Alain Stephen

Alain Stephen

Yazar
7.0/10
5 Kişi
·
16
Okunma
·
1
Beğeni
·
284
Gösterim
Bir parça felsefe, insanın aklını ateizme yöneltir; ama felsefede derinleşmek insanların akıllarına dini getirir.” Francis Bacon
"Ölüm kadar doğal, zorunlu ve evrensel bir şeyin,insanlığa kötülük olsun diye Tanrı tarafından tasarlanmış olması imkansızdır."
İnsanların ölümden korkması, çocukların karanlık bir yere gitmekten korkmalarına benzer ve nasıl çocukların doğal korkusu masallarla artıyorsa, insanın ölüm korkusu da öyle artar. Ölümün, günahların bir karşılığı, başka bir dünyaya geçiş olarak görülmesi, hiç şüphesiz,
kutsal ve tanrısal bir düşüncedir; ama ölüm nasıl olsa ödenmesi gereken doğal bir borç olduğundan, ondan korkmak zayıflıktır.”

F. B. Denemeler, “Ölüm Üzerine"(1612)
224 syf.
·8/10
Yazar; mutluluk, din ve inanç, akıl ve deneyim, yaşam ve ölüm, insan ve toplum başlıkları altında kırka yakın düşünürün görüşlerini alıntılarla destekleyerek aktarmış. Düşünürler hakkında kısa tanıtıcı yazılardan oluşan bu kitap okuyucuyu hiç sıkmıyor ve kendini sonuna kadar okutturuyor. Yalnız kitabın başlığının ima ettigi gibi filozofların yanlış anlaşılan düşünceleri üzerine odaklanılmıyor. Bu başlığın bu yüzden içerikle pek uyumlu olduğunu düşünmüyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Alain Stephen
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 16 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 24 okur okuyacak.