları anlatmaya bizim dilimiz yetmez fakat Zeyneb Gazali nin anlatımı gayet yerinde ve tasvir edici olmuş.Allah bu Kitapdan azami derecede faydalanmayı herkese nasip etsin

ZeyK, Zindan Hatıraları'ı inceledi.
12 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Evet, evet her sey mumkun. Eger davaniz yalnizca Allah icinse ve Allah size sonsuzu vaad ediyorsa o dava ugruna her turlu iskenceye katlanmak mumkun" dedirtti. Hayretlerle okudugum, bi yurek boyle bi iman seviyesine nasil ulasir diye uzun uzun dusundurten bi kitap, Kitaptan ziyade bi hayat. Mutlaka Okuyun

Bütün İncelemeleri Göster