Resimleriyle Çocuk (Resimleriyle Çocuğu Tanıma)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.588
Gösterim
Adı:
Resimleriyle Çocuk
Alt başlık:
Resimleriyle Çocuğu Tanıma
Baskı tarihi:
Kasım 2019
Sayfa sayısı:
184
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751400802
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Çocuklar gelişim düzeylerine ve bireysel özelliklerine uygun olarak farklı resim ürünleri sergilerler. Bu ürünler, onların çevrelerini ve kendilerini algılayış biçimini yansıtır. RESİMLERİYLE ÇOCUK, resim etkinliğini çocuğu tanıma tekniği olarak ele almaktadır. Bu kitabı okuduktan sonra resmin ne kadar açık bir ifade aracı olduğunu görecek; resimlerini kitapta verilen bilgilerin ışığında incelediğinizde, çocuğunuzu daha kolay anlayacak; onun derin duygu ve düşüncelerinden haberdar olacaksınız.
184 syf.
·4 günde·10/10 puan
İlk olarak bu kitabın çok değerli bir incelemenin ürünü olduğunu söyleyerek başlamak istiyorum. Haluk Yavuzer yaklaşık 1500 çocuk resmini incelemeden geçirerek ek olarak çocukların öykülerini toplayarak ve çocukları farklı testlere tabii tutarak incelemelerini analiz etmiş. Kitabına kuramsal bakış açılarıyla başlayan yazar daha sonra çocuklarda resmin gelişim aşamalarını ayırmış. Normal gelişim aşamasında bir çocuğun 2 yaşında karalamalarla resme başlaması gerekir. Eline kalem, kağıt verilmeli ve çocuğun özgürce kendini ifade etmesi sağlanmalıdır. 4 yaşından sonra ise çocuğun yavaş yavaş insan figürleriyle daha gerçekçi olarak resim çizmesi beklenmelidir.
Kitabın içeriği oldukça renkli çocuk resimleriyle ve bu resimlerin analizleri ile dolu. Yazar gelişim aşamalarının ardından resimde renklerin kullanımlarından ve resimde sık kullanılan figürlerden ( ev, ağaç, çiçek ) bahsetmiş. Gelişim aşamalarına göre karşılaştırmalar kullanılmış ve kitabın sonuna doğru zeka geriliği yaşayan çocukların çizdiği resimler ve üstün yetenekli çocukların resimlerinden bahsedilmiş.
Bu kitabın her yaştan ve meslekten insanın okuyup anlayabileceği şekilde yazılmış olmasının yanı sıra okunması da gerekir. Bugünün çocuklarını yarının büyükleri olarak sayıyorsak onların gelişim aşamalarına dikkat etmek zorundayız. Bilinçli ebeveyn olmak bunu gerektirir. Ailenin öneminin yanında öğretmenler de bu konuda bilinçli olmalıdır. Şimdiden keyifli okumalar...
184 syf.
·Puan vermedi
Cocuk kac yasinda nasil cizer, cizecegine nasil bakar, nasil gorur, nasil degerlendirir, hangi problem resimlerine nasil yansir.. tum sorularin cevaplarini bu kitapta bulabilirsiniz. Ve bunlari kuramcilarina gore bilimsel bir dille anlatmakla kalmamis tek tek orneklemis de hepsini yazar. Kitabin sonunda da bir cok resim ve degerlendirmesi sizi bekliyor.
180 syf.
Şairler imgelerle yazarlar sözcükler-cümlelerle çocuklar da resimlerle duygularını dışa vururlar.
Dil gelişiminde çocuklar 18 ay ve sonrasında kendilerini anlaşılır bir biçimde ifade etmeye çalışırlar(çoğunlukla temel ihtiyaçlar ve istekler) pasif kelime hazineleri gelişkin bu çocuklar, 5 yaşına geldiklerinde bir yetişkin düzeyinde konuşabilirler. Peki çocukların iç dünyalarını, hissettiklerini anlayabilmemiz için 5 yaşına kadar beklememiz mi gerekir? İşte bu noktada resim devreye girer. 2 yaşından itibaren basit karalama dahi olsa çocukların resim gelişim evreleri başlar.
Yavuzer, kuramcılara atıfta bulunarak ve alıntılar yaparak deneklerin resimlerine dayanaklar sunmuş.
Kitapta; 4 yaşındaki çocuk ile 9 yaşındaki çocuğun resimleri arasındaki farkı, kız çocuk ile erkek çocuğun çizdiği nesneler, henüz bir aile kavramı oluşmamış çocuk ile sağlıklı bir ortamda büyüyen çocuğun resimleri arasındaki farkı, baskıcı anne ya da baba, çocuk tarafından nasıl şematize edilir, egitsel tedavi gören çocuğun ilk resmi ve tedaviden sonraki resmi, öğrenme güçlüğü olan gelişim geriliği yaşayan çocuk ile üstün zekâlı çocuğun çizimleri,çocuklarda renk kullanımı, cinsel kimlik karmaşası yaşayan çocuğun bunu resmine nasıl yansıttığı, aile içi şiddete maruz kalmış çocuğun kim tarafından şiddete uğradığı, kardeş kıskançlığı, okul fobisine değin her detayı bulabileceğiniz bir kitap.
Bütün bunları yazarken mucizevi, olağanüstü bir şeyden bahsediyormuşum gibi gelebilir.
Çocuklar gelişimleri nedeniyle isteseler bile bu kadar detayı, bilgiyi, duyguyu böyle inanılmaz güçte aktaramazlar. Resmin mükemmel gücü...
Başta anne-babalar olmak üzere çocuklarla iç içe olan, onların dünyalarını merak eden, kendinde farkındalık oluşmasını isteyen herkes okumalı..
182 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Haluk Yavuzer'in ikinci kitabını okumuş bulundum. Kitabın içinde ağırlıklı resimler olmakla birlikte kitabı ben çok beğendim. Çocukların bilinçaltındaki neler olduğunu resimleriyle çok güzel kanıtlıyorlar. İlgimi çeken tarafta Batı ülkelerinde resim dersine değer verilmemiş olmasıydı çünkü çocukların kendileri ifade ederken dillerini çok iyi kullandıkları için resim arka planda kalıyor haliyle. Kitapta geçen resimler çok orijinal, hayran kaldım resimlere. Ara ara verilen deneyler bilgi yönünden kuvvetli bir kitap. Herkesin okuyabileceği hafif muhteşem bir kitap iyi okumalar diliyorum ve tavsiye ederim 1k okuyuculara.
184 syf.
·17 günde·10/10 puan
Çok uzun süredir hem Haluk Yavuzer’in bu kitabını okumak hem de projektif çocuk resimleri yorumlama eğitimi almak istiyordum. Sonunda eş zamanlı olarak ikisini de gerçekleştirdim. :) Psikoloji ve çocuk gelişimi ile ilgilenenler bilir ki Haluk Yavuzer bu alanda duayen isimlerden biridir. Kitapları da aynı şekilde çok kıymetlidir. Resimleriyle Çocuk kitabı için de aynı şeyi söyleyebilirim. Kitapta çocukların gelişim özellikleri, grafiksel gelişim dönemleri ve resimlerde üzerinde durulması gereken noktalar oldukça akıcı bir dille ele alınmış. Teorik kısımdan sonra farklı problem alanlarına sahip çocukların çizdikleri resimlere görsel olarak yer verilmiş ve anamnez ile çizilen resimler bağdaştırılmış. Bu kitaba ayrı bir zenginlik katmış. Özellikle okul öncesi ve ilkokul dönemindeki çocuklarla çalışan meslektaşlarımın yararlanabileceği faydalı bir kitap. Sadece bu alanda çalışanlar değil bu konuya ilgi duyan herkesin keyifle okuyacağını düşünüyorum. Özellikle eğitimle paralel okunduğunda daha fazla katkı sağladığını söyleyebilirim. Kitap haricinde eklemek istediğim bir başka nokta var. Projektif Çocuk Resimleri Yorumlama Eğitimi almayı düşünenlere İstanbul Üniversitesi PDR bölümünde akademisyen olan, 20 yılı aşkın süredir bu konuyla ilgilenen, zamanında Haluk Yavuzer’in öğrencisi olan ve konuyu ilk elden öğrenme fırsatı bulan Doç.Dr.Armağan Köseoğlu hocadan bu eğitimi almalarını şiddetle öneriyorum. Keyifli okumalar :)
184 syf.
Çocuklar, gelişim dönemlerine ve bireysel özelliklerine göre farklı çizimler yaparlar. Yaptıkları resimler ile çocukların çevrelerini nasıl algıladıkları, ruhsal durumları, ilişkileri gibi bir çok alanda fikir sahibi olunabilir.
Resimleriyle Çocuk kitabı ile çocuğu tanıma aracı olan resim tekniği ele alınmıştır. Kitapta çocuğun gelişim dönemine göre çizebileceği resimler ve bu resimlerden çıkarılabilecek sonuç, resimlerde işlenen kompoziyosyon, çizilen figürler ve bunların özellikleri kapsamlı bir şekilde ele alınmıştır.
Bu yönüyle özellikle çocuk gelişimi üzerine çalışan meslek alanlarının kütüphanelerinde bulunması tavsiye edilen bir kitaptır.
184 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Öncelikle bu kitabın güzelliklerinden ve ne kadar kolay bitiverdiğinden bahsedeyim. Birbirinden güzel resimlerle dolu, rengarenk bir kitap olması insanın içini açıyor :) Yazılarla dolu bir kitap da değil, bu yüzden gözünüzü de korkutmuyor. Kâğıt kalitesine gelecek olursak o da aşırı kaliteli, bu beni çok mutlu etmişti de :) Unutmadan söyleyeyim, resimlerle dolu olması kesinlikle bu kitabın boş olduğunu göstermiyor, aksine kitabın adından da anlaşılacağı gibi, çocuk resimleri üzerine analizleri içeren önemli bir eser bu. Resim, çocuğun kendi duygu ve düşüncelerinin bir ürünü olduğu için çok önemlidir. Kendini sözcüklerle ifade etmek istemeyen çocuklarla serbest çizim etkinliği sonucu elle tutulur sonuçlar elde edebiliriz. Evet... Çocuk, resmiyle size her şeyi anlatabilir: Duygu durumunu, korkularını, saplantılarını, sevincini, kaygısını... Bir resimden aile içi ilişkileri, tacizi, şiddeti, cinsel kimlik karmaşasını, zeka düzeyini belki de bazen özlemi gözlemleyebiliriz. Renkleri kullanış biçimi, figürleri nereye koyduğu, insan çizimi (başın, kolların, ellerin, gözlerin ve ayakların küçük/ büyük çizilmesi veya yokluğu), çizgileri kullanışı (kısa çizgiler, uzun çizgiler,silik çizgiler, belirgin çizgiler vs.) her biri bize birer mesaj verir. Kitapta çocuk resimleri gelişim aşamalarına ayrılmış. Alınan anemnez ile analizler tabii ki daha da anlamlı kılınmış. Biliyoruz ki anemnez hastanın öyküsüdür ve teşhis için en önemli kısımdır. Bu sefer öykülerin içeriğinden örnek vermeyeceğim, kitabın büyüsünü bozmak istemiyorum. Özellikle öğretmenlerin ve ebeveynlerin kesinlikle okuması gereken bir kitap deyip sonlandırayım.
.Lütfen çocuklarınıza karşı gözlerinizi kapatmayın, anlatmak istediklerini görmezden gelmeyin, bir resim deyip geçmeyin, o resim size o kadar önemli mesajlar veriyor ki... Belki de çocuğunuz bir karanlıkta ve onu aydınlığa çıkaracak şey o resimde ya da resimlerde saklı.
180 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Ufacık bir çizginin çocuklar için kocaman anlamları... Çocukları anlayamıyorsanız da bu kitabı okuyarak çok çok şey katabilirsiniz kendinize, oda yeterli olmazsa çocukla çocuk olun efendim
180 syf.
Kitap birkaç akademik bilgi dışında çocuğun iç dünyasında neler olup bittiğini yaptığı resimlerle anlatıyor. Çocuklar için resim yapmak eğlencenin dışında tamamen rahatlamak ve kendilerini ifade etmek içim başvurdukları bir etkinlik aslında. Mesela çocuk kendini çizerken ağzını çizmezse bir iletişim sorunu yaşadığı veya konuşma becerisinin olmadığını gösterir. Aile resmi çizdiğinde babasının kollarını çizmezse onun aile fertlerine şiddet uyguladığını anlayabiliriz ve çocuğun bu durumdan dolayı babasının kollarını çizmeyerek kendini rahatlattığını düşünebiliriz. Ya da çocuğun gelişim yaşına göre zeka düzeyi hakkında yorum yapılabilir. Çocuğun çizdiği resimleri asla küçümsemeyen atlamayın ve anlamaya çalışın çünkü o resimlerde bazı ipuçları bazı sırlar bulabilir ve çocuğu daha iyi anlayabiliriz. Özellikle öğretmenlerin, anne-babaların bu kitabı alıp incelemelerini isterim. Çocukla daha iyi iletişim kurmak , onları anlayabilmek ve sorunlara geç olmadan çözüm bulmaları için.
180 syf.
·10 günde·10/10 puan
Muhteşem bir eser. Harika bayıldım ya. Bir okul öncesi öğretmeni olarak benim alanım için ve her anne baba için kesinlikle okunulması gerekiyor. Emeklerinize sağlık. Zaten haluk bey bu işin bence duayeni İnşaALLAH kendimi bu alanda geliştirmeye devam edeceğim
184 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Bu kitap resim nedir, resim tanıma aracı olabilir mi, çocuk kendini resimde nasıl ifade eder, resim çizmenin gelişim evreleri nelerdir, farklı durumlarda çizilen resimler örneğin boşanma, kıskançlık, üstün yetenek, düşük zeka, bu resimlerin incelemeleri ve çocukların hayatları ile ilgili önemli bilgileri bulabileceğiniz bir kitap. Kitabın yarısı örneklerden oluşuyor. Birçok örnek görerek kitabı bitiriyorsunuz ve bilgiyi özümsemiş oluyorsunuz. Bu açıdan kitaba bayıldım.
180 syf.
·10 günde·Puan vermedi
Çocukların iç dünyasının kağıda dökülmesi ile onun iç dünyasını keşfediyorsunuz. Bunun dışında hangi renk ve çizimler nasıl bir psikolojiyi yansıtıyor, resimsel gelişim dönemlerinin nitelikleri nedir gibi soruları örneklerle çok güzel izah ediyor.
Cyril Burt'e göre, 4 yaş çocuğu için insan figürü en sevilen konudur. Baş yerine bir yuvarlak, gözler için noktalar, bacaklar için de iki düz çizgi çizilir. Daha seyrek olarak, gövde için ikinci bir yuvarlağın eklendiği ve daha da seyrek olarak kollar yerine de iki çizgi çekildiği gözlemlenebilir.
Haluk Yavuzer
Remzi Yayınevi, 5. Basım, 1995
Şiddetli okul korkusu yaşayan çocuk anne, baba ve kendisini ev figürü içinde sınırlamak suretiyle evin dışına çıkmak istemediğini başka bir deyişle anne ve babasının yanında kalmak istediğini ifade etmeye çalışmaktadır.
Haluk Yavuzer
Remzi Yayınevi, 5. Basım, 1995
Okulöncesi dönem çocuğunun resimlerinde yer ve gök çizgilerini kullanmaya başlaması, onda, kavram ve form arasındaki ilişkilerin erkence oluşmasının bir belirtisidir. Başka bir deyişle, bu durum çocuğun kendi imajı ile yer arasındaki bağıntıyı kavrayabilecek olgunlukta olduğunu gösterir.
Haluk Yavuzer
Remzi Yayınevi, 5. Basım, 1995
Her resim, o resmi yapanın kişiliğinin bir yansımasıdır. (...) Küçük çocuklar söz konusu olduğunda resim, çizilen nesneden çok onu çizen bireyler hakkında bir şeyler söyler.
Haluk Yavuzer
Sayfa 21 - Remzi Kitabevi
Çocuk, resim yoluyla dünyayı bize, kendi açısından ve en kestirme yoldan, özentisiz ve yalın bir anlayışla verir.
Haluk Yavuzer
Sayfa 13 - Remzi Kıtabevi
Serbest resim faaliyetinde çocuğun kâğıdı kullanış biçimi, resimdeki kompozisyon ve kullanılan renkler, uzman gözlemciler için anlamlıdır. Çünkü çocuk, resim yaparken kendini özgür bir 'oyun' ortamında hissettiğinden tüm davranışları kendiliğinden, doğaldır. Bu doğal ortam çocuğu izleyen uzmana onun gerçek duygularından haberdar olma olanağı verir. Bütün bunlara rağmen, çocuğun neyi, nasıl gördüğü çok önemli olmakla birlikte yeterli değildir. David Olson'un deyimiyle, "hiçbir çizim algı dünyasının otomatik bir basımı değildir."
Haluk Yavuzer
Remzi Yayınevi, 5. Basım, 1995
Bütün bunların dışında, çocuk resimlerinde gözlemlediğimiz saflık ve yaratıcılık, günlük hayatın karmaşası içinde çevrelerine bakmayı unutan ve dünyayı belirgin kalıplarla tanımlamaya alışan yetişkinlere, bir zamanlar sahip oldukları yaşam ve öğrenme coşkusunu hatırlatacak ve onlara dünyaya yeni bir gözle bakma olanağını sunacaktır.
Haluk Yavuzer
Remzi Yayınevi, 5. Basım, 1995

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Resimleriyle Çocuk
Alt başlık:
Resimleriyle Çocuğu Tanıma
Baskı tarihi:
Kasım 2019
Sayfa sayısı:
184
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751400802
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Çocuklar gelişim düzeylerine ve bireysel özelliklerine uygun olarak farklı resim ürünleri sergilerler. Bu ürünler, onların çevrelerini ve kendilerini algılayış biçimini yansıtır. RESİMLERİYLE ÇOCUK, resim etkinliğini çocuğu tanıma tekniği olarak ele almaktadır. Bu kitabı okuduktan sonra resmin ne kadar açık bir ifade aracı olduğunu görecek; resimlerini kitapta verilen bilgilerin ışığında incelediğinizde, çocuğunuzu daha kolay anlayacak; onun derin duygu ve düşüncelerinden haberdar olacaksınız.

Kitabı okuyanlar 277 okur

  • Melike Eken
  • Zeynep demir
  • Rüm
  • Seyda Deniz
  • İbrahim CAN
  • Tuğba
  • Evin oluk
  • DEMİR KİTAP
  • Esma Aksoy
  • Afranur Mirat

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%0
13-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%11.8
25-34 Yaş
%41.2
35-44 Yaş
%29.4
45-54 Yaş
%11.8
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%5.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%83.3
Erkek
%16.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%52.3 (34)
9
%20 (13)
8
%15.4 (10)
7
%10.8 (7)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%1.5 (1)
2
%0
1
%0