Selçuk R. Şirin

Selçuk R. Şirin

Yazar
8.9/10
76 Kişi
·
176
Okunma
·
25
Beğeni
·
907
Gösterim
Adı:
Selçuk R. Şirin
Unvan:
Prof. Dr.
Doğum:
Ardahan Göle
Doç. Dr. Selçuk R. Şirin, New York Üniversitesi’nde (NYU) davranışbilim ve istatistik dersleri vermekte ve NYU-Şirin Araştırma Labaratuvarı‘nda eğitimden siyasete geniş bir alanda bilimsel çalışmalar yönetmektedir. ODTÜ’den lisans, State University of New York’den (SUNY) yüksek lisans ve Boston College’den doktora derecesi alan Selçuk Şirin’in 70’i aşkın akademik yayını bulunmaktadır. Şirin’in ABD’de yayınlanmış Muslim American Youth adlı kitabı 11 Eylül saldırıları sonrası İslamofobinin gençler üzerındeki etkisini ortaya koyan ilk bilimsel çalışmadır. Kitap 2015 yılında Bahçeşehir Üniversitesi Yayınlaırı tarafından Amerikalı Müslüman Gençler Türkçe’ye kazandırılmıştır. Dr. Şirin Boston College ve New York Üniversitesi tarafından Öğretmen Mükemmeliyet Ödülü, Çocuk Gelişimi Vakfı tarafından Genç Araştırmacı Ödülü, Dünyadaki en büyük eğitim-araştırma derneği olan AERA’dan Yılın Araştırması Ödülü almıştır. Dr. Şirin İksara Veri Araştırma Analiz A.Ş. ve Bahçeşehir Araştırma Yöntemleri Okulu (BAYO) eşkurucusudur.
Özgür bilgiye ulaşma arzusu yurttaşları alternatif medya arayışına itiyor. Basının özgür olmadığı ülkelerde yurttaşlar sosyal medyada kendilerini ifade ediyor. Çünkü insan düşünen bir sosyal varlık. Bilmek, öğrenmek ve paylaşmak istiyor. Hayatı bulduğu gibi bırakmak istemeyenler bir yolunu bulup bilgiye ulaşıyor, ulaştıkları bilgiyi paylaşıyor. Twitter işte bu amaca hizmet ettiği için alternatif bir medya ortamı olarak belli koşullarda daha çok kullanılıyor.
Fil gibiyizdir biz köylüler! Unutmayız geldiğimiz yerleri çünkü biliriz ki unutursak yaban ellerde kayboluruz.
Bir toplumda ahlaksızlar ödüllendiriliyor, ahlak sahibi insanlara hayat zehir ediliyorsa orada yaşayan bireylerin ekseriyetinde ahlaklı davranışlar görmek zorlaşır.
Zengin kaynağın bir göstergesi evdeki kütüphanenin boyutu.Örneğin evinde 100'den fazla kitap bulunan öğrenci oranı bizde yüzde 14,güney Kore'de yüzde 65.
Çok zengin bir yetişkin edebiyatımız olmasına rağmen çocuk edebiyatımız hala cılız. Yeni doğanlar için yapılan çalışmalar ise birkaç istisna dışında tam bir çeviri mezarlığı.
"Zekaya inanmıyorum. Çoğu insan zekaya inanır., ben inanmıyorum. Bizi birbirimizden ayıran emektir. Ben çalışmaya inanıyorum."
Okullara gelen 19 milyon çocuğumuza dünya ile rekabet edebilecekleri becerileri kazandırmaktan çok uzak bir eğitim sistemimiz var.
4. Sanayi Devrimi'nin temel prensibi alıştıklarımızı yıkmak üzerine kurulu. İcat zaten böyle bir şey. İtirazla başlıyor. İşte bunun için de özgür bir düşünce ortamı olmadan bu yeni ekonomide rekabet etmemiz mümkün değil. Bilgiye özgürce ulaşma, bildiğini özgürce paylaşma gerçekleşmedikçe boşu boşuna inovasyondan, patentten söz etmenin alemi yok. Özgürlüklerin sınırlandığı ortamda 4. Sanayi Devrimi'nden söz etmek havanda su dövmekten başka bir şey değil.
208 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Dünyanın en hüzünlü Ütopyasına hoş geldiniz!

Doğan Kitaptan çekilişle kitap kazandım. Ne yollayacaklar ne yollayacaklar diye günlerce meraklandım durdum. Ee Doğan Kitap bu :D öyle ucuza kitap veren bi' yer falan da değil. Hayal falan ediyordum işte böyle bir koli kitap gelse ne iyi olur falan diye :D

Sonra bi geldi, tek bir tane kitap.
Ne?

Koskoca yayın evi bir tane kitap mı yollarmış!
Ama kitabı okurken fark ettim ki, bana onlarca kitap bile yollasalar bir tane bu kitap etmez...

Öncelikle bilen bilir bazı kitapları herkes okusun diye çabalar kendimi yırtarım. Bu kitap da onlardan birisi!

LÜTFEN BU KİTABI DA HERKES OKUSUN.

Kitapta neler geçiyor diye sorarsanız kitap inceleme kitabı.
Türkiye hakkında yapılan uluslar arası inceleme ve raporlara göre istatistiksel olarak neler yaşadığımızı ve ne durumda olduğumuzu çarpıcı bir şekilde anlatıyor.

Nerelerden nerelere gelmişiz, ülkede eğitim ne durumda, gelecekte muasır medeniyetler seviyesine çıkabilecek miyiz?
Teknolojiye ne kadar hakimiz?

Neden Ütopya dedim biliyor musunuz? Kitap 2015 yılında basılmış ve o güne kadar ki istatistiklere göre yazılmış. Şimdileri görünce acaba yazar ne düşünür?

Hüzünlü kısmı şimdilerin daha kötü olmasıdır ve bence o günler de şimdiye göre Ütopyadır.

BU KİTABI HERKES OKUMALI.

Kitabın pdf halini bulamadım ama dediğim gibi bu kitabı herkesin okuması sağlamak için benimle iletişime geçenlere kargo ücretini ben karşılayarak kitabı ödünç verebilirim. Yeter ki okuyun!

Lütfen incelemeyi daha çok kişiye ulaşması için tekrar paylaşın :)

Okuyacak olan herkese iyi okumalar dilerim.
242 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Selçuk Şirin’i, bir aralar sosyal medya mecralarında paylaşım akımı oluşturan TED konuşmaları ile tanıdım. Bu tip popüler paylaşımlardan pek etkilenmemekle birlikte, bu paylaşımlar ilgimi çekti ve Selçuk Şirin’i daha fazla tanımaya ve takip etmeye çalıştım. Neticede yurtdışında yaşayan bir akademisyen ve Hürriyet Gazetesinin düzenli bir köşe yazarı olduğunu öğrendim. Çok düzenli olmamakla beraber yazılarını takip ettim.

Selçuk Şirin’de ilk fark ettiğim, berrak bir zihin, objektif gözlem, gerçekçi analiz, analitik değerlendirme ve mantıklı çözüm üretme çabası oldu. Bir akademisyenin sahip olması gereken temel özelliklere sahipti. Özellikle de eğitim konusundaki görüş ve fikirlerinde. Sayıları seven bir akademisyen ve bu sayıları eğip bükmüyor. Sayıların sosyal anlamlarını doğru kavrayarak konuya yaklaşıyor.

Selçuk Şirin’e dair ilk gözlemlerim bu olunca, bir insanı, düşün adamını doğru tanımanın yolunun onun kitabını okumak olduğuna inanan birisi olarak, bir Selçuk Şirin kitabı okumaya karar verdim. Gözüme çarpan ilk kitabı olan “Bir Türkiye Hayali” kitabını edinerek işe başladım.

“Bir Türkiye Hayali” Selçuk Şirin’in ikinci kitabı. Yazarın ilk kitabı “Yol Ayrımındaki Türkiye”. Açıkçası daha önce fark etseydim bu kitabı okuyarak Selçuk Şirin külliyatına başlamak isterdim. Çünkü kitapta yer alan bir çok yazıda, söz konusu konuya, “Yol Ayrımındaki Türkiye” kitabında daha detaylı yer verdiğini belirten ibareler mevcut. Bu durum ister istemez konunun bütünlüğüne ulaşmak adına eksiklik yaratıyor.

Kitap, beş ana bölümden oluşuyor; Toplum Üzerine Sayısal Denemeler, Eğitim Üzerine Sayısal Denemeler, Politika Üzerine Sayısal Denemeler, Kalkınma Üzerine Sayısal Denemeler, Çare Biziz.

ABD’de yaşayan bir davranış bilimci ve gelişim psikolojisi uzmanının, Türkiye üzerine bu kadar sayısal veriye sahip olması, bunlar üzerinde düşünmesi ve yorum üretmesi ilginç. Yazılarından da fark edileceği üzere Selçuk Şirin beyin göçü yapmış sayılacak akademisyenlerden değil. Sanki gövdesi yurtdışında ama beyni buralarda kalmış gibi bir görüntüsü var. Kitapta birkaç yerde, güne Türkiye gazetelerini ve Türkçe sosyal medya mecralarını takip ederek başladığını söylüyor. Ayrıca ülkeye düzenli aralıklarla geliş gidiş yapıyor ve Türkiye’deki birçok üniversite öğrencisine tez ve proje danışmanlığı yapıyor. Tüm bu nedenlerle, söylediklerine gaipten gelen sesler olarak bakmak mümkün değil.

Ot Dergisinin Nisan Ayı sayısında, derginin demirbaş yazarlarından Dücane Cündioğlu, bir insanın kendisini tanıması için bir miktar kendisi dışına çıkıp, kendisine dışarıdan bakması gerektiğini söylüyordu. Bu durum insanın ülkesini değerlendirmesi açısından da böyledir. Türk toplumu, kendisine ve ülkesine çok fazla içeriden bakan bir toplum. Rahmetli çetin Altan’ın söylediği gibi bizler “Türk’e Türk propagandası” yapmayı seviyoruz. Bu nedenle Selçuk Şirin gibi, evrensel değerlerle temas etmiş ve kendi toplumuna dışarıdan bakıp, bozuklukları ve eksiklikleri tespit edebilen kişileri önemsiyorum. Elbette ülke dışına çıkmak tek başına bir kriter değil. Bunu yapıp, ülkeye daha kapalı bakış açısı ile dönen çok fazla insanlara rastlamak da mümkün.

Kitaba dönecek olursak, Selçuk Şirin’in Türkiye’ye üç temel çözüm önerisi var; Hukukun üstünlüğü, temel özgürlükler ve beceri bazlı eğitim. Bunların Türkiye’de neden ve nasıl eksik olduğunu da örnekleri ile açıklamaya çalışıyor. Türkiye özellikle son 10 yılda adalet, özgürlükler ve eğitim konusunda hızla geri giden bir ülke. Bundaki temel neden etken ise ülkenin, dünyadaki gelişmelerden kopan, kendi içine kapanan, kendi ideolojisini önemseyen bir topluluğun yarattığı bir türbülansa girmiş olması.

Selçuk Şirin’in de bahsettiği gibi, Türkiye aslında belirli yönlerde gelişim gösteriyor. Devlet büyüyor, fiziksel kapasite artıyor, altyapı yatırımları hızlanıyor. Ama bunlar sosyal ve toplumsal yönlerle desteklenmiyor. Örneğin okul sayısı hızla artıyor, eğitime ayrılan bütçe payı yükseliyor ama bu eğitimde bir başarıyı beraberinde getirmiyor. Uluslararası değerlendirme sınavlarında (PISA) Türk öğrencileri okuduklarını anlama hususlarında dahi oldukça geride kalıyorlar. Bu da bize gelişmenin, sadece bina yapmak, yol yapmakla eşdeğer olmadığını ispatlıyor. İyi bir eğitim politikası geliştirebiliyor muyuz, müfredatı bilimsel gerçeklerle belirleyebiliyor muyuz, iyi öğretmen yetiştirebiliyor muyuz? Bu girdiler, eğitim için yeni bina girdisinden daha değerli.

Selçuk Şirin’in, Suriyelilerin özellikle çocuk Suriyelilerin uyum süreci değerlendirmesi, toplum ve ahlakla ilgili yorumları, “Trump neden başkan oldu” sorusuna verdiği cevaplar, sosyal medyanın siyasete etkisi üzerine verdiği bilgiler, 4. Sanayi devrimi, hayal ve icat üzerine kurduğu tezler okunmaya değer. “Ahmet Ümit Ekonomisi” ve “Haccın Fıtratı” başlıklı yazıları ise farklı bakış açıları ile oldukça keyif verici.

Gazete yazılarının toplandığı bir kitabı okumak bazı insanlara çok mantıklı gelmeyebilir. Ama söz konusu yazılar, anlık durumları değil de, geçmişi ve geleceği ile süreçleri anlamaya, yorumlamaya çalışan yazılar ise, bunların kitaplaşması, daha kalıcı bir esere dönüşmesine neden olur. Selçuk Şirin kitabını tasarlarken, yazıları oldukça mantıklı konu başlıkları üzerinden ayırmış ve bu nedenle yazılar kitapta birbirinden kopuk gazete köşe yazıları gibi durmuyor. Bir yazıdan diğerine geçtiğinizde, konular arasında kolaylıkla bağlantı kurabiliyorsunuz.

Galiba günümüzde bilgiden daha değerli olan şey bakış açısı. Güneş altındaki bir direğe, güneşte kalan cephesinden de bakabilirsiniz, gölgede kalan yönünden de. Bir taraftan bakınca direk size karanlık, diğer tarafından aydınlık gelecektir. Galiba en doğru bakış açısı, olayın her iki tarafını da deneyimleyebilmektir. Türkiye gittikçe dar bakış açıları altında boğulan bir ülkeye dönüşüyor ve Selçuk Şirin gibi geniş bakış açılı insanlara daha fazla ihtiyacımız var.
208 syf.
·131 günde·Beğendi·7/10
Kendisi ile TedX İstanbul'da tanışma fırsatı bulmuştum.Semineri ve yaşam öyküsü etkileyiciydi.Güncel istatistikler ile desteklenmiş,diğer gelişmiş ülkelerle aramızdaki farkı tokat gibi çarpan bir kitap..Özgürlükler olmadan zenginlik ve refahın gelmeyeceğini rakamlarla anlatıyor Selçuk Şirin..
242 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Prof. Dr. Selçuk Şirin yalın ve akıcı bir anlatımla bilimsel verileri mükemmel şekilde ortaya koymuş ve sadece bununla kalmayıp çözüm önerileri sunuyor.

"Peki ama neyle ilgili?" diyeceksiniz. Neden ekonomide diğer ülkelerin gerisindeyiz? Neden eğitimdeki uluslararası ölçümlerde diplerdeyiz? Bu gidişatın sona ermesi için neler yapabiliriz? Tüm bu sorulara cevap veriyor Şirin Hoca.

Hayal etmenin, birbirine guvenmenin, eğitimin önemini vurgulayan bu kitabı tekrar tekrar okumakta fayda var. Herkese iyi okumalar.
242 syf.
·Beğendi·8/10
Güncel sorunlara yönelik aydınlatıcı ve çözüm sunucu bir inceleme eseri. Yazar bilimsel verilere dayanarak açıklamalar yapıyor. Bu durumun da kitabın nesnelliğini arttırdığını düşünüyorum.
242 syf.
·10 günde
Hocamız çok faydalı bir inceleme yapmış, gerek ekonomik gerek sosyal alanda "Bir Türkiye Hayali" kurmuş. Nasıl yaparız? Dediginiz zaman ipuçlarını size vermiş. Birçok şey öğrendiğim faydalı bir kitap olmuş.
242 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Üniversite bir alt sınıftan aklıbaşında, eleştirel bakış açısına sahip, bir hayat çizgisine haiz arkadaşın bahsetmesiyle tanıştım Selçuk ŞİRİN hocayla. Ekşi sözlükle üzerine 10 sayfalık postları okudum önce. Bu kitap ile ‘Yol Ayrımındaki Türkiye: Ya Özgürlük Ya Sefalet’ isimli kitabı aylarca kitap listemde durdu alışveriş yaptığım sitede. Buna neden olan temel etken elimde okumadığım bir hayli kitap yığılmasıydı. Şubat ayı başında bu iki kitabı da içeren siparişi verdim okuma öğrenme açlığımın fazlasıyla nüksettiği bir gece yarısı. Selçuk Hoca gayet donanımlı bir insan olarak ülkenin en iyi okullarından birinde lisansını dereceyle tamamladıktan sonra akademik iş başvurularında bulunuyor fakat hiçbir yerde iş bulamıyor yapılan uyduruk sınavlarla. Ülkemizdeki sorunlarla belki ilk somut yüzleşmesi budur belki. Çok yakın bir arkadaşımın girişimlerinden biliyorum ki alınacak kişilerin belli olduğu uyduruk sınavlardan yılıp vazgeçiyor. -ki bu üniversite okuyan her bireyin hocasının yetkinliğini iredelemesi için makul bir neden. Aynı zamanda işimle alakalı olarak 3 sene maruz kaldığımdan akademik camianın vahşi doğasına maruz kalıp iyice saygımı yitirdiğimi de eklemeliyim.- sonra işte Selçuk Hoca ABD’de master ve doktorasını verip New York Üniversitesinde profesör olarak hayatına hala devam ediyor. Hatta Bahçeşehir Üniversitesinde de dersler veriyor. Ülkeyle bağını hiç koparmayıp dıştan ve veriye dayalı analizlerle; toplum, eğitim, politika ve kalkınma üzerine köşe yazılarından oluşan bu kitabı derliyor. Çok geniş marjda kah ahlak anlatıyor hoca ülkedeki ahlaksızlıklardan kah üniversite tercihi yapacak öğrencilere tavsiye veriyor. Ülke insanı olarak birbirine güvenmekten bahsediyor bazen, bazen de gelen ve gitmeyeceğini düşündüğü-ki aynı kanaatteyim- yarısı çocuk 3 milyon Suriyeli mültecinin eğitime katılması gerekliliğinden. Bazen insanın doğasındaki yardım güdüsünden bazen de fındık gibi bir ülke kaynağını pazarlayamamaktan. Trump’ın başkan seçilmesinin nedenlerini de anlatıyor, çocuk eğitiminden de. 4. Sanayi devrimini yakalamak için yapısal reform, adil rekabet, temel özgürlükler, dünya ile rekabet edebilecek becerilere sahip çocuklar, hukukun üstünlüğü gibi bir çok kavram ve fikri OECD, TÜİK, PİSA ve TIMSS verileriyle bir temele oturtup hem bizim problemlerimizi vurgulayıp hem de çözüm önerileri sunuyor. LÜTFEN, bakın LÜTFEN OKUYUN!!! Ve tabii ki mutlaka kendisiyle, ülkesinin ve dünyanın, ve tabii çocukların geleceği ile meselesi olan herkese OKUTUN.
208 syf.
·Beğendi·6/10
Herkes eğitim sisteminden şikayet ederken Selçuk Hoca çözüm reçetesini önümüze koyuyor. İstatistiklerle, çeşitli araştırmalarla nerede olduğumuzu ve neler yaparsak bu durumdan kurtulabileceğimizi anlatıyor.
Günümüzde lokomotifi özgürlük, adalet ve dayanışma olan yeni bir ekonomi gelişiyor ve biz bu ekonomiye entegre olamıyoruz. Katma değer üretemiyoruz. Bu yüzden de yapısal reformlar kaçınılmaz oluyor.
Kitaptaki tespitler ve çözüm önerileri umarım yıllardır milli eğitimi yap boz tahtasına çevirenlerin de dikkatini çeker de kısa vadeli günü kurtaracak değişikliklerdense, uzun vadeli yapısal reformlar için adımlar atılabilir.
208 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Spoiler içerir.
Selçuk Şirin Anadolu'da eğitim öğretimin çok zayıf olduğu,yatırımın hiç olmadığı,devletin unuttuğu,çoğumuzun bilmediği bir köyden imkansızı başarmak ve bir başarı hikayesi yazmak için yola çıkmıştır.
Kitabında bir fotoğraf çekmiştir.Bu fotoğraf Türkiye'yi tüm çıplaklığıyla gözler önüne sermektedir.Geçmişi ve geleceği karşılaştırarak yarınlara daha güzel bir ülke nasıl bırakabilir sorusunun cevabını bu kitapta vermeye çalışıyor.Yani bu kitapta bir hasta üzerinden düşünürsek,neden hasta olduğumuzu,hastalığımızı nasıl yenebileceğimizi,bir daha hastalığa yakalanmamak için ne yapmamız gerektiğini reçetesiyle beraber vermektedir.
Kitap üzerine çok şey söylenebilir.Kitapta sürekli olarak eğitim vurgusu yapıyor.Neden biz bir Güney Kore,Singapur,Japonya,Finlandiya gibi bir ülke olamıyoruz?
Rakamlar ortada hiç bir şey tesadüf değildir.Onlar gibi olmak istiyorsak eğitim politikalarımızı işinin uzmanı insanlar tarafından gözden geçirilmesi ve planlanması ve uygulanması gerekmektedir.Eğer biz de doğru zamanda doğru kararlar alıp acil reçeteyi uygularsak bizim de bir başarı hikayesi yazacağımıza inancı tam.Onun başarı hikayesi gibi.
Özgürlüğün iyimserliği rakamların kötümserliğini yok etmesi dileğiyle.
208 syf.
·4 günde·8/10
2-3 saat içerisinde okunabilecek aydınlatıcı güzel bir kitap.Yazar neden eğitimin kalkınmada bu kadar önemli olduğu verilerle ama sade bir dille anlatmış. siyaset yazıları dışında sıkılmadan okudum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Selçuk R. Şirin
Unvan:
Prof. Dr.
Doğum:
Ardahan Göle
Doç. Dr. Selçuk R. Şirin, New York Üniversitesi’nde (NYU) davranışbilim ve istatistik dersleri vermekte ve NYU-Şirin Araştırma Labaratuvarı‘nda eğitimden siyasete geniş bir alanda bilimsel çalışmalar yönetmektedir. ODTÜ’den lisans, State University of New York’den (SUNY) yüksek lisans ve Boston College’den doktora derecesi alan Selçuk Şirin’in 70’i aşkın akademik yayını bulunmaktadır. Şirin’in ABD’de yayınlanmış Muslim American Youth adlı kitabı 11 Eylül saldırıları sonrası İslamofobinin gençler üzerındeki etkisini ortaya koyan ilk bilimsel çalışmadır. Kitap 2015 yılında Bahçeşehir Üniversitesi Yayınlaırı tarafından Amerikalı Müslüman Gençler Türkçe’ye kazandırılmıştır. Dr. Şirin Boston College ve New York Üniversitesi tarafından Öğretmen Mükemmeliyet Ödülü, Çocuk Gelişimi Vakfı tarafından Genç Araştırmacı Ödülü, Dünyadaki en büyük eğitim-araştırma derneği olan AERA’dan Yılın Araştırması Ödülü almıştır. Dr. Şirin İksara Veri Araştırma Analiz A.Ş. ve Bahçeşehir Araştırma Yöntemleri Okulu (BAYO) eşkurucusudur.

Yazar istatistikleri

  • 25 okur beğendi.
  • 176 okur okudu.
  • 16 okur okuyor.
  • 177 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.