Karanlık Ateş Ateş Serisi 1

8,2/10  (32 Oy) · 
68 okunma  · 
21 beğeni  · 
967 gösterim
Karanlıktan korkar mısınız?

Yaşam felsefem oldukça basit... Kimsenin beni öldürmeye çalışmadığı gün, benim kitabıma göre iyi bir gündür....

Güzel, akıllı ve normal biri olmak, görünürün ötesindeki gerçeği ortaya çıkarmaya yeter mi bilinmez ama MacKayla bu özelliklere sahip bir kadın olarak "gerçekler" için çaba sarf edecektir.
Tek amacı, diğer tüm normal insanlar gibi mutlu ve sade bir hayatı varken kardeşinin öldürülmesi ile mantıklı bir açıklama getiremediği tuhaflıklara son vermektir.
Anne ve babasına olan sadakatini çiğneyerek kardeşinin katilinin peşine düşen Mac, İrlanda'ya gider. Çıktığı yolculuk, onu hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı, iyi ile kötünün aynı derecede tehlike yarattığı karanlık bir dünyaya sürükler. Kısa süre içerisinde ise daha da büyük bir meydan okumayla karşı karşıya kalır: Sahip olduğundan haberdar bile olmadığı gücünü insanlık âleminin ötesindeki, tehlikeli Fae âlemini görebilme yeteneği kullanmayı öğrenir ve istenilenden çok daha uzun bir süre hayatta kalmayı başarır.
Attığı her adımda, geçmişini bilmediği ve Mac'in hayal ettiği gelecekle alay eden bir erkek olan karanlık ve gizemli Jericho Barrons tarafından gölge gibi izlenmektedir...

"Tehlike, tutku ve Kelt mitolojisinin baştan çıkarıcı bir karışımı."
-Chicago Tribune-
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2012
 • Sayfa Sayısı:
  287
 • ISBN:
  9789944822190
 • Orijinal Adı:
  Darkfever
 • Çeviri:
  Aylin Kalav
 • Yayınevi:
  Epsilon Yayınları
 • Kitabın Türü:

E kitap olarak yaklaşık beş saatte bitirdim ve bu zaman bana göre oldukça iyi geldi. Yazarımızın karakterleri anlatış şekli ve hayal gücü dönemine göre çok güzeldi. Romanda bana en korkunç gelen Melun; Gri Adam'dı. Genç ve güzel bayanlara gerçek görüntüsünü gizleyerek - ki bu yakışıklı olmaktan uzak hali- flört ediyor. Kadın ne kadar bu yaratıkla yakın olsa o kadar gençliği ve güzelliği kayboluyor ki bu güzel ve egosu olan kadınlarda ölüm anlamına geliyor. Keyifli okumalar :)

Rumeysa Demirel 
14 Haz 23:18 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Serinin ilk kitabı gayet güzeldi. Uzun zamandır böyle doğaüstü varlıkların bulunduğu bir kitap okumamıştım. Hem biraz özlem giderdim hem de yazarın anlatımının iyi olması sebebiyle okurken keyif aldım.
Kitabın konusuna gelecek olursak, Mac kardeşinin ölümünü araştırmak ve katili adalete teslim etmek için İrlanda'nın başkenti olan Dublin'e gidiyor ve onu bambaşka bir dünyanın beklediğinden haberi yok. Orada Barrons ile tanışıp bu dünyanın içinde birlikte hareket ediyorlar.
Mac ve Barrons ikilisini gayet sevdim, aralarındaki bu ortaklık ilişkisinin aşka dönüşüp dönüşmeyeceği muamma, ama ben bunun olmasını ümit ederek seriyi okumaya devam edeceğim.

PINAR DEĞİRMENCİ 
06 Şub 23:49 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Uzun zaman oldu kitap okumuyor gibiyim. Bu seriye başladım ama nedense hızlı ilerlemedi bende kötü olduğundan değil ama ağır olduğundan belkide
Kitap karekterler konu olarak çok iyi
Kız kardeşinin ölümünü araştırmak için her şeyi göze alan bir kız.
Gittiği şehirde ise hiç beklemediği şeyleri öğreniyor
Hem de varlığından habersiz olduğu bir çok yaratık
Mac hikayesine ilk giriş gibiydi kitap bence diğer kitaplarla daha da heyecan artacak çok çok heyecanlı gelmedi bana şimdilik

Sebiha 
12 Oca 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Güzel bir kitap ama keşke çevirisi daha özenli yapılsaymış.Karakterler olaylar çok ilginç üstelik abartılı vıcık vıcık romantizm olmamasida hoşuma gitti.

Şule ALTAN 
15 Kas 2014 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Müthiş bir seri kesinlikle.Mac okuduğum en güçlü kadın karakter.

TSena_gl 
28 Şub 23:15 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitap güzeldi, beğendim ama herkes gibi abartamayacağım sanırım. Tabii serinin diğer kitaplarından sonra nasıl bir tepki veririm bilemem.

Özgün bir konusu var, -ki fantastikte bile bazen bu zor olabiliyor-. Vampirler vardı evet ama onlar bile bir başka ifade edilmiş gibidiydi, hem de bu kitapta geri planda olan bir türdü; asıl 9n planda bambaşka yazar tarafında uydurulmuş olan ilginç türler vardı. Bu sebeple yazarı tebrik edebilirim.

İlk kitaplar çoğu zaman açıklayıcı niteliktedir, hele ki fantastik kitaplarda. Ee haliyle bu kitapta öyleydi: bize türlerin açıklanması, Mac isimli esas kızımızın olaylara dahil olması, kendini ve ortasına düştüğü yeni dünyayı anlama evresi anlatılmıştı.

Yazarın anlatımını sevdim ama yine de türlerin isimleri ve anlamları konusunda biraz zorlandım. Baş karakter Mac tarafından daha en başta hepsi -Mac'ın öğrendiği kadarıyla- açıklanmıştı, yine de bazen "Bu neydi ya?" gibi kafamda soru işaretlerine maruz kaldım. Neyse ilk kitabın rehaveti diyelim, diğer kitaplarda daha da oturacaklardır diye düşünüyorum.

Mac karakterini sevdim. Zekası ve ilk baş hariç diğer durumlara hızla ayak uydurması iyidi. Jerichi Barros karakterini daha anlamış değilim, soru işaretleri var kafamda bu konuda da. İlerleyen kitaplarda ilk öğrenmek istediğim de bu.

Kitabın konusu: Georgia'da bir kasabada ailesiyle yaşayan Mackayla, bir gün evindeyken gelen telefonda; İrlanda, Dublin'de Üniversite okuyan kardeşi Alina'nın ölüm haberini alır ve mutlu, güzel hayatı bir anda tepetaklak olur.

Polisler tarafından Alina'nın katili bulunamaz ve bunun üzerina Mac, Dublin'e giderek bu davanın üzerinde yeterince durulup durulunmadığını öğrenmek ister; tabii gerekirse katili kendi bulmak da...

Mac'ın, Dublin'e gelmesi ve Jericho Barrons ile tanışmasıyla -tabii gördüğü başka şeylerle birlikte- dünyası ve bildikleri tamamen değişir ama kardeşinin katilini bulma isteği asla değişmez. Ve her şey bu uğurda başlar.

Hermonie 
21 Ağu 11:05 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Farklıydı. Fantastik kitapların yarısından çoğunun aşkla geçmesinden nefret ediyorsanız benim gibi, bu sizin kitabınız. Her zamanki gibi çok bilmiş, uyuz, gereksiz yakışıklı bir erkek karakter vardı ama klişelik bununla sınırlıydı. Genellikle bu tarz genç-yetişkin fantastiklerde aile bağları çok işlenmez, bu konudan da bir yıldız aldı benden. Fantastik dünyasına gelince, Kelt mitolojisini günümüzle başarılı bir biçimde birleştirmiş, yeni ve ilginç türleri oldukça güzel aktarmış. Tüm bunların dışında en çok hoşuma giden şey ise diliydi. Yer yer Mac karşımda oturup başına gelenleri anlatıyormuş gibi hissettim.

Deniz 
 01 Eki 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 8/10 puan

Serinin ilk kitabini nihayet bitirdim.bu aralar o kadar baska islerle mesgul ve okumaya isteksizim ki o yuzden cok gec bitti.Ama kitap akiciydi.Ve fantastik olarak sevdigim bir kitapti.Kitapta ne ararsaniz var.Melunlar,Sidhe Kahinleri,vampirler vs. Bu kitap seriye giris kitabiydi biraz.Bakalim ikinci kitapta neler olacak ?

buse derin 
05 Şub 2016 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

çok güzel iyiki 1000 kitapa kaydolmuşum çok güzel kitaplar var.

Kitaptan 7 Alıntı

Bu arada, kitapları filmlerden daha çok severim. Filmler size neyi düşüneceğinizi anlatırlar. İyi bir kitap ise bazı şeyleri hayal gücünüze bırakır. Filmler size pembe renkli evi gösterir. İyi bir kitap, pembe bir ev olduğunu anlatır ve detayları sizin boyamanıza, hatta belki çatı modelini seçmenize ve kendi arabanızı o evin önüne park etmenize olanak tanır.

Karanlık Ateş, Karen Marie Moning (Sayfa 47)Karanlık Ateş, Karen Marie Moning (Sayfa 47)
Aristokrat 
19 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Babam, dünyada üç çeşit insan var derdi: Bilmeyenler ve
bilmediklerini bilmeyenler; bilmeyenler ve bilmediklerini bilenler;
bilenler ve hâlâ bilmedikleri şeyler olduğunu bilenler.

Karanlık Ateş, Karen Marie Moning (MacKayla)Karanlık Ateş, Karen Marie Moning (MacKayla)
Nur D. 
03 Oca 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"İşte, sevgili Fiom, kadın cinsinin en büyük hatalarından birini işliyorsun: Bir erkeğin potansiyeline aşık olmak."

Karanlık Ateş, Karen Marie Moning (Sayfa 192)Karanlık Ateş, Karen Marie Moning (Sayfa 192)
Esma Tezgi 
30 Mar 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bizi tanımlayan asıl şey hareketlerimizdir. Neyi seçtiğimiz, neyi reddettiğimiz hatta neyin uğruna canımızı vereceğimizdir önemli olan.

Karanlık Ateş, Karen Marie MoningKaranlık Ateş, Karen Marie Moning
Nur D. 
 03 Oca 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ailemin komik vecizeleri vardır. Onlar farklı bir zamanda doğmuş farklı bir nesildendiler. Onlarınki "çok çalışmanın ödülü kendisidir" diyen bir nesildi. Herkesin kabul ettiği gibi, hayat onlar için zordu. Benimki ise "Hak Çağı Nesli" olup o da kendi payına düşeni fazlasıyla almıştır.

Hak Çağı Nesli, sırf doğmuş olma meziyetine sahip oldukları için her şeyin en iyisini hak ettiklerine ve ailelerinin mümkün olan her türlü avantajı onlara sunmaları gerektiğine, aksi takdirde kendi elleriyle çocuklarını toplum dışı kalmaya ve başarısızlığa mahkûm etmiş olacaklarına inanan çocuklardan oluşur. Bilgisayar oyunları, uydu televizyon, internet ve son çıkan ileri teknoloji ürünü cihazlarla büyüyen -elbette, ebeveynleri bütün bunları onlara sağlamak için köleler gibi çalışırken- HÇN çocuklarının büyük çoğunluğu, bir yanlış yaptılarsa da bunun kendi suçları olmadığına inanırlar. Hatalı olan -büyük ihtimalle çalışıyor olduğu için- onları ihmal eden anne babalarıdır. Hangi açıdan bakarsanız bakın bu, ebeveynler için içinden çıkılmaz küçük bir kısır döngüdür.

Karanlık Ateş, Karen Marie Moning (Sayfa 227)Karanlık Ateş, Karen Marie Moning (Sayfa 227)
Esma Tezgi 
30 Mar 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Gerçekten de insanın hayatta ki her şeyin karşısında, durabileceği yalnızca iki mevzi vardır. Umut ve korku. Umut güçlendirir, korku öldürür.

Karanlık Ateş, Karen Marie MoningKaranlık Ateş, Karen Marie Moning