Ted Gibi Konuş (Dünyanın En İyi Beyinlerine Göre Topluluk Önünde Konuşmanın 9 Sırrı)

·
Okunma
·
Beğeni
·
6.188
Gösterim
Adı:
Ted Gibi Konuş
Alt başlık:
Dünyanın En İyi Beyinlerine Göre Topluluk Önünde Konuşmanın 9 Sırrı
Baskı tarihi:
Ekim 2015
Sayfa sayısı:
280
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059851558
Çeviri:
Figen Bingül
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Aganta Kitap
Teknoloji, Eğlence ve Dizayn sözcüklerinin baş harflerinden adını alan TED konferanslarının gördüğü ilgi bütün dünyada artarak sürüyor. “Paylaşmaya değer fikirler” sloganıyla anılan, insanları bu denli etkileyen 18 dakikalık TED konuşmaları internette 4 milyardan fazla izlendi. Peki niçin? Bu kadar çok insanı bu kadar etkileyen konuşmaların sırrı ne? Etkili, ikna edici, ilham veren bir sunum yapmak için en çok neye gereksinim duyarız? Yetenek? Hayır, bildiğiniz gibi değil. Topluluk önünde konuşmak o kadar da korkutucu değil. Carmine Gallo'nun, Wall Street Journal çoksatar listesine girmiş bu kitabı, 100’den fazla TED konuşmasının çözümlemesi, TED'in en sevilen konuşmacılarıyla söyleşiler, psikoloji, nörobilim ve iletişim uzmanlarının görüşlerini bir araya getiriyor.
280 syf.
·22 günde·8/10
Büyük bir hevesle başlayıp sonlarına doğru artık "okudum" butonuna basmak için can attığım bir kitap.

TED gibi konuş... Tamam konuş konuş da bu TED ne?

Hepimiz hayatımızın bir döneminde TED diye bir şey illaki duymuşuzdur.

Türkçesiyle :
(T)eknoloji (E)ğitim (D)izayn... Her iki yılda bir düzenlenen farklı alanlarda üstün bilgiye sahip olan insanların katılımıyla oluşan konferanstır.

Bu konferansları büyük ilgiyle takip etmek dışında bu etkileyici, unutulmaz sunumlar nasıl hazırlanıyor bunu bilmek istiyorsanız, ya da zaten sunum yapıyor ve yeni tatlar katmak, iz bırakmak, ilham vermek istiyorsanız ya daa bir gün TED de konuşma yapmak gibi hayaliniz varsa okumanızı şiddetle tavsiye ederim.
Sunumun can alıcı noktalakarı güzel belirlenmiş şahsen kendi sunumlarımın eksikliğini fark edip bunları uygulamaya karar verdim.

Bunlar dışında

Şu da varki (TED sunumlarında olduğu gibi) hayallerinizi gerçekleştirmeniz için inancınızı tazeliyor bu kitap. Sizi cesaretlendiriyor sonra da bu cesaretinizi kutsuyor. İtiraf ediyorum kitabı bitirdiğimde dünyayı yerinden oynatabileceğime inanmıştım.

Umarım sizde okuduğunuzda aynı keyifi alırsınız diyor ve kapanışı Carmine Gallo 'nun şu sözüyle yapmak istiyorum:

"Hayatınız için hayal ettiğinizden çok daha fazlasını yapabilirsiniz. İnsanları hareketlendirmeyi, onlara ilham vermeyi, çaresizlere umut olmayı ve kayıplara yol göstermeyi öğrenebilirsiniz. Öğretme, heycanlandırma, bilgilendirme ve ilham verme yeteneğiniz vardır, ama sadece bunları gerçekleştirme yeteneğinize inanırsanız."
280 syf.
·Beğendi·8/10
100 den fazla TED konuşmasının çözümlemesi , en sevilen konuşmacılar ile söyleşiler, psikoloji, nörobilim ve iletişim uzmanlarının görüşleri bir araya getirilmiş. Sosyal bilimlerde de batılı devletlerin neden ilerde olduğunu , bilimsel olarak her konuyu en ince ayrıntılarına kadar araştırmanın analiz yapmanın ne kadar önemli olduğunu anlamamız açısından da başarılı bir eser. Muhakkak okuyan memnun olacaktır
280 syf.
·Puan vermedi
Kitapta bahsedilen şahısların neredeyse çoğunun konuşmasını izledim ve gerçekten okumaya değer bir kitap.
Konuşma sanatından ve yaratıcı real hikayelerin hatırı sayılır derece de üstünüzde etki bırakacağından eminim.
__
10/10


Figen Bingül
280 syf.
·17 günde
Dünyanın en iyi beyinleri olarak kabul edilen konuşmacıların teknoloji eğlence Dizayn TED konuşmalarından yola çıkarak topluluk önünde konuşmanın 9 önemli sırrının anlatıldığı akıcı bir kitaptır. Kitap Paylaşmaya değer fikirlerin yer aldı değerli bir kitaptır. Özellikle topluluk önünde konuşma becerisini ve etkinliğini geliştirmek isteyenlerin okuması gereken bir kitaptır. İyi okumalar.
280 syf.
·23 günde·Puan vermedi
Konuşma sanatının anlatıldığı, sunumlarda dikkat edilmesi gereken hususların teker teker açıklandığı teknik ve öğretici bir kitap. Meslek hayatında sunum yapan insanların mutlaka okuması gerekir diyebilirim. Yazar, insanları sıkmadan ve en etkileyici şekilde bilgimi ve düşüncelerimi nasıl karşı tarafa aktarabilirim sorusunu irdelemiş. Bunu yaparken de sık sık ünlü TED konuşmalarından esinlenmiş, bu konuşmalardan örnekler vermiş. Okurken bol bol satırların altını çizmeyi, notlar almayı, YouTube'dan videoları izlemeyi tavsiye edebilirim. Bunun yanında günlük hayattaki iletişim için de esinlenilebilecek bir kitap zannımca. Zira günlük hayatta insanları sıkmamak ve konuşmamızla insanlar üzerinde etki bırakabilmek de önemli bir konuşma sanatı.

Bütün bunların yanında kitabı okurken sıkıldım diyebilirim. Bunun nedeni şahsi olarak kişisel gelişim kitaplarına karşı ön yargılı(ön yargı ayrı yazılıyormuş, bunu bilmemek bana kötüye mal olmuştu..) olmam olabilir. Kişisel gelişim kitaplarındaki hayat çok güzel, şöyle olmalısınız, böyle olmalısınız, eğer olursanız her şeyi yapabilirsiniz vb. ifadelere pek inanamıyor, bayağı buluyorum. Kişisel gelişim kitabı faşizmi diye bir şey var bence. Ancak teknik ve öğretici bir kitap olarak göz önüne aldığımızda konuşmanın ve sunumun bütün incelikleri anlatılmış diyebilirim.
280 syf.
·9/10
kitaptaki tüm videoların isimlerini çıkarıp izledim çok bilgilendiriydi sunum dediğin böyle olmalı dedim umarım biizden birilerinide buralarda görürüz
280 syf.
·10 günde·Beğendi·8/10
Kitabı beğenerek okudum. Topluluk önünde konuşmanın gerçekten önemli noktalarına değinen bir kitap ve önemli bir konferans ortamı olan TED konferanslarını inceleyip iyi bir araştırma ve emek sonucu bu kitap ortaya çıkmış. Bu kitaptan verim almak istiyorsanız mutlaka önemli gördüğünüz yerleri çizin ve ayrı bir yere yazın ve dönem dönem bakın ayrıca konuşmacı isimlerini de TED in sitesinden bularak izlemeye çalışın.
280 syf.
·6 günde
Belki hiçbirimiz hayatımızda Ted konuşması yapmayacak olsak da konuşmak günlük yaşantımızın büyük bir bölümünü oluşturuyor. Sahi niye konuşuyoruz ki? Tabi ki fikirlerimizi ifade edebilmek için. Ancak fikirlerimizi ifade edebilmek için sadece konuşmak yetmiyor. Beden dilimiz, kullandığımız materyaller ve en önemlisi de fikrimizi nasıl ifade ettiğimiz.

Çoğumuz düşündüğümüz şeyi tam olarak ifade edememekten yakınırız. Anlatacağımız şeylerin sıkıcı olduğunu düşünür, anlatmaktan vazgeçeriz. Peki neden? Neden eğlenceli bir şekilde bir matematik konusunu anlatamayalım ki, matematik illa sıkıcı bir şekilde mi anlatılmak zorunda? Tabi ki hayır. Ancak bunu yapmaktan korkuyoruz. Herkesten farklı olmaktan, dışlanmaktan, alay edilmekten korkuyoruz. Ve tüm bunların üstesinden gelebilmek için ihtiyacımız olan tek şey birazcık cesaret.

Kitap nasıl daha iyi fikirler bulursunuz konusunu anlatmıyor, ki anlatması da bence saçma olurdu çünkü her fikir önemlidir. Ancak insanların bu önemli fikirleri anlamasını, görmesini sağlamalıyız. Dünyadaki önemli firmaların, organizasyonların kuruluşuna bakarsanız kimsenin tek başına bir iş başarmadığını görürsünüz. Atalarımızın da dediği gibi "Tek elin nesi var, iki elin sesi var." Daha fazla sapmadan konumuza dönelim isterseniz. Her fikir önemlidir demiştim ancak açıklarsanız. Cebinizde duran tohumun siz de dahil kimseye faydası yoktur. O tohumu ekmek, bakmak lazım. Aynı şekilde fikirler de bir tohumdur. Ve fikirler yalnızca bizde kalmasın insanlara yayalım. "Sanki başkalarına anlatınca dünya mı değişecek" demeyin, bir deneyin. Ne kaybedilirsiniz ki?

Fikirlerinizi nasıl daha iyi, daha eğlenceli bir şekilde sunabileceğinizi Ted konuşmalarıyla anlatan, herkesin okuma listesinde bulunmasını düşündüğüm güzel bir kitap.

Kitabı pdf şeklinde okuduğum için indirme linkini buraya bırakmak istiyorum isteyen kişiler indirip okuyabilir. (Kitabı nereden indirdiğimi bulamadığım için kendim internete yükledim.)
Link: http://www.mediafire.com/file/qz65ku6ud0a7u81/
280 syf.
·8/10
Tedx konuşmalarının hayranı olan birisi olarak okumadan duramayacağım bir kitaptı. Çoğu konuşmacıyı inceleme fırsatım olmasada toplum içinde konuşamayan insanları cesaretlendiren kişiler olduğu aşikar. Aklın yolunu açıp yeni fikirler veren bir kitap. Okunmalı ki hayata farklı pencerelerden bakmak mümkün olsun...
280 syf.
·9 günde·Beğendi·8/10
‘’Topluluk önünde etkili konuşma nasıl yapılır?’’ sorusunun cevabı niteliğinde bir kitap. Etkili sunum metotları anlatılırken, ünlü TED konuşmaları çözümlenerek incelenmiştir.

Etkili sunum metotları 9 kategoride ele alınmış. Genel olarak ele aldığımızda etkili bir konuşma için

1.Tutkulu olmanın
2. Hikaye anlatmanın
3. Prova yapmanın
4. Yeni bir şey öğretmenin
5. İlgi çekici bir şekilde ortaya koymanın
6. Mizah katmanın
7. 18 dakika kuralına bağlı kalmanın
8. Birden fazla duyuya hitap eden sunumun
9. Şeridinizde kalmanın ne kadar etkili olduğunu kitapta görmekteyiz.


Teknik bilgileri içeren, öğretici bir kitap. Kesinlikle okunmalı.
280 syf.
·Beğendi·8/10
Birinin sizi dinlemesini nasil sağlarsınız ? Daha da önemlisi bir hikaye ne kadar etkilidir içinde konusma kurallarinin yeniden yazildigi bir dünya var sadece ilgisi olanlarin degil herkesin okumasi gereken bir kitap hangimiz iletişim kurmuyoruz ki ?
Başarının mutluluğa götürmediğini,mutluluğun başarıyı yaratdığı söylenilir.
Başarının mutluluğa götürmediği, mutluluğun başarıyı yarattığı söylenir. En sevilen TED konuşmacıları bu özdeyişin doğruluğunu yansıtır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ted Gibi Konuş
Alt başlık:
Dünyanın En İyi Beyinlerine Göre Topluluk Önünde Konuşmanın 9 Sırrı
Baskı tarihi:
Ekim 2015
Sayfa sayısı:
280
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059851558
Çeviri:
Figen Bingül
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Aganta Kitap
Teknoloji, Eğlence ve Dizayn sözcüklerinin baş harflerinden adını alan TED konferanslarının gördüğü ilgi bütün dünyada artarak sürüyor. “Paylaşmaya değer fikirler” sloganıyla anılan, insanları bu denli etkileyen 18 dakikalık TED konuşmaları internette 4 milyardan fazla izlendi. Peki niçin? Bu kadar çok insanı bu kadar etkileyen konuşmaların sırrı ne? Etkili, ikna edici, ilham veren bir sunum yapmak için en çok neye gereksinim duyarız? Yetenek? Hayır, bildiğiniz gibi değil. Topluluk önünde konuşmak o kadar da korkutucu değil. Carmine Gallo'nun, Wall Street Journal çoksatar listesine girmiş bu kitabı, 100’den fazla TED konuşmasının çözümlemesi, TED'in en sevilen konuşmacılarıyla söyleşiler, psikoloji, nörobilim ve iletişim uzmanlarının görüşlerini bir araya getiriyor.

Kitabı okuyanlar 239 okur

 • Furkan gür
 • Hülya Tunç
 • Cemil Kayaci
 • Ted Mosby
 • Ozlem ozhan
 • Ahmet Gürkan
 • 5N1K
 • Suat karoğlu
 • Gökhan Çolak
 • Yaman OCAKCI

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%20
18-24 Yaş
%15
25-34 Yaş
%25
35-44 Yaş
%25
45-54 Yaş
%10
55-64 Yaş
%5
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%45
Erkek
%55

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%20.8 (20)
9
%20.8 (20)
8
%28.1 (27)
7
%17.7 (17)
6
%3.1 (3)
5
%4.2 (4)
4
%2.1 (2)
3
%3.1 (3)
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları