Rüya Ateşi (Ateş Serisi 4)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.654
Gösterim
Adı:
Rüya Ateşi
Alt başlık:
Ateş Serisi 4
Baskı tarihi:
Nisan 2013
Sayfa sayısı:
448
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051422619
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Dreamfever
Çeviri:
Barbaros Bostan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Artemis Yayınları
Geçmişimi çalmış olabilirler. Ama geleceğimi elimden almalarına asla İzin vermeyeceğim. 

İnsan ve Peri dünyaları arasındaki duvarlar yıkılmıştı. Doymak bilmez, ölümsüz Unseelieler buzdan hapishanelerinden kurtulduğunda, MacKayla Lane ölümcül bir tuzağa düşecekti. Peri Efendisi tarafından esir tutulan MacKayla'nın, kim ya da ne olduğuna dair her şey, zihninden silinmişti. Oysa Mac, Sidhe-kahinlerini görebilen tek kişiydi ve iki dünyayı da kontrol edecek anahtarı elinde tutan gizemli kara büyü kitabının izini sürebilecek tek canlı da oydu... Hafızasını geri kazanmak, yalnızca ilk adımdı. Mac, Dublin'in mücadele dolu sokaklarında savaşıp eski, gizli bir tarikatın tehlikeli ağına düşecekti. Hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı peri dünyasında, dostu olduğunu iddia edenlerin karmaşık yalanlarıyla mücadele edecekti. Mac, her şeyini kaybettiğini düşünüyordu ama onu sarsacak bir gerçekle yüzleştiğinde, aslında oyunun daha yeni başladığını anlayacaktı. Kendine bile güvenmezken kime güvenebilirsin ki?
448 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10 puan
Ne? Nasıl olur?!
Kitap, kesinlikle serinin şimdiye kadarki en beğendiğim kitabıydı! Tamam başta yayınevi değiştiği için Mukaddesler'in Seelie, Melun'ların Unseelie olduğunu anlamakta zorluk çektim. Barrons'un Kitapları ve Hediyelik Eşyalar'ın birden Barrons'un Kitapları ve "Baloncuklar" olmasına alışamadım. (Baloncuk ne alaka zaten?) Ama sonuç itibariyle Mac'teki bu değişim, sonunda Barrons'tan alınabilen birkaç cevap, lanet V'lane'in bu kitapta daha pasif olması falan gayet güzeldi. Ama özellikle sonu.. Son 150 sayfa falan aktı gitti yani şu saate kadar bırakamadım elimden.
448 syf.
·Puan vermedi
Yazar üçüncü kitaptan sonra harika bir sıçrayış yaptı ve heyecanla okudum. Sonu çok heyecanlı bitti! Mac artık olması gereken kişiye tam manasıyla dönüştü.
448 syf.
·9/10 puan
Tek kelimeyle muhteşemm !!! serinin en sevdiğim kitabı .. o nasıl bir sondu öylee..elinde 5. kitap olmayanlar kesinlikle 4. kitabı okumasın..!!
448 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10 puan·Ne Okusam'dan
Ne nee nee?
Ya şimdi tüm söylediklerimi yutmak istemiyorum ama bu nasıl bir kitaptı?? O nasıl bir bitişti?? Şimdi işte şöhretinin hakkını verdi.... Cidden elimde devam kitabı olmasaydı çıldırabilirdim sanırım. Şimdi öncelikle kesinlikle Artemise teşekkür etmek istiyorum resmen kitabın kalitesini arttırmış bu o kadar çok hissediliyor ki. Evet terimler falan değişmiş ama önceki kitap incelemesinde bahsettiğim gibi cidden yayınevi ve çeviri kaynaklı bir sıkıntı varmış. Çünkü sadece yazardan kaynaklı olarak bu kadar değişemezdi bence anlatım. Bi kere mantıklı cümleler gelebilmiş sonunda!!! Aradığımı sonunda buldum sanırım, umarım diğer kitaplarda bunun gibi devam eder ve keşke ilk başta Artemis alsaymış kesinlikle seri daha fazla patlarmış. Ah Mac ah Barrons siz ikiniz insanı deli edersiniz!! Ama sondaki olaydan cidden korkuyorum umarım beni yanıltırsın Karen, yoksa kaldıramayabilirim bu durumu :( Sevgiler.
448 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
"Bazı insanlar doğanın karşı koyulmaz güçleri gibidir; rüzgar gibi veya taşların üzerinde akan su gibi, hayatları yeniden şekillendirirler. " İntikam Ateşi vyle bir yerde bitti ki, Mac'i aklımdan çıkarmak mümkün olmadı. Acaba neler oldu diyor, Rüya Ateşi'ne başlıyorum.
448 syf.
·18 günde·Beğendi·8/10 puan
İntikam Ateşi bayağı ilginç bir yerde bitmişti ve Rüya Ateşi'ne başlayınca, uzun bir aranın sonunda kendine gelen Mac'ın kendiyle ilgili yeni şeyler keşfettiğine ve imkansız olan bir durumu atlatıp, başarmış olduğuna tanıklık ediyoruz. Gerçi yardım almamış olsa nasıl atlatırdı orası ayrı konu.

Yaşadığı kötü şeyden sonra biraz daha olgunlaşıp intikam almak ve insanlık için bir kurtuluş yolu bulma konusunda daha çok azmediyor. Ama yardımlara sırt çevirmesi ve biraz da burnunun dikine gitmesi ile zor anlar yaşıyor. Kitabın sonu öyle bir yerde bitti ki, Gölge Ateşi'ne başlamak için nefes bile almadım diyebilirim. Hele ki öğrendiğim şey... Bazı insanların gösterdiğinin aksine diğer yüzlerini o kadar merak ediyorum ki.

Bu kitapta birilerine güvenmek imkansız. Zaten kimse de aman aman güven aşılamaya çalışmıyor; sadece bana yardım et, benim işime yara bende sana yardımcı olayım mantığı söz konusu. Kitaptaki karakter Mac'i geçtim, bir okuyucu olarak ben bile birine güvenme ihtiyacı hissediyorum.

Kitabın konusu; insan ve peri dünyasındaki duvarlar yıkılmış ve bununla birlikte Mac'ta büyüp bir tuzağa düşmüştür. Mac'ın kurtuluşu gerçekleşmişken bile kendine gelmesi oldukça zordur.

Bir türlü bitmeyen zorlu olaylar, dünyayı perilerden kurtarma arayışı ve sonunda yaşanan en kötü durum.
448 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Merhabalar..
En sevdiğim yazarlardan olan Karen Marie Moning'in Rüya Ateşi kitabını yorumlamadan önce sevgili Epsilon Yayınlarına bazı sitemlerim olacak. Neden bu kadar değerli bir yazarın serilerine başlayıp yarım bıraktınız, ki görüyorum ki yazarın bir hayli de okur kitlesi var ülkemizde. İlk olarak Highlander serisini ele alırsak tarihi kurgu türünü ve Kelt mitolojisini birleştiren harika ötesi bir seri idi. Ülkemizde ilk üç kitabı Epsilon yayınevinden çıktı maalesef benim seri ile tanışmam geç olduğu için seriyi toplayabilmek için sahaflarda süründüm. Ama okurken her anına değdi açıkçası bu aramaların. Maalesef Highlander seriside sekiz kitaplık bir seri ve ülkemizde sadece üç kitabı çıkmış, meraklısına; artık o üç kitabında baskısı yok!
Sonra Epsilon yayınları yazarın Ateş Serisine başlıyor ve onda da durum aynı ilk üç kitap basılıyor devamı yok. Ve artık ilk üç kitabı ( Karanlık Ateş, Kan Ateşi ve İntikam Ateşi) bulmak neredeyse imkansız, ya sahaflarda yoğun bir arama ve beklemeden sonra bulunabilir ya da internetteki sahaf uygulamalarından yüksek fiyatlara alınabilir. Yani Ateş Serisine başlamak isteyen arkadaşlar yukarıda yazdığım bu üç kitabı ya PDF okuyacaklar ya da yoğun bir arayışa girecekler. Neyse Artemis yayınları sağolsun seriye devam etti ama ilk üç kitap tekrar basılmadı, telifle ilgili bir sorun varsa en azından yayınevleri bir açıklama yapsa keşke. Neyse asıl Rüya Ateşine gelirsek serinin diğer kitapları gibi bu kitapta aksiyonu bol ve çok akıcıydı. Ama gelin görün ki bazı şeyleri asla anlamadım özellikle çeviri kısmını! Sanırım Artemis yayınları da ilk üç kitabı bulamadığından dolayı çeviri çok farklı bir boyut kazanmış. İlk üç kitapta "karanlık taraf" , "aydınlık taraf" olarak geçen kelimeler birden dördüncü kitapta "seelie" ve "unseelie" oluverdi. "Barons Kitap ve Hediyelik Eşyalar"ı "Barons Kitap ve Baloncuklar" oldu. İnsan bazen ilk üç kitaptan farklı bir seri okuyor gibi hissediyordu. Konusuna gelirsek üçüncü kitabın sonunda Mac Unseelie prenslerin tecavüzüne uğramış ve pri-ya' ya dönüşmüştü. Bu kitapta bundan kurtulmasını ve tekrar Sinsar Dubh'un peşine düşmesini okuduk, Baronsla olan ilişkilerini yine ve yine hiç anlamadım ama ben onları böyle de sevdim, araların vıcık vıcık bir ilişkinin olmaması beni memnun bile ediyor. Yine kitabın son sayfasına kadar aksiyon boldu, hemen okutuyordu kendini. Bu kitapta Dani ve Ryodan' da olaylara dahil olmaya başladı ki ileriki bazı kitapların onlar hakkında olduğunu biliyorum, güzel bir girişti. Ben Rüya Ateşini diğer üç kitabı gibi çok sevdim. Beşinci kitap biraz kalın olduğu için hafiften gözüm korktu şuan için, o yüzden yorumlarına bakmıştım bu uygulamadan, benim gibi bakacak olan arkadaşları uyarmak isterim, bir arkadaş yorumda kitaba karşı olan hevesimi büyük ölçüde kıracak bir spoiler içeren yorum yazmış. Öyle bir sırrı ifşa etmiş ki yorumunda kitabı okumak için hevesim gitti. Bence yorumları okuyacak olan arkadaşlar dikkat etmeli. Ben kitabı da seriyi de çok sevdim. Kesinlikle tavsiye ederim, özellikle tarihi kurgu okumayı severim ama basitte bir şey olmasın isteyen arkadaşlara Highlander serisini de öneririm. ( Tabi bulabilirse!)
448 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Ve geldik yayınevi değişimi sonrası çıkan serinin 4. Kitabı Olan Rüya Ateşi kitabın yorumuna. Eminim ki çevire değiştirilen isimlerin ne olduğunu anlayana kadar aslında bildiğim şeyler olduğunu idrak etmem bayağı uzun sürdü :)

Sonuçta ilk kitaptan itibaren, Seelie dediğimiz şeylerin Mukaddesler , Unseelie dediklerimin ise Melunlar olduğunu tahmin edemedim. Üstüne Barrons’un Kitapları ve Hediyelik Eşyaları isminin Barrons’un Kitapları ve Baloncuklar olarak çevrilmesinde ne alaka diye diye okudum. Hadi ama Baloncuk ne arkadaş ? :) Neyse ama kitap yine olağanüstü bir şekilde aktı gitti…

Kitabın Konusu : İnsan ve Peri dünyaları arasındaki duvarlar yıkılmıştı. Doymak bilmez, ölümsüz Unseelieler buzdan hapishanelerinden kurtulduğunda, MacKayla Lane ölümcül bir tuzağa düşecekti. Peri Efendisi tarafından esir tutulan MacKayla'nın, kim ya da ne olduğuna dair her şey, zihninden silinmişti. Oysa Mac, Sidhe-kahinlerini görebilen tek kişiydi ve iki dünyayı da kontrol edecek anahtarı elinde tutan gizemli kara büyü kitabının izini sürebilecek tek canlı da oydu...

Hafızasını geri kazanmak, yalnızca ilk adımdı. Mac, Dublin'in mücadele dolu sokaklarında savaşıp eski, gizli bir tarikatın tehlikeli ağına düşecekti. Hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı peri dünyasında, dostu olduğunu iddia edenlerin karmaşık yalanlarıyla mücadele edecekti. Mac, her şeyini kaybettiğini düşünüyordu ama onu sarsacak bir gerçekle yüzleştiğinde, aslında oyunun daha yeni başladığını anlayacaktı.

Öncelikle kitapları okurken Mac ve Barrons ilişkisini beklerken olan sahnelerde durum çok yüzeyseldi acaba dedim rüya mı ama yok gerçekmiş… Barrons bu kitapta çok yer almadı ve bir çok şeyi Mackayla kendi başına yaptı ki bunu sevdim. Ölen birisi vardı ve kim olduğu ortaya çıkınca bir derin nefes aldım. Gelsin 5. Kitap şarkısı eşliğinde kitabı elime aldım. Nedeni ise Barrons’un artık kim olduğu ortaya çıkacaktı :)

Puanım 10 :)
448 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
Kesinlikle serinin en en en beğendiğim kitabı oldu. Mac, bir önceki kitabın sonunda Unseeliler tarafından Priya yapıldıktan sonra Dani ve diğer sidhe kahinler tarafından manastıra getirildi. Barrons ve esrarengiz arkadaşlarının yardımıyla Mac yjne kendini Barrons'un yanında, bu sefer olduklarından daha farklı bir konumda buldu. Barrons olmasaydı Mac geri dönebilir miydi ? Mac'in gücüne, değişimine artık daha yakından tanıklık ederken son 150 sayfa... Allahim o son sayfalar akti gitti resmen. ^_^ Ben hemen Gölge Ateşi'ne başlıyorum. Siz de bence bu seriyi kaçırmayın ^_^
448 syf.
·10/10 puan
Bu nasıl bir sondu? Etkisi hala devam etmekte ve Gölge Ateşi'ne başlamadan da geçeceğe benzemiyor. Eğer ateş serisini okumaya karar verdiyseniz hepsini tamamladıktan sonra okumalısınız. Özellikle de Rüya Ateşi'nden sonra hemen Gölge Ateşi'ne geçmelisiniz ki saçınızı başınızı yolmayasınız.
Rüya Ateşi'nde Barrons aynı Barrons (ufak farklılıklar var aslında) V'lane aynı V'lane.
Duvarlar yıkılmış, Unseelie her yeri işgal etmiş, Mac ise Yüce Lord tarafından Pri_ya dönüşmüştür.
O zor zamanında ne Barrons ne de V'lane yardıma gelmemiş; Mac' i Dani kurtarır. Tabi daha sonra Barrons işe el koyar. Mac'i Pri_ya dan kurtarma yöntemi ise +18 lik bir tedavidir. Mac eski Mac değildir artık. Yeni güçlerini keşfediyor ve daha da güçleniyor. Mesela artık V'lane'nın cazibesine bağışıklık kazanıyor. Dani yi daha yakında tanıyoruz. Gerçekten sevimli bir kast.
Mac ve Barrons'un birbirine tam olarak güvenmemesi durumunu çok seviyorum. Unutmadan Dedektif Jane süperdi. Beni çok eğlendirdi.
Kafamda bazı soru işaretleri vardı bir kısmının cevabını aldım. Ama eklenen bir sürü de soru işareti oldu.
Son olarak Mac'in o gece başına gelenleri biraz daha ayrıntıya girilmesini tercih ederdim. Birazcık geçiştirilmiş gibi geldi.
Yayınevi değişiminden dolayı çevirilerde diğer kitaplarıyla tutarsızlıklar var. En feci olan Barrons Kitap ve Süs Eşyaları yerine Barrons Kitap ve Baloncukları kullanılmış. Barrons ve baloncuklar!!!
Orjinalinde hangisi doğrudur bilemem tabi ama serinin ilk üç kitabına bağlı kalınabilirdi. Melumlar yerine Unseelie, Mukaddesler yerine Seelie..... İlk başlar anladım desem yalan olur.
Zihnim bir sürü cevap istiyor noktalasam iyi olacak. Gölge Ateşi'ne başlamalıyım.
Son olarak seri ilerledikçe heyecan artıyor. Kurgusuyla, güzel detayları olan (Günler Salonu) ve sürükleyici bir kitap. Keyifli okumalar.
"Öfkene yenik düşme, Mac. Öfke benzin gibidir. Yakıt olarak kullanabilirsin ya da değer verdiğin her şeyi yakabilirsin. İkincisini yaparsan kendini yanmış bir savaş alanında bulursun, herkes ölür, sen de ölürsün ama vücudun nefes almaya devam etmeyecek kadar merhametli olmaz."
"...Peri diyarı bizim dünyamızın içine geçti geçeli artık bir GPS gibi değil, daha ziyade bir pusula gibi çalışıyor."
"Dünyaların birbirine geçtiği yerlere BPÇ diyorum. Boyutlararası Peri Çukurları."
Hafifçe gülümsedi. "Komik kızsın, değil mi?"
Yine huzursuz bir sessizlik oldu. Yüzüne baktım. Bakışlarını kaçırdı. Omuz silktim, ardından ben de başka tarafa baktım.
"Ben..." diye başladım.
"Ben..." diye başladı.
"Mac," dedi. "Saçmalama. Dünya boktan bir yer. İçinde güzel bir şey kalmadı."
"Her yerde her zaman güzel şeyler vardır. Sadece bakmayı bilmen gerek."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Rüya Ateşi
Alt başlık:
Ateş Serisi 4
Baskı tarihi:
Nisan 2013
Sayfa sayısı:
448
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051422619
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Dreamfever
Çeviri:
Barbaros Bostan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Artemis Yayınları
Geçmişimi çalmış olabilirler. Ama geleceğimi elimden almalarına asla İzin vermeyeceğim. 

İnsan ve Peri dünyaları arasındaki duvarlar yıkılmıştı. Doymak bilmez, ölümsüz Unseelieler buzdan hapishanelerinden kurtulduğunda, MacKayla Lane ölümcül bir tuzağa düşecekti. Peri Efendisi tarafından esir tutulan MacKayla'nın, kim ya da ne olduğuna dair her şey, zihninden silinmişti. Oysa Mac, Sidhe-kahinlerini görebilen tek kişiydi ve iki dünyayı da kontrol edecek anahtarı elinde tutan gizemli kara büyü kitabının izini sürebilecek tek canlı da oydu... Hafızasını geri kazanmak, yalnızca ilk adımdı. Mac, Dublin'in mücadele dolu sokaklarında savaşıp eski, gizli bir tarikatın tehlikeli ağına düşecekti. Hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı peri dünyasında, dostu olduğunu iddia edenlerin karmaşık yalanlarıyla mücadele edecekti. Mac, her şeyini kaybettiğini düşünüyordu ama onu sarsacak bir gerçekle yüzleştiğinde, aslında oyunun daha yeni başladığını anlayacaktı. Kendine bile güvenmezken kime güvenebilirsin ki?

Kitabı okuyanlar 278 okur

 • Merve Büyükköroğlu
 • Hilal Selvi سلوی هلال
 • Münevver
 • Büşra Ok
 • Merve
 • Aylem Güngördü
 • M.T.Y.H
 • Bilge ayçağ
 • Selen gül tosun
 • Gözde Ünal

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%1.6
13-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%37.1
25-34 Yaş
%46.8
35-44 Yaş
%9.7
45-54 Yaş
%3.2
55-64 Yaş
%1.6
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%98.8
Erkek
%1.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%41.7 (45)
9
%19.4 (21)
8
%18.5 (20)
7
%13.9 (15)
6
%1.9 (2)
5
%3.7 (4)
4
%0
3
%0.9 (1)
2
%0
1
%0