1000Kitap Logosu
Koşulsuz Ebeveynlik
Koşulsuz Ebeveynlik
Koşulsuz Ebeveynlik

Koşulsuz Ebeveynlik

Ödül ve Cezaları Terk Edip Sevgi ve Akılcılığa Yönelmek

OKUYACAKLARIMA EKLE
9.0
101 Kişi
359
Okunma
138
Beğeni
2.683
Gösterim
316 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 8 sa. 57 dk.
Adı
Koşulsuz Ebeveynlik (Ödül ve Cezaları Terk Edip Sevgi ve Akılcılığa Yönelmek)
Basım
Türkçe · Türkiye · Görünmez Adam Yayıncılık · Mayıs 2015 · Karton kapak · 9786056430121
Çoğu ebeveyn kitabı, "Çocuklara nasıl laf dinletiriz?" sorusuyla başlar ve onları itaat ettirmenin yollarını tartışır. Alfie Kohn ise tam anlamıyla ezber bozan bu kitapta "Çocuklar neye gereksinim duyar ve bu gereksinimleri nasıl karşılarız?" sorusunu soruyor ve sağlıklı bir psikolojik gelişim yolunda çocuklarla birlikte çalışmayı hedefleyen yöntemleri açıklıyor. Her çocuğun temel gereksinimi, koşulsuz olarak sevilmek, yetersiz kalsa veya başarısızlığa uğrasa bile olduğu gibi kabul edileceğini bilmektir. Ama alışılmış ebeveynlik yaklaşımlarının, yani cezaların (şaplak, yergi, "mola" vs.), ödüllerin (övgü, olumlu pekiştirme vs.) ve diğer kontrol yöntemlerinin çocuğa verdiği mesaj, ancak bizi memnun etmesi veya etkilemesi koşuluyla sevgi göreceğidir. Aslında çoğu ebeveyn bu mesajı gönderme niyetinde değildir, ama çocuğun zihninde oluşan izlenim tamı tamına bu olur. Kohn ise söz konusu izlenimi yaratmanın yıkıcı etkilerini, ince ince çözümlediği büyük bir araştırma birikimiyle önümüze koyuyor. Diğer yandan, bu kitap yalnızca disipline yönelik bir yapıt değildir. Yetişkinlerin çocuklara nasıl davrandığını, onlar hakkında ne düşündüğünü ve hissettiğini de incelemekte, ebeveynleri çocuk yetiştirmeye dair temel varsayımları sorgulamaya davet etmektedir. Ayrıca, çocuklara yapma tekniklerini terk edip çocuklarla çalışma tekniklerine kaymakta, diğer bir deyişle, sevecen ve sorumlu insanlara dönüşmek için gereksinim duydukları koşulsuz desteği çocuklara sağlamakta yararlanılacak gerçekçi stratejiler de sunmaktadır. Ebeveynliği bambaşka bir açıdan inceleyen bu kitap, anne ve babaları en yüce içgüdüleriyle yeniden buluşturacak ve çocuklarına daha da iyi ebeveynlik etme çabalarında onları farklı yönlerden esinleyecektir. (Tanıtım Bülteninden)
7 mağazanın 6 ürününün ortalama fiyatı: ₺33,61
9.0
10 üzerinden
101 Puan · 34 İnceleme
Zehra Kardaş
Koşulsuz Ebeveynlik'i inceledi.
316 syf.
·
8/10 puan
Kitap bildiğimiz doğruların bildiğimiz gibi olmadığını araştırma sonuçlarından da yararlanarak nefis bir şekilde anlatmış. Kitaptan özet olarak anladığım, çocuklarımız çok başarılı olduğunda gurur duyarız, seviniriz fakat çocuklarımız onlara sevgimizin bunlara bağlı olmadığını hissetmeli. Başarılı, çalışkan olmadığı zamanlarda da sevgimizi hissetmeli daha önemlisi sevgimizin başarılı, çalışkan olmakla ilgili olmadığını yaşamalı.
Koşulsuz Ebeveynlik
9.0/10
· 359 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
9
Koyusiyahli
Koşulsuz Ebeveynlik'i inceledi.
316 syf.
·
Puan vermedi
Şimdi iyi ki bi anne oldun sürekli ebeveyn kitabı mı paylaşacaksın dediğinizi duyar gibiyim fakat kaydedilenlere ekleyip, ilerde istifade edince de teşekkürler koyucum dersiniz. Kitabı ilk okumaya başlayınca sıkıcı ve “bunlar benim çizgilerime ters şeyler” tarzında bir yorum yazacaktım ama ilerleyen sayfalarda kitap o kadar verimli bir hal aldı ki adeta okumadım yuttum imam Gazali hz; “ilim hayretle başlar” buyuruyor her bir noktayı hayret ve hayranlıkla okudum ki aklımda kalsın. Eğer eşiniz ,ebeveynlik kitapları okumayı sevmiyor, ve tek bir kitap okurum diyorsa muhakkak bu kitabı beraber okuyun aynı yorum sizin içinde geçerli. Yaklaşımları, çözümleri en önemlisi açıklamaları o kadar mantıklı ki sadece ebeveynler değil herkes okumalı diye düşünüyorum herhalde en istifade ettiğim ve sık sık çizdiğim yerlere bakacağım el altı kitaplarımdan oldu. Çocuklara bakış açınız, problemleri çözme biçiminiz, ve aslında toplumda kabul görmeyen çocuk yetiştirme şeklini ılımlı kullanmanıza dair resmen temel kitap olabilir. “Genel olarak baktığımızda, çocuk yetiştirmenin işinize gelmeyecek pek çok yönü vardır, özellikle de iyi yapmak istiyorsanız. Eğer boş zamanınızdan fedakarlık etmeye hiç niyetli değilseniz ve eviniz sürekli sessiz, sakin ve temiz kalmasını istiyorsanız, belki de çocuk yerine balık yetiştirmeyi düşünebilirsiniz”
Koşulsuz Ebeveynlik
9.0/10
· 359 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
30
Kübra ERAT
Koşulsuz Ebeveynlik'i inceledi.
316 syf.
·
29 günde
·
Puan vermedi
“Koşulsuz Ebeveynlik, çocuğunuzla gerçekte nasıl bir ilişki istediğinizi, ebeveynlik önceliklerinizin neler olduğunu ve eski kuşak ebeveynlerin yaptığı hatalardan nasıl kaçınacağınızı uzun uzun düşünmenizi sağlayacak. Bu kitap Alfie Kohn’un en önemli, en ikna edici yapıtlarından biri. Çocuğunuz aşkına… okuyun bunu!” — Ross W. Greene, Zor Çocukları Anlamak yazarı. Tüm ebeveynlere ve öğretmenler tavsiye ederim.
Koşulsuz Ebeveynlik
9.0/10
· 359 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
7