1000Kitap Logosu
Ahmet Murat

Ahmet Murat

Yazar
Çevirmen
BEĞEN
TAKİP ET
8.2
739 Kişi
2.642
Okunma
264
Beğeni
7,8bin
Gösterim
Tam adı
Ahmet Murat Özel
Unvan
Türk şair ve yazar.
Doğum
Karaman, 1971
Yaşamı
Karamanlı 'dır. 2014 Türkiye Yazarlar Birliği Yılın Şairi Ödülü 'nü "Kalbin Kararı" adlı kitabıyla kazanmıştır. Halen İstanbul 'da yaşamaktadır. 1992-1994 yılları arasında Mısır’da bulundu. El-Ezher Üniversitesi’nde başladığı yüksek öğrenimini, 1997’de Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde tamamladı. Yüksek lisans ve doktorasını Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde bitirdi. Yalova Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi’nde, Tasavvuf ana bilim dalı öğretim üyesi olarak çalıştı. Çeşitli tv kanallarında programlar hazırlayıp sundu, yayınevlerinde, süreli yayınlarda editörlük ve yayın yönetmenliği yaptı. Özel’in yayınlanmış şiir kitapları dışında, telif ve çeviri akademik yayınları, makale ve bildirileri bulunmaktadır. Muhtelif üniversitelerde tasavvuf tarihi, tasavvuf literatürü, tasavvuf-sanat ilişkisi üzerine lisans ve lisans üstü dersler verdi. Şazeliyye, Kuzey Afrika ve Endülüs tasavvufu, Türk modernleşmesi sürecinde tasavvufi yapılar başlıca ilgi alanlarını oluşturmaktadır.
Belki de Üzülmeliyiz
OKUYACAKLARIMA EKLE
Avarelik Görgüsü
OKUYACAKLARIMA EKLE
Bir Şair Bisikletle
OKUYACAKLARIMA EKLE
Kış Bilgisi
OKUYACAKLARIMA EKLE
Kaf ve Rengi
OKUYACAKLARIMA EKLE
Karabaş Tecvidi
OKUYACAKLARIMA EKLE
İbn Ataullah El-İskenderi
OKUYACAKLARIMA EKLE
Ailenin Serencamı
OKUYACAKLARIMA EKLE
Hikayem Ne Tuhaftır
OKUYACAKLARIMA EKLE
Kayıt Dışı Anılar
OKUYACAKLARIMA EKLE
Sitâre
Kuşlarla Sohbetin Şartları'ı inceledi.
168 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Bu dünyada murada ermek de,erememek de geçicidir.Çünkü her şey bir solukta geçip gidiyor. Bak ne diyeceğim: mademki dünya durmuyor ve geçip gidiyor. Sen de ondan geç yahuu Ahmet Murat - Kuşlarla Sohbetin Şartları
Kuşlarla Sohbetin Şartları
Okuyacaklarıma Ekle
1
15
Enes Başak
Kuşlarla Sohbetin Şartları'ı inceledi.
168 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Sayın Ahmet Murat, en önemli ve en eski İslam üniversitesi olan Mısır’daki Ezher Üniversitesinde ilahiyat eğitimi almış, şair, yazar, araştırmacı ve editör kimliklerine sahip önemli bir isimdir. Farklı meziyetleri münderiç hayatı, yılın şairi ve Necip Fazıl Şiir Ödülü gibi çeşitli ödüllerle de taltif edilmiştir. “Kuşlarla Sohbetin Şartları” kitabında Murat, İslami eksendeki denemelerini bir araya getirmiş. Tasavvuftan şeyhliğe, tahkiki imandan cuma gecesinin ihyasına kadar İslami hayatın hemen her hücresinden birer inciyi kitabına mevzuu yapmış. İslami yaşayış, dikkat ve titizliği anlatan bazı kitaplar dil yönünden okuyucuyu zorlarken, Ahmet Murat son derece anlaşılır ve sade bir dil ile meramını dile getirmiş. Muhatabına konuyu anlatırken zorlu kelimelerden münderiç uzun cümleler kurmayı değil, hedefine atılan ok misali, dosdoğru dertlere derman olma yolunu seçmiş. Yazılarında “ötekileştirme” ve “gruplaştırma” hatalarına düşmeyip, iğneyi de çuvaldızı da kendine batırmış. Bu yönleriyle Ahmet Murat için, “derdi sadece muhatabına yardımcı olmak” denilebilir. “Kuşlarla Sohbetin Şartları” ağır konularda bile anlaşılır ve akıcı dili sayesinde dini kitap okumak ve biraz olsun bu alandan uzak kalmak istemeyenler için önemli bir çalışma denilebilir. Tabi bu kitabın meselelerin künhünü anlattığını, daha ayrıntılı bilgi almak isteyenlerin ise tefsir kitapları gibi özel kitaplara bakması gerektiği unutulmamalıdır.
Kuşlarla Sohbetin Şartları
Okuyacaklarıma Ekle
7