Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı

8,5/10  (21 Oy) · 
60 okunma  · 
19 beğeni  · 
2.058 gösterim
Kişisel, mesleki ve ailevi sorunların çözümünde ilke merkezli bir yaklaşım benimseyen Stephan R. Covey, insan onuruna yaraşır, dürüst, uyumlu, huzurlu ve başarılı bir yaşam için edinilmesi gereken alışkanlıkları belirliyor. On beş milyonu aşan satışıyla kendi alanında vazgeçilmez bir başvuru kaynağı haline gelen bu eser, günümüz dünyasında gerekli olan bilgelik ve güce ulaşmanın yollarını gösteriyor.

"Kurumsal yönetim ve insanalr alanında araştırma yapanların pek azı birincil ilkeler üzerinde Stephen Covey kadar düşünmüştür. Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı bize bir 'nasıl yapmalı' rehberinden çok, bir 'fırsat' sunuyor. Kendimizi ve başkalarının üzerindeki etkimizi keşfederken Dr. Covey'nin derin kavrayışından yararlanma fırsatını buluyoruz. Yaşamınızı değiştirebilecek harika bir kitap..."
-Tom Peters (In Search of Excellence kitabının yazarı)

"Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı'nı Türk okurlarına kazandırmış olduğunuz için sizleri kutluyorum. Yaşantı merkezini doğru ilkelere kavuşturmanın, bütün insanlık için şaşmaz bir hedef olmasını diliyorum..." 25.11.1996
-Can Kıraç(Yönetici ve yazar)
(Arka Kapak)
Lütfiye SOYLU 
08 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kişisel gelişim kitaplarının mucizevi etkiyi tam da o kitapla oluşturacağınız saçmalığına getirdiği muhteşem eleştirileriyle yazar, eyleme geçmezseniz ve okuyup da hak verdiğiniz her şeyi üzerinize alınmazsanız bu kitap da yararsız bir kitaptır diyor, ana fikir olarak.İlke merkezli yaşam için sunduğu örnekler gerçekçi ve uygulanabilir.Yöntem değil bakış açısı vermeyi önemseyen yazarın tüm eserleri okunmaya değer nadide kişisel gelişim kitaplarındandır.

Kâmil 
22 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 59 günde · 10/10 puan

Kişisel gelişim kitaplarını her okuyuşumda hep birşeylerin eksik kaldığını yazarın bir şeyler gizlediğini veya atladığını hissetmişimdir.
Bu kitapta yazar kendisiyle öylesine barışık ki. Herşeyi açık açık yazmış.
Hayatın karmaşık hale getirilmesinde insanoğlunun üzerine kimse yok. Herkes evrensel doğrulardan bahsediyor. Ancak çok az yazar bu doğruların kaynağının semavi dinler olduğunu, kutsal kitaplarda zaten bunlardan bahsedildigini belirtebiliyor. Buna ister cahil lik deyin ister artniyet veya şahsi çıkar fark etmez. Sonuçta bilinen bir şeyi bizden gizleyip sanki yeni birşey bulmuşlar gibi bize satıyorlar.
Bu eserin ilk baskısı çıktığında Türkiye'de büyük ilgi görmüştü. Ben de büyük bir dikkatle okumuştum aradan geçen 20 yılda edindiğim birikimlerle tekrar okudum. Çok faydalı oldu. Tavsiye ederim.

Sevgi İkinci 
04 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kişisel gelişim kitaplarını sevmesem de bu kitabı çok sevdim. Ciddi bir araştırma ve analizin ürünü kitap da bizi başarıya götürecek olumlu alışkanlıkların nasıl da evrensel olduğunu görmek beni etkiledi ve sevindirdi. Ayrıca, yazarın bunları kendi buluşuymuş gibi sunmaması ve tüm değerleri tüm insanlığa mal etmesi, üstüne bunu sürekli vurgulaması çok hoş.
Kitabın bana hissettirdiği; Bir çocuğun daha iyi bit yola girmesi için onunla pek çok kişi konuşabilir ve ona tavsiyelerde bulunabilir ama bir yetişkin sanki herşeyi biliyormuşcasına bu tür yapıcı, yönlendirici konuşmalardan mahrum kalır. Kitabı okuduğumda sanki benden büyük ve bilge biri beni karşısına almış, benimle samimi ve gerçekçi bir konuşma yapıyormuş gibi hisseettim. Bu bana pek çok yönden iyi geldi. Özellikle kendimi pozitif biri diye tanımlarken ne çok negatif bakışımın olduğunu gördüm. Kitabı herkese tavsiye ederim.

Hemze Sin 
22 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Çok isabetli bir zamanda, çok isabetli bir tavsiyeyle okudum bu kitabı. Alışkanlıkları birebir uyguladığımı söyleyemesem de bakış açımı gerçekten büyük bir cesaret gerektiren bir karar alıp gerçekleştirmeme sebep olacak kadar değiştirmişti.
Hafıza çok önemli zamanları dahi geriye attığı için bu kitap dönüp dönüp tekrar hatırlanması iyi gelecek cümlelerle dolu.

Mahmut G 
24 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 88 günde · 10/10 puan

Kişisel gelişim kitaplarından pek haz etmeyen biriyim ancak bu kitabı beğendim gerçekten. Kitapta anlatılan alışkanlıkları biraz özümseyebilirseniz gerçek hayatta çok işinize yarayabilir.

Kitaptan 18 Alıntı

Kâmil 
01 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Bize zarar veren, başımıza gelenler değil, onlara gösterdiğimiz tepkidir.

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı, Stephen R. Covey (Sayfa 84)Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı, Stephen R. Covey (Sayfa 84)
Kâmil 
03 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Başarılı insanların, başarısızların hoşlanmadığı şeyleri yapmak gibi bir alışkanlıkları vardır. Onlarda bu işlerden hoşlanmıyor olabilirler. Ancak hedefe varma arzularının gücü, hoşnutsuzluklarını yener.

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı, Stephen R. Covey (Sayfa 169 - E.M.GRAY)Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı, Stephen R. Covey (Sayfa 169 - E.M.GRAY)
Kâmil 
02 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

İçlerinde değişmeyen bir öz yoksa, insanlar değişime ayak uyduramaz. Değişme yeteneğinin anahtarı, kim olduğunuzu, ne yaptığınızı ve nelere değer verdiğinizi belirleyen, o değişmeyen anlayıştır.

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı, Stephen R. Covey (Sayfa 122)Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı, Stephen R. Covey (Sayfa 122)

Mutluluk, en azından kısmen, şimdi istediğimiz şeyi ileride isteyeceklerimiz uğruna feda etme arzusu ve yeteneğinin meyvesi olarak tanımlanabilir.

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı, Stephen R. CoveyEtkili İnsanların 7 Alışkanlığı, Stephen R. Covey
Kâmil 
19 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

İlerideki yıllarda bir gün, büyük bir baştan çıkarıcıyla boğuşacak ya da hayatınızın büyük kederiyle sarsılacaksınız. Ama gerçek mücadele şimdi, burada veriliyor... O müthiş keder ya da baştan çıkarıcıyla karşılaştığınız gün sefil bir mağlup mu, yoksa şanlı şerefli bir galip mi olacağınız şimdi kararlaştırılıyor. Karakter ancak, istikrarlı ve uzun bir süreç sonucunda oluşturulabilir.
Philips Brooks

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı, Stephen R. Covey (Sayfa 340)Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı, Stephen R. Covey (Sayfa 340)

Kendi koşullarını kabullenip sorumluluğunu üstlenecek kadar alçakgönüllü ve bu zorluklar arasından sıyrılıp yaratıcı bir çözüm bulmak için gereken inisiyatifi ele alacak kadar yürekli birini gösterin bana, ben de size seçim yapmanın üstün gücünü göstereyim.

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı, Stephen R. CoveyEtkili İnsanların 7 Alışkanlığı, Stephen R. Covey

Aslında en çetin deneyimlerimiz, karakterimizi biçimlendiren ve iç gücümüzü, gelecekte zor koşullarla başa çıkma ve başkalarına da bunu yapmaları için ilham verme özgürlüğümüzü geliştiren potalara dönüşür.

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı, Stephen R. CoveyEtkili İnsanların 7 Alışkanlığı, Stephen R. Covey
2 /