Yetişin Çocuklar (Bebeklikten Ergenliğe Çocuk Yetiştirme Kılavuzu)

·
Okunma
·
Beğeni
·
5,5bin
Gösterim
Adı:
Yetişin Çocuklar
Alt başlık:
Bebeklikten Ergenliğe Çocuk Yetiştirme Kılavuzu
Baskı tarihi:
Mart 2019
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050960372
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Çocuklarımız için her şeyi “doğru” yapmanın reçetesini ararken çoğunlukla kendimizi strese boğuyoruz. Bu gerçeklikten yola çıkan Prof. Dr. Selçuk Şirin, 20 yıl süren akademik çalışmaların bir ürünü olan Yetişin Çocuklar’da ebeveyn ve eğitimcilere sesleniyor. Şirin, bu kitapla özellikle “mükemmel ebeveynlik” baskısını hissedenlere bilimsel ve yalın bir yaklaşımla iç ferahlatıcı bir başucu kitabı sunuyor. Bu kitap çocuk yetiştirirken somut, uygulanabilir çözümler arayan herkese çok iyi gelecek!

Bebeklerle ilk diyaloğu nasıl kurmalıyız?
Erken yaşta zihinsel gelişimi desteklemek için ne yapmalıyız?
Disiplin ama nereye kadar?
Çocuklara ikinci dil öğretmenin ideal yaşı nedir?
Tatilde öğrenme kaybı nasıl önlenir?
Çocukları ekran bağımlılığından nasıl koruyabiliriz?
Ergenlerle sağlıklı diyaloğun formülü nedir?
Okul tercihinde nelere dikkat etmeli?
Gençleri hangi adımlar zirveye taşır?

Okulöncesinden ergenliğe, Türkiye ve dünyada pek çok bilimsel çalışmaya imza atan, ABD Bilimler Akademisi’nin çocuk yetiştirme komisyonunda görev alan Selçuk Şirin, bu kitabın hikâyesini şöyle anlatıyor: “20 yıl önce yazmayı tasarladığım bu kitabı ve notlarımı kendi çocuklarımı yetiştirmeye başlayınca rafa kaldırdım. Çünkü ebeveyn olmak, çocuk gelişimi üzerine bildiğim her şeyi temize çekmemi sağladı. Şimdi pratikle terbiye edilmiş kuramsal bilgileri paylaşma zamanı. Bu kitapta, içime sinmeyen hiçbir şeyi okura önermiyorum.“

Umut, çocukların kuracağı dünyada! Yetişin çocuklar…
224 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Kesinlikle ebeveynlerin ve eğitimcilerin okuması gereken bir başyapıt. Çocuk yetiştirme konusunda okuduğum kitaplarda tüm çocuklara aynı reçete uygulanmaktaydı.Şirin, bu algıyı kırmakla birlikte farklı yöntemler denemenin önemi üzerinde durmaktadır.
Her Çocuk Özeldir. Çocuklardaki bu bireysel farklılıklar göz önüne alınarak çocuk yetiştirilmelidir. Her cümlesi bilgi ve tecrübe kokuyordu. Başta anne babalar ve eğitimciler olmak üzere herkese öneririm.
İYİ OKUMALAR
224 syf.
·73 günde·Puan vermedi
Bu kitap eğer yeni anne veya baba oluyorsanız ve çocuğunuza karşı nasıl davranmanız gerektiğini bilmiyorsanız okumanız gereken en iyi kitaptır. Çocuğunuzun doğdu andan itibaren yetiştirme tüyoları veren bir numara kitap. Özellikle çocuğuma karşı iyi veya kötü bir şekilde davrandım bana veya topluma geri dönüşü nasıl olur diye tedirginlikler yaşıyorsanız yol gösterici olan "Yetişin Çocuklar" kitabını alın ve okuyun. İçinizde oluşan kaygılarınızı son derece gidereceğinden şüpheniz olmasın.
224 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Uzun zaman çabaladın, bekledin ve sonunda o evi alabildin. Çok mutlusun. Hayallerin var türlü türlü .Bahçeni güllerle donatmak istiyorsun. Şuraya bir okuma köşesi. Bir de salıncak olsa şu ağaçta ... derken konu komşu, gelen geçen herkes bir şeyleri yapman için sürekli sana akıl veriyor. Her gün yeni fikirden birini deniyorsun. Bir diğeri geliyor , yeniden değiştiriyorsun. Aylar sonra bir de bakıyorsun , arzuladığın şeylerin hiç birini yapamamışsın; yaptıklarınsa SENİN BAHÇEN DEĞİL! Bu bir ev ve yapmak istediklerin için çok da geç kalınmamış olabilir eğer farkındalığını oluşturabilirsen.
Ya bu bir ev , bahçe , arsa değil de Senin Çocuğunsa?
Çocuğunu en iyi şekilde yetiştirmek için hamilelik sürecini bekleyen ve daha önce birikimi olmadığından gündemde olan ,bundan pirim elde etmek isteyen, bilen bilmeyen herkesten bilgi toplamaya çalışan ebeveynin hali günün sonunda bahçesindeki güllerin Yaban Gülü'ne dönüşünü izlemek oluyor.Bu kez farkındalık olsa da vakit çok geçmiş oluyor!
'Yetişin Çocuklar ' da demek istediğim ; nasıl ki tek günde bir bahçıvan olmak mümkün değilse bir sabah anne baba olduk demek de mümkün değil! Çocuklarımızla birlikte ve onlar yardımıyla öğreneceğimiz çok şey var ama onlardan önce de birtakım öğrenilecekler var. Bu kitabın bu ortamı bize bilimsel araştırmalarla birlikte en iyi şekilde sunabileceğini gördüm okuyunca. Hem de akıl vermek değil çözüm sunma desteğiyle.
Hem Ebeveyn olmadan hem de olduktan sonra uzun zaman geriye dönüp dönüp bilgiler alınacak faydalı bir çalışma olmuş Selçuk Şirin'in kitabı. En önemlisi de sadece kendi bahçemiz açısından değil bütün bir sokağın çiçeklendirilmesinin ancak hayatları kurtarabileceğini yazılarına eklemesini bilmiş. Bunu bir sınıf öğretmeni olarak her gün bir küçük dünya örneklemi şeklinde görüyorum. Çocuklarınızı evde her ne kadar mükemmel olduğuna inandığınız şekilde eğitseniz de o sokakta çok çeşitli hayatlar kuracak ! Bencilliğin olduğu bir sistemde yine en çok benciller zarar görüyor . Unutmayın, inanması güç olsa da ! O adalet var !
BENCE !
224 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Birileri konforlu hayatlarından ahkâm mi kesecek gene ? Bizi nereden anlayacak da derman olacak derdimize? Eminim ,sinirleri alınmış şekilde hayatını sürdüren bu kişi , pofuduk koltuğunda yazmıştır bu satırları. Oradan buradan al ünlü düşünürlerin sözlerini biz de yemi yiyelim ne çok şey biliyor diye.Kitap bitince de çocuğumuzu anlamak bir yana ne kadar basit çözümler bizde neden işe yaramıyor deyip, kendimizi daha da eksik hissedip , sinirden tırnaklarımızı yiyelim. Ah, şu önyargılar! Minnettarım hocama böyle bir kitap yazdığı için. Çocuğumuz konusunda kim olursa olsun akıl vererek bizi eleştirmesin isteriz. Eleştirmeden , incitmeden ne güzel de yol göstermiş bana, bize! Yanından geçtiğim her çocuk daha bir başka gözümde. Ayrıştırmadan birleştirmiş. Anlamış beni! Bir çocuğun başını okşadığınızda onun sıcacık bir gülüşü ile tüm dünya ısınır ya sanki Selçuk Hoca kocaman eliyle çocuk gibi benim başımı okşadı ve iç dünyam ısındı. İyi ki okudum!
224 syf.
·9 günde·7/10 puan
Çocuk yetişmenin en doğru nedir? Çocuğu hayata nasıl hazırlayabiİiriz? Var mı bu soruların cevabı bu kitapta? "Var" ama çocuk yetiştirmek kitaplardan öğrenilemiyor. Teoride öğrendiğimiz şeyler gerçek hayata yansımıyor. Yazar da satır arlarında bunu dile getirmiş. Yani bu kitabı okuyunca dört dörtlük bir çocuk yetiştirmek mümkün olmayacak. En azından bu konuda neleri doğru ve yanlış yaptığımıza dair fikir sahibi olabilirsiniz.

Kitabın çoğu yerinde şu söz aklıma geldi: "Coğrafya kaderdir". Çocuk yetiştirmeye dair öğrendiğimiz çoğu şey çevremizden gördüklerimizle sınırlı. Ama zaman değişiyor. Bu değişiklikle dünya da değişiyor. Değişen dünya ile beraber çocuklar da değişiyor. Eğer değişen çağa göre çocukları yetiştirmezsek. Çağı geriden takip etmeye devam edeceğiz. Çocuklarımız yaşadığı çağa göre değil, yaşayacağı çağa göre yetiştirmek gerek.

Son olarak bu ve buna benzer çocuk gelişimi kitaplarında gördüğüm ortak nokta bize ait çok az şeyin olması. İçinde yapılan araştırmalardan bahsediliyor ama bizim ülkemizden ne yazık ki yok. Ve bu konuda şunu düşünüyorum. Her çocuk yaşadığı coğrafyanın şartlarına göre gelişir, yetişir, büyür. O yüzden her ne kadar genel bir veri elde etmek için güzel bilgiler olsa da iş pratikte değişiyor.
224 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kitabının ilk cümlesinde “Hayatta çocuk yetiştirmekten daha mühim başka bir uğraş varsa ben bilmiyorum.” demiş. Özellikle ebeveynler bu söze yüzde yüz katılıyorlardır. Çocuk yetiştirme konusunda her bir sorunun bilimsel ve geleneksel olarak onlarca cevabı var. Bu onlarca cevabın içinden kendi çocuğumuz için doğru cevabı bulmak oldukça zor.

Selçuk Hocamız bizlere net bir reçete sunmuyor. Böyle bir reçete zaten yok. Fakat dikkat etmemiz konuları bazen istatiksel verilerle bazen ise bilimsel ya da geleneksel yöntemlerle okuyucularına aktarıyor.
Türkiyenin çocuk yetiştirme durumunu da grafiklerle bize sunuyor . Bir çocuk gelisimci olarak bana çok faydası oldu. Sizde geleceğin anneleri babalari ve eğitimcileri olarak siddetle okumanizi tavsiye ederim. Simdiden keyifli okumalar
224 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10 puan
Selçuk Şirin bu kitabında bebeklikten ergenliğe uzanan yolda yapılması gerekenleri, dikkat edilmesi gereken noktaları ideal ebeveynlik başlığı altında açıklıyor. Bunu yaparken bilimsel verilerden yararlanıyor ve yaşadığı tecrübelerle ışık oluyor bizlere. Çocuk yetiştirme ile ilgili püf noktaları adım adım açıklıyor, aynı zamanda yapılan araştırmalarla da destekliyor. Bunu yaparken gelişim dönemlerine sınıflandırarak her dönemi kendi içerisinde ayrı ayrı inceliyor. Kitaba giriş cümlesi beni epey etkiledi: “Hayatta çocuk yetiştirmekten daha mühim başka bir uğraş varsa ben bilmiyorum.” Aslında bu söz her şeyi özetler nitelikte. Çocuklar bizim geleceğimizdir, yarının ebeveynleridir. Eğer onlara bilinçli bir ebeveyn olursak; kendilerini iyi tanıyacaklardır, hayal kuracaklardır ama bu hayaller Selçuk hocanın da dediği gibi ayakları yere basmayan cinsten olacaktır. Aynı zamanda mutlu birer birey olacaklardır ve dünya daha yaşanılır bir yer olacaktır. En önemlisi de sizin bilinçli ebeveynlik stilinizi gören çocuklarınız zaman ilerledikçe onlar da bilinçli bir ebeveyn olacaktır. Bu bir döngü haline gelecektir ve kuşaktan kuşağa geçecektir kanımca. O yüzden bu kitap önemli. Özellikle Türkiye’de yerleşmiş olan ebeveynlik kültürünün değişmesi için çok çok önemli. Çocuk yetiştirmek bir sanattır, bu kitap da sanatınızı daha da sanatsal bir kıvama getirecek. Her ebeveynin (özellikle babaların) ve her öğretmenin kesinlikle okuması gereken kitaplardan yalnızca bir tanesi. Başucu kitabınız olmalı.
224 syf.
·10/10 puan
Kitap o kadar akıcı ki Selçuk Şirin'in kendi aile hayatından da örnekler verdiği kendinizden mutlaka bir parça bulacaginiz bir kitap. Eğitim sistemimizdeki çocuklarımızın dünyaya bizde varız diyebilmek için gereken niteliklerin üzerinde duran ve kendi kültürümüze uygun bir sistemi savunan çok haklı eleştirilerin yapıldığı mükemmel bir kitap. Sıkılmadan okuyacağınız özellikle de her anne babanın başucu kitabi olabilecek bir kitap.
224 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10 puan
Vaayy dedirten bir kitap oldu benim için

Çocuk nasıl yetiştirilir nasıl yetiştirilmez bize bunu anlatmıyor her çocuk farklıdır önceliği buna vermiş Selçuk hoca :)


Kendi adıma harika bir kılavuz okudum hele ki bi yandan evdeki 9 yaşında olan ergenusa ödev yaptırmaya uğraşırken :)

Anne baba olmasanız bile okuyun okutun
224 syf.
Bebeklikten ergenliğe alınan yolda, çalkantılı günler, zor zamanlar, türlü türlü sıkıntılar ortaya çıkmakta ve maddi ve manevi seviyeler bunların üstesinden gelebilmek için bizlere faydalar getirebilmektedir. Dolayısıyla, gelişen dünyada yeni yaklaşımlar ortaya çıkmakta ve eski tarifler yetersiz kalabilmektedir.

Yeni yollar bulmak ve bu yollarda başarılı olabilmek için, çocukların özellikle mizaçlarına uygun eğitimler ve yönelimlere ulaşmak artık zorunluluk haline gelmiştir.

Eğitimin anne baba ile başlayarak, kaliteli okul öncesi eğitimin gerekliliği zaruri bir hale gelmiştir.

Geleceğe hazırlarken, istediğimizden ziyade gençlerin istediği alana yönelmesinde yardımcı olmalıyız.

Her anne babanın okuması ve anlaması gereken harikulade bir kaynak olduğunu düşünüyorum.

İyi okumalar.
En zorlayıcı mizaç özelliklerine sahip çocuklara karşı anne babalar sabırlı, anlayışlı, duyarlı ve destekleyici olduklarında, bu çocuklar pozitif anne baba tutumlarına en iyi geri dönütü veriyor.

Tersi de geçerli ; görece zorlayıcı olmayan çocukları reçetelerle sıkı markaja alan ebeveynler sonuçta kendinden memnun olmayan, duygusunu yerinde kontrol edemeyen çocuklar yetiştiriyorlar.
Eğer siz bir ebeveyn olarak çocuklarınızın ihtiyaç duyduğu anda onların yanında yer alıyorsanız ve onlara kendi duygularınıza hakim olduğunuzu yaşayarak gösterebiliyorsanız, onlar da bunu size bakarak öğreniyorlar.
Ergenliğe geçişle birlikte ortaya çıkan stresle başa çıkamayan kız çocukları hissetmekten, erkek çocukları ise konuşmaktan vazgeçiyor.
Nobel Ekonomi Ödülü alan James Heckman diyor ki:
Çocukların gelişiminde en yüksek geri dönüş aldığımız yatırım okulöncesine yapılan yatırımdır.
Dedem bir kere babamın elinden tutmamış. Babam dedemin yanında kucağına kendi çocuğunu alıp sevememiş. Ama bu böyle diye ben de öyle olmak zorunda değilim! Hayat değişiyor, bizim de değişmemiz gerekiyor. Bu değişime kendimiz için olmasa da çocuklarımız için ayak uydurmak zorundayız. Sonuçta biz de onların rol modelleriyiz.
Kıssadan hisse: Kibar olun. Daha çok kitap okuyun. Ailenizle zaman geçirin. Şaka yapın. Köpeğinize sarılın. Sizin için özel olan o insana onu sevdiğinizi söyleyin. Bunlar çocukların "Keşke daha çok yapabilseydim" dediği şeyler. Kalan her şey ıvır zıvır. Ha... Bir de dondurma yiyin.
Tıpkı deneylerde diyalog kurulan çiçeklerin, şakı söylenen çiçeklerden biraz daha gür açması gibi diyalog kurulan çocukların da kelime haznesi ve algı seviyesi daha erken açılıyor.
Mazar Müfhit tarihi yazar: 7-8Temmuz 1919. Sabaha karşı.
Pekala... Yaz!
Zaferden sonra şekli hükümet Cumhuriyet olacaktır.
Gece uzadıkça listede uzar. Paşa’nın hayalleri karşısında gayriihtiyari kalemi elinden düşüren Mazhar Müfit, Paşa’ya döner.
Darılma amma Paşam, sizin de hayalperest taraflarınız var.
Diyeceğim odur ki sevgili okur, eğer Mustafa Kemal o yokluk içinde ayakları yere basmayan hayaller kurduysa, bizim bugün elimizdeki bunca olanakla karamsar olmaya, yeni hayaller kurmaktan kaçınmaya hakkımız yok. O nedenle gelin çocuklarımız için ayakları yere basmayan hayaller kuralım. Evde, okulda, mahallede bu yeni hayallerde birbirimizi bulalım.
Hayat değişiyor, bizim de değişmemiz gerekiyor. Bu değişime kendimiz için olmasa da çocuklarımız için ayak uydurmak zorundayız. Sonuçta biz de onların rol modelleriyiz.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yetişin Çocuklar
Alt başlık:
Bebeklikten Ergenliğe Çocuk Yetiştirme Kılavuzu
Baskı tarihi:
Mart 2019
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050960372
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Çocuklarımız için her şeyi “doğru” yapmanın reçetesini ararken çoğunlukla kendimizi strese boğuyoruz. Bu gerçeklikten yola çıkan Prof. Dr. Selçuk Şirin, 20 yıl süren akademik çalışmaların bir ürünü olan Yetişin Çocuklar’da ebeveyn ve eğitimcilere sesleniyor. Şirin, bu kitapla özellikle “mükemmel ebeveynlik” baskısını hissedenlere bilimsel ve yalın bir yaklaşımla iç ferahlatıcı bir başucu kitabı sunuyor. Bu kitap çocuk yetiştirirken somut, uygulanabilir çözümler arayan herkese çok iyi gelecek!

Bebeklerle ilk diyaloğu nasıl kurmalıyız?
Erken yaşta zihinsel gelişimi desteklemek için ne yapmalıyız?
Disiplin ama nereye kadar?
Çocuklara ikinci dil öğretmenin ideal yaşı nedir?
Tatilde öğrenme kaybı nasıl önlenir?
Çocukları ekran bağımlılığından nasıl koruyabiliriz?
Ergenlerle sağlıklı diyaloğun formülü nedir?
Okul tercihinde nelere dikkat etmeli?
Gençleri hangi adımlar zirveye taşır?

Okulöncesinden ergenliğe, Türkiye ve dünyada pek çok bilimsel çalışmaya imza atan, ABD Bilimler Akademisi’nin çocuk yetiştirme komisyonunda görev alan Selçuk Şirin, bu kitabın hikâyesini şöyle anlatıyor: “20 yıl önce yazmayı tasarladığım bu kitabı ve notlarımı kendi çocuklarımı yetiştirmeye başlayınca rafa kaldırdım. Çünkü ebeveyn olmak, çocuk gelişimi üzerine bildiğim her şeyi temize çekmemi sağladı. Şimdi pratikle terbiye edilmiş kuramsal bilgileri paylaşma zamanı. Bu kitapta, içime sinmeyen hiçbir şeyi okura önermiyorum.“

Umut, çocukların kuracağı dünyada! Yetişin çocuklar…

Kitabı okuyanlar 1.216 okur

  • Elifnur BOYRAZ
  • Özge Şenyigit
  • Gülay D.SEVİM
  • Sevgi Ayana
  • Hilal Özlü
  • sanem
  • İrem
  • Zakkum Papatya
  • Hale Müberra Karaoğlan
  • LKG

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%42.1 (184)
9
%24.5 (107)
8
%21.7 (95)
7
%6.9 (30)
6
%1.4 (6)
5
%2.7 (12)
4
%0.2 (1)
3
%0.5 (2)
2
%0
1
%0