Abdullah Aren Çelik

Abdullah Aren Çelik

Yazar
8.1/10
15 Kişi
·
24
Okunma
·
8
Beğeni
·
495
Gösterim
artık buruşuk bir çarşaf gibi dağılan
yüzüne bakınca duydum ancak:
anneler erken
ölümlerine yakın sevilir babalar. KEMAL VAROL
"İnsan kaybolursa; gerçekten kaybolursa bir daire çizdiğini söylüyorlar, dedi. Başladığın yere dönermişsin. Yalnız her zaman bunu fark edemezmişsin."

Ursula K. L. Guin
"Bu kadar çok cinayetin işlenip üzerinin bu denli örtüldüğü başka bir şehir yoktur herhalde,"demişti bir arkadaşina.arkadaşının bütün olup bitenleri özetleyen sözlerini dün gibi hatırlıyordu:"başka türlü teröristlerle baş edilemez buralarda!"
Hayat olduğu haliyle bırakıldığında ne bayağı, ne mükemmel, ne temiz, ne de olduğundan daha kirliydi. Her yer ve her şey insanın çabasıyla güzelleşirdi.
Abdullah Aren Çelik
Sayfa 66 - Everest Yayınları
230 syf.
·2 günde·8/10
İki kısım toplam 10 bölümden oluşan ve çok beğenerek okuduğum bir kitap. Yavaş, temkinli ve sağlam yazılmış kitapları çok seviyorum. Kalitesini okurken o kadar çok fark ediyorsunuz ki yazara saygınız artıyor. "İlerde hep yalnız" Diyarbakır'a yakın bir yerleşkedeki muhtar, berber, imam ve işkenceci sünnetçinin Muhtar'ın çaldığı bir define haritası ile define aramalarını anlatan bir roman. Karakterlerin gerçekliği, hayatlarına dair detaylar, kahramanların birbirleri ile olan iletişimleri beni gerçek anlamda sarıp sarmaladı. Basit bir hikaye gibi gözüküp aslında her yaratılan kişilikle olaya bakışınız, yaşadığınız paranoya okur üzerinde bir hayli etkili olabiliyor. Ben çok sevdim.
272 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Nedendir bilmem. Ama edindiğim bir alışkanlıkla kitapları okumaya başlamadan önce son cümleyi ya da cümleleri okurum. Bunu yaparken belki de hislerimi ne kadar değiştirebilecek kitabın içindeki onca sözcük diye düşünüyorumdur. Bilemedim..
#KandanAdam 'i bitiren o son cümleden sonra, okuduğum hikayenin o cümleye bir daha cikmamacasina hapsoldugunu, içimde bir siziyla hissettim. Tanıdık bir sızı.., Satırlar arasına sinmiş çaresizlikle, hikâyesini yaşayan Ahmet Boz değil de bendim sanki...
"Tarihin gözyaşları" var mı bilmiyorum. Ama eminim ki Ahmet Boz ve Gülhan için içten içe aglamistir..
#kandanadam @abdullaharencelik
272 syf.
·Puan vermedi
Bazı kitaplar açılış cümleleriyle sizi ilk bakışta etkiler. Bu kitap da beni daha ilk cümlesiyle çarptı. "Büyük devletlerin büyük arşivleri ve yalnızlıkları olur. Onlar kadar bu arşivde çalışan küçük de insanları." Kemal Fevzi'nin sözleriyle giriş yapıyoruz. "Her şey değişir;kahrı değişmez bu cihanın." Araştırdığımda tarihe damgasını vuran önemli insanlardan biri olduğunu anlıyorum. Baş karakter polis memuru Ahmet Boz'un emniyetteki görevini, başına gelenleri, cinayet amiriyken arşiv memurluğuna nasıl getirildiğini, eşi Gülhanla yıllardır süren mutsuz evliliğini, karşısına çıkan cinayeti çözmek için herşeyini ortaya koyuşunu, devletlerin yüzyıllardır süren zulmünü Osmanlı'dan günümüze yaşanan Diyarbakır' ın tarihi ve politik hikayesiyle birlikte öğreniyoruz. 3 büyük dönem ve insandan bahsediliyor. Diyarbakır'ın İrandan çıkıp Osmanlı'ya katılması, cumhuriyetin gelişi ve 90lı yıllar. Fevzi Kemal, Law reşit ve nakkaş Mıgirdiç.Polisiye bir roman gibi başlasa da aslında tarihi ve politik bir roman aslında. Beğenerek okudum.
272 syf.
·4 günde·7/10
Abdullah Aren Çelik'in ikinci kitabı. İlk kitabından sonra ikinciyi hevesle bekledim. Beklediğime de değdi. Sanki Ahmet Ümit'in ilk kitaplarını okuyormuşum gibi kendine çeken bir konu. Bir polis. Diyarbakır'da. Arşive sürülmüş eski başarılı bir polis. Geçmişte araştırdığı bir davada birilerinin ayağına basan Ahmet Boz. Alelacele kapatılan bir dosya ve yıllar sonra işlenen cinayet ile bağlantılı ceset parçalarının tekrar gün yüzüne çıkması. Sürükleyici ve sonunu merak ettiren bir hikaye.
230 syf.
·Puan vermedi
Abdullah Abiye kitap için teşekkür ederim. İlerde hep yalnız kalan insanlarız aslında hepimiz biraz da şimdi kitaba girelim karakterlerin büyük kısmının geçmişte olan durumları ayrı ayrı kendi ağızlarından aktarıldığı için bu nerden geldi bu nereye gidiyor diye karmaşa yaşamıyoruz şükür. Devam eden süreçte kişilerde karakterlere uygun örneğin hikayeleri dolu olan bi berber yada dolap çevirmeye mahir bir muhtar ve Talip ismi bu kadar anlamlı oturmazdı bi adama galiba aşkının peşinden yollara düşen bir Talip hepsi farklı hayallerle dahil oluyor bu yolculuğa ve hepsinin kayıpları ile Berberin ailesel yalnızlığı Muhtarın borcu ve Talip in aşkı ve hepsi ilerde hep yalnız kalacaklar. Kitaba dair diğer beğendiğim nokta ise ayarında argo kullanımı ya hayatin her yerinde küfür kıyamet edebiyata gelince aa olmaz niyeymiş efendim bence uygulanan yer doğru ise uygulanır bu kitapta tam uygun yerde kullanmış ve birde kitabın geçtiği bölgenin sorunlarına üstü çok az kapalı değinilmesi Diyarbakır'ın ve Pasur un aslında tüm bölgenin sorunlarına değinilmesi son olarak BAĞDAT 'I ALMAYA ÇALIŞMAK BAGDAT'IN KENDINDEN DAHA MI GÜZEL? ;) #ilerdehepyalniz @everestyayinlari @abdullaharencelik
#masamdakiler #kimneokudu

Yazarın biyografisi

Adı:
Abdullah Aren Çelik
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 8 okur beğendi.
  • 24 okur okudu.
  • 11 okur okuyacak.