Adı:
Dramsız Disiplin
Baskı tarihi:
Ocak 2018
Sayfa sayısı:
304
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052994108
Orijinal adı:
No-Drama Discipline
Çeviri:
Bahar Çetiner
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Çoksatan kitaplar yazan alanlarında öncü uzmanlar, şimdi de çocuk yetiştirmedeki en büyük zorluğu araştırıyorlar: DİSİPLİN.

Çocuklarınızdan biri kahvaltı tabağını duvara fırlattığında, bir diğeri küçük kardeşini tehdit ettiğinde ya da bir ay içinde üçüncü kez disipline verildiğinde ne yapıyorsunuz? Soğukkanlılığınızı koruyup ona bilinçli bir şekilde yaklaşabiliyor musunuz, yoksa saçınızı başınızı yolacak kadar küplere mi biniyorsunuz? İşte Dramsız Disiplin böyle anlarda yaşanan öfke nöbetleri, gerginlikler ve gözyaşlarıyla baş etmek için etkili ve sevecen bir yol sağlıyor, hem de kavgasız gürültüsüz!

Disiplin kelimesinin esas tanımını yapan (öğretmektir, bağırmak ya da azarlamak değil) Dr. Siegel ve Dr. Bryson’ın, sorunları herkesin kazançlı çıkacağı bir şekilde çözmekten ve ceza döngüsünü sonlandırmaktan bahsettiği bu akıl sağlığını koruma rehberinde şunları keşfedeceksiniz:

• Ebeveynlerin kendi disiplin felsefelerini düzenlemelerini sağlayacak öneriler

• Çocukların beyin gelişimine dair gerçekler

• Bütün yaş grupları için ideal ve yapıcı disiplin yöntemleri

• Bir çocuk ne kadar kötü bir davranışta bulunmuş olursa olsun açık ve tutarlı sınırlar koyarken onunla sakin ve sevecen bir şekilde bağlantı kurmanın yolları

• En iyi ebeveynlerin bile yaptığı yirmi disiplin hatası ve bunlardan kaçınma teknikleri

Yazarların önerilerinin hayata geçirildiği yaşanmış hikâyeler ve eğlenceli görsellerle tamamlanan Dramsız Disiplin, çocuğunuzun gelişen beynini nasıl güçlendireceğinizi, çatışmaları nasıl huzurla çözeceğinizi ve ailedeki herkese nasıl mutluluk, güç ve direnç vereceğinizi gösteriyor.

“Çocukların beyinleri ve ‘yoğun duygularla’ baş etmedeki yetersizlikleri üzerine yapılan araştırmalara dayanan Dramsız Disiplin, anne babalara sorunları konuşarak çözmelerini tavsiye ediyor: cezalandırarak değil, öğreterek… Tartışmalar gerçekten de daha çabuk son buluyor ve daha samimi bir şekilde özür dileniyor... Görünüşe göre işe yarıyor.”

DAILY MAIL

“Vay canına! Bu kitap daha ilk sayfadan beni ele geçirdi ve sonuna kadar elimden bırakamadım. Dr. Siegel ve Dr. Bryson ceza vermenin neden çözüme götürmeyen bir strateji olduğunu ve bunun yerine ne yapılabileceğini anlatıyor. Nörobilimdeki son gelişmeleri ebeveynler için ulaşılabilir hale getirerek empati yapmanın ve bağlantı kurmanın iş birliği, disiplin ve aile uyumuna çıkan asil yollar olduğunu gösteriyorlar.”

DR. LAWRENCE J. COHEN

“Anlaşılır ve net açıklamalar, pratik tavsiyeler ve ebeveynlik deneyimlerini betimleyen görsellerle bu kitap, sinir krizleriyle ve yanlış anlaşılmalarla nasıl baş edeceklerini öğrenmek isteyen aileler için zengin bir kaynak niteliğinde. Çocukların sinir bozucu ve kafa karıştırıcı davranışlarını yönlendirmede nörobiyolojiden nasıl faydalanılabileceğini gösteriyor ve ebeveynlere gündelik problemleri nezaket, karşılıklı saygı ve keyifle aşmalarında yardımcı oluyor.”

DR. WENDY MOGEL

“Bu kitapta sunulan fikirler aslında her türlü ilişki için geçerli, zira soğukkanlılığını koruma, empati kurma, sorunlara uygun çözümler sunma konularını ele alıyor. Çocukların bir deneyimden ders çıkarmasını ve daha iyi davranışlarda bulunmasını sağlayan bir çözüm, dünya liderlerinin ve toplumdaki bireylerin daha iyi anlaşmasını da sağlayabilir… Bir ebeveyn, öğretmen ya da insanlarla daha iyi anlaşmak isteyen biri olarak Dramsız Disiplin’deki değerli gözlemlerden faydalanabilirsiniz.”

DR. DANIEL J. SIEGEL UCLA Tıp Fakültesi’nde klinik psikiyatri profesörü ve UCLA Bilinçli Farkındalık Araştırma Merkezi’nin kurucu ve yöneticilerindendir. Ayrıca kişilerarası nörobiyoloji üzerine bir eğitim merkezi olan Mindsight (Akılgözü) Enstitüsü’nün yönetici müdürüdür. Dr. Siegel çoksatan birçok kitaba imza atmıştır. Dünyanın farklı yerlerinde seminerler veren ve atölye çalışmaları düzenleyen Dr. Siegel eşiyle birlikte Los Angeles’ta yaşamaktadır.

DR. TINA PAYNE BRYSON bir çocuk ve ergen psikoterapisti, Mindsight (Akılgözü) Enstitüsü ebeveyn işleri müdürü ve California’daki Saint Mark’s Okulu’nda çocuk gelişimi uzmanıdır. Dünyanın çeşitli yerlerinde konferanslar vermekte, ebeveynler, eğitimciler ve klinisyenler için atölye çalışmaları düzenlemektedir. Southern California Üniversitesi’nde doktorasını tamamlayan Dr. Bryson, Los Angeles yakınlarında kocası ve üç çocuğuyla birlikte yaşamaktadır.
304 syf.
·7/10
Kitabın içeriği beş farklı öyküden oluşuyor fakat bu öykülerin sonu ya intiharla yada asıl karakterin öldürülmesiyle son buluyor.Zweig’in bu kitabını daha önce okuduğum kitapları kadar beğenmedim fakat yine diğer kitaplarında olduğu gibi betimlemeleri ve dili gayet güzeldi. Öykülerin içeriği beni etkilemesede okunabilir lakin bu kitap için genel olarak söylenecek bir şey varsa oda yazarın daha önce hiçbir kitabını okumadıysanız yazarla tanışmak için bu kitabı seçmemelisiniz. Okumadan öncede beklentinizi yüksek tutmamanızı öneririm. ve sadece anne baba adaylarının yahut anne babaların değil de bilinçlenmek adına tüm insanların okuması gerektiğini düşünüyorum. Kitabın içerisinde karikatürlerede yer verildiği için görsel anlamda kitabı zenginleştirdiğini düşünüyorum lakin kitapta bazı yerlerin fazla tekrar edilmiş olması beni sıktı.O yüzden puan kırdım.
275 syf.
·7 günde
Benim bebeler 30 aylık oldular. 30. ay bizim için bir kırılma ayı oldu, hem tuvalet alışkanlığı edindirme sürecine girdiler ve bu pek çok düzeni biraz sarstı hem de sanırım bu 2-3 yaş aralığında yaşanan sendromcuğumuzun pik noktasını yaşadık. Velhasılı bizim evimizdeki dram, dramatik disiplin, gergin ebeveyn hali artıkça dedim bir şeyler okuyayım.

Bir süredir çocuk gelişimine yönelik bir şey okumuyorum, tek bir cümleyi evire çevire yazan ve neredeyse 300 (!) sayfa boyunca bu cümlenin değişik hallerini tekrarlayan kitaplardan gına gelmişti. Bu kitabı bir instagram sayfasında görüp not almıştım. Hadi dedim, belki bir fikir bir ışık olur şu bizi sarsan dönemde. Gerçekten de beklentimin üzerinde bir kitaptı.

Bütün Beyinli Çocuk (bu kitabı da okumak üzere not aldım) yaklaşımı ile çocuğun ilkeli,, saldırgan alt beyni yerine düşünmeye yönelen, sorgulayan ve alt beyni sakinleştirme gücü olan üst beyne hitap ederek çocukları sakinleştirmenin ve onlara doğru davranışı etkili ve uzun vadeli bir çözüm olarak öğretmenin stratejilerini sunuyor kitap.

Evet, bu kitapta da tekrar tekrar aynı şeyleri okudum ama bu sefer ne kadar çok tekrar eder ve hatırlatırsa o kadar çok akılda kalacak hissi ile okudum. Evet, bu kitapta da sorunları sevgiyle açıklayan ve hemen karşısındaki mükemmel çocuktan "bir dahaki sefere şöyle yaparsam daha iyi bir sonuca ulaşacağımı gerçekten anladım" diyen mükemmel (!) çocuklar var, hani krizler çılgınca ağlama, kendini yerlere atıp çırpınma şeklinde devam etmiyor, bu tarz çok örnek yok ama yine de mükemmel ebeveynler ve tamamen sorunsuz ilişkiler üzerine kurulu bir kitap değil ama net bir şekilde şunu kafama işledi: "O ilkel beyne hitap etme, o sürüngeni dürtme çünkü onun ilk amacı kendini korumak ve saldırmak veya tepkisiz kalmak" ve kitap soruyor çocuğunuzun bu ilkel beynini geliştirmek ister misiniz? Elbette hayır! O zaman sakin kalıp davranışının hatalı olduğunu ona kendisinin anlama fırsatı vererek üst beyni geliştireceksiniz. Bir de diyor ki siz çocuğunuza çılgınca, kocaman açtığınız gözlerle, öfkeyle hitap ettiğinde çocuğunuz davranışına değil sizin nasıl göründüğünüze, ne kadar acımasız olduğuna odaklanır ve davranışını unutur, veya üzerine düşünmez. Valla bana yazanlar çok mantıklı geldi.

Zor mu zor, çocuklarımız her zaman anlatılanlardaki kadar uyumlu mu hayır ama bu teknik ile çocuklara çözüm sunma, hatasını kendisinin telafi etmesine fırsat verme gibi akıl gözünü çalıştıracak deneyimler kazandırdıkça dramatik disiplin sahneleri azalacakmış. 2 yaşından hatta 1,5 yaşından 17-18 yaşına kadar çocuğu olan herkes okuyabilir, hatta ilk okul çağına yönelik epey örnek içeriyor, benim bücürler o yaşlara yaklaştıklarında tekrar okurum sanırım.

Uzun lafın kısası, çocuk yetiştiren ve bunu iyi ebeveyn olarak yapmak isteyen herkese şiddetle tavsiye ederim.

Keyifli okumalar...
Çocuğunuzun davranışına yanıt verme biçiminiz tüm sahnenin gidişatını ciddi anlamda etkileyecektir. Bu yüzden yönlendirmeden önce kendiniz kontrol edip sakin kalmak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Bu üst beyinden gelen bir duraksamadır, aynı zamanda üst beyninizin gücünü de arttırır. Bunun yanı sıra çocuklarınıza bu tür beceriler gösterdiğinizde bunları öğrenme ihtimalleri de artar.
Üst beynin işlevleri hakkında tekrar düşünün: iyi karar verme, duyguları ve bedeni kontrol etme, esneklik, empati, kendini anlatma ve ahlak. Çocuklarımızda geliştirmek istediğimiz karakter özellikleri bunlar değil mi? ..... alt beyinle çatışmak değil, üst beyni çalıştırmak istiyoruz. Çatışmayın, çalıştırın. Onların alt beyniyle çatistigimizda bunun sebebi genellikle kendi amigdalamizin da ateşlenmiş olmasıdır. Amigdalanin ne yapmak istediğini tahmin edin. Kazanmak! Amigdala hem ebeveynde hem dr çocukta son hızla ateşlendiğinde her iki tarafta kazanmak ister, neredeyse her zaman her iki tarafın da kaybetmesiyle sonuçlanacak dramatik bir savaş olur. Kimse kazanmaz ve ilişkisel kayıplarla savaş alanı darma duman olur. Çünkü üst beyni çalıştırmak yerine alr beyinle çatışmışızdır.
Çocuğunuzun en kötü hâline büründüğü an size en çok ihtiyaç duyduğu zamandır. Bağlantı kurmak çocuğun deneyimini paylaşmak, bu zir zamanı onunla geçirmektir
Hayatta en iyi duygusal, ilişkisel ve hatta egitimsel sonuçları elde eden çocuklarin, onları yüksek derecede bağlantı ve terbiyeyle yetiştirirken onlarla iletişim kuran, açık sınırları ve yüksek beklentileri sürdüren ebeveynleri vardır. Ebeveynleri onlara sevgi, saygı ve şevkatle etkileşimde bulunurken tutarlı olmayi da sürdürürler. Bunun sonucunda çocuklar daha mutlu olur, okulda daha başarılı olur, daha az soru çıkarır ve daha anlamlı ilişkiler kurarlar...
Genelde yaramazlık bir çocuğun duygusal olarak aşırı yüklenmesinin sonucudur, böylece bir ihtiyacın ya da şiddetli bir duygunun dışa vurumu saldırgan, saygısız veya iş birliğine karşı bir biçimde ortaya çıkar. Ac veya yorgun olabilir ya da belki o anda iradesi ve ıyi bir karar verme gücü zayıftır. Belki de esas mesele sadece üç yaşında ve beyninin duygularını anlayıp sakince ifade edecek kadar gelişmemiş olmasıdır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Dramsız Disiplin
Baskı tarihi:
Ocak 2018
Sayfa sayısı:
304
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052994108
Orijinal adı:
No-Drama Discipline
Çeviri:
Bahar Çetiner
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Çoksatan kitaplar yazan alanlarında öncü uzmanlar, şimdi de çocuk yetiştirmedeki en büyük zorluğu araştırıyorlar: DİSİPLİN.

Çocuklarınızdan biri kahvaltı tabağını duvara fırlattığında, bir diğeri küçük kardeşini tehdit ettiğinde ya da bir ay içinde üçüncü kez disipline verildiğinde ne yapıyorsunuz? Soğukkanlılığınızı koruyup ona bilinçli bir şekilde yaklaşabiliyor musunuz, yoksa saçınızı başınızı yolacak kadar küplere mi biniyorsunuz? İşte Dramsız Disiplin böyle anlarda yaşanan öfke nöbetleri, gerginlikler ve gözyaşlarıyla baş etmek için etkili ve sevecen bir yol sağlıyor, hem de kavgasız gürültüsüz!

Disiplin kelimesinin esas tanımını yapan (öğretmektir, bağırmak ya da azarlamak değil) Dr. Siegel ve Dr. Bryson’ın, sorunları herkesin kazançlı çıkacağı bir şekilde çözmekten ve ceza döngüsünü sonlandırmaktan bahsettiği bu akıl sağlığını koruma rehberinde şunları keşfedeceksiniz:

• Ebeveynlerin kendi disiplin felsefelerini düzenlemelerini sağlayacak öneriler

• Çocukların beyin gelişimine dair gerçekler

• Bütün yaş grupları için ideal ve yapıcı disiplin yöntemleri

• Bir çocuk ne kadar kötü bir davranışta bulunmuş olursa olsun açık ve tutarlı sınırlar koyarken onunla sakin ve sevecen bir şekilde bağlantı kurmanın yolları

• En iyi ebeveynlerin bile yaptığı yirmi disiplin hatası ve bunlardan kaçınma teknikleri

Yazarların önerilerinin hayata geçirildiği yaşanmış hikâyeler ve eğlenceli görsellerle tamamlanan Dramsız Disiplin, çocuğunuzun gelişen beynini nasıl güçlendireceğinizi, çatışmaları nasıl huzurla çözeceğinizi ve ailedeki herkese nasıl mutluluk, güç ve direnç vereceğinizi gösteriyor.

“Çocukların beyinleri ve ‘yoğun duygularla’ baş etmedeki yetersizlikleri üzerine yapılan araştırmalara dayanan Dramsız Disiplin, anne babalara sorunları konuşarak çözmelerini tavsiye ediyor: cezalandırarak değil, öğreterek… Tartışmalar gerçekten de daha çabuk son buluyor ve daha samimi bir şekilde özür dileniyor... Görünüşe göre işe yarıyor.”

DAILY MAIL

“Vay canına! Bu kitap daha ilk sayfadan beni ele geçirdi ve sonuna kadar elimden bırakamadım. Dr. Siegel ve Dr. Bryson ceza vermenin neden çözüme götürmeyen bir strateji olduğunu ve bunun yerine ne yapılabileceğini anlatıyor. Nörobilimdeki son gelişmeleri ebeveynler için ulaşılabilir hale getirerek empati yapmanın ve bağlantı kurmanın iş birliği, disiplin ve aile uyumuna çıkan asil yollar olduğunu gösteriyorlar.”

DR. LAWRENCE J. COHEN

“Anlaşılır ve net açıklamalar, pratik tavsiyeler ve ebeveynlik deneyimlerini betimleyen görsellerle bu kitap, sinir krizleriyle ve yanlış anlaşılmalarla nasıl baş edeceklerini öğrenmek isteyen aileler için zengin bir kaynak niteliğinde. Çocukların sinir bozucu ve kafa karıştırıcı davranışlarını yönlendirmede nörobiyolojiden nasıl faydalanılabileceğini gösteriyor ve ebeveynlere gündelik problemleri nezaket, karşılıklı saygı ve keyifle aşmalarında yardımcı oluyor.”

DR. WENDY MOGEL

“Bu kitapta sunulan fikirler aslında her türlü ilişki için geçerli, zira soğukkanlılığını koruma, empati kurma, sorunlara uygun çözümler sunma konularını ele alıyor. Çocukların bir deneyimden ders çıkarmasını ve daha iyi davranışlarda bulunmasını sağlayan bir çözüm, dünya liderlerinin ve toplumdaki bireylerin daha iyi anlaşmasını da sağlayabilir… Bir ebeveyn, öğretmen ya da insanlarla daha iyi anlaşmak isteyen biri olarak Dramsız Disiplin’deki değerli gözlemlerden faydalanabilirsiniz.”

DR. DANIEL J. SIEGEL UCLA Tıp Fakültesi’nde klinik psikiyatri profesörü ve UCLA Bilinçli Farkındalık Araştırma Merkezi’nin kurucu ve yöneticilerindendir. Ayrıca kişilerarası nörobiyoloji üzerine bir eğitim merkezi olan Mindsight (Akılgözü) Enstitüsü’nün yönetici müdürüdür. Dr. Siegel çoksatan birçok kitaba imza atmıştır. Dünyanın farklı yerlerinde seminerler veren ve atölye çalışmaları düzenleyen Dr. Siegel eşiyle birlikte Los Angeles’ta yaşamaktadır.

DR. TINA PAYNE BRYSON bir çocuk ve ergen psikoterapisti, Mindsight (Akılgözü) Enstitüsü ebeveyn işleri müdürü ve California’daki Saint Mark’s Okulu’nda çocuk gelişimi uzmanıdır. Dünyanın çeşitli yerlerinde konferanslar vermekte, ebeveynler, eğitimciler ve klinisyenler için atölye çalışmaları düzenlemektedir. Southern California Üniversitesi’nde doktorasını tamamlayan Dr. Bryson, Los Angeles yakınlarında kocası ve üç çocuğuyla birlikte yaşamaktadır.

Kitabı okuyanlar 61 okur

  • Meliha
  • Hatice Melike Akçay
  • Meryem şeyma çiftçi
  • Şeyma
  • Ayşe Karahan
  • Gamze Gozen
  • Aliye çetin
  • Aysegul turkyilmaz
  • Zeynep demirkol
  • Fkoç

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%47.8 (11)
9
%13 (3)
8
%17.4 (4)
7
%4.3 (1)
6
%13 (3)
5
%4.3 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0