Alfie Kohn

Alfie Kohn

Yazar
9.0/10
30 Kişi
·
58
Okunma
·
8
Beğeni
·
1.052
Gösterim
Adı:
Alfie Kohn
Unvan:
Yazar
Doğum:
Miami Beach, Florida, ABD, 15 Ekim 1957
Eğer çocuğun "başkalarına ait fikirlerin kurbanı" olmasını istemiyorsak, onu "tüm fikirleri, hatta yetişkinlerin fikirlerini bile sorgulayacak" biçimde eğitmemiz gerekir.
"Başkalarında hoş görülmesi en güç olan kabahatler aslında kişinin kendi kabahatleridir."

-Piet Hein
Çocuğun bize ait değerleri içselleştirmesini sağlamak, kendi değerlerini oluşturmasını sağlamakla aynı şey değildir.
Çocukların,daha küçük yaşlara uygun şeyleri yapmaları ebeveynleri son derece kaygılandırır. Ama neden? Bir arkadaşım daha uzun yolu seçip şunu soruyor: "Liseye başladığı zaman bile hala emekliyor veya alıştırma külodu giyiyor olacağını mı sanıyorsunuz gerçekten? Aceleniz ne?" (Lise demişken; liseye başlamış bir çocuğun hızla büyümeye zorlandığını gördünüz mü ? Yani, daha fazla makyaj yapmaya, daha fazla gizli partiye gitmeye, cinsel hayatta daha aktif olmaya veya bir an önce ehliyet almaya güdülendiğini? )
~Eğer çocuğunuz sevecen veya yardımseverce bir davranışta bulunursa, bu davranışın diğer kişiyi nasıl etkilediğine dikkat çekebilirsiniz.
~Aynı şeyleri koşullu sevgi için de söylenebilir: Eğer almadıysanız, veremezsiniz. Çocukken yalnızca koşullu olarak kabul edilmiş kişiler, diğer kişileri yine aynı biçimde kabul ederler.
~Koşulsuz kabul tüm çocukların hakkıdır; aynı zamanda, iyi insanlara dönüşmelerine yardım ederken kullanabileceğimiz güçlü bir araçtır.
Sevilmek çocuklar için yeterli değildir;sevildikleri gerçeğinin ne yaparlarsa yapsınlar değişmeyeceğini bilmeye de gereksinim duyarlar.
496 syf.
·25 günde·Beğendi·9/10
Kitap tüm bilinenlerin aksine davranışçı yaklaşımların aslında nihai anlamda bir işe yaramadığını ortaya koyuyor diyebiliriz. Bu açıklamaları yaparken 3 yönden örneklerle ortaya koyduğu savları destekliyor: öğrenci yetiştirmede, çocuk yetiştirmede ve iş yerinde başarı sağlamada.
Kitapta yer alan tüm ifadeler kaynak gösterilip makalelerce desteklenmiş. Dolayısıyla davranışçıların öngürdüğü başarıyı ödüllendirme, öğrenciye dönüt olarak not verme, çocuk yetiştirirken 'uslu' durması, 'söylenenleri yapması' karşılığında ödül vaadinde bulunmanın uzun vadede işe yaramadığını kanıtlamaktadır.
Kitapta 'ödül-ceza' ikileminin yerine neler konulabileceği ile ilgili malesef çok fazlal bariz, somut örnekler yer almıyor. Yöntemlerden genel olarak bahsedip bir-iki örnek veriliyor.
Bu kitap hem iş yeri sahibi patronlara hem öğretmenlere hem de ebevenylere hitap ediyor.
Hem bir öğretmen hem de bir ebeveyn olarak bende sorgulamalara yol açtı ve birçok konuda daha dikkatli olmama yol açtı diyebilirim. Çok bilinirliği olmayan bir eser belki ama ezber bozmak adına okunası bir kitap.
İster çocuk ister öğrenci yetiştirin isterseniz de bir kurumun kârlılığı ile ilgileniyor olun, yapılması gereken en önemli şey 'İÇTEN MOTİVASYONU' sağlamaktır. Bir işi teşvik primlerini almak, çocuğun ya da öğrencinin 'Aferin, 100, pekiyi, çikolata vb' şeyler almak için anlık olarak davranışını değiştirmiş olmak kişiyi ne mutlu ediyor ne de asıl istenen hedefe ulaştırıyor.
Okumanızı tavsiye ederim.
İnsan kendinden olan parçasını bir karşılık karşısında nasıl sevebilir? Yazar bu soruyu farkında olmadan bize soruyor. Sevgi dediğin o sınırı olmayan aşk karşılık içinde verilmemeli.
Çocuğun alması geren sorumluluk yanlış ebeveyn tutumuyla, göreceği sevgi alış veriş mantığının yanlışlarıyla ortaya koymaktadır.
Canım yavrum seni çok ama seviyorum.
Neden beni çok ama çok seviyorsun anne?
Cevap verelim:
Derslerinin hepsi iyi
Misafirlikte çok uslu durdun
Söylediklerimi harfiyen yapıyorsun
Itaatkarsın
Markete gittiğimizde raflara saldırmadın
.
.
.
.
.
örnekleri bu şekilde sıralamak mümkün. Ebeveynler burada sevgimi hakketmen için benim istediklerimi yapmalın. Yapmadığın takdirde seni sevmem ve seni cezalandırırım. Bir çocuk için ebeveynin sevgisini kaybetmek büyük bir korkudur. Yaşı gereği o bunları anlayamaz. Ceza başlı başına yanlış bir tutum.
Toplum olarak yaptığımız yanlışlar gelecekteki bireylerin nasıl yetiştiğini gözler önüne sermekte.
Sen benim yavrumsun ve sen çok degerlisin seni sevmem için illaki senin bir şeyler yapmana gerekmiyor. Sonsuz sevgim senindir. Çocuklar sevgi dolu ortamda büyüdüğünde daha güçlü ve kendini daha değerli görmektedirler. Yazarın muhteşem anlatımıyla ebeveynliğin çok başka bir şey olduğunu görmekteyiz.
316 syf.
·66 günde·Beğendi·10/10
Ebeveynlik üzerine yalnızca bu kitap okunsa yeter diyebileceğim; anneliğe, çocukluk yaralarına, kendinizle yüzleşmenize, beklentilerinize, çocuklara dair bakış açınıza, problem çözme becerilerinize, ve daha bir çok konuya dair sorgulamalar yaptıran ve farkındalık geliştiren tabiri caizse bir şaheser...
Anneler, babalar, anne baba adayları ve ebeveynlik üzerine okuma yapmayı düşünenler bu kitabı başlangıç yapmalı...
316 syf.
·Puan vermedi
Ebeveynlik kitapları arasında benim için açık ara ilk sıraya yerleşen kitaptır Koşulsuz Ebeveynlik. Ben yaptığım duyurudan sonra kurduğumuz kitap kulübüyle birlikte okudum. Okurken içerik paylaşıp yorum yapmak çok faydalı oldu. Gruptaki herkeste az yanda çok davranış değişikliği yarattı ve kendi yetiştirildiğimiz koşulları düşünmememiz için de güzel bir iç görü kazandırdı. İçeriğinin doluluğunu ve “besleyiciliğini” bir kenara koyarsam, neredeyse bir kitap kalınlığındaki referans sayfalarıyla bile tek başına övgüyü hak ediyor. Kendisini pedagog olarak tanıtan ve “ben öyle düşünüyorum çünkü öyle” kıvamında tespitleri olan yurdum pedagoglarından kat kat daha bilimsel ve ikna edici verilerle açıklıyor Koşulsuz Ebeveynliği. Her ebeveynin ve öğrencileri için daha iyi olma kaygısı taşıyan her öğretmen arkadaşımın okumasını tavsiye ederim.
316 syf.
·11 günde·8/10
Kitabın "Ödül ve cezaları terk edip sevgi ve akılcılığa yönelmek" alt başlığı ilgimi çekmiş ve kitabı okumak için sabırsızlanmıştım. Giriş bölümü de beni oldukça cezbetmişti ancak daha sonra içeriğin sıradanlaştığını düşünmeye başladım. Bir an önce yazarın da bahsettiği, önerilerin yer aldığı son bölümlere gelmek istedim. Son bölümler nispeten daha akıcı daha bilgilendiriciydi.
Sanırım sorun şu ki; eğer daha önce cezaların ve ödüllerin kötü olduğu, akılcılığı ön planda tutarak, çocuklara her şeyi anlatarak ve sevgiyle davranmanız gerektiğiyle ilgili başkaca kitaplar okuduysanız bu kitap bir çok konuya birden değindiği için dağınık gelebilir. Eğer okunmadıysa da tüm konuları içeren güzel bir destek kitabı olarak görülebilir diye düşünüyorum.
Yine de içeriğinde ceza ve ödül barındıran, akılcılıktan uzak, sevgiden bahsedemeyen bunca kitap varken; "koşulsuz ebeveynlik" temiz içeriği, titizlikle ve detaylıca hazırlanmış olması nedeniyle okunmaya değer bulduğum bir kitap oldu. Hatta konular hakkında daha da fazlasını isteyenler için sonlarda 30 sayfa kadar notlar yer almakta.

Yazarın biyografisi

Adı:
Alfie Kohn
Unvan:
Yazar
Doğum:
Miami Beach, Florida, ABD, 15 Ekim 1957

Yazar istatistikleri

  • 8 okur beğendi.
  • 58 okur okudu.
  • 19 okur okuyor.
  • 74 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.