Al Ries

Al Ries

8.8/10
5 Kişi
·
22
Okunma
·
1
Beğeni
·
459
Gösterim
Adı:
Al Ries
Unvan:
Pazarlama Uzmanı
Doğum:
ABD, 14 Kasım 1926
Herhangi iki ürün arasında, ikiz kardeşler arasındaki benzerliğe rastlamak imkansızdır. Ve ikiz kardeşler bile, insanların, öteki kardeşlerde de yakınlaşmalarına rağmen, önce tanıştıkları kardeşi daha çok sevmelerinden yakınırlar. (İlk olmak önemlidir)
Kıyaslama işe yaramaz. Gerçek ne olursa olsun, insanların algı dünyalarında gördükleri ilk ürün daha üstündür. Pazarlama, algı için yapılan bir mücadeledir, ürün için değil.
Bilgisayarda kayıtlı bir şeyi silmek mi istiyorsunuz? Üstüne yeni bir şey kaydedin veya silin tamam. Birinin zihnindeki bir şeyi değiştirmek mi istiyorsunuz? Unutun gitsin. Çünkü biri bir konuda bir karara varmışsa düşüncesi kolay kolay değişmez. Yapabileceğiniz en müsrif pazarlama hamlesidir bir insanın fikrini değiştirmeye çalışmak.
Bütün gerçekler görelidir. Gerçekler kişiden kişiye, zihinden zihine değişir. 'Ben haklıyım yanımdaki hatalı' dediğinizde aslında sadece olan biteni ondan daha iyi idrak ettiğinizi, algılamada ondan daha iyi olduğunuzu anlatmaya çalışıyorsunuz.
Başarının sırrı tüketicinin zihnine önce giirebilmekte yatıyor, fakat şirketler ne yapıyor? 'Daha iyi ürün' stratejisini tercih ediyorlar.
Çoğu şirket önce bir pazar gelişine kadar beklerler. Sonra da şirketlerinin adını da iliştirdikleri daha iyi bir ürünler ortaya atlarlar. Günümüzün rekabetçi ortamında 'ben de, ben de' yaklaşımıyla, genişletilmiş bir isimle piyasaya sürülen bir ürünün büyük ve karlı bir marka halini alması neredeyse imkansızdır.
Liderlik kuralı her ürün, marka ve kategori için geçerlidir. Farz edelim ki Amerika'nın ilk üniversitesini bilmiyorsunuz. İlk yerine en iyi ifadesini koyarak iyi bir tahminde bulunabilirsiniz. Amerika'nın en iyi üniversitesi hangisi? Çoğunluk Harvard diyecektir ki zaten Amerika'nın ilk üniversitesi de Harvard'dır.
İlk markanın liderliğini korumasının sebeplerinden biri de marka isminin, ürünün ismi halini almasıdır. İlk çizgisiz kağıt fotokopicisi Xerox, çizgisiz kağıt fotokopisinin ismi oluvermiştir. İnsanlar Ricoh, Sharp veya Kodak makinelerin önüne geçip "Şimdi bunların Xerox kopyasını alacağız" diyor. Kutuda açık seçik bir şekilde Scott yazmasına rağmen sizden Kleenex isteyeceklerdir. Ellerinde sadece Pepsi olmasına rağmen size "kola" sunacaklardır. (Kola kelimesi Coca Cola'nın ürüne ismini vermesi ile yayılmıştır.) (Kağıt mendil değil de "Selpak" istemeniz gibi.)
Pazarlamacılık alanında ufkunuzu genişletici bir kitap. Kitabı okuduktan sonra sektörü tanıyorsunuz, büyük markalar neyi neden yapıyor daha net anlamaya başlıyorsunuz.

Yazarın biyografisi

Adı:
Al Ries
Unvan:
Pazarlama Uzmanı
Doğum:
ABD, 14 Kasım 1926

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 22 okur okudu.
  • 17 okur okuyacak.