Geri Bildirim
Al Ries

Al Ries

8.8/10
4 Kişi
·
15
Okunma
·
1
Beğeni
·
451
Gösterim
Adı:
Al Ries
Unvan:
Pazarlama Uzmanı
Doğum:
ABD, 14.11.1926
Kıyaslama işe yaramaz. Gerçek ne olursa olsun, insanların algı dünyalarında gördükleri ilk ürün daha üstündür. Pazarlama, algı için yapılan bir mücadeledir, ürün için değil.
Herhangi iki ürün arasında, ikiz kardeşler arasındaki benzerliğe rastlamak imkansızdır. Ve ikiz kardeşler bile, insanların, öteki kardeşlerde de yakınlaşmalarına rağmen, önce tanıştıkları kardeşi daha çok sevmelerinden yakınırlar. (İlk olmak önemlidir)
Bilgisayarda kayıtlı bir şeyi silmek mi istiyorsunuz? Üstüne yeni bir şey kaydedin veya silin tamam. Birinin zihnindeki bir şeyi değiştirmek mi istiyorsunuz? Unutun gitsin. Çünkü biri bir konuda bir karara varmışsa düşüncesi kolay kolay değişmez. Yapabileceğiniz en müsrif pazarlama hamlesidir bir insanın fikrini değiştirmeye çalışmak.
Bütün gerçekler görelidir. Gerçekler kişiden kişiye, zihinden zihine değişir. 'Ben haklıyım yanımdaki hatalı' dediğinizde aslında sadece olan biteni ondan daha iyi idrak ettiğinizi, algılamada ondan daha iyi olduğunuzu anlatmaya çalışıyorsunuz.
İlk olmanın bir çok yolu vardır. Dell, kalabalık bilgisayar sektörüne, telefonla bilgisayar satan ilk firma olarak girdi. Bugün piyasa değeri 900 milyon dolar.
Madem ki pazarlama ürün değil de bir algı savaşıdır, o zaman zihin de pazardan önce gelmelidir.
Pazarlamacılık alanında ufkunuzu genişletici bir kitap. Kitabı okuduktan sonra sektörü tanıyorsunuz, büyük markalar neyi neden yapıyor daha net anlamaya başlıyorsunuz.

Yazarın biyografisi

Adı:
Al Ries
Unvan:
Pazarlama Uzmanı
Doğum:
ABD, 14.11.1926

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 15 okur okudu.
  • 13 okur okuyacak.