Akif Toprak

Akif Toprak

Yazar
6.5/10
2 Kişi
·
9
Okunma
·
0
Beğeni
·
412
Gösterim
Ulusal değerlere sahip çıkmak anlamında ulusçuluk enternasyonalizm (dünyada hiçbir ırkın diğer ırklardan üstün olmayacağını anlatan bir görüş) ile asla çelişmez. Büyük Fransız sosyalisti Jean Jaures, vatanseverliğin azı, seni enternasyonelden uzaklaştırır, çoğu yakınlaştırır.
Akif Toprak
Sayfa 129 - İlya yayınevi
68 kuşağı önemlidir. Türkiye SOL' unun tohumu olarak görülmeli. Vatanseverliğin ve milliyetçiliğin farklı şeyler olup bunun anlaşılamadığı, devlet ile kişileri bir gören sosyal yapı açısından mühimdir. Değişmeyen şeyler de vardır tabi 68' lerde. Zulüm gibi, işkence gibi, hak olanı kan yoluyla kökünden kurutmak isteyen gözleri terfi ateşiyle tutuşan psikopat asker gibi, adaletin kurşun demek olduğu, vatan hainlerinin vatansever sayılması gibi...

Yazar Mahir' i ve İbrahim' i ele alırken Denizlere de değinmiş. Hangi yönden fikir ayrılıklarına düştüklerini objektif bir bakış açısıyla değerlendirmiş. Sosyalizme sempati duyduğum için kitabı beğendim fakat SAĞ a sempati duyan arkadaşların da okumasında yarar olduğunu düşünüyorum. Zira yazar, SAĞ dan daha çok eleştiri getirmiş SOL a. Kişiler üzerinden(Mahir, Deniz, İbrahim, Yusuf) anlatımlar, anılar, şiirler, savunmalar, mahkeme tutanakları yer almaktadır kitapta.

~~ iyi okumalar~~

Yazarın biyografisi

Adı:
Akif Toprak
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 9 okur okudu.
  • 10 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.