Carmine Gallo

Carmine Gallo

Yazar
8.0/10
105 Kişi
·
257
Okunma
·
13
Beğeni
·
875
Gösterim
Adı:
Carmine Gallo
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
San Jose, Kaliforniya, ABD, 26 Temmuz 1965
Başarının mutluluğa götürmediğini,mutluluğun başarıyı yaratdığı söylenilir.
Başarının mutluluğa götürmediği, mutluluğun başarıyı yarattığı söylenir. En sevilen TED konuşmacıları bu özdeyişin doğruluğunu yansıtır.
Bir grup sunumunda, en iyi “etkili duruşa” sahip kişi genellikle liderdir. Konuyu en iyi o anlar, gösterir ve sorumluluk almak için güveni vardır. Genellikle herkesten biraz daha iyi giyimlidirler. Ayakkabıları cilalı ve giysileri ütülüdür. Daha güçlü göz teması kurarlar ve sıkı el sıkarlar. Az ve öz, kesin konuşurlar. Bocalamazlar. Sakin dururlar. “Açık” jestler kullanırlar, avuçlar yukarı ya da açık ve eller ayrı. Sesleri yayılır, çünkü diyaframdan konuşurlar. İlham veren liderler gibi yürür, konuşur ve görünürler.
...biz sözcüğünün ben sözcüğünden daha güçlü bir sözcük olduğunu zor yoldan öğrendi.
280 syf.
·22 günde·8/10
Büyük bir hevesle başlayıp sonlarına doğru artık "okudum" butonuna basmak için can attığım bir kitap.

TED gibi konuş... Tamam konuş konuş da bu TED ne?

Hepimiz hayatımızın bir döneminde TED diye bir şey illaki duymuşuzdur.

Türkçesiyle :
(T)eknoloji (E)ğitim (D)izayn... Her iki yılda bir düzenlenen farklı alanlarda üstün bilgiye sahip olan insanların katılımıyla oluşan konferanstır.

Bu konferansları büyük ilgiyle takip etmek dışında bu etkileyici, unutulmaz sunumlar nasıl hazırlanıyor bunu bilmek istiyorsanız, ya da zaten sunum yapıyor ve yeni tatlar katmak, iz bırakmak, ilham vermek istiyorsanız ya daa bir gün TED de konuşma yapmak gibi hayaliniz varsa okumanızı şiddetle tavsiye ederim.
Sunumun can alıcı noktalakarı güzel belirlenmiş şahsen kendi sunumlarımın eksikliğini fark edip bunları uygulamaya karar verdim.

Bunlar dışında

Şu da varki (TED sunumlarında olduğu gibi) hayallerinizi gerçekleştirmeniz için inancınızı tazeliyor bu kitap. Sizi cesaretlendiriyor sonra da bu cesaretinizi kutsuyor. İtiraf ediyorum kitabı bitirdiğimde dünyayı yerinden oynatabileceğime inanmıştım.

Umarım sizde okuduğunuzda aynı keyifi alırsınız diyor ve kapanışı Carmine Gallo 'nun şu sözüyle yapmak istiyorum:

"Hayatınız için hayal ettiğinizden çok daha fazlasını yapabilirsiniz. İnsanları hareketlendirmeyi, onlara ilham vermeyi, çaresizlere umut olmayı ve kayıplara yol göstermeyi öğrenebilirsiniz. Öğretme, heycanlandırma, bilgilendirme ve ilham verme yeteneğiniz vardır, ama sadece bunları gerçekleştirme yeteneğinize inanırsanız."
280 syf.
·Beğendi·8/10
100 den fazla TED konuşmasının çözümlemesi , en sevilen konuşmacılar ile söyleşiler, psikoloji, nörobilim ve iletişim uzmanlarının görüşleri bir araya getirilmiş. Sosyal bilimlerde de batılı devletlerin neden ilerde olduğunu , bilimsel olarak her konuyu en ince ayrıntılarına kadar araştırmanın analiz yapmanın ne kadar önemli olduğunu anlamamız açısından da başarılı bir eser. Muhakkak okuyan memnun olacaktır
280 syf.
·Puan vermedi
Kitapta bahsedilen şahısların neredeyse çoğunun konuşmasını izledim ve gerçekten okumaya değer bir kitap.
Konuşma sanatından ve yaratıcı real hikayelerin hatırı sayılır derece de üstünüzde etki bırakacağından eminim.
__
10/10


Figen Bingül
280 syf.
·17 günde
Dünyanın en iyi beyinleri olarak kabul edilen konuşmacıların teknoloji eğlence Dizayn TED konuşmalarından yola çıkarak topluluk önünde konuşmanın 9 önemli sırrının anlatıldığı akıcı bir kitaptır. Kitap Paylaşmaya değer fikirlerin yer aldı değerli bir kitaptır. Özellikle topluluk önünde konuşma becerisini ve etkinliğini geliştirmek isteyenlerin okuması gereken bir kitaptır. İyi okumalar.
346 syf.
·11 günde·Beğendi·7/10
Başarılı olmuş ve çoğunlukla TED konuşmaları da olan kişilerin insanları etkileyen hikâyeleri ve bu hikâyelerde neleri iyi yaptıklarını açıklayan kitap 37 başlık ve bir "sonuç" bölümünden oluşuyor. Hikâyeler "İçimizdeki Ateşi Canlandıran Hikâye Anlatıcıları", "Eğiten Hikâye Anlatıcıları", "Basitleştiren Hikâye Anlatıcıları", Motive Eden Hikâye Anlatıcıları" ve Hareket Başlatan Hikâye Anlatıcıları" olmak üzere beş kısımda incelenmiş. Pek çok iyi TED konuşmasına bu kitap sayesinde ulaşmak mümkün. Her bir başlıkta önce kişi ve hikâyesi anlatılıyor sonra "Hikâye Anlatıcısının Araçları"ndan bahsediliyor ve son olarak, birkaç cümleyle hikâye anlatıcısının sırrına değiniliyor. Kitabın sonunda verilen "Hikâye Anlatıcısının Kontrol Listesi" iyi bir hikayenin içermesi gereken başlıkları sorularla veriyor. Kitabın iyi bir sunum için neler gereklidir? sorusuna da cevap verdiğini düşünüyorum. Kitabın 255. sayfasında, Winston Churchill'in 18 Haziran 1940'ta radyoda yaptığı bir konuşmasından bahsediliyor. Bu konuşmada Churchill Almanlara yönelik olarak şöyle demiş: "(...) Başarısız olursak tüm dünya, ABD dahil olmak üzere, tanıdıklarımızla ve değer verdiklerimizle birlikte, sapkın bilimin himayesinde daha şeytani, belki de çok daha uzun sürecek bir yeni Karanlık Çağ'ın dipsiz uçurumlarına düşecek. (...)" Burada, bir düzeltme yapmak isterim. Bilim sapkın olamaz ama insanlarca sapkın amaçlarla kullanılabilir. Dolayısıyla, Churchill'in söylemek istediği, Almanların bilimi kullanarak dünyayı bir karanlığa sürüklediğidir; bilimi bu amaçla kullandıklarıdır. Çeviride, bilimin sapkın olduğu söylenmiş ki, bilim yapısı itibariyle iyi veya kötü olamaz. Orijinal konuşmada geçen "perverted science" ifadesini "sapkın amaçlarla kullanılan bilim" olarak okumak doğru olabilir. Benim için tatmin edici bir okuma oldu.
280 syf.
·23 günde·Puan vermedi
Konuşma sanatının anlatıldığı, sunumlarda dikkat edilmesi gereken hususların teker teker açıklandığı teknik ve öğretici bir kitap. Meslek hayatında sunum yapan insanların mutlaka okuması gerekir diyebilirim. Yazar, insanları sıkmadan ve en etkileyici şekilde bilgimi ve düşüncelerimi nasıl karşı tarafa aktarabilirim sorusunu irdelemiş. Bunu yaparken de sık sık ünlü TED konuşmalarından esinlenmiş, bu konuşmalardan örnekler vermiş. Okurken bol bol satırların altını çizmeyi, notlar almayı, YouTube'dan videoları izlemeyi tavsiye edebilirim. Bunun yanında günlük hayattaki iletişim için de esinlenilebilecek bir kitap zannımca. Zira günlük hayatta insanları sıkmamak ve konuşmamızla insanlar üzerinde etki bırakabilmek de önemli bir konuşma sanatı.

Bütün bunların yanında kitabı okurken sıkıldım diyebilirim. Bunun nedeni şahsi olarak kişisel gelişim kitaplarına karşı ön yargılı(ön yargı ayrı yazılıyormuş, bunu bilmemek bana kötüye mal olmuştu..) olmam olabilir. Kişisel gelişim kitaplarındaki hayat çok güzel, şöyle olmalısınız, böyle olmalısınız, eğer olursanız her şeyi yapabilirsiniz vb. ifadelere pek inanamıyor, bayağı buluyorum. Kişisel gelişim kitabı faşizmi diye bir şey var bence. Ancak teknik ve öğretici bir kitap olarak göz önüne aldığımızda konuşmanın ve sunumun bütün incelikleri anlatılmış diyebilirim.
280 syf.
·9/10
kitaptaki tüm videoların isimlerini çıkarıp izledim çok bilgilendiriydi sunum dediğin böyle olmalı dedim umarım biizden birilerinide buralarda görürüz
280 syf.
·10 günde·Beğendi·8/10
Kitabı beğenerek okudum. Topluluk önünde konuşmanın gerçekten önemli noktalarına değinen bir kitap ve önemli bir konferans ortamı olan TED konferanslarını inceleyip iyi bir araştırma ve emek sonucu bu kitap ortaya çıkmış. Bu kitaptan verim almak istiyorsanız mutlaka önemli gördüğünüz yerleri çizin ve ayrı bir yere yazın ve dönem dönem bakın ayrıca konuşmacı isimlerini de TED in sitesinden bularak izlemeye çalışın.
280 syf.
·6 günde
Belki hiçbirimiz hayatımızda Ted konuşması yapmayacak olsak da konuşmak günlük yaşantımızın büyük bir bölümünü oluşturuyor. Sahi niye konuşuyoruz ki? Tabi ki fikirlerimizi ifade edebilmek için. Ancak fikirlerimizi ifade edebilmek için sadece konuşmak yetmiyor. Beden dilimiz, kullandığımız materyaller ve en önemlisi de fikrimizi nasıl ifade ettiğimiz.

Çoğumuz düşündüğümüz şeyi tam olarak ifade edememekten yakınırız. Anlatacağımız şeylerin sıkıcı olduğunu düşünür, anlatmaktan vazgeçeriz. Peki neden? Neden eğlenceli bir şekilde bir matematik konusunu anlatamayalım ki, matematik illa sıkıcı bir şekilde mi anlatılmak zorunda? Tabi ki hayır. Ancak bunu yapmaktan korkuyoruz. Herkesten farklı olmaktan, dışlanmaktan, alay edilmekten korkuyoruz. Ve tüm bunların üstesinden gelebilmek için ihtiyacımız olan tek şey birazcık cesaret.

Kitap nasıl daha iyi fikirler bulursunuz konusunu anlatmıyor, ki anlatması da bence saçma olurdu çünkü her fikir önemlidir. Ancak insanların bu önemli fikirleri anlamasını, görmesini sağlamalıyız. Dünyadaki önemli firmaların, organizasyonların kuruluşuna bakarsanız kimsenin tek başına bir iş başarmadığını görürsünüz. Atalarımızın da dediği gibi "Tek elin nesi var, iki elin sesi var." Daha fazla sapmadan konumuza dönelim isterseniz. Her fikir önemlidir demiştim ancak açıklarsanız. Cebinizde duran tohumun siz de dahil kimseye faydası yoktur. O tohumu ekmek, bakmak lazım. Aynı şekilde fikirler de bir tohumdur. Ve fikirler yalnızca bizde kalmasın insanlara yayalım. "Sanki başkalarına anlatınca dünya mı değişecek" demeyin, bir deneyin. Ne kaybedilirsiniz ki?

Fikirlerinizi nasıl daha iyi, daha eğlenceli bir şekilde sunabileceğinizi Ted konuşmalarıyla anlatan, herkesin okuma listesinde bulunmasını düşündüğüm güzel bir kitap.

Kitabı pdf şeklinde okuduğum için indirme linkini buraya bırakmak istiyorum isteyen kişiler indirip okuyabilir. (Kitabı nereden indirdiğimi bulamadığım için kendim internete yükledim.)
Link: http://www.mediafire.com/file/qz65ku6ud0a7u81/
280 syf.
·8/10
Tedx konuşmalarının hayranı olan birisi olarak okumadan duramayacağım bir kitaptı. Çoğu konuşmacıyı inceleme fırsatım olmasada toplum içinde konuşamayan insanları cesaretlendiren kişiler olduğu aşikar. Aklın yolunu açıp yeni fikirler veren bir kitap. Okunmalı ki hayata farklı pencerelerden bakmak mümkün olsun...

Yazarın biyografisi

Adı:
Carmine Gallo
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
San Jose, Kaliforniya, ABD, 26 Temmuz 1965

Yazar istatistikleri

  • 13 okur beğendi.
  • 257 okur okudu.
  • 48 okur okuyor.
  • 544 okur okuyacak.
  • 12 okur yarım bıraktı.