Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol

Alain Dister

Alain DisterRock Çağı yazarı
Yazar
8.5/10
3 Kişi
14
Okunma
0
Beğeni
1.289
Görüntülenme

Hakkında

1941 yılında Lyon'da doğdu. Gazeteci ve fotoğrafçı olan yazar, 1967 Şubatı'nda yazmaya başladığı Rock & Folk'tan Nouvel Observateur'deki haftalık yazılarına, ağırlıklı olarak hep rock'n'roll üzerinde çalıştı. Çoğu Albin-Michel Yayınevi'nden çıkan pek çok müzisyen biyografisi yayımladı, Avrupa müzelerinde ve galerilerinde fotoğraf sergileri açtı. Yapımcı olarak A2 kanalında Les Enfants du rock adlı programda görev aldı. Halen France-Culture'ün müzik programlarına katkıda bulunan Dister fotoğrafçılık ve müzik yazarlığı deneyimini çağımıza damgasını vuran Rock müziğin sıradışı serüveninde birleştirerek sizlere sunuyor.
Unvan:
Fransız Gazeteci, Fotoğrafçı ve Yazar
Doğum:
Lyon, Fransa, 25 Aralık 1941
Ölüm:
2 Temmuz 2008

Okurlar

14 okur okudu.
1 okur okuyor.
22 okur okuyacak.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
60'lı yılların başında genç Amerika derin bir manevi bunalım geçiriyordu. Vietnam Savaşı, sansürün aşırılıkları, siyasi ve hukuki yolsuzluklar bir ilk muhalefet hareketine yol açmıştı. Müzik tarihinde hiç görülmedik bir olay gerçekleşmiş, muhalefetin sözcülüğünü Rockçı müzisyenler üstlenmişlerdi. Bunların başında Bob Dylan adında şair müzisyen geliyordu.
Sayfa 71 - 1. baskı - Ocak 2002
Joan Baez 1963'te Berkeley Üniversitesi'nin kampüsünde sansüre karşı çıkarak protesto özgürlüğünü savunan Free Speech Movement'a katıldı. Bu eylem, üniversitelerde, Mayıs 1968'de doruk noktasına ulaşacak olan bir protesto dalgasının başlangıcını belirleyecekti.
Sayfa 77 - 1. baskı - Ocak 2002
Reklam
Çok dindar olan Elvis, sesini evindeki bir orgun eşliğinde ilahiler söyleyerek eğitiyordu.
Sayfa 21 - 1. baskı - Ocak 2002
1968 yılında, rock'n'roll büyük bir kültürel ve politik hareketin merkezinde yer alıyordu. Yorumcuları birer protest lider konumundaydılar. Dev festivallerde yüceltilen soylu düşüncelerin -aşk, barış, kardeşlik- iletilmesine, ideolojilerden çok rock müzik aracılık ediyordu.
Sayfa 93 - 1. baskı - Ocak 2002
Rock bedenleri birbiriyle temas ettiren son danstı. Chubby Checker tarafından icat edilen twist ve ünlü Let's twist again'le bundan böyle herkes adımlarını kendi başına uyduracaktı. Gene de Papa XXIII. Johannes, 60'lı yılların diabolica saltatio'yu mahkûm edecekti.
Sayfa 47 - 1. baskı - Ocak 2002
Henüz kayıt yok

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
Reklam
176 syf.
·
Puan vermedi
Rock müziğin ilk doğumundan başlayarak evrimini bir bir anlatan kitap. Görsellerle desteklenmiş. İlk rock müzisyenlerinin sonra diğer müzisyenlere bıraktığı etkilere değinilmiş. Çoğu insana göre rock müzik kafa sallamaktan ibaret ama bundan çok daha öte. Kitap bunu anlamamıza yardım ediyor. Bu müzik türü müzikten daha çok bir yaşam tarzdır. Rock müzisyenleri insanlara, doğaya ve dünyaya daha duyarlı insanlardır. Koruyucu ilkeleri esas alırlar. Sonra şarkılarına bunları işlerler. Faydalı bir kitap olmuş. Tavsiye edilir.
Rock Çağı
Rock ÇağıAlain Dister · Yapı Kredi Yayınları · 200215 okunma