Abdulkadir Güneş

Abdulkadir Güneş

Yazar
7.9/10
13 Kişi
·
25
Okunma
·
1
Beğeni
·
75
Gösterim
Adı:
Abdulkadir Güneş
Unvan:
Türk Yazar
Nazım Hikmet'in kaşlarını gördüm sende, Attila İlhan'ın dalgalanan saçlarını, Nilgün Marmara'nın keskin bakışlarını buluyorum sende. Hepsi dize dize, sonra bir dörtlük ediyor kafamın içinde yerleşiyor, orada yeşerip kalbimin orta yerinde şiir açıyorsun sevdiğim.
Tam anlanamayanların, bekleyenlerin, geride kalanların,pişmanlık karın, kimsesizlerin, mutlulukların, umutların, yalnızlıkların, tamamlanamayan karın öyküsü...
Buranın suyu her boğazdan usulca geçmez, adamı hasta eder. Havasını da her insan evladı doya doya soluyamaz, ciğerlerinde iz bırakır, o iz oracıkta yetişir, gelişir, büyür,tam şu göğsüne sapkanıverir, için için yer bitirir insanı...
Bana öyle baktı ki insanlar lal oldu, kelimeler bıçak sırtı gibi keskin, kediler köpekler sokakta, çıt yok, cam fanusun içindeki süs balığı ağzını açıp kapamayı bıraktı. Öyle baktı ki bana sanki dünyadaki tüm suçların sebebi benmişim gibi kendimden utandım.
106 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
17 öyküden oluşan sıcacık bir kitap iyi saatte olsunlar durağı. Hani şöyle maaile bir ev de toplanır, özenli bir sofranın etrafında buluşursunuz da içinizde bir ferahlık bir rahatlama bir neşe hissedersiniz ya işte kitabın ben de yarattığı etki tam olarak bu. O masanın etrafında ki insanlara baktığınızda kiminde acı, kiminde mutluluk, kiminde hüzün, kiminde neşe hisseder ve o duyguları içinizde taa derinlerde anlamaya çalışırsınız ve buruk bir tebessüm yerleşir ya yüzünüze... Eminim birçoğunuz ne demek istediğimi çok iyi anladı. Birçok hayata dokundum bu öykülerde...Yazarın Anlatımı, üslubu, yalın dili bana öyle iyi geldi ki. Eminim sizlerde de derin bir iz bırakacaktır.
106 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Kitap 17 öyküden oluşup 3 bölüm birbirinin devamı niteliğindedir. Akıcı, sade ve insanı solmayan duygudan duyguya sürükleyen bir dile sahiptir. Kendinizi kolayca öykülerin içinde bulabiliyorsunuz. Okuduğunuz her öyküde kendinize dair o kadar çok şey buluyorsunuz ki öyle içimizden bizden ki etkilenmemek mümkün değil.
۰
Kitapta en çok beni serinden etkileyen ve sarsan Kadın bölümü olmuştur.
106 syf.
·Beğendi·10/10
Bu kitapta herkesin kalbine dokunabilecek öyküler yer alıyor. Toplamda 17 öykü bulunmakta.
Yazarın dili çok samimi ve oldukça açık.Okurken fark ediyorsunuz ki çok iyi bir gözlemcinin kalemi ile karşı karşıyasınız.
Kitaba bir başlıyorsunuz sonra bir bakıyorsunuz bitmiş bile.
Yüzünüzde acı tatlı bir tebessüm oluşuyor,biraz da melankolik bir ruh hali ile öylece kalıyorsunuz.
Benim favorilerim ; KADIN ve KİM SESSİZ oldu. Kadın öyküsünün sonunda yalan yok, bir oh dedim Kim Sessiz de ise içim ezildi de ezildi.
Öykü, zor bir tür ve yazabilene,okutabilene hakkını teslim etmek gerekir. Bana kalırsa Abdulkadir Güneş geleceğin parlak öykücülerinden biri olacak.
İyi Saatte Olsunlar Durağı’nı okuyun,okutturun. Pişman olmazsınız
106 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
️Harika bir kitap daha sona erdi. Kısa hikayelere yer verilmiş dersler alıp insanın birşey bulacağı bir kitap tavsiye ederim. Yazarın kalemi anlatımı çok hoşuma gitti kalemi daim olsun.
106 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Abdulkadir Güneş’in bana imzalı şekilde gönderdiği 107 sayfalık kitabı için öncelikle kendisine teşekkür ediyorum.

Kitabın akıcı bir üslubu var. Okurken yorulmuyorsunuz. Sadece bazı yerlerdeki cümle bozuklukları sizi yorabiliyor. Maalesef bunlar Franz Kafka da bile rastladığım ( özellikle Milenaya Mektuplar kitabında )genelde yayın evinden kaynaklı hatalar oluyor. Benim en beğendiğim öyküsü “Şen Ol - Var Ol” oldu.

Yazarın yaklaşımı kara mizaha yakın. Bunun ötesinde yazılmış bu öykülere ben bir roman havasında baktım. Çoğu öykü bir romanın parçası gibiydi. Öyküleri bitirdikten sonra karakterlerin hikayeleri ile ilgili merak içinde kalıyorsunuz. Öncesi ve sonrası neydi ne olacaktı? Yazar kesinlikle bir roman yazsa çok daha başarılı olur. Öykülerde karakterler arka plandadır olaylar ön planda. Romanlarda karakterleri tüm kişilikleriyle tanırsınız. Bu kitapta Deneme - Öykü - Roman arasında bir yerlerde kalmış.

Aile arası ilişkiler, Yalnızlık, Ölüm yazarın çokça vurguladığı konular. Hayattan ve içindekilerden çok uzaklaşmadan yazılmış. Tüm anlatımlar bu yüzden tanıdık geliyor size, kendinizden bişeyler bulabiliyorsunuz. Beni en etkileyen cümlesi “Hepimiz aynıyız” oldu. Basit bir kelimeyle derin bir konuyu anlatmak çok zordur. Bu sadece uzun bir paragrafın ardından seçilecek en doğru özet bir cümleyle yapılır. Hepimiz aynıyız! Hümanizm böyle çıktı ortaya. Daha güzel elbiseler giyebilirsiniz, evleriniz arabalarınız, çokça paranız olabilir ama bu sizi başka bir insandan üstün yapmaz. Sadece zengin bir insan yapar.

https://www.instagram.com/...?igshid=zhvt61y6sry3
112 syf.
·Beğendi·9/10
Bana göre aşkın anlamı kişiden kişiye göre değişir. Hissettirdiği duygu, yaşattığı etki ve kişide oluşan değişimin farklılığı ile bu sonuca ulaştım. Kimine göre aşk bir duygu, kimine göre hayatın kendisi kimine göre ise sadece bir kelimedir.

Peki şaire göre aşk nedir ?

"Aşk hayattaki en iyi katildir
Gideni de vurur kalanı da
Yaşarken ölmeyi işte o an öğrenirsin."

"Dört mevsimi yaşamaktır aşk
Dünyanın senin etrafında dönmesidir
Hayalin gerçeğe dönüşmesi
Zamanın güzelliğine kapılıp gitmrktir
Fedakarlıktı aşk
Yanındayken özlem
Yokluğunda dakikaları saymaktır
Güneşin doğuşu, yazın gelişi
Yaşama sevincidir aşk"
Anım'sarsın kitabındaki şiirlerin bir kısmı Mensur Şiir olarak yazılmıştır. Mensur şiir, alışılmış şiirin dışında, ölçü ve uyak kullanılmadan, düz yazıya yakın bir tarzda yazılan şiirlerdir. Zaten “mensur” sözcüğünün kökü “nsr”; dilimizdeki daha yaygın kullanımı ile düz yazı anlamına gelen “nesir”’dir. Diğer adı ile mensure olan bu şiirde, şiir özellikleri korunmak için iç uyak gözetilmiş, imgelerden faydalanılmıştır ama şekil olarak düz yazı biçimdedir.
Şiirlerde aşk teması işlenmiştir. Şiirlerinin anlaşılır bir dili vardır. Şiirlerinde bulunan betimlemeler sayesinde şiir okumaya yeni başlayanların da okudukları şiirin içine girmesini o şiirin duygusunu hissetmesini sağlamış. Ben okurken şiirlerindeki o duyguyu hissettim. Şiirlerde benim için önemli olan kısım şiirlerin bana duygularını hissettirmesidir. İşte bu kitaptaki şiirler bana duygularını hissettirdi. Şiir okumaya yeni başlıyorsanız ve şiir okumayı seviyorsanız bu kitaba bir şans verebilirsiniz.
106 syf.
·Puan vermedi
Kitabın içerisinde 17 öykü bulunuyor, gerçek hayattan kesitler görmek mümkün. Her kesimden insanın hayatına dokunuyor. Gayet güzel ve akıcı bir kitaptı keyifle okudum.
106 syf.
·Beğendi·9/10
Öykü kitabı okumayı seviyorsanız mutlaka Abdulkadir Güneş'in öykülerine bakmanızı öneririm. Öykülerinde sevgiyi melankolik bir dille anlatmış yazar. Bu dil ile konuşmak istemiş. Aklındakileri kağıtlara yazarak onları beyaz sayfaların akıntısına bırakmış. Her şey konuşulsun ortada hiçbir şey kalmasın istemiş. Bu isteği ile yazmış o öyküleri.

Öykülerde dikkatimi çeken bir konu da yaşanmışlık kokması oldu. Sanki etrafı gözlerken elindeki not defterini çıkarıp gördüğü insanlara hikayeler yazmış. Yazarken onları tekrardan yaşatmış. Yaşaması gerektiğine inandığı ne varsa öykülerine damlatmış. Bu damlatma ile o öyküler yeşermiş ve kökleri sağlamlaşmış.

Öykülerdeki karakterlerin yaşadıklarını okurken fark ettiğim şey sıradan hayatlar bile (tabi bu sıradan hayat kime göre neye göre) bir anda farklı bir pencereye açılıyor. Bu pencere sayesinde başka diyarlara yolculuk yapıyoruz. Sonunda bu olacak diyemiyoruz çünkü yazar kalemi sayesinde bir anda olayı farklı bir yana çekmeyi başarıyor. Bence bu yazarlarda olması gereken okuyucuyu etkileyen özelliklerden biri.

Öykülerin dili olduğuna inananlardanım. Bu kitapta bulunan on yedi öykünün de sizi etkileyecek yüreğinizde bir yer edineceğine inanıyorum. Çünkü benim yüreğimde bir yer oluşturdular.

Eğer öykü türünde kitap okumayı seviyorsanız mutlaka okumanızı öneririm.

Gelelim öyküleri teker teker incelemeye;

İlk öykü Veresiye Defteri. Sevgili Veresiye Defterini tutma sırası babadan oğla geçmiştir. Fakat hikayenin anlatıcısı olan oğlunun hayalleri vardır. Sevgili Defterin zımbayla tutturulmuş sayfasında bir isim bulunmakta ancak isim okunmuyor. Fakat arka sayfada izi çıkmış. Mukaddes. Ancak bu isim annesinin ismi değil. İşte öykümüz bu adla beraber yolculuğuna başlıyor.

"Ekmekler o köşede değil baba, sen de hayatımızda öyle durmadın, yaşımız yerinde durmuyor, içki şişede durduğu gibi durmuyor, insanlar yerli yerinde değil birileri gidiyor birileri geliyor, hayat böyle be baba değişim içinde kimse kimseye tutunamıyor."

Öyküde baba ile oğlun ilişkisi belki de öykünün temel unsuru.


"Hatırlamak hatır meselesidir, anımsamak ise an meselesi, hatırlayacak anların, o anlarında hatır dostların var ise duyguların birer hatırattır."

"Garip olan ne biliyor musun ? Hatırlamanın ilacı yok. insan unuttu mu bir daha adını bile hatırlamazmış, öyle dedi doktor."

"Nazım Hikmet'in kaşlarını görüyorum sende, Atilla İlhan'ın dalgalanan saçlarını, Nilgün Marmara'nın keskin bakışlarını buluyorum sende. Hepsi dize dize, sonra bir dörtlük ediyor kafamın içine yerleşiyor, orada yeşerip kalbimin orta yerinde şiir açıyorsun sevdiğim."

İkinci öykü Garip İki Yabancı. O şehre gelen iki yabancı vardı. Peki kimdi bu yabancılar ? İşte onların hikayesini okuyoruz.

Üçüncü öykü Küfe. Genç denilecek iki arkadaş deniz kenarında oturur. Peki onların hikayesi nedir?

"İnsanı yarım kalmışlıkları terk eder."

Dördüncü öykü Mustafa Kemal Paşa. Mazhar ve Mustafa Kemal Paşa arasında geçen konuşmayı okuyoruz.

"Kelimeler sessizdi. Gözlerimin içine baktı tüm dünyadan barış ister gibi, bir ülkeyi yoktan var edecek gibi, yüzyılda bir gelecek, her şeyi değiştirecek gibi, nesli tükenmekte olan her şeyi bir çırpıda hayata döndürecek, fikirleriyle haletiruhiyemi özgürlüğe boyayacak gibi benden yardım bekledi. Duygularla hasbihal ettik."

Beşinci öykü Kadın. Baba dayağı ile büyüyen bir çocuğun hikayesini onun nasıl Kadın olduğunu okuyoruz.

"Ben o gün kadın oldum çünkü kadın olmak, sizin bildiğiniz gibi akacak bir avuç kanla olan bir şey değil. Ben o gün nefes aldığımı hissettim. Kadın oldum."

Altıncı öykü Mendil.

"Duyuyor musunuz? Duvarın öte tarafında insanlar birbirleriyle tartışıp kalp kırıyor, birkaç metre öte uzağa giderseniz sokağa dökülmüş insanlar, kavga eden ev sakinlerini izliyorlar ya da onlara katılıyorlar, birkaç kilometre ötenizde bıçaklar çekiliyor, en son gittiğinizden biraz daha uzağınıza bakarsanız, silahlar patlıyor; çocuklar, kadınlar, insanlar ölüyor. Birkaç metrekare dediğimiz uzunlukta ne kadar çok şey meydana geliyor."

Peki bunları nereden biliyor ? İşte o da hikayede.

"Bu devirde ölüden değil diriden korkacaksın."

Yedinci öykü Bilinçaltı Oyunu Ya Da Dualı Temenni. İncir Ağacının gölgesindeki dileği sadece oydu. Neden incir ağacında dilek diliyordu?

Sekizinci öykü Geçer Bu Da Geçer. Her şeyden herkesten uzaklaşmak istiyor. Yeni başlangıçlar, yeni umutlar, yeni bir hayat. Bu mümkün mü? Geçmişi bırakabilir misiniz?

Dokuzuncu öykü Gasılhane. Ölen bir adamın nasıl öldüğünü onun ağzından okuyoruz.

Onuncu öykü Bilinçaltı Oyunu Ya Da Dualı Temenni (2). Devam niteliğinde olan bu hikayede yalnızlık nedir? sorusu ile baş başayız. Yalnız bir insan nasıl yaşar?

On birinci öykü Yukardakiler. Hiçbir ev dışarıdan soğuk olur mu? Ona göre öyleydi. O her yerde iş arıyordu ama sonuç hep aynı Ayten'in dırdırı. Bir gün kahvede oan verilen kağıt ile kaymakamlığa gittiğinde belki de hayatı değişecekti?

"Yaşamak zor evlat, anlaşılmak daha da zor."

On ikinci öykü Bilinçaltı Oyunu Veya Dualı Temenni (3). Devam niteliğinde olan bu hikayede çocukluğun önemini , onu anlayan birisini var olmasının umudunu okuyoruz.

On üçüncü öykü Ayakkabı. Küçük yaşta ayakkabı boyacısının hikayesini okuyoruz.

On dördüncü öykü Bugün De Karavana. Bugün cuma. Yağmur yağıyor. Bugün onun için farklı bir gün. Bu farklı günde yaşadıklarını ve onun geçmişini okuyoruz.

"Hayat, planlanması zor korkuluklar dünyasıydı."

On beşinci öykü Kim Sessiz?.

"Ben de kendimi bilsem diyorum, beni dışlamasanız, inanın sizle gibiyim; iki ayağım, iki kolum, iki gözüm var. Biliyorum tertemiz elbiselerim, cebimde dün yerde bulduğum bir lira hariç param, evim de yok ama gökyüzümüz aynı, beni de tanıyın."

Bu hikayede onu tanımak istediler mi?

On altıncı öykü Şen Ol - Var Ol. Şen Ola İdman Gücü mahallenin takımıdır. Ama hep yenilir. Bu öyküde takımdaki kişileri okuyoruz.

"Beklemek aslolan gerçeğimiz, umut ise yaşama hissimiz."

On yedinci öykü Şevki Kırık. Emekli, yaşlı bir birey olan Şevki Kırık, bir ayağı çukurda olan cemiyetin üyesidir. Bu cemiyetin üyeleri kimlerdir? Şevki Kırık neler yaşamıştır bunları okuyoruz.
106 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Kitabın içerisinde gerçek hayattan kesitler görmek mümkün.Her kesimden insanın hayatına dokunuyor.Her cümlesinde emek olduğu belli ve cümleler okurken iki kere düşündürüyor. Çoğu hikayenin etkisinde kaldım
106 syf.
·1 günde·8/10
Merhaba arkadaşlar size çok güzel bir kitap yorumuyla geldim
Kitap 17 öyküden oluşuyor.Dili akıcı ve sadeydi.Okuduğunuz her öyküde kendinize dair o kadar çok şey buluyorsunuz ki etkilenmemek mümkün değil.
Bana öyle baktı ki insanlar lal oldu, kelimeler bıçak sırtı gibi keskin, kediler köpekler sokakta, çıt yok, cam fanusun içindeki süs balığı ağzını açıp kapamayı bıraktı.Öyle baktı ki bana sanki dünyadaki tüm suçların sebebi benmişim gibi kendimden utandım.
Bana öyle baktı ki, mevsimlerin hepsini bir anda yaşadım, yapraklarımı döktüm, kurudum, kar yağdı, kırıldım, güneş açtı, sevindim, bahar geldi, meyve verdim, insan geldi, taşlandım. Bana öyle bir baktı ki sevgiden çaresiz kaldım. Tüm suçların sahibi bendim."
Hatırlamanın ilacı yok. İnsan unuttu mu bir daha adını bile hatırlamazmış, öyle dedi doktor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Abdulkadir Güneş
Unvan:
Türk Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 25 okur okudu.
  • 5 okur okuyacak.