Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı

Stephen R. Covey

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı Konusu

Kişisel, mesleki ve ailevi sorunların çözümünde ilke merkezli bir yaklaşım benimseyen Stephan R. Covey, insan onuruna yaraşır, dürüst, uyumlu, huzurlu ve başarılı bir yaşam için edinilmesi gereken alışkanlıkları belirliyor. On beş milyonu aşan satışıyla kendi alanında vazgeçilmez bir başvuru kaynağı haline gelen bu eser, günümüz dünyasında gerekli olan bilgelik ve güce ulaşmanın yollarını gösteriyor. "Kurumsal yönetim ve insanalr alanında araştırma yapanların pek azı birincil ilkeler üzerinde Stephen Covey kadar düşünmüştür. Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı bize bir 'nasıl yapmalı' rehberinden çok, bir 'fırsat' sunuyor. Kendimizi ve başkalarının üzerindeki etkimizi keşfederken Dr. Covey'nin derin kavrayışından yararlanma fırsatını buluyoruz. Yaşamınızı değiştirebilecek harika bir kitap..." -Tom Peters (In Search of Excellence kitabının yazarı) "Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı'nı Türk okurlarına kazandırmış olduğunuz için sizleri kutluyorum. Yaşantı merkezini doğru ilkelere kavuşturmanın, bütün insanlık için şaşmaz bir hedef olmasını diliyorum..." 25.11.1996 -Can Kıraç(Yönetici ve yazar) (Arka Kapak)
Çevirmen:
Osman Deniztekin
Osman Deniztekin
Çevirmen:
Filiz Deniztekin
Filiz Deniztekin
Tahmini Okuma Süresi: 11 sa. 57 dk.Sayfa Sayısı: 422Yayınlanma Tarihi: 14 Kasım 2017İlk Yayınlanma Tarihi: Kasım 2004Yayınevi: Varlık YayınlarıOrijinal Adı: 7 Habits of Highly Effective People
ISBN: 9789754344431Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Puan

8.310 üzerinden
817 Puan · 147 İnceleme

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı Yorumları ve İncelemeleri

Tümünü gör
Barbaros

Barbaros

@thebarbaros
·
25 Haziran 09:53
10/10 puan verdi
Kisisel gelişimine önem veren, kendi bilincinde olan ve ben olmadım daha diyen herkesin mutlaka okuyup , tekrar okuyup ve okuyarak kitapta bahsedilen alışkanlıkları hayatına katması gerektiği bi' eser. İster aile yaşamı , ister günlük hayatınızdaki kararlar isterseniz de iş hayatı olsun. Olan ne varsa önceliklerinizi de nasıl oldurmaniz gerektigini yerinde ve olması gerektiği gibi alışkanlık haline getirmeyi öğreten ve bunları kitabı okuyarak hayatınıza uyguladikca da inanın bi' çok şeyin daha da güzel olduğunu anlayacaksınız. Keyifli okumalar dilerim :)
10 etkileşim
Gamzee

Gamzee

@biocugamze
·
29 Ocak 16:20
7/10 puan verdi
“Bin kilometrelik bir yolculuk ilk adımla başlar.” Kitap öncelikle proaktif olmak üzerine kurulu. Proaktif nedir? Davranışlarımız, koşullarımızın değil seçimlerimizin işlevidir. Yapabilirim düşüncesi ile hareket etmektir. Bunun yanında kitapta açıklanan 7 ilke var. Bunları hayatımızda nasıl
45 etkileşim
Serhat Özgül

Serhat Özgül

@Xelnaga
·
19 Temmuz 2021 12:31
6/10 puan verdi
100'den fazla kişisel gelişim kitabı okumuş bir birey olarak bana bir şey katmadınığını söyleyebilirim. Kişisel gelişim alanında yeni olanlar için biraz tatmin edici olabilir. İş hayatında yeni olanlar da kitaptan faydalanabilir ama daha fazlası değil. Kitapta hoşuma giden bir örneği aktarmak isterim. Yazar, bir şirkete eğitim vermek için bir otele gidiyor. Bir kaleme ihtiyacı oluyor. Otelde gördüğü temizlik görevlisine durumu aktarıyor. Temizlik görevlisi resepsiyona yönlendirmek yerine kalemi hemen bulacağını belirtip yazarın yanından ayrılıyor. Biraz sonra kalemi getiriyor. Buna benzer birkaç örnek daha var otelde. Kısaca göreviniz olmasa bile müşterinin sorununu çözmek şirketinizi mutlaka başarılı kılacaktır. Her şey için onay verip inisiyatif vermeyen büyük şirketlere duyurulur.
22 etkileşim
//Sy//

//Sy//

@Seker_bab
·
10 Haziran 2022 10:35
Puan vermedi
Şimdi, Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı’nı okumaya başlarken, size heyecan verici bir öğrenme serüveni de vaat ediyorum. Öğrendiğiniz şeyleri sevdiklerinizle paylaşın. Ve en önemlisi, öğrendiklerinizi uygulamaya başlayın. Unutmayın ki, öğrenmek ve yapmamak, aslında öğrenmemektir. Bilmek ve yapmamak, aslında bilmemektir. Ben şahsen 7 Alışkanlığı yaşamayı, sürekli bir mücadele olarak görüyorum. Bunun öncelikli nedeni, siz daha iyi hale geldikçe, mücadelenin kendi doğasının da değişmesidir; tıpkı kayak, golf, tenis ya da herhangi bir sporda olduğu gibi. Her gün bu ilke merkezli alışkanlıkları içtenlikle yaşamaya çalıştığım için, bu serüvende tüm kalbimle yanınızdayım.
26 etkileşim
Denizzzz

Denizzzz

@Deenizz_
·
05 Mayıs 04:07
Puan vermedi
Bu kitap hem davranışsal olarak hemde etkili bir insan olmanız için size öncü oluyor. Hem iş hayatında hemde kişisel hayatınız da proaktif olmanızı sağlamaya yardımcı olan bir kitap proaktif yaklaşım nedir? Proaktif yaklaşım, bir kişinin veya bir kurumun gelecekteki olayları tahmin edebilme yeteneğini ve bu olaylara önceden hazırlıklı olma eğilimini ifade eder. Etkileşim konusunda hem bilgi edineyim hemde öğreneyim diyorsanız tavsiye edeceğim bir eser.
29 etkileşim

Kitap İstatistikleri

Kitabın okur profili

Kadın% 49.8
Erkek% 50.2
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş

Yazar Hakkında

Stephen R. Covey
Stephen R. CoveyYazar · 12 kitap
Dr. Stephen R. Covey (d. 24 Ekim 1932 Salt Lake City, Utah), - (ö. 16 Temmuz 2012,Utah) saygın bir uluslararası liderlik otoritesi, aile uzmanı, eğitmen, kurumsal danışman ve hayatını ilke merkezli yaşam ve liderliğin öğretilmesine adamış olan bir yazardır. Eğitim Harvard Üniversitesinden İşletme Yüksek Lisansı(MBA), kurumsal davranış ve iş yönetimi profesörü olduğu, ayrıca rektör yardımcısı ve üniversite ilişkileri yöneticisi olarak çalıştığı Brigham Young Üniversitesinden de doktorası bulunmaktadır. Kitapları Dr. Covey, İş Dünyasında Yirminci Yüzyılın En Etkili Kitabı diye anılan, otuz sekiz dile çevrilerek tüm dünyada 15 milyonun üzerinde satışa ulaşan Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı'nın yanı sıra, Önemli İşlere Öncelik, İlke Merkezli Liderlik, Etkili Ailelerin 7 Alışkanlığı ve 8'inci Alışkanlık: Bütünlüğe Doğru adlı kitapların da yazarıdır. 2002 yılında Forbes dergisi Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı kitabının “yönetim alanında yazılmış tüm zamanların en iyi 10 kitabından biri” olduğunu ilan etmiştir. Önemli İşlere Öncelik kitabı 2 milyondan fazla satmış ve Simon & Schuster’a göre “tüm zamanların en çok satan zaman yönetimi kitabı” olmuştur. Dr. Covey’nin Etkili Ailelerin 7 Alıskanlıgı kitabı Ekim 1997’de satışa çıktığı andan itibaren üç ay içerisinde New York Times listesinde dördüncü sıraya yerleşmiştir ve bugüne dek aile üzerine yazılmış en çok satan kitaptır. Diğer projeler FranklinCovey Dr. Covey, 123 ülkede şubesi bulunan FranklinCovey Şirketi'nin kurucularından biri ve başkan yardımcısıdır. Bu şubeler, Dr. Covey'in vizyon, disiplin ve tutkusunu paylaşarak, dünyanın her yerindeki birey ve kurumlara ilham vermekte, değişim ve gelişmeleri için araçlar sağlamaktadır. Kişisel Dokuz çocuk, kırk üç torun sahibi olarak, 2003 yılında Ulusal Babalık İnisiyatifi'nden Babalık Ödülü'nü almıştır ve bunun şimdiye dek aldığı en anlamlı ödül olduğunu belirtmektedir. Aldığı diğer ödüller arasında, insanlığa hizmet ederek katkıda bulunduğu için Thomas More Kolej Madalya'sı, 1999'da Yılın Konuşmacısı Ödülü, Sikh'in 1998 Uluslararası Barış Adamı Ödülü, 1994 Uluslararası Yılın Girişimcisi Ödülü ve Yılın Ulasal Girişimcisi Yaşam Boyu Başarı Ödülü de vardır. Dr. Covey ayrıca Time dergisinin seçtiği En Etkili 25 Amerikalı'dan biri olarak tanınmaktadır ve yedi onursal doktoraya sahiptir. 79 yaşında vefat etti. Nisan 2012 de bisiklet kazası geçirmişti.

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı Sözleri ve Alıntılar

Tümünü gör
Sema Çakır

Sema Çakır

@semanurcakir
·
17 Ağustos 08:48
İnsanlar eşit yaratılmıştır.
217 etkileşim
Leylakhanim Asadova

Leylakhanim Asadova

@Leylakhanimm
·
10 Temmuz 18:55
Dış davranış ve tutumları değiştirmeye çalışmamız, o davranış ve tutumların kaynağı olan temel paradigmaları incelememişsek uzun vadede pek işe yaramayacaktır.
7 etkileşim
Leylakhanim Asadova

Leylakhanim Asadova

@Leylakhanimm
·
10 Temmuz 18:45
Əlinizdə yanlış xəritə varsa, istər davranışınızı dəyişdirin, istərsə də baxış tərzinizi istədiyiniz yerə çata bilməyəcəksiniz.
5 etkileşim
Yasin Mutlu

Yasin Mutlu

@ysnmtl
·
04 Temmuz 21:52
Bizi en çok yaralayan başkalarının hataları, hatta kendi hatalarımız değil, bütün bunlara verdiğimiz tepkidir.
4 etkileşim
Sema Çakır

Sema Çakır

@semanurcakir
·
15 Ağustos 10:41
Stephen, bizi kendi cenaze törenimizi gözümüzde canlandırmaya ve şunları düşünmeye zorluyor: "Konuşmacılardan her birinin siz ve hayatınız hakkında ne demelerini isterdiniz?
50 etkileşim

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı İletileri

Tümünü gör
Çoğu zaman sorun sistemdedir, insanlarda değil. İyi personeli kötü sistemlere sokarsanız, sonuçları da kötü olur. Büyümesini istediğiniz çiçekleri sulamanız gerekir.
Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı
Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı
Proaktivite
Proaktivite sözcüğünün insiyatifi ele almaktan çok daha öte bir anlamı vardır. İnsan olarak, kendi yaşamlarımızdan sorumlu olduğumuzu ifade eder. Davranışlarımız, koşullarımızın değil, kararlarımızın işlevidir. Değerlerimizi duygularımızdan üstün tutabiliriz. Bazı şeylerin olması için hem insiyatifimiz vardır hem de sorumluluğumuz.
Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı
Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı
İnsanlar, vaatleri umutlarının odak noktasına dönüştürme eğilimindedir.
Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı
Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı
Geride bıraktıklarımız ve ileride olacaklar içimizde yatanlarla karşılaştırıldığında önemsiz kalır.
Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı
Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı
Bizler belirli bir dürtüye belirli bir tepki verecek biçimde koşullandırılıyoruz.
Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı
Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı