Sudaki İz

6,8/10  (26 Oy) · 
128 okunma  · 
18 beğeni  · 
1.117 gösterim
"Bu çağrıyı bir kez daha reddetmek, Bülent'in Fazıla'yı bir militan olarak değil de bir kadın gibi gördüğünü ortaya koyacağı için, Bülent daha fazla direnemeyerek elinde battaniyesiyle gelip yatağının bi ucuna yattı. Battaniyeyi de yatağın üstüne serdiler.

"İkisi de aynı isteği paylaşıyorlardı aslında ama hem birbirlerinden hem de kendilerinden korktukları için, işi uzatıyorlar, kaçınılmaz sona ulaştıklarında kendilerini suçlu bulmamak için bahanelerini hazırlıyorlardı. İkisi de yatağın iki ucunda hiç kımıldamadan yatıyorlardı.

"Yatağın ortası eskilikten çukurlaştığından, ortaya devrilmemek için kendilerini sürekli denetliyorlardı. Fazıla'nın huzursuzluğu sürüyor, ayaklarını birbirine sürtmek istiyor ama kıpırdayamıyordu. İçindeki sıkışmaya daha fazla dayanamadı, ayaklarını birbirine sürtmeye başladı.

"İkisi de sık sık derin soluk alıyorlar, kıpırdamamak için büyük bir güç harcıyorlardı. Fazıla, yatağın öbür ucunda yatan erkeğin bedeninden çıkan sıcaklığı hissediyor, elleri bu sıcaklığa dokunmak istiyordu.

"O anda, gerçekten tek isteği o etin sıcaklığına dokunmaktı, o sıcaklığa dokunduğu anda ferahlayacağını, rahatça uyuyabileceğini sanıyordu. Yatağın ortasına doğru yavaşça kaydı."
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9786051416175
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:

Lise yıllarımda merak edip aldığım bir kitaptı. Kitabın dışı jelatinle kaplanmıştı ve sadece arka kapak yazısını okuyarak almıştım. Dikkatimi çeken de yazarın bu kitap yüzünden yargılandığı ve kitabın yasaklandığı, ancak böyle güzel bir kitabın yok olmasına göz yumamadıkları için o sahneleri utanç bantlarıyla kapatarak, tekrar okurlara sundukları yönünde yazılan yazıydı. Ancak kitabı alıp, açtıktan sonra, tüm sayfaların olduğu gibi durduğunu ve hatta kitabın ilk sayfalarında da mahkemenin celse celse açıklaması yapılırken, aynı sayfaların da yargılanmaya neden olan sayfalar olarak tekrar sunulduğunu gördüm. Kitabı büyük bir merakla okudum ve pişman olmadım. Gençlerin hayatlarının üzerine oynadıkları kumarlar diyebilirim ve en çok etkilendiğim yer de, Ömer"in ananesi yaşındaki Mrs. Perkin"le olan ilişkisi. Mrs. Perkin"in sesi birden kesilmişti. Çünkü ölmüştü..

elifimmm 
30 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 7/10 puan

İdealleri uğruna hayatlarını harcayan gençlerin öyküsü. Kitabın siyasi bir içeriği olmasına rağmen çok çarpıcı sahneleri var. Sürükleyici ve etkileyici bir roman ben beğendim.

Sudaki İz benzeri kitaplar

Ilk kez Ahmet Altan okudum diger kitaplarını bilmiyorum ama bu kitabını okumak Ahmet Kaya dinlemek gibiydi.

Paramparça hayatlar. Kesik ve silik anılar. Düşünceler. Duygular. Zaman. Hüzün. Anlamsızlık.

mertt 
21 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ahmet Altan'ın ilk romanı.İnsanların iç dünyasını çok başarılı bir şekilde okumuş ve okuyucuya aktarmış.Her insanın kitapta kendinden bir şeyler bulacağına inanıyorum.

Çalışkanarı Çiğdem Özdemir 
21 Eki 2013 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Nispeten okunulabilecek bir kitap, biraz karışık bir anlatım.Çabuk geçişlerle okuyucu da ilgi çekmeye çalışırken, kopukluklar yaratıyor ve bu kitaba ilgiyi artırıp dikkat çektireceğine kafa karıştırıyor.

Neslihan 
24 Haz 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

Oncelikle ilk Ahmet Altan kitabim. Merak edip aldim fakat okurken cok sıkıldım. Karmasik bir anlatimi vardi. Kahramanlari benimseyemedim olaylari da oyle. Diger kitaplarini bilmem ama bu kitabini tavsiye edemeyecegim.

Kitaptan 18 Alıntı

Esra B. 
16 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yaşlılıktan korkacağım aklıma gelmezdi. Dokunulmaz olduğunu sanıyordum, dokunulur olduğunu gördüm. Çabucak gecti ama şimdi aldırmıyorum.

Sudaki İz, Ahmet Altan (Sayfa 83)Sudaki İz, Ahmet Altan (Sayfa 83)
Esra B. 
15 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tehlikenin karşısında dostlarıyla durmak, giysilerini çıkarmadan sevişmek gibi bir şeydi. Oysa çırılçıplak olmak istiyordu.

Sudaki İz, Ahmet Altan (Sayfa 23)Sudaki İz, Ahmet Altan (Sayfa 23)

Gerçekleşmemiş istekler mezarlığı gibi içim. Gerçekleşmeden ölen isteklerin mezartaşları var içimde. Ne zaman kendi içimde yürüyüşe çıksam ayaklarım bu mezartaşlarına takılıyor, tökezliyorum.

Sudaki İz, Ahmet AltanSudaki İz, Ahmet Altan
mertt 
31 Ara 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Aslında delidir" dedi, "ama bunu saklamak için deli numarası yapar."

Sudaki İz, Ahmet AltanSudaki İz, Ahmet Altan
mertt 
09 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

-"Mahallenin orospusuna aşık olmuş bir kabadayı gibi konuşuyorsun."
-"Doğrusunu istersen Dominguez, ölümde biraz orospuluk, bende de biraz kabadayılık var."

Sudaki İz, Ahmet AltanSudaki İz, Ahmet Altan
Yuceyurt 
14 Oca 14:12 · Kitabı okuyor

Sonbahar böyle mi bizim için de
Bence sonbaharda hem insanın duygularını kıpırdatan bir canlılık, hem de yalancı duyguların yaşamasına izin vermeyen bir olgunluk var, diriliğini yitirmemiş, ama olgunlaşmış… Bizim gibi… Biz de biraz sonbahara benzemiyor muyuz? Henüz genciz, canlıyız, ama olgunlaştık da. Kışın tohumlarını taşıyoruz içimizde, bundan hoşnudum ben, ilkbaharın çocukça kıpırdaklığını pek sevmiyorum. Sonbahar daha güzel. Sen öyle düşünmüyor musun?

Sudaki İz, Ahmet Altan (Sayfa 281 - Can Yayınları (epub))Sudaki İz, Ahmet Altan (Sayfa 281 - Can Yayınları (epub))

Başkaları bizim için tehlikeyse, biz de başkaları için tehlikeliyiz...

Sudaki İz, Ahmet Altan (Can Yayınları)Sudaki İz, Ahmet Altan (Can Yayınları)
Yuceyurt 
13 Oca 08:44 · Kitabı okuyor

İnanan adam, pek derinini kurcalamayacak demişlerdi. On yedi yaşındaydı, on yıl önce Kur’an kursuna başlamış, on yıl boyunca da mutlak bir inancın koruyuculuğu altında, inançla, huzurla okumuştu dualarını. Şimdi de derinini kurcalamaktan korkuyor, hiçbir kuşkunun içine sızamadığı mutlak inancını sürdürmek istiyordu. Bu inancın koruyuculuğuna, rahatlığına alışmıştı, bu inançtan kendi isteğiyle vazgeçemezdi, vazgeçmek de istemiyordu zaten.

Sudaki İz, Ahmet Altan (Sayfa 190 - Can Yayınları (epub))Sudaki İz, Ahmet Altan (Sayfa 190 - Can Yayınları (epub))

      «Kapanmamış, altına çizgi çekilmemiş hesaplaşmalarla dolu yaşamımız,»

Sudaki İz, Ahmet AltanSudaki İz, Ahmet Altan
2 /