Beden Kayıt Tutar (Travmanın İyileşmesinde Beyin, Zihin ve Beden)

·
Okunma
·
Beğeni
·
9,2bin
Gösterim
Adı:
Beden Kayıt Tutar
Alt başlık:
Travmanın İyileşmesinde Beyin, Zihin ve Beden
Baskı tarihi:
Nisan 2018
Sayfa sayısı:
462
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059746564
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nobel Yaşam Yayınevi
Baskılar:
Beden Kayıt Tutar
The Body Keeps the Score
Ne yazık ki şimdiki psikiyatri anlayışı, yakınmalarınızı anlatmanız ve hekimin de bu yakınmaları düzeltecek bir ilaç önermesi üzerine kurulu. Ancak “Hiç bir ilaç, kötü geçmiş bir çocukluğu düzeltmiyor”. Anne-babanızın veya eşinizin size nasıl davrandığı, nasıl bir ailede büyüdüğünüz, anne-babanızın birbirlerine sevgi dolu ya da düşmanca davranışları, bireysel, ailesel, hatta toplumsal travmaların üzerinizdeki izleri ne yazık ki hiç konuşulmuyor.
Artık biliyoruz ki beynimiz ve bedenimiz karşı...
462 syf.
·98 günde·Beğendi·Puan vermedi
Aksiliklerin eksik olmadığı bir dönemde okumanın zorluğu yüzünden yaklaşık 100 günde bitti. Tabi bu kitap bir roman değil öncelikle, travma alanında yazılmış akademik bir kitap. Kitabı anasınıfında staj yaptığım, psikolojik danişman hediye etmişti. Kendisi ile beraber tartışmak istiyorduk kitabı fakat korona süreci buna mani oldu.
Öncelikle incelemesini yapıp yapmamanın haddime olup olmadığını, en azından şu an iöin olup olmamadığının çelişkisi içerisindeyim. Yazar tam 30 yıllık birikimini aktarıp travma konusunda harika bir eser bırakmış. Bir psikolojik danişman olarak, uzmanlaşmak istediğim bir alan olduğu için daha da ilgimi çekti.
5 bölümden oluşuyor kitap. Temel olarak bedenimizin yaşadığı travmatik olayların izlerinin üzerimizde kalmasından dolayı, kitabın adı " beden kayıt tutar". 5 bölümde oluşuyor. İlk başlarda; vietnam gazilerinden kesitler, zihin ve beyin ile ilgili çalışmalar ve nörobilim üzerine değinilmiş.
Travmada beynimizin verdiği tepkiler hakkında çok güzel bilgiler mevcut. En çok hoşuma giden şey de çok fazla örnek olay aktarılmış. 100 sayfaya yakın bir kısmı kitap tavsiyesi, teşekkür ve kaynakçaya ayrılmış.
Tabi bir kitap okuduktan sonra her zaman ne kadar az şey biliyormuşum demenin zevki ile daha fazla okuma çabamı katlıyorum. Daha kaç fırın ekmek yemem lazım bilmiyorum ama bir an olsun okumaktan geri adım yok.
Tüm ruh sağlığı çalışanlarına tavsiyemdir.
462 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Şu an dünyada mevcut olan psikiyatriye, psikolojiye olan bakış açımızı değiştirecek tüm önyargıları silecek bir kitap "Beden Kayıt Tutar". Psikiyatrinin sadece gidip 15 dakikalik bir görüşme sonrasinda ilaç yazıp göndermekten çok daha fazlası olduğunu kanıtlayan bir eser. psikiyatrideki tıkanmışlığın önüne geçmek adina bize bir umut veriyor. İnsanlarin ilaçlarla bizden soyutlanmalarına, hayattan kopmalarına karşı çıkıyor. Olması, yapılması gerekenleri en açık şekilde bize sunan muhteşem bir kitap! Yeni terapi yollarını öğrendik, gündelik hayatimizda hem kendimize hem de çevremizdeki herkese yardımcı olabilecek yollarımız var artık... kullanmamız dileğiyle !
462 syf.
Hepimiz birbirimizin aynasıyız. Aldığımız kararlar, verdigimiz tepkiler hatta yaşamdaki sınırlarımız travmanızın izlerini taşıyor olabilir. Travmanın izlerini silmek, kötümser aynaların yansımasından kurtulmak için kitapta çeşitli çözüm önerileri sunuluyor. Tabi bu kitap daha çok akademik düzeyde tedavi yöntemlerini, "hastalığın" beyindeki izlerini vs. bilimsel bir şekilde anlatıyor. Kitapta verilen bilgiye gore çocukluk döneminde herkesin üç ya da daha fazla ciddi deneyimleri var. Hapse atılmış aile üyeleri, şiddet, cinsel istismar, depresyon.. Hiç bir ilaç da kötü geçmiş bir çocukluğu düzeltmiyor.


Aslında bazı olaylar bize acı yaşatarak bir yerde bizim solugumuz kesse de hayatımıza renk kattığı muhakkak. Her renk, her duygu yaşamın bir parçası. O duyguları kavrayıp, onları profesyonel olarak fark edip yolumuza devam etmemiz gerekiyor. Kişinin gücü, başarısı da çoğu zaman buna bağlı oluyor. Hatta kitabın sonunda kişisel ya da toplumsal devrimlerin çoğunun travma sonrasında gerçekleştiğini söyleyerek bize umut veriyor.

Tabi bunu başarmak için o travmanın üstesinden gelmek, onun verdiği duygudan kaçmamak, kabullenmek gerek. Yaşamın bir yerinde o acıyla yuzlesmezsek biz farkına varamasak da daha sonra büyük problemlere yol açıyor. Çocuğunuza, arkadaşınıza, eşinize tavrıızı dahi bu olay belirleyebiliyor. Buna müsaade etmemek yeniden duyguları şekillendirmek başkalarının travması haline dönüşmemek gerek. Bununla başa çıkmak icin çeşitli tedavi yöntemlerinden kitapta bahsediyor. Tiyatro oynamak, yoga yapmak, koroda şarkı söylemek, çeşitli terapi yöntemleri bunlardan bazıları.

Bir kelebeği kozasından çıkarken izlediniz mi? İzbe karanlığından muhteşem, renkli kanatlarını açarak nasıl çıktığını gördünüz mü? Siz de kozadan çıkacağınız, uçacağınız zamanı kollayın kanatlarınızı kırmayın. Geçmişin bir çöp olduğunu ve kafanızın içinde ölü bir hayali sürdürdüğnüzü unutmayın.

Buraya İbn-i Rüşd’ün sevdiğim bir sözünü de ekleyeyim:
"Yumurta dıştan bir güçle kırılırsa yaşam son bulur, içten bir güçle kırılırsa yaşam başlar; Zira sahih dönüşümler hep içten gelir...”

Sağlıklı günler...
462 syf.
·77 günde·Beğendi·9/10 puan
Travma konusunda temel yapı taşı niteliğinde akademik bir kitap.

Travmanın ne olduğunu, nelerle ilişkisi olduğunu,travmanın etkilerini ve iyileşmeye giden
yolları detaylıca anlatılmış.

İçerisinde yapılmış olan birçok araştırmaya ve örneklere yer verilmiş. Dili anlaşılır.

Travma konusunda çalışanların muhakkak okuması gereken bir kitap.
462 syf.
·7 günde·8/10 puan
Bessel, travmanın tarihsel geçmişinden, Freud’dan günümüze kadar yapılan çalışmalar hakkında ayrıntılı bilgiler vererek başlıyor kitaba. Travma hakkında çokça bilgi verip, bu anlatımını da çalıştığı vakalardan örnekler vererek zenginleştirdiği söylenebilir. Daha sonra travma tedavisi için hangi yollardan yararlanılabileceğinden bahsediyor. Bunlar başlıca; Emdr, İçsel aile sistemleri terapisi, PBSP psikomotor terapisi. Yazar özellikle, psikiyatristliğin kısa bir görüşme yapıp ardından ilaç yazmak olmadığını da vurguluyor. Genel olarak kitabı beğendiğimi söyleyebilirim. Travma hakkında yardımcı olabilecek bir kitap.
Ha bir de, kitabı okuyunca yogaya başlama fikri kafanızda oluşabilir.
462 syf.
·12 günde·Puan vermedi
İnsan hayatındaki travmalar o kadar derine nüfuz eder ki insanın en önemli parçası beyni dahi o an(lar)ı, hatırlamamak, tekrar yaşamamak için olağan çalışmasını aksatarak bir nevi ait olduğu bedeni korumak için çırpınır.

Bedense haykırır , doğru bir terapi süreci olmadan da bir kısır döngüye hapsolur.

Bu da insanı olağan işleyişin zıddına çalışan sisteme karşı savunmasız bırakır.

Çözümleri, ilaçların tahakkümünden kurtulunabilir mi sorusuna cevapları, sonuçları değil de nedenleri irdelemeye yönelik içeriğiyle faydalı olabileceğini düşünüyorum.
462 syf.
·20 günde·Beğendi·10/10 puan
Son yıllarda, özellikle hayatlarımızın özellikle erken dönemlerinde yaşanan travmaların hayatımıza uzun vadede etkileri konusunda farkındalığımız artışa geçmiş durumda, öyle değil mi? Psikoloji okumalarımda yer verdiğim ve iddiasını temellendirdiği tezi başlığında özetleyen Beden Kayıt Tutar’ın yazarı Bessel A. Van Der Kolk psikiyatri uzmanı bir doktor ve uzun yıllar boyunca yaptığı araştırmaların sonuçlarını bir hayli sarsıcı ve bir o kadar da anlaşılır bir şekilde bu kitapta sunuyor. Otuz-otuz beş yıla dayanan araştırmalarını ilk başladığı zamanlardan itibaren hikayeleştirerek anlatım tarzı kitabın akademik üslubuna rağmen okunurluğuna ciddi katkılarda bulunmuş. Her şeyden önce travmaların bedende nasıl kayıt altına alındığını bilimsel bir şekilde açıklıyor ve gerçek hayattan örneklerle detaylandırıyor. Yaşanmış hikâyeleri okurken yer yer gözyaşlarımı tutamadığımı itiraf ediyorum. Bilimsel araştırmalara dayanan bir kurgu dışı kitap okurken ağlayan tek kişi ben olamam değil mi? Şaka bir yana, “şu tuhaf dünyada travması olmayan varsa buyursun gelsin” desek pek kimseyi bulamayacağımız bir gerçek. İnsan psikolojisine farklı bir gözle bakabilmek, “anlamsız” (kime göre, neye göre) gelen hareketleri anlayabilmek ve her şeyden önemlisi farklı olana anlayışlı olabilmek için hâlâ yapabileceğimiz bir şeyler var en azından bu tuhaf dünyada. Birisi de bu kitabı okumak olabilir. Araştırmaların sonuçlarını sunduktan sonra ikinci yarısında çözüm önerilerinden de bahsediyor kitap ve derin bir nefes aldırıyor okuyucuya. Benim için çok öğretici ve etkileyici bir okuma oldu. İlginizi çekerse tavsiye ederim.
462 syf.
·9/10 puan
Travmanın biyolojik süreçleri, travma anı ve ömür boyu süren bir döngüye dönüşen etkileri, psikiyatride farmakolojinin gelişimi, ilaçlar ve yanlı tıbbi yayınlar, tedavi ve ticaret, hastalıklar ve tedavide vazgeçilmez olan ancak ısrarla göz ardı edilen travmatik sebepleri. Psikiyatri ve psikoloji alanında mutlaka okunacaklar listesinde olması gerekir. Alan dışından okuyucuları tıbbi terimler ve açıklamalar biraz yorabilir.
462 syf.
Yorucu ve uzun bir okumaydı ancak buna değer diye düşünüyorum. Travma okumaya başlamak için oldukça ideal bir kitap. Geniş bir perspektif ve güzel bir dille travmayı ele alıyor. ( Biraz daha büyük punto ve sayfada yeterince alt üst boşluklar olsaydı daha da güzel olurdu ) Alanda çalışanlar ve öğretmenlerin okumasında oldukça fayda var . Sağlıcakla evde kalın.
462 syf.
·23 günde·Beğendi·8/10 puan
Kitap akademik bir dil ile ilerlemektedir. Genellikle Abd askerlerinin yaşadığı savaş travmalarını ve taciz/tecavüz travmalarını, aile içi şiddetin bireylerde oluşturduğu travmatik süreçlerinin tarihsel olarak sağaltım süreçlerini anlatmaktadır.
" Oltaya yakalanmış bir balığın davranışlarını gören arkadaşları, onun çıldırdığını düşünebilir" Ama balığın yaptığı sadece hayatını kurtarmaya çalışmaktır. İnsanların yaşadıkları ya da yetiştikleri ortamlardan ayrı değerlendiremeyiz, oltayı göremezseniz bu davranışları anlamak da anlamlandırmak da mümkün olmayacaktır.
Broca alanı, beynin konuşma merkezlerinden biridir, bu bölgeye kan akışı kesilmesi sıklıkla felçli hastalarda görülür. Broca alanında işlevsellik olmadığında düşüncelerinizi ve duygularınızı kelimelere dökemezsiniz. Taramalar, yaşadığımız travmalarda, Broca alanına kan akımının düşüş olduğunu gösterir. Başka bir deyişle, travma, damar tıkanıklığına bağlı felçte görülene benzer biçimde, bir fiziksel hasarın etkilerinden çok da farklı olmayan etkiler yapar.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Beden Kayıt Tutar
Alt başlık:
Travmanın İyileşmesinde Beyin, Zihin ve Beden
Baskı tarihi:
Nisan 2018
Sayfa sayısı:
462
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059746564
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nobel Yaşam Yayınevi
Baskılar:
Beden Kayıt Tutar
The Body Keeps the Score
Ne yazık ki şimdiki psikiyatri anlayışı, yakınmalarınızı anlatmanız ve hekimin de bu yakınmaları düzeltecek bir ilaç önermesi üzerine kurulu. Ancak “Hiç bir ilaç, kötü geçmiş bir çocukluğu düzeltmiyor”. Anne-babanızın veya eşinizin size nasıl davrandığı, nasıl bir ailede büyüdüğünüz, anne-babanızın birbirlerine sevgi dolu ya da düşmanca davranışları, bireysel, ailesel, hatta toplumsal travmaların üzerinizdeki izleri ne yazık ki hiç konuşulmuyor.
Artık biliyoruz ki beynimiz ve bedenimiz karşı...

Kitabı okuyanlar 360 okur

  • TARIK ZİYAD
  • Sena Çetin
  • Derya şahin
  • Özlemy
  • Meraga
  • Veronika
  • Burcu özdemir
  • renksizbulut
  • Hebun çakıl
  • Ahmet sezgin

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%40.2 (53)
9
%28.8 (38)
8
%23.5 (31)
7
%3.8 (5)
6
%1.5 (2)
5
%0.8 (1)
4
%0.8 (1)
3
%0
2
%0.8 (1)
1
%0

Kitabın sıralamaları