·
Okunma
·
Beğeni
·
19,2bin
Gösterim
Adı:
Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı
Baskı tarihi:
14 Kasım 2017
Sayfa sayısı:
422
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754344431
Orijinal adı:
7 Habits of Highly Effective People
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Varlık Yayınları
Baskılar:
Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı
Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı
The 7 Habits of Highly Effective People
Kişisel, mesleki ve ailevi sorunların çözümünde ilke merkezli bir yaklaşım benimseyen Stephan R. Covey, insan onuruna yaraşır, dürüst, uyumlu, huzurlu ve başarılı bir yaşam için edinilmesi gereken alışkanlıkları belirliyor. On beş milyonu aşan satışıyla kendi alanında vazgeçilmez bir başvuru kaynağı haline gelen bu eser, günümüz dünyasında gerekli olan bilgelik ve güce ulaşmanın yollarını gösteriyor.

"Kurumsal yönetim ve insanalr alanında araştırma yapanların pek azı birincil ilkeler üzerinde Stephen Covey kadar düşünmüştür. Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı bize bir 'nasıl yapmalı' rehberinden çok, bir 'fırsat' sunuyor. Kendimizi ve başkalarının üzerindeki etkimizi keşfederken Dr. Covey'nin derin kavrayışından yararlanma fırsatını buluyoruz. Yaşamınızı değiştirebilecek harika bir kitap..."
-Tom Peters (In Search of Excellence kitabının yazarı)

"Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı'nı Türk okurlarına kazandırmış olduğunuz için sizleri kutluyorum. Yaşantı merkezini doğru ilkelere kavuşturmanın, bütün insanlık için şaşmaz bir hedef olmasını diliyorum..." 25.11.1996
-Can Kıraç(Yönetici ve yazar)
(Arka Kapak)
422 syf.
·Puan vermedi
Önce kendi evinde başarılı ol.
Rabbinin yardımını iste ve buna layık ol.
Dürüstlüğünden ödün verme.
Ilgili kişileri unutma.
Bir yargıya varmadan önce her iki tarafı da dinle.
Başkalarına akıl danış.
Orada bulunmayanları savun.
İçten ama kararlı ol.
Her yıl yeni bir konuda yeterlilik kazan.
Yarının işini bugünden tasarla.
Beklerken elini çabuk tut.
Her zaman olumlu tavır takın.
Mizah ve Hoşgörü anlayışını kaybetme.
Kişi olarak da iş yerinde de düzenli ol.

Hatalardan korkma, sadece o hatalara yaratıcı, yapıcı ve düzeltici tepkiler gösterememekten kork..
422 syf.
Kişisel gelişim kitaplarının hayatınızda bir mucize yaratamayacağına inanlardanım.. Lâkin kişisel gelişim kitaplarını hayatımdaki insanlardan, işimden, hayatın adaletsiz düzeninden sıkıldığımda beni gazlaması için tercih ediyorum.

Şöyle bir bakındım herkes çok beğenmiş aman efendim böylesi yok!, harika! bestsellere girmiş! falan filan. Hemen okumaya başladım. Benden kaynaklı birşey sanırım... Bende herkeste bıraktığı intibayı bırakmadı.

Ders kitabı niteliğindeki bölümleri beni çok sıktı, o yüzden baya ağır ilerledi. Akıcılık anlamında zayıf yani. Fazla realist olması da ekstrası sanki küçükken andımız okunmadan önce okul müdürü konuşma yapardı ya 'şöyle yapın böyle olursun' adamı sıkardı tam bu yazara uyan örnek benim için. Aynı o tarzda bir dili vardı.

Kusura bakmasın okuyan okur arkadaşlar ben bundan daha iyisini okudum, daha iyilerini izledim! İş dünyasında verdiği örnekleri dünyanın, ülkemizin en iyi ceolarının konuşmalarını dinlediğinizde hak verirsiniz ve hayatını sil baştan yazan ilkokul mezunu bile olmayan bir kadının sosyal hayatının tecrübeleri sizin gelişiminize daha fazla destek olur bu kitaptan.

İngilizceniz varsa "goalcast" adlı siteyi incelemenizi, ordaki kişisel gelişim koçlarının videolarını tavsiye ederim.
Kitabı okuyup okumamak size kalmış, kişisel gelişim kitaplarına ihtiyaç duymadan enerjiniz hep var olsun!
Bahar Okuyor...
Bahar Okuyor... Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı'ı inceledi.
kitaptaki 7 alışkanlık neler? Yazmayacağım. Alışkanlıkları yazdığımda “bu mu yani” diyeceğinizi duyar gibiyim. Maddeleri tek cümle olarak yazdığımda sizin anladığınız ile maddenin yazar tarafından yapılan açıklaması çok farklı… Halbuki her bir maddenin doğru şekilde anlaşılması için bu geniş izahların okunması gerekiyor.
422 syf.
·17 günde
Her alanda etkili olabilmek, kendi yolunu çizebilmek, mutlu olabilmek için 7 farklı alışkanlık önerisi var. Benzer bütün kitaplarda aynı durum söyleniyor aslında. Çevirisi güzel, önerileri güzel, diğer kitaplardaki gibi önemli olan uygulama yine. Okunabilir de ama şart da değil. Yüzlerce kişisel gelişim kitabı okuyabiliriz ama faydasını göremeyebiliriz. En önemli şey farklı bakabilmeyi öğrenmek. Tüm sorunlar bakış açımız değişince çözüm buluyor. Bu da herhangi bir kitaba değil de bize bağlı bence. O yüzden bol bol kişisel gelişim okuyayım, hayatım değişsin demek yerine en başta kendimizi okumayı öğrenmemiz gerek.
787 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
"Tanrım, bana değişebilecek ve değiştirilmesi gereken şeyleri değiştirmek için cesaret ve değiştirilemeyecek şeyleri kabullenmek için huzur ve aradaki farkı anlamak için de bilgelik ver."
787 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10 puan
Etkili insan olmak için
Bıkmadan usanmadan okunmalı . Hatalarınızı ve planlamanız gereken düzeni farkedeceksiniz . Mutlu bir yaşamın çok uzaklarda değil sizin potansiyelinizle doğru orantılı olduğunu farkedeceksiniz
787 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Gerçekten hayatta " temel olabilecek" alışkanlıkları anlatıyor. Temel olarak düşünce paradigmalarını değiştirmekle ilgili. 1. Alışkanlik sen programlayıcısın 2.si proglamla 3.sü ise programı çalıştır. 4, 5, 6 diğer proglamlarla verimli nasıl çalışırsın. 7. Bu döngüyü korumak için kendini nasıl yenilersin alışkanlığı.
787 syf.
·10 günde·Puan vermedi
storytel dünyasına bu kitapla giriş yaptım. Ilham vericiydi. Kişisel gelişim alanında yüzyılın kitabı unvanının hakkını veriyor. En çok not aldığım kitaplar arasında birinci oldu.
İlkelerin değişmezliği, ilkeleri ne kadar duygularımızın önüne geçirebildigimiz , bunu uygulamaya gayret ederek hayatımıza devam etmemiz gerektiği gerçeği vs...
Kişisel gelişim kitabı yazarlarımızın hemen hemen hepsine ilham verdiği kanaatindeyim.
hatice
hatice Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı'ı inceledi.
787 syf.
1. Proaktif ol
2.Sonunu düşünerek işe başla
3.Önemli işlere öncelik ver
4.Kazan\kazan diye düşün
5.Önce anlamaya çalış sonra anlaşılmaya
6.Sinerji yarat
7.Baltayı bile

Zaten bu alışkanlıklarda eksiksiz olduğunuzu düşünüyorsanız sizi çok da etkileyecek bir kitap değil. Ben bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine okudum.
Normalde kişisel gelişim kitaplarının içerikleri aynı oluyor diye okumayı tercih etmiyorum. Fakat bazı dönemlerde insanı motive ediyor ve harekete geçiriyor.
422 syf.
·Puan vermedi
Yazar aslında diğer insanların gelişiminden ziyade kendi gelişim evrelerini, bu yoldaki hatalarını kaleme almış.
Kitaptaki ilkeler, ilkelerin dayandığı kadîm öğretiler özellikle ilkelerin ayağı yere basan insanî temellerinin olması bence çok kıymetliydi. Bazı sayfaların tamamını çizdim, notlar aldım. Kitap kendimizi ve öz değerimizi, değerlerimizi, insanlığımızı yaşayabilmemiz, yaşatabilmemiz için kıymetli bilgi, yöntem ve örneklerle dolu. Bir dünya kavram öğreniyorsunuz.
Kitapta o kadar çok başlık varki beni sarıp sarmalayan ama en çok etkileyen "Kendi içsel sesinizi bulun" cümlesiydi.
Bu kitap bana " Ben ne istiyorum?" sorusunu sordurdu ve ardından kendi yolculuğum başladı. Bir nevi bana rehber oldu diyebilirim.
"İnsanın doğası, beden, zihin, kalp ve ruhtan oluşur.
Bunlar uyum halinde olduğunda başarılı ve mutlu bir hayat olur."
422 syf.
·8/10 puan
Cok eski basimlarindan birini okumustum; dunyayi degistirebilecegime -en azindan kendiminkini- inandigim, en ufak bir yureklendirmede He-man gibi "Guc bende artik" nidasiyla hayata kilicimi cekecegimi dusundugum zamanlarda... Gercekten cok etkileyici bir dille yazilmis, sorunlari tahlil edip yerinde bir cozumleme mantigi gelistiren bir eser. Kitabin son sayfasini bitirip kapagini kapatinca, icimde ilik bir zafer havasi esmisti dogrusu. Ancak devirdigim onca yilin ardindan bakiyorum ki hic de bir ise yaramamis! Ne kisisel olarak gelismisim ne de kor talihim umulmadik yerde filan degismis! Basarinin matematigini cozmus gibi gorunen bir kitap olmasina karsin, hayattan sogumak ve kendinizden neleri basaramadiginizi dusundurmek sureti ile de nefret ettirmeye musait ayni zamanda. Elbette okur adayinda "okudugum sure icinde hayatima umidin rengi gelsin, ortamlarda icsel basarmalara heves edeyim de bir kac gun ese dosta forsum olsun!" niyeti varsa, ozenli bir sekilde elden gecirilebilir.
787 syf.
·14 günde·Beğendi·8/10 puan
Ön yargıyla başladığım bir eser. Bilindik şeyleri güzel dile getirmiş, gerçekçiliği biraz sıkıcı olabilir ama benim için problem olmadı. Toprağı bol olsun adam işi çözmüş. Adını koyamadığım bazı durumları adlandırmama ve bazı konularda farklı pencereden bakmama neden oldu. Başarı önce sende, içinde başlar. Önce yapabildiğin şeyi yap sonra yapabildiğin şeyleri arttır. Dik kafalı olma, yardım almayı bil. Ahlaklı ol. Uzatmayayım okunmaya değer olduğuna inanıyorum ve tavsiye ediyorum.
Goethe’ye göre, “Bir insana olduğu gibi davranırsanız, olduğu gibi kalır. Bir insana olabileceği, olması gerektiği gibi davranırsa niz, olabileceği ve olması gerektiği gibi olur.”
Gandi’nin dediği gibi, “Biz kendi elimizle teslim etmedikçe, onlar özsaygımızı alamaz.”

Bizi başımıza gelenlerden daha fazla inciten şey, bunların olmasına isteyerek izin vermemiz, razı olmamızdır.
“Tanrım, bana değişebilecek ve değiştirilmesi gereken şeyleri
değiştirmek için cesaret, değiştirilemeyecek şeyleri kabullenmek için huzur, aradaki farkı anlamak için de bilgelik ver.”
Kısa vadeli kazançlar ya da sonuçlar uğruna, çoğu
zaman değerli
bir fiziksel kaynağı; bir arabayı, bilgisayarı, çamaşır
yıkama ve kurutma
makinesini, hatta kendi vücudumuzu ve çevremizi
mahvederiz.
Bir insanın elini satın alabilirsiniz, ama yüreğini asla.
Onun yüreği, coşkularına ve sadakat duygusuna bağlıdır. Sırtını satın alabilir, ama beynini alamazsınız. Bu kişinin yaratıcılık, zekâ ve verimliliğinin kaynağı o beyindir.
Kişisel atalet. İnsan doğası dört boyutludur: beden,
zihin, kalp ve ruh. Şu iki yaklaşımın farklarını ve
meyvelerini ele alalım:
BEDEN:
Kültürel eğilim: yaşam tarzını koru; sağlık sorunlarını
ameliyat ve ilaçlarla tedavi et.
İlke: yaşam tarzını, dünyanın her yerinde kabul
gören, yerleşmiş sağlık ilkeleriyle uyumlu olacak
şekilde düzenleyerek hastalıkları ve sorunları önle.
ZİHİN:
Kültür: televizyon seyret; “beni eğlendir.”
İlke: geniş çapta ve derinlemesine oku, sürekli
eğitimi benimse.
KALP:
Kültür: kişisel, bencil çıkarlarını gözetmek için
başkalarıyla ilişkilerini kullan.
İlke: başkalarını derinlemesine, saygıyla dinlemek
ve onlara hizmet etmek, en büyük doyumu ve keyfi
getirir.
RUH:
Kültür: giderek artan dünyeviliğe ve kuşkuculuğa
teslim ol.
İlke: hayatta anlam bulmaya yönelik temel
ihtiyacımızın ve aradığımız olumlu şeylerin
kaynağının ilkeler olduğunu kabul et; ben şahsen bu
doğal yasaların Tanrı’dan kaynaklandığına
inanıyorum.
Etkilemenin gerçek başlangıç noktası, başkaları sizin onlardan etkilenmekte olduğunuzu sezdikleri, onları anladığınızı, dikkatlice ve
içtenlikle dinlediğinizi ve açık olduğunuzu hissettikleri andır. Ama çoğu kişi duygusal açıdan, dikkatlice dinleyemeyecek kadar zayıftır; kendi fikirlerini iletmeden önce anlamaya odaklanabilmek için gündemlerini yeterince uzun bir süre askıya alamazlar. Kültürümüz anlayış ve etkileme gücü istiyor, hatta talep ediyor. Oysa etkileme ilkesi, en azından bir kişinin, öncelikle karşısındakini gerçekten dinleme kararına bağlı kalmasından doğan karşılıklı anlayışın kontrolündedir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı
Baskı tarihi:
14 Kasım 2017
Sayfa sayısı:
422
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754344431
Orijinal adı:
7 Habits of Highly Effective People
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Varlık Yayınları
Baskılar:
Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı
Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı
The 7 Habits of Highly Effective People
Kişisel, mesleki ve ailevi sorunların çözümünde ilke merkezli bir yaklaşım benimseyen Stephan R. Covey, insan onuruna yaraşır, dürüst, uyumlu, huzurlu ve başarılı bir yaşam için edinilmesi gereken alışkanlıkları belirliyor. On beş milyonu aşan satışıyla kendi alanında vazgeçilmez bir başvuru kaynağı haline gelen bu eser, günümüz dünyasında gerekli olan bilgelik ve güce ulaşmanın yollarını gösteriyor.

"Kurumsal yönetim ve insanalr alanında araştırma yapanların pek azı birincil ilkeler üzerinde Stephen Covey kadar düşünmüştür. Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı bize bir 'nasıl yapmalı' rehberinden çok, bir 'fırsat' sunuyor. Kendimizi ve başkalarının üzerindeki etkimizi keşfederken Dr. Covey'nin derin kavrayışından yararlanma fırsatını buluyoruz. Yaşamınızı değiştirebilecek harika bir kitap..."
-Tom Peters (In Search of Excellence kitabının yazarı)

"Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı'nı Türk okurlarına kazandırmış olduğunuz için sizleri kutluyorum. Yaşantı merkezini doğru ilkelere kavuşturmanın, bütün insanlık için şaşmaz bir hedef olmasını diliyorum..." 25.11.1996
-Can Kıraç(Yönetici ve yazar)
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 1.387 okur

  • Mesut Yazıcı
  • Berna Boran
  • İzzettin Civan
  • Bilgenur Yıldırım
  • kiraz
  • Nur demir
  • Nisanur SOYALP
  • Cevriye BEYGE
  • Ceyda Doe
  • Onur Umut Koçak

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%10.5
13-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%19.3
25-34 Yaş
%22.8
35-44 Yaş
%22.8
45-54 Yaş
%21.1
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%3.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%46.3
Erkek
%53.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%28.1 (133)
9
%17.3 (82)
8
%21.5 (102)
7
%12 (57)
6
%5.3 (25)
5
%3 (14)
4
%0.6 (3)
3
%1.3 (6)
2
%0.6 (3)
1
%0.4 (2)

Kitabın sıralamaları