Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı

8,3/10  (29 Oy) · 
81 okunma  · 
30 beğeni  · 
2.398 gösterim
Kişisel, mesleki ve ailevi sorunların çözümünde ilke merkezli bir yaklaşım benimseyen Stephan R. Covey, insan onuruna yaraşır, dürüst, uyumlu, huzurlu ve başarılı bir yaşam için edinilmesi gereken alışkanlıkları belirliyor. On beş milyonu aşan satışıyla kendi alanında vazgeçilmez bir başvuru kaynağı haline gelen bu eser, günümüz dünyasında gerekli olan bilgelik ve güce ulaşmanın yollarını gösteriyor.

"Kurumsal yönetim ve insanalr alanında araştırma yapanların pek azı birincil ilkeler üzerinde Stephen Covey kadar düşünmüştür. Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı bize bir 'nasıl yapmalı' rehberinden çok, bir 'fırsat' sunuyor. Kendimizi ve başkalarının üzerindeki etkimizi keşfederken Dr. Covey'nin derin kavrayışından yararlanma fırsatını buluyoruz. Yaşamınızı değiştirebilecek harika bir kitap..."
-Tom Peters (In Search of Excellence kitabının yazarı)

"Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı'nı Türk okurlarına kazandırmış olduğunuz için sizleri kutluyorum. Yaşantı merkezini doğru ilkelere kavuşturmanın, bütün insanlık için şaşmaz bir hedef olmasını diliyorum..." 25.11.1996
-Can Kıraç(Yönetici ve yazar)
(Arka Kapak)
Esra Çabukol 
16 Tem 03:35 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Önce kendi evinde başarılı ol.
Rabbinin yardımını iste ve buna layık ol.
Dürüstlüğünden ödün verme.
Ilgili kişileri unutma.
Bir yargıya varmadan önce her iki tarafı da dinle.
Başkalarına akıl danış.
Orada bulunmayanları savun.
İçten ama kararlı ol.
Her yıl yeni bir konuda yeterlilik kazan.
Yarının işini bugünden tasarla.
Beklerken elini çabuk tut.
Her zaman olumlu tavır takın.
Mizah ve Hoşgörü anlayışını kaybetme.
Kişi olarak da iş yerinde de düzenli ol.

Hatalardan korkma, sadece o hatalara yaratıcı, yapıcı ve düzeltici tepkiler gösterememekten kork..

Lütfiye SOYLU 
08 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kişisel gelişim kitaplarının mucizevi etkiyi tam da o kitapla oluşturacağınız saçmalığına getirdiği muhteşem eleştirileriyle yazar, eyleme geçmezseniz ve okuyup da hak verdiğiniz her şeyi üzerinize alınmazsanız bu kitap da yararsız bir kitaptır diyor, ana fikir olarak.İlke merkezli yaşam için sunduğu örnekler gerçekçi ve uygulanabilir.Yöntem değil bakış açısı vermeyi önemseyen yazarın tüm eserleri okunmaya değer nadide kişisel gelişim kitaplarındandır.

Kâmil 
22 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 59 günde · 10/10 puan

Kişisel gelişim kitaplarını her okuyuşumda hep birşeylerin eksik kaldığını yazarın bir şeyler gizlediğini veya atladığını hissetmişimdir.
Bu kitapta yazar kendisiyle öylesine barışık ki. Herşeyi açık açık yazmış.
Hayatın karmaşık hale getirilmesinde insanoğlunun üzerine kimse yok. Herkes evrensel doğrulardan bahsediyor. Ancak çok az yazar bu doğruların kaynağının semavi dinler olduğunu, kutsal kitaplarda zaten bunlardan bahsedildigini belirtebiliyor. Buna ister cahil lik deyin ister artniyet veya şahsi çıkar fark etmez. Sonuçta bilinen bir şeyi bizden gizleyip sanki yeni birşey bulmuşlar gibi bize satıyorlar.
Bu eserin ilk baskısı çıktığında Türkiye'de büyük ilgi görmüştü. Ben de büyük bir dikkatle okumuştum aradan geçen 20 yılda edindiğim birikimlerle tekrar okudum. Çok faydalı oldu. Tavsiye ederim.

Kitabın çevirisi çok iyi olmamakla birlikte, kitap kişinin kendisini ve çevresini anlamayı, ilişkilerinde nelere dikkat edeceğini ve zamanı nasıl kullanacağını anlatarak bir yenilenme süreci yaşatmaktadır.

Sevgi İkinci 
04 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kişisel gelişim kitaplarını sevmesem de bu kitabı çok sevdim. Ciddi bir araştırma ve analizin ürünü kitap da bizi başarıya götürecek olumlu alışkanlıkların nasıl da evrensel olduğunu görmek beni etkiledi ve sevindirdi. Ayrıca, yazarın bunları kendi buluşuymuş gibi sunmaması ve tüm değerleri tüm insanlığa mal etmesi, üstüne bunu sürekli vurgulaması çok hoş.
Kitabın bana hissettirdiği; Bir çocuğun daha iyi bit yola girmesi için onunla pek çok kişi konuşabilir ve ona tavsiyelerde bulunabilir ama bir yetişkin sanki herşeyi biliyormuşcasına bu tür yapıcı, yönlendirici konuşmalardan mahrum kalır. Kitabı okuduğumda sanki benden büyük ve bilge biri beni karşısına almış, benimle samimi ve gerçekçi bir konuşma yapıyormuş gibi hisseettim. Bu bana pek çok yönden iyi geldi. Özellikle kendimi pozitif biri diye tanımlarken ne çok negatif bakışımın olduğunu gördüm. Kitabı herkese tavsiye ederim.

Muhammet Emin Türkmen 
15 Nis 12:45 · Kitabı okudu · 21 günde · Beğendi · Puan vermedi

Kesinlikle sıradan bir kişisel gelişim kitabı olmayan bu eseri okurken elinize bir kalem almalı ve bir çok yerin altını çizerek okumalısınız. Gerçek hayattan yaptığı örneklerle konuları derinlemesine anlamaniza ve içselleştirmenize olanak sağlıyor. Kitap bittiğinde kitaplığınıza kaldiramayacağınızı anlıyorsunuz bu kitap sürekli baş ucunuzda bulunmalı ve 7 alışkanlığı öğrenme uygulama çalışmanız ömür boyu devam etmeli.

Hemze Sin 
22 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Çok isabetli bir zamanda, çok isabetli bir tavsiyeyle okudum bu kitabı. Alışkanlıkları birebir uyguladığımı söyleyemesem de bakış açımı gerçekten büyük bir cesaret gerektiren bir karar alıp gerçekleştirmeme sebep olacak kadar değiştirmişti.
Hafıza çok önemli zamanları dahi geriye attığı için bu kitap dönüp dönüp tekrar hatırlanması iyi gelecek cümlelerle dolu.

Mahmut G 
24 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 88 günde · 10/10 puan

Kişisel gelişim kitaplarından pek haz etmeyen biriyim ancak bu kitabı beğendim gerçekten. Kitapta anlatılan alışkanlıkları biraz özümseyebilirseniz gerçek hayatta çok işinize yarayabilir.

Kitaptan 48 Alıntı

Kişilik Etiği
En güzel iletişimi karakter sağlar. Emerson'un bir zamanlar söylediği gibi, "Ne olduğun kulağımda öylesine çınlıyor ki, ne dediğini duyamıyorum."

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı, Stephen R. Covey (Sayfa 26 - Varlık Yayınları, 56. Baskı, Kasım 2016)Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı, Stephen R. Covey (Sayfa 26 - Varlık Yayınları, 56. Baskı, Kasım 2016)

Paradigma Değişiminin Gücü
Thoreau'nun dediği gibi: "Kötülüğün yapraklarını kesen her bin kişiye karşılık, ancak bir kişi köküne saldırır." Biz de yaşantımızda çok önemli değişiklikler yapmak istiyorsak, o zaman tutum ve davranışımızın yapraklarını kesmekten vazgeçerek kökler üzerinde, yani, tutum ve davranışlarımızın kaynağı olan paradigmalar üzerinde çalışmalıyız.

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı, Stephen R. Covey (Sayfa 36 - Varlık Yayınları, 56. Baskı, Kasım 2016)Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı, Stephen R. Covey (Sayfa 36 - Varlık Yayınları, 56. Baskı, Kasım 2016)
5 /