Ted Gibi Konuş (Dünyanın En İyi Beyinlerine Göre Topluluk Önünde Konuşmanın 9 Sırrı)

·
Okunma
·
Beğeni
·
14,3bin
Gösterim
Adı:
Ted Gibi Konuş
Alt başlık:
Dünyanın En İyi Beyinlerine Göre Topluluk Önünde Konuşmanın 9 Sırrı
Baskı tarihi:
Ekim 2015
Sayfa sayısı:
280
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059851558
Çeviri:
Figen Bingül
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Aganta Kitap
Baskılar:
Ted Gibi Konuş
Talk Like TED
Teknoloji, Eğlence ve Dizayn sözcüklerinin baş harflerinden adını alan TED konferanslarının gördüğü ilgi bütün dünyada artarak sürüyor. “Paylaşmaya değer fikirler” sloganıyla anılan, insanları bu denli etkileyen 18 dakikalık TED konuşmaları internette 4 milyardan fazla izlendi. Peki niçin? Bu kadar çok insanı bu kadar etkileyen konuşmaların sırrı ne? Etkili, ikna edici, ilham veren bir sunum yapmak için en çok neye gereksinim duyarız? Yetenek? Hayır, bildiğiniz gibi değil. Topluluk önünde konuşmak o kadar da korkutucu değil. Carmine Gallo'nun, Wall Street Journal çoksatar listesine girmiş bu kitabı, 100’den fazla TED konuşmasının çözümlemesi, TED'in en sevilen konuşmacılarıyla söyleşiler, psikoloji, nörobilim ve iletişim uzmanlarının görüşlerini bir araya getiriyor.
280 syf.
·22 günde·8/10 puan
Büyük bir hevesle başlayıp sonlarına doğru artık "okudum" butonuna basmak için can attığım bir kitap.

TED gibi konuş... Tamam konuş konuş da bu TED ne?

Hepimiz hayatımızın bir döneminde TED diye bir şey illaki duymuşuzdur.

Türkçesiyle :
(T)eknoloji (E)ğitim (D)izayn... Her iki yılda bir düzenlenen farklı alanlarda üstün bilgiye sahip olan insanların katılımıyla oluşan konferanstır.

Bu konferansları büyük ilgiyle takip etmek dışında bu etkileyici, unutulmaz sunumlar nasıl hazırlanıyor bunu bilmek istiyorsanız, ya da zaten sunum yapıyor ve yeni tatlar katmak, iz bırakmak, ilham vermek istiyorsanız ya daa bir gün TED de konuşma yapmak gibi hayaliniz varsa okumanızı şiddetle tavsiye ederim.
Sunumun can alıcı noktalakarı güzel belirlenmiş şahsen kendi sunumlarımın eksikliğini fark edip bunları uygulamaya karar verdim.

Bunlar dışında

Şu da varki (TED sunumlarında olduğu gibi) hayallerinizi gerçekleştirmeniz için inancınızı tazeliyor bu kitap. Sizi cesaretlendiriyor sonra da bu cesaretinizi kutsuyor. İtiraf ediyorum kitabı bitirdiğimde dünyayı yerinden oynatabileceğime inanmıştım.

Umarım sizde okuduğunuzda aynı keyifi alırsınız diyor ve kapanışı Carmine Gallo 'nun şu sözüyle yapmak istiyorum:

"Hayatınız için hayal ettiğinizden çok daha fazlasını yapabilirsiniz. İnsanları hareketlendirmeyi, onlara ilham vermeyi, çaresizlere umut olmayı ve kayıplara yol göstermeyi öğrenebilirsiniz. Öğretme, heycanlandırma, bilgilendirme ve ilham verme yeteneğiniz vardır, ama sadece bunları gerçekleştirme yeteneğinize inanırsanız."
280 syf.
·10 günde·Beğendi·Puan vermedi
TED nedir..? Kitap ismini Teknoloji, Eğitim ve Dizayn sözcüklerinin baş harflerinden alıyor ve bize etkili konuşmayı anlatıyor.
Belki hiçbirimiz hayatımızda TED konuşması yapmayacak olsak da konuşmak günlük yaşantımızın büyük bir bölümünü oluşturuyor.
Çoğumuz düşündüğümüz şeyi tam olarak ifade edememekten yakınırız. Yada anlatmaktan vaz geçeriz

Fikirlerinizi nasıl daha iyi, daha eğlenceli bir şekilde sunabileceğinizi TED konuşmalarıyla anlatan, herkesin okuma listesinde bulunmasını düşündüğüm güzel bir kitap.
280 syf.
·9/10 puan
Topluluk önünde bir sunum yapacaksanız öncesinde mutlaka okunması gereken bir kitap. Ayrıca öğretmenseniz derslerinize kolaylıkla uyarlayabileceğiniz etkili sunum yöntemleri içeriyor. Bunun dışında kitap boyunca derinlemesine anlatılan 9 kuralı günlük yaşamımıza indirgeyip uyarlayarak herhangi bir konuşmada bile etkili bir anlatıma sahip olabilirsiniz.
Kitap son derece açık, anlaşılır ve eğlenceli bir üslupla ilerliyor, birçok yerinde not alma ihtiyacı duydum. Kitap sonunda bölümlerde bahsedilen TED konuşmalarının içeriklerine göre sıralanmış hali mevcut ama ben bunu farketmeden önce daha iyi anlayabilmem için izlemem gereken konuşmaları not etmiştim. Kitabı okumadan önce izlerseniz kitap çok daha keyifli ve akıcı ilerler. Benim not aldıklarım şunlar:

Bryan Stevenson-long beach
Ricard-mutluluk alışkanlıkları
Larry Smith-Neden harika bir kariyeriniz olmayacak
De jill-müthiş içgörü darbesi
Ananda Palmer-isteme sanatı
Lisa Kristine
Colin powell-ted 2012(beden diline dikkat)
Ernesto sirolli 2012 beden dili
Jennifer granholm 2013
Ballard 2008 ted
Hans rosling ted 2006
Susan cain
Dan pink 2009
Sir ken Robinson
Al Gore ted 2006

Kendi anlayacağım şekilde not almışım ama videoları bulmakta zorluk yaşayacağınızı düşünmüyorum. Keyifli okumalar.
280 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
"Kimileri fikirlerini sunmakta olağanüstü iyidir. Yetenekleri, bugünün toplumundaki itibar ve etkilerini yükseltir. İyi bir konuşmacı tarafından ortaya konan cesur bir fikirden daha ilham verici bir şey yoktur. Etkili bir biçimde paketlenip sunulan fikirler dünyayı değiştirebilir. Öyleyse, dünyanın en iyi iletişimcileri tarafından paylaşılan teknikleri tam olarak tanımlamak, ağızları açık bırakan sunumlarını izlemek ve kendi izleyicinizi hayrete düşürmek için onların sırlarını kullanmak harika olmaz mı?
....
Eğer paylaşmaya değer fikirleriniz varsa, bu kitaptaki teknikler, o fikirleri hiç hayal etmediğiniz kadar ikna edici biçimde işleyip iletmenize yardımcı olacak."

>Carmine Gallo
280 syf.
·14 günde·Beğendi·9/10 puan
1. İçinizdeki Ustayı Çıkarın
2. Hikaye Anlatma Sanatında Ustalaşın
3. Sohbet Edin
4. Bana Yeni Bir Şey Öğretin
5. Ağızları Açık Bırakan Anlar Yaratın
6. Neşelenin
7. 18 Dakika Kuralına Bağlı Kalın
8. Çoklu Duyusal Deneyimlerle Zihinsel Bir Resim Boyayın
9. Şeridinizde Kalın (Özgün Olun)

Yazarın tavsiye ettikleri yukarıda belirttiğim dokuz madde. Topluluk önünde konuşmanın zor olduğunu az çok tahmin edebiliyordum ancak şimdi daha zor olduğunu biliyorum :) Ne konuşacağımızı en ayrıntılı bir şekilde planlamazsak ve bunu yeteri kadar prova etmezsek başarısız oluruz. Dinlediğim çoğu ders sunumlarında ilham almıyorum. Öğretmenler rol yapıyor. Özgün olmuyorlar. 18 dakikada anlatamıyorlar :D Ağzı açık bırakan anlar yaratamıyorlar. Hocanın, sıranın üstüne çıkıp "BEN KÜL YUTMAM" diye ders anlatmasını elbette kast etmiyorum. Kitabı okuyanlar ne demek istediğimi anlayacaktır. İlham veren bir kitap oldu. Aynı örneği biz öğrencilerin sınıfta sunum yaparken 99.999 tane sözcüğü tek bir Powerpoint slaytına koyup okumak, sohbet etmeden tekdüze yazıları okuyup geçmek... Dalga geçerler mi psikolojisiyle ciddi bir kimliğe bürünmek herkeste olmuştur. Ben 99.999 sözcük koymadım ama rol yapıyordum :) En azından konumu ciddiye alıyordum ama kendimi daha çok ciddiye alıyordum. Artık bunu yapmayacağım.

Bu kitapta eksik yanlarımı gördüm. Bunları düzeltmek için cesaret gelmesini bekleyeceğim :D Evet ilham verici şeyler yazabilirdim ama doğruları söylüyorum çünkü bunları yapmak gerçekten zor iş.
280 syf.
·8/10 puan
Kitap ismini Teknoloji, Eğitim ve Dizayn sözcüklerinin baş harflerinden alır.

Carmine Gallo Dünya çapında etkili ve başarılı sunumları olan ve belirli zamanlarda gerçekleştirilen TED konferanslarından birçok isme yer vererek topluluk önünde konuşmanın 9 sırrını kitapta ele almış.

Gallo gerek sayısal verilerden yararlanarak gerekse de tanık gösterme tekniğinden yararlanarak kişilerin sunumlarda konuşma esnasında jest ve mimiklerden tutun da beynin hoşlandığı şeylere kadar dikkat edilmesi gereken püf noktaları başarılı bir şekilde bu kitaba aktarmış.

Topluluk önünde nasıl konuşulur sorusuna verilecek en güzel cevaplardan biri bu kitapta yazılanlarda bulunabilir buna inanabilir ve rahatlıkla okuyabilirsiniz.

İnsanlar sunumlar dışında da topluluk önünde konuşabilir çoğu zaman yine de şunu diyebilirim ortam farklı olsa da dikkat edilmesi gerekenler ortaktır.

Okuyacak olanlara iyi okumalar dilerim.
280 syf.
·Beğendi·8/10 puan
100 den fazla TED konuşmasının çözümlemesi , en sevilen konuşmacılar ile söyleşiler, psikoloji, nörobilim ve iletişim uzmanlarının görüşleri bir araya getirilmiş. Sosyal bilimlerde de batılı devletlerin neden ilerde olduğunu , bilimsel olarak her konuyu en ince ayrıntılarına kadar araştırmanın analiz yapmanın ne kadar önemli olduğunu anlamamız açısından da başarılı bir eser. Muhakkak okuyan memnun olacaktır
280 syf.
TED GİBİ KONUŞ'u girişimcilik dersi vardı üniversite de ona benzettim, bir ürünü ortaya koyuyorsunuz, bir hikayesi de olmalı diyor. Hepimizin bir hikayesi var değil mi? Anlattığınız ürününde iyi - kötü olması önemli değil pazarlarken veya tanıtırken hikayesi inandırıcı şekilde anlatmak önemli diyor konuşmacılar...“Dünyanın büyük doğruları, genellikle büyüleyici hikâyelerde saklanmıştır,” diye yazmıştı Carnegie.

Sunum yapmağı planlıyanlar varsa, sunumu iyi yapamıyorum diyenler için teknikleri öğrenmek isteyenler için okunabilir,onun dışında çok heyecanlandım diyemem, okurken bende hemen sunum yapayım ya da konuşmak için harekete geçeyim gibi bir düşünce olmadı.

Çünkü kitabı okursun teknikleri öğrenirsin o zaman uygulamaya geçersin. Kuru kuruya oku geç gibi oldu. Okurken, kişisel gelişim kitaplarında olduğu gibi şöyle yaparsın böyle yaparsın diye motive var. Kendimi geliştirmek için böyle kitapları pek okumuyorum. Şu da var TED konuşmalarını zaten youtubeden izliyorum. Sanki not defteri tutmuşum gibi hissettirdi açıkçası kitap.

Mesela:
Topluluk Önünde Konuşma Kuralları
•İçinizdeki Ustayı Çıkarın
•Hikaye Anlatma Sanatında Ustalaşın
•Sohbet Edin
• Bana Yeni Bir Şey Öğretin
•Ağızları Açık Bırakan Anlar Yaratın
•Neşelenin
• 18 Dakika Kuralına Bağlı Kalın
•Çoklu Duyusal Deneyimlerle Zihinsel Bir Resim Boyayın
• Özgün olun.

Yazdığım topluluk önünde konuşma kurallarını zaten sunum derslerinden biliyorum,üniversite de okurken genelde sunum yapan herkes bilir bu teknikleri, o zaman olsaydı belki etki edebilirdi şuan sunum yapmayacağım için bana göre değil kitap...Okumak yerine izlemek daha mantıklı geldi. Tabii ki benim düşüncem. Birde sürekli ben sunum yapamam bende kötü konuşmacıyım dememek gerekiyor diyor yazar. Kendinizi motive edin ve sunum yaparken prova yapın diyor..

Bir kaç konuşmacı not aldım,tamamını yazmadım.Bakalım nasıl konuşuyorlar?

1.YouTube.com, “Kurt Vonnegut on the Shapes of Stories”, 30 Ekim 2010, http://www.youtube.com/watch?v=oP3c1h8v2ZQ (18 Mayıs 2013 tarihinde erişildi).
2. Isabele Allende, “Isabel Allende: Tales of Passion”, TED.com, Ocak 2008, http://www.ted.com/...ales_of_passion.html (18 Mayıs 2013 tarihinde erişildi).
3.Lisa Kristine, “Lisa Kristine: Photos that Bear Witness to Modern Slavery”, TED.com, Ağustos 2012, http://www.ted.com/...kristine_glimpses_of _modern_day_slavery.html (18 Mayıs 2013 tarihinde erişildi).
4.Richard St. John, “Charisma, Positive Emotions and Mood Contagion”, TED.com, Aralık 2006, http://www.ted.com/...rets_of_success.html (24 Nisan 2013 tarihinde erişildi).


Bir kaçta not aldığım kitaplar var. Buraya yazayım. :)
Oyuncak Hikayesi
Operadaki Hayalet
Kıvılcım Anı

Keyifli Okumalar. :)
280 syf.
Teknoloji, Eğlence ve Dizayn sözcüklerinin baş harflerinden adını alan TED konferanslarının gördüğü ilgi bütün dünyada artarak sürüyor. "Paylaşmaya değer fikirler" sloganıyla anılan, insanları bu denli etkileyen 18 dakikalık TED konuşmaları internette 4 milyardan fazla izlendi.

Peki niçin? Bu kadar çok insanı bu kadar etkileyen konuşmaların sırrı ne? Etkili, ikna edici, ilham veren bir sunum yapmak için en çok neye gereksinim duyarız? Yetenek?

Hayır, bildiğiniz gibi değil. Topluluk önünde konuşmak o kadar da korkutucu değil.

Carmine Gallo'nun, Wall Street Journal çoksatar listesine girmiş bu kitabı, 100'den fazla TED konuşmasının çözümlemesi, TED'in en sevilen konuşmacılarıyla söyleşiler, psikoloji, nörobilim ve iletişim uzmanlarının görüşlerini bir araya getiriyor.
280 syf.
·Puan vermedi
Kitapta bahsedilen şahısların neredeyse çoğunun konuşmasını izledim ve gerçekten okumaya değer bir kitap.
Konuşma sanatından ve yaratıcı real hikayelerin hatırı sayılır derece de üstünüzde etki bırakacağından eminim.
__
10/10


Figen Bingül
280 syf.
Sadece ünlü iş adamları ve resmi kurumlarda anlatım yapan kişiler hedeflenmemiş. Topluluktan kasıt, 2-3 kişilik bir ortamda bile konuşmanızda fark yaratacak ufak ipuçları aktarılmış.

Bir olay hakkında konuşurken hikayenin önemi, duruşunuzun, mimiklerinizin kullanımı; tanınmış konuşmacıların iz bırakan sunularını listeleyen ve bu alanda ilgisi olan herkesin beğenebileceği bir kitap diyebilirim...
"Cesaret dikkat çeker. Cesaret fark edilir. Cesaret zihinleri ve yürekleri kazanır. Cesaretinizin olduğunu biliyorum. Onu bulun, kutlayın ve keyfine varın."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ted Gibi Konuş
Alt başlık:
Dünyanın En İyi Beyinlerine Göre Topluluk Önünde Konuşmanın 9 Sırrı
Baskı tarihi:
Ekim 2015
Sayfa sayısı:
280
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059851558
Çeviri:
Figen Bingül
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Aganta Kitap
Baskılar:
Ted Gibi Konuş
Talk Like TED
Teknoloji, Eğlence ve Dizayn sözcüklerinin baş harflerinden adını alan TED konferanslarının gördüğü ilgi bütün dünyada artarak sürüyor. “Paylaşmaya değer fikirler” sloganıyla anılan, insanları bu denli etkileyen 18 dakikalık TED konuşmaları internette 4 milyardan fazla izlendi. Peki niçin? Bu kadar çok insanı bu kadar etkileyen konuşmaların sırrı ne? Etkili, ikna edici, ilham veren bir sunum yapmak için en çok neye gereksinim duyarız? Yetenek? Hayır, bildiğiniz gibi değil. Topluluk önünde konuşmak o kadar da korkutucu değil. Carmine Gallo'nun, Wall Street Journal çoksatar listesine girmiş bu kitabı, 100’den fazla TED konuşmasının çözümlemesi, TED'in en sevilen konuşmacılarıyla söyleşiler, psikoloji, nörobilim ve iletişim uzmanlarının görüşlerini bir araya getiriyor.

Kitabı okuyanlar 1.140 okur

  • Bayram Dursun
  • Gökçen Şanda
  • Leyal
  • Gökhan Keleş
  • Jesus Zeynalov
  • Mehmet
  • Berk YAN
  • Esma Seyyar
  • miray
  • Berkayismus

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%0
13-17 Yaş
%20
18-24 Yaş
%15
25-34 Yaş
%25
35-44 Yaş
%25
45-54 Yaş
%10
55-64 Yaş
%5
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%45
Erkek
%55

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%17.6 (67)
9
%17.8 (68)
8
%26.5 (101)
7
%19.9 (76)
6
%8.4 (32)
5
%5.5 (21)
4
%1.3 (5)
3
%1.3 (5)
2
%0.5 (2)
1
%0.5 (2)

Kitabın sıralamaları