Giriş Yap

Abdurrahman Şarkavi

Yazar
9.6
5 Kişi
52
Okunma
3
Beğeni
1.877
Gösterim
tehlikeli bir kitap
Bedir esirilerine ne yapılacağına kararlaştırdıktan sonra yaşanılan bir hadise anlatiliyor. Benim için bardağı taşıran son damla oldu. "Kureyş, esirleri için gereken fidyeleri gönderdi.. Allah Rasülu, fidye vermek için gelenlerin bazılarından kureyşin intikam günü için hazırlığa başladığını öğrendi... Esirlerden bir çoğu serbest bırakılmış çok az bir bölümü kalmıştı.. Tek başına çekilip bir süre düşündükten sonra arkadaşlarının yanına gelerek kendinin ve Ebu Bekir in yanlış yaptıklarını, aslında Ömer'in sözüne kulak vermeleri gerektiğini söyledi.. böylece Kureyş e esirlerini geri vererek bunlarla yeniden karşılarına çıkmalarına engel olabilirdi.. Ayakları yere tam basıncaya kadar hiçbir peygamberin esiri olmamalıydı... Ama esiler için aynı anda farklı iki kural uygulayamazdı.. kalanlar için de fidyeyi kabul etmeliydi.." Görüldüğü üzere bu olayın Allah tarafından haber verildiğine dair hiçbir emare yok (enfal suresi 67. Ayet). Kitabın genel ruhunu resmetmek için bence ideal bir tablo zira kitapta genel olarak Peygamber efendimizin sallallahu aleyhi ve sellem kararları düşünerek aldığı kendi vicdanının sesini dinlendiği vurgusu yapılıyor. Ama elhamdülillah Kur'an a iman etmiş bizler kesin olarak biliyoruz ki çoğu hadise Allah'ın kontrolünde gerçekleşti. Bunlara bilerek yahut bilmeyerek neredeyse hiç yer verilmiyor. Kimsenin niyetini okumak bize düşmez ama çok hayırlara vesile olabileceğini düşünmüyorum bu kitabın. O yüzden yarıda bırakıyorum.
Özgürlük Peygamberi Hz. Muhammed
9.6/10 · 53 okunma
1 yorumun tümünü gör
Reklam
·
Reklamlar hakkında
"Düşüncenin, ahlaksız zorba güçlerin saldırılarına maruz kalması kadar iğrenç bir şey olabilir mi?"
"Erdemlerin ,zaaflarin değil;seni koruyan sağlam surların olsun..."
Müteyakkız.!
Öyleyse erdemlerin zaaf noktaların değil seni koruyan sağlam surlar olsun! Kötü insanlar erdemleri ezemedikleri zaman bunlarin gölgesine sığınarak kurtulmaya çalışırlar. İyi insanlara düşen bu gerçeği çok iyi kavrayıp kötülerin kendilerini aldatmalarına izin vermemeleridir. Kötüler başları dara düşünce bağışlamalarını isteyeceklerdir. Ama -çoğunlukla- iyilerin saflarına katılmak için değil zamanı gelince harekete geçecek kötülerin sancağı altında mücadele etmek için...
Reklam
·
Reklamlar hakkında
464 syf.
·
Puan vermedi
Merhaba arkadaşlar, Özgürlük peygamberi Hz Muhammed(sav) kitabını farklı bir bakış açısı ile inceledim. Bana eşlik eder misiniz? Değeri dünyanın en değerli insanına (sav) yakıştıran ve sevmeyi en çok ona yapan insanlara şunu söylemek istiyorum öncelikle Müslüman bir birey için peygamberimizin hayatının apayrı, yüksek bir değerinin olması gerektiği kanısındayım. Konu peygamberimiz, onun anlatıldığı üslup da güzel olunca insan kendini gül deryasında hissediyor adeta. Ki gülleri bize sevdiren o gül kokulu Ahmet (sav) değil midir? Kitapta Peygamberimizin hayatında daha önce hiç şahit olmadığınız sosyolojik olaylara şahit olacaksınız. Sizi dünyanın en çok sevilen insanın hayatını farklı bir perspektif ile okumaya davet ediyorum. Buyurmaz mısınız? Keyifli okumalar diliyorum.
Özgürlük Peygamberi Hz. Muhammed
9.6/10 · 53 okunma
24 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.28.2