Al Ries

Al Ries

Yazar
8.4/10
31 Kişi
·
76
Okunma
·
3
Beğeni
·
585
Gösterim
Adı:
Al Ries
Unvan:
Pazarlama Uzmanı
Doğum:
ABD, 14 Kasım 1926
256 syf.
·Beğendi·9/10
İnsanların en önemli özelliklerinden biri de iletişimdir. İletişimi etkileyen bir çok etken vardır. En temel öge insan - insan arasında olandır. İletişimde aktaran ile aktarılan arasındaki algılama önemlidir.
Bu kitapta;
Biz kimiz ya da ben kimim?
Beni / bizi insanlar nasıl tanıyor ya da tanımlıyorlar?
Kendimizi tanıttığımız gibi insanlar da bizi tanımlıyor mu?

Bu gibi soruları soran ve buna cevap veren bir kitaptır. Özellikle de kendimizi doğru tanımlamak ve tanıtmak açısından faydalı bir kitaptır.
136 syf.
·32 günde
Pazarlama alanında çalışan bir akademisyen olarak merakla okuduğum ve çok dersler çıkardığım, Al Ries ve Jack Trout tarafından kaleme alınan, pazarlama alanında çalışma yapanlar adına çok faydalı olduğunu düşündüğüm ve pazarlamaya ilgisi olan herkese tavsiye ettiğim kitaptır.
Kitabın sloganı da şöyle: "rakiplerim inşallah bu kitabı okumaz" diyeceksiniz.
Özellikle rekabetin çok kızıştığı günümüzde pazarlamada farklılık yaratacak fikirlerin yer aldığı kitap sizlere pazarlama farklı pencerelerden bakabilmeyi önerecektir.
Pazarlamada yenilikçi bakış açısıyla ilk olmak çok önemlidir.İlk olmak, üstün olmaktan iyidir”. Çoğu kişi pazarlamanın, rakiplerinize göre daha iyi ürün veya hizmet sunduğunuz konusunda insanların ikna edilmesinden ibaret olduğunu düşünmektedir. Ancak asıl olan, belli bir kategoride insanların zihinlerine ilk olarak girebilmek, yani zihinlerde lider olabilmektir.
İlk markanın liderliğini rahatça koruyabilmesinin bir diğer sebebi de, marka isminin ürün ismi gibi algılanmaya başlamasıdır. Bu duruma Türkiye’den Bankamatik, Sana, Selpak veya Pril örnek verilebilir. İnsanların algılarında ilk ürün her zaman daha üstündür. Pazarlama da aslında “ürünler” için değil, “algılar” için yapılan bir mücadeledir.
İnsanların zihinlerine ilk giren olmayı başaramadıysanız bile pes etmeyin. Kendinize, ilk olabileceğiniz yeni bir kategori yaratın.
Yeni bir kategori yaratıp ilk marka olduysanız markanızı değil, kategoriyi ön plana çıkartın. Çünkü insanlar “marka pazarlaması” konusunda direnç gösterir ancak yeni bir kategori herkesin ilgisini çeker. Yani insanların birçoğu “daha iyisi” yerine “yeni şeylere” daha çok ilgi gösterir. Mesela DEC, insanlara mini bilgisayar kullanmanın gerekliliğini anlatmıştı. Markası DEC olan mini bilgisayarların değil. Çünkü zaten rakipsizdi ve mini bilgisayar demek, DEC demekti.
Pazardaki ilk marka olmak, zihinlere önce girebilmeyi sağladığı için önemlidir. Zira insanların zihinlerindeki ilk sırayı kapamamışsanız, pazardaki ilk marka olmanızın hiçbir anlamı yoktur. Mesela UNIVAC, aslında ana bilgisayar sektöründeki ilk markaydı. Ancak doğru pazarlama hamleleri ile zihinlerdeki ilk sırayı kapmayı başaran IBM oldu.
İnsanlar kafalarında bir düşünceyi sabitlemişse, onu değiştirmek çok ama çok zordur. Sizin hakkınızda bir fikir edindilerse, onu beyinlerinin derinliklerine tanımlarlar ve çok mucizevi bir şey olmadığı takdirde de fikirlerini değiştirmezler. Metro Turizm’in “sürekli kaza yapan otobüs firması” olarak zihinlerde yer edinmesi gibi. Bu yüzden Zihin Kuralı pazarlama için çok önemlidir.
Pazarlamacılar okumanızı tavsiye eder..İyi okumalar dilerim..
136 syf.
·Beğendi·9/10
Pazarlama yaparken dikkat ettiğimiz onlarca kural var ve bu kuralları süreç içerisinde defalarca sorguluyor karar verdiklerimizi değiştiriyor yenilerini belirliyoruz. Pazarlama Stratejisi de aslında bu demek değil mi hedefimize giden yollarda kullandığımız araçların tercih ettiğimiz yolunu bütünü... Bu kitap bize 22 tane önemli pazarlama kuralını sunuyor ancak Pazarlamanın kurallarla sınırlandırılamayacağını düşünüp sorgulayarak okuduğumuzda yazarında bu kuralların kesin olmayan kurallar olduğunu aslında anlatmaya çalıştığı pazarlamada değişmeyen tek şeyin değişim olacağını görüyoruz.
230 syf.
·6 günde
Pazarlama artık bir savaş halini almıştır.
Şirketler rakipleriyle başa çıkmasını öğrenmek zorundalar. Onları güçlü yanlarına karşı kendilerini kollamasını, zayıflıklarından yararlanmasını öğrenmek zorundalar.
Mesele rakibinizi kendi şirketi uğruna ölüme yollama meselesidir. Önemli olan doğru stratejiyi uygulamaktır.
BU KİTAPTA PAZARLAMA SAVAŞINDA KULLANILACAK TAKTİKLER ANLATILMIŞTIR.
230 syf.
·13 günde·Puan vermedi
Teknoloji ilerledikçe değişen pazarlama stratejileri her gün farklılaşıyor.Bu tip kitaplar da güncelliğini koruması için yenilenip,gözden geçirilmelidir.
136 syf.
Pazarlamacılık alanında ufkunuzu genişletici bir kitap. Kitabı okuduktan sonra sektörü tanıyorsunuz, büyük markalar neyi neden yapıyor daha net anlamaya başlıyorsunuz.
Kkkkkkk=kkkkkmmmmmmmmmöööökkkkmmmmmmmmmmmmmmKkkkkkk=kkkkkmmmmmmmmmöööökkkkmmmmmmmmmmmmmmKkkkkkk=kkkkkmmmmmmmmmöööökkkkmmmmmmmmmmmmmmKkkkkkk=kkkkkmmmmmmmmmöööökkkkmmmmmmmmmmmmmmKkkkkkk=kkkkkmmmmmmmmmöööökkkkmmmmmmmmmmmmmm

Yazarın biyografisi

Adı:
Al Ries
Unvan:
Pazarlama Uzmanı
Doğum:
ABD, 14 Kasım 1926

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 76 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 69 okur okuyacak.