Alexandre Kojeve

Alexandre Kojeve

Yazar
8.0/10
8 Kişi
·
37
Okunma
·
6
Beğeni
·
227
Gösterim
Adı:
Alexandre Kojeve
Unvan:
Filozof
Doğum:
28 Nisan 1902
Ölüm:
4 Haziran 1968
Hegel, "insanın hakikî varlığı, onun eylemidir" der. Demek ki eylemde bulunmamak, hakikî insansal varlık olarak var olmamak demektir.
İnsan, özce ve iradi olarak ölümlü olmasaydı özgür olamazdı. Özgürlük, verilmişin karşısında özerkliktir; yani, verilmiş olması bakımından verilmişi olumsuzlayabilmektir ve bir insan, varoluşun verilmiş herhangi bir koşulunun boyunduruğundan ancak ölümle kurtulabilir.
Ortaya çıkış halindeki insan, hiçbir zaman tastamam insan değildir; her zaman ve özsel olarak ve zorunlu olarak ya Efendi ya da Köledir.
Ve eğer, hasımlardan biri hayatta kalır ve ötekini öldürürse, onun tarafından bilinip-tanınamaz; çünkü, yenilgiye uğramış ve ölmüş olan, yenenin zaferini bilip-tanıyamaz. Bu durumda, yenenin kendi varlığı ve değeri konusundaki kesinliği, katıksız olarak öznel olarak kalır ve bu bakımdan, bir "hakikate" sahip değildir.
"Mutlak özgürlük" özlemi duyan devrimciler, bir başına tikel varlıklar olarak, devlette tenleşmiş olan tümele karşı çıkarlar. Hem de, bu tümele, tepeden tırnağa yok etmeye yöneldikleri devleti mutlak bir şekilde olumsuzlamak isteyerek, tamamen yıkmaya yönelerek karşı çıkarlar. Öyleyse, devlet ve genel irade, bu tikelleri, onların, tümel gerçekleri olumsuzlayarak, kendilerini ortaya koymalarının mutlak olmak istediği ölçüde, mutlak bir şekilde olumsuzlayarak varlığını koruyabilir. Ve hükümet işte bundan ötürü terörle kendini gösterir.
Ve bu metafizik hakikat, sıkılma fenomeniyle İnsanda açığa-vurur kendini: -eşya gibi, hayvan gibi, melek gibi- kendisiyle özdeşlik içinde kalan, olumsuzlamayan, kendini olumsuzlamayan, yani eylemde bulunmayan İnsan, sıkılır. Ve sadece İnsan sıkılabilir.
Köle verilmiş dünyada ödlek bir doğaya sahip olduysa efendiye, güçlü olana boyun eğmek zorunda kaldıysa, her zaman öyle olacak demek değildir bu. Köle, çalışması sayesinde, kendinden başka bir varlık olabilir ve yine onun çalışması sayesinde, dünya bir başka dünya haline gelebilir.
282 syf.
·Puan vermedi
Anlaşılması en zor filozoflardan biri olan hatta ilk sıradaki kişisi olan Hegel'in düşüncelerine dayanan derslerin kitap hali. Hegel Tarihi ve mutlak aklı diyalektik düşünüşle merkezine alan filozoftur. Şöyle diyebiliriz, Hegelin Geitzi, Nietzsche'nin güç istencine, onun güç istencide Heidegger'in daseinine dönüyor. Felsefe üzerine ancak lisans ve lisanüstü eğitim alanları okuması gereken bir eser.

Yazarın biyografisi

Adı:
Alexandre Kojeve
Unvan:
Filozof
Doğum:
28 Nisan 1902
Ölüm:
4 Haziran 1968

Yazar istatistikleri

  • 6 okur beğendi.
  • 37 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 45 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.