Sudaki İz

6,7/10  (21 Oy) · 
93 okunma  · 
11 beğeni  · 
913 gösterim
"Bu çağrıyı bir kez daha reddetmek, Bülent'in Fazıla'yı bir militan olarak değil de bir kadın gibi gördüğünü ortaya koyacağı için, Bülent daha fazla direnemeyerek elinde battaniyesiyle gelip yatağının bi ucuna yattı. Battaniyeyi de yatağın üstüne serdiler.

"İkisi de aynı isteği paylaşıyorlardı aslında ama hem birbirlerinden hem de kendilerinden korktukları için, işi uzatıyorlar, kaçınılmaz sona ulaştıklarında kendilerini suçlu bulmamak için bahanelerini hazırlıyorlardı. İkisi de yatağın iki ucunda hiç kımıldamadan yatıyorlardı.

"Yatağın ortası eskilikten çukurlaştığından, ortaya devrilmemek için kendilerini sürekli denetliyorlardı. Fazıla'nın huzursuzluğu sürüyor, ayaklarını birbirine sürtmek istiyor ama kıpırdayamıyordu. İçindeki sıkışmaya daha fazla dayanamadı, ayaklarını birbirine sürtmeye başladı.

"İkisi de sık sık derin soluk alıyorlar, kıpırdamamak için büyük bir güç harcıyorlardı. Fazıla, yatağın öbür ucunda yatan erkeğin bedeninden çıkan sıcaklığı hissediyor, elleri bu sıcaklığa dokunmak istiyordu.

"O anda, gerçekten tek isteği o etin sıcaklığına dokunmaktı, o sıcaklığa dokunduğu anda ferahlayacağını, rahatça uyuyabileceğini sanıyordu. Yatağın ortasına doğru yavaşça kaydı."
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9786051416175
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Elif Şahin 
30 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 7/10 puan

İdealleri uğruna hayatlarını harcayan gençlerin öyküsü. Kitabın siyasi bir içeriği olmasına rağmen çok çarpıcı sahneleri var. Sürükleyici ve etkileyici bir roman ben beğendim.

mertt 
21 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ahmet Altan'ın ilk romanı.İnsanların iç dünyasını çok başarılı bir şekilde okumuş ve okuyucuya aktarmış.Her insanın kitapta kendinden bir şeyler bulacağına inanıyorum.

Çalışkanarı Çiğdem Özdemir 
21 Eki 2013 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Nispeten okunulabilecek bir kitap, biraz karışık bir anlatım.Çabuk geçişlerle okuyucu da ilgi çekmeye çalışırken, kopukluklar yaratıyor ve bu kitaba ilgiyi artırıp dikkat çektireceğine kafa karıştırıyor.

Neslihan 
24 Haz 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

Oncelikle ilk Ahmet Altan kitabim. Merak edip aldim fakat okurken cok sıkıldım. Karmasik bir anlatimi vardi. Kahramanlari benimseyemedim olaylari da oyle. Diger kitaplarini bilmem ama bu kitabini tavsiye edemeyecegim.

Ensar. 
15 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ilk kez Ahmet Altan okudum diger kitaplarını bilmiyorum ama bu kitabını okumak Ahmet Kaya dinlemek gibiydi.

Paramparça hayatlar. Kesik ve silik anılar. Düşünceler. Duygular. Zaman. Hüzün. Anlamsızlık.

Kitaptan 10 Alıntı

Esra B. 
16 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yaşlılıktan korkacağım aklıma gelmezdi. Dokunulmaz olduğunu sanıyordum, dokunulur olduğunu gördüm. Çabucak gecti ama şimdi aldırmıyorum.

Sudaki İz, Ahmet Altan (Sayfa 83)Sudaki İz, Ahmet Altan (Sayfa 83)
Esra B. 
15 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tehlikenin karşısında dostlarıyla durmak, giysilerini çıkarmadan sevişmek gibi bir şeydi. Oysa çırılçıplak olmak istiyordu.

Sudaki İz, Ahmet Altan (Sayfa 23)Sudaki İz, Ahmet Altan (Sayfa 23)
Ensar. 
05 Şub 01:39 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Yaşam ve Ölüm
Ey yaşam! Sen güzelsin ve güzelliğini ölüme borçlusun.

Sudaki İz, Ahmet Altan (Can yayınları)Sudaki İz, Ahmet Altan (Can yayınları)
mertt 
31 Ara 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Aslında delidir" dedi, "ama bunu saklamak için deli numarası yapar."

Sudaki İz, Ahmet AltanSudaki İz, Ahmet Altan
mertt 
09 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

-"Mahallenin orospusuna aşık olmuş bir kabadayı gibi konuşuyorsun."
-"Doğrusunu istersen Dominguez, ölümde biraz orospuluk, bende de biraz kabadayılık var."

Sudaki İz, Ahmet AltanSudaki İz, Ahmet Altan

Başkaları bizim için tehlikeyse, biz de başkaları için tehlikeliyiz...

Sudaki İz, Ahmet Altan (Can Yayınları)Sudaki İz, Ahmet Altan (Can Yayınları)
Esra B. 
16 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Komünistlik yapacakmışız. Paramızı vermediler diye yollara dökülecekmişiz. Devlet hep bu aklı evvellerin yüzünden batıyor zaten."

Sudaki İz, Ahmet Altan (Sayfa 142)Sudaki İz, Ahmet Altan (Sayfa 142)

Kadın, iki elini ensesine götürüp boynundaki kolyeyi çıkardı. Kolyeyi iki elinin arasında gererek ışığa tuttu. Sonra kolyenin ucundaki misinayı adamın bacaklarının arasında dimdik duran parçanın ucuna bağladı. inci kolyeyi narin bileklerinin zarif kıpırtılarıyla adamın erkekliğine doladı. Üzerine inci bir kolye dolanmış olan etten sopa, kıllı adamın bacakları arasında bir noel ağacı gibi ışıl ışıl parlıyordu.

Kadın ellerini arkaya doğru uzatıp yere dayadı, bacaklarını da dizlerini kırarak iki yana açtı. Adam kadının bacakları arasına diz çöktü ve inci kolyenin ucu kadının içine girdi. Adaının her hareketinde pırıltılar saçan inci taneleri kadının içinde kayboluyor, kadının bedeni yükselerek bir yay haline geliyordu. Son inci tanesi de kaybolduğunda kadının bedeni de tam bir yay biçiınini almıştı. Gövdesinin bütün ağırlığını elleriyle ayakları taşıyordu.

Kadınla erkek birlikte kalçalarına daireler çizdirerek sevişıneye koyuldular. Bir süre sonra birden durdular. Erkek kendini geriye çekip kadının içinden çıktı. Şiındi iki bedenin arasında incecik bir misina vardı. Görünıneyen bir yerden bir baterisinin davuluna hızla vurdular. Davul sesiyle birlikte ilk inci tanesi çıktı kadının içinden.Kıllı adamın erkekliğine dolanmış olarak kadının içine giren kolye şimdi tokmağın her vuruşunda tane tane inciler halinde çıkıyordu. Kadınla erkek inciden bir bağla birbirlerine bağlanmış gibiydiler. Tokınak vuruyor, adam çekiliyor, ıslak bir inci tanesi daha çıkıyor ve iki insanı birbirine bağlayan kolye uzuyordu. Son inci tanesi de çıktıktan sonra adam kenara çekildi, kadın bir bacağını ileri uzatıp bir bacağını altına alarak oturdu, iki elini iki yanına dayadı ve çekik gözlerini seyircilere dikerek baktı. Gözlerinde, içinden çıkan ıslak inci tanelerinin pırıltısı vardı

Sudaki İz, Ahmet AltanSudaki İz, Ahmet Altan
zeki erdem 
24 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Tam bir evlilik, diye düşündü Fazıla, salon hareketli, yatak durgun.

Sudaki İz, Ahmet Altan (Sayfa 35 - Can Yayınları, 18.basım:2004)Sudaki İz, Ahmet Altan (Sayfa 35 - Can Yayınları, 18.basım:2004)
zeki erdem 
 24 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 5/10 puan

- .... Kitleler, egemen sınıfların değer yargılarına sahiptir.Onlar bizim mücadelemizi yozlaştırırlar.
-Ama halk olmadan halk için mücadele etmek çok güç, başarıya ulaşamayız böyle. Kitlelerden kopuk yürütemeyiz bunu, gücümüz yetmeyecek.
-Bizim halkı kurtarmak için halka ihtiyacımız yok Necip Arkadaş. Biz öncüleriz, onlar peşimizden gelecek. ....

Sudaki İz, Ahmet Altan (Sayfa 243 - Can Yayınları, 18.basım:2004)Sudaki İz, Ahmet Altan (Sayfa 243 - Can Yayınları, 18.basım:2004)