Stephen R. Covey

Stephen R. Covey

Yazar
8.3/10
339 Kişi
·
920
Okunma
·
70
Beğeni
·
5267
Gösterim
Adı:
Stephen R. Covey
Unvan:
Aile uzmanı, eğitmen, kurumsal danışman,yazar
Doğum:
Utah, 1932
Ölüm:
Utah, 2012
Dr. Stephen R. Covey (d. 24 Ekim 1932 Salt Lake City, Utah), - (ö. 16 Temmuz 2012,Utah) saygın bir uluslararası liderlik otoritesi, aile uzmanı, eğitmen, kurumsal danışman ve hayatını ilke merkezli yaşam ve liderliğin öğretilmesine adamış olan bir yazardır.

Eğitim

Harvard Üniversitesinden İşletme Yüksek Lisansı(MBA), kurumsal davranış ve iş yönetimi profesörü olduğu, ayrıca rektör yardımcısı ve üniversite ilişkileri yöneticisi olarak çalıştığı Brigham Young Üniversitesinden de doktorası bulunmaktadır.

Kitapları

Dr. Covey, İş Dünyasında Yirminci Yüzyılın En Etkili Kitabı diye anılan, otuz sekiz dile çevrilerek tüm dünyada 15 milyonun üzerinde satışa ulaşan Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı'nın yanı sıra, Önemli İşlere Öncelik, İlke Merkezli Liderlik, Etkili Ailelerin 7 Alışkanlığı ve 8'inci Alışkanlık: Bütünlüğe Doğru adlı kitapların da yazarıdır.

2002 yılında Forbes dergisi Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı kitabının “yönetim alanında yazılmış tüm zamanların en iyi 10 kitabından biri” olduğunu ilan etmiştir. Önemli İşlere Öncelik kitabı 2 milyondan fazla satmış ve Simon & Schuster’a göre “tüm zamanların en çok satan zaman yönetimi kitabı” olmuştur. Dr. Covey’nin Etkili Ailelerin 7 Alıskanlıgı kitabı Ekim 1997’de satışa çıktığı andan itibaren üç ay içerisinde New York Times listesinde dördüncü sıraya yerleşmiştir ve bugüne dek aile üzerine yazılmış en çok satan kitaptır.

Diğer projeler

FranklinCovey

Dr. Covey, 123 ülkede şubesi bulunan FranklinCovey Şirketi'nin kurucularından biri ve başkan yardımcısıdır. Bu şubeler, Dr. Covey'in vizyon, disiplin ve tutkusunu paylaşarak, dünyanın her yerindeki birey ve kurumlara ilham vermekte, değişim ve gelişmeleri için araçlar sağlamaktadır.

Kişisel

Dokuz çocuk, kırk üç torun sahibi olarak, 2003 yılında Ulusal Babalık İnisiyatifi'nden Babalık Ödülü'nü almıştır ve bunun şimdiye dek aldığı en anlamlı ödül olduğunu belirtmektedir. Aldığı diğer ödüller arasında, insanlığa hizmet ederek katkıda bulunduğu için Thomas More Kolej Madalya'sı, 1999'da Yılın Konuşmacısı Ödülü, Sikh'in 1998 Uluslararası Barış Adamı Ödülü, 1994 Uluslararası Yılın Girişimcisi Ödülü ve Yılın Ulasal Girişimcisi Yaşam Boyu Başarı Ödülü de vardır. Dr. Covey ayrıca Time dergisinin seçtiği En Etkili 25 Amerikalı'dan biri olarak tanınmaktadır ve yedi onursal doktoraya sahiptir. 79 yaşında vefat etti. Nisan 2012 de bisiklet kazası geçirmişti.
Bir çiftlikte tüm işler son dakikaya sıkıştırmanın, yani baharda tohum ekmeyi unutup bütün yaz eğlendikten sonra hasat alabilmek için sonbaharda telaşla çalışmanın ne kadar gülünç bir şey olacağını ve sürecin izlenmesi gerekir. Her zaman ektiğinizi biçersiniz; bunun kestirme yolu yoktur.
En güzel iletişimi karakter sağlar. Emerson'un bir zamanlar söylediği gibi, "Ne olduğun kulağımda öylesine çınlıyor ki, ne dediğini duyamıyorum."
Stephen R. Covey
Sayfa 26 - Varlık Yayınları, 56. Baskı, Kasım 2016
Adsız Alkolikler’in (Alcoholics Anonymous) duasının içeriğine biz de katılıyoruz: “Tanrım, bana değişebilecek ve değiştirilmesi gereken şeyleri değiştirmek için cesaret, değiştirilemeyecek şeyleri kabullenmek için huzur, aradaki farkı anlamak için de bilgelik ver.”
422 syf.
·Puan vermedi
Önce kendi evinde başarılı ol.
Rabbinin yardımını iste ve buna layık ol.
Dürüstlüğünden ödün verme.
Ilgili kişileri unutma.
Bir yargıya varmadan önce her iki tarafı da dinle.
Başkalarına akıl danış.
Orada bulunmayanları savun.
İçten ama kararlı ol.
Her yıl yeni bir konuda yeterlilik kazan.
Yarının işini bugünden tasarla.
Beklerken elini çabuk tut.
Her zaman olumlu tavır takın.
Mizah ve Hoşgörü anlayışını kaybetme.
Kişi olarak da iş yerinde de düzenli ol.

Hatalardan korkma, sadece o hatalara yaratıcı, yapıcı ve düzeltici tepkiler gösterememekten kork..
422 syf.
Kişisel gelişim kitaplarının hayatınızda bir mucize yaratamayacağından inanlardanım lâkin kişisel gelişim kitaplarını hayatımdaki insanlardan, işimden , hayatın adaletsiz düzeninden sıkıldığımda beni gazlaması için tercih ediyorum.
Şöyle bir bakındım herkes çok beğenmiş aman efendim böylesi yok ! , harika ! bestsellere girmiş! falan filan. Hemen okumaya başladım. Benden kaynaklı bir şey sanırım ben de herkeste bıraktığı intibayı bırakmadı.
Ders kitabı niteliğindeki bölümleri beni çok sıktı, o yüzden baya ağır ilerledi.Akıcılık anlamında zayıf yani.Fazla realist olması da ekstrası sanki küçükken andımız okunmadan önce okul müdürü konuşma yapardı ya ' şöyle yapın böyle olursun ' adamı sıkardı tam bu yazara uyan örnek benim için.Aynı o tarzda bir dili vardı.
Kusura bakmasın okuyan okur arkadaşlar ben bundan daha iyisini okudum, daha iyilerini izledim! İş dünyasında verdiği örnekleri dünyanın , ülkemizin en iyi ceolarının konuşmalarını dinlediğinizde hak verirsiniz ve hayatını sil baştan yazan ilkokul mezunu bile olmayan bir kadının sosyal hayatının tecrübeleri sizin gelişiminize daha fazla destek olur bu kitaptan.
İngilizceniz varsa "goalcast" adlı siteyi incelemenizi, ordaki kişisel gelişim koçlarının videolarını tavsiye ederim.
422 syf.
Kişisel gelişim kitaplarının mucizevi etkiyi tam da o kitapla oluşturacağınız saçmalığına getirdiği muhteşem eleştirileriyle yazar, eyleme geçmezseniz ve okuyup da hak verdiğiniz her şeyi üzerinize alınmazsanız bu kitap da yararsız bir kitaptır diyor, ana fikir olarak.İlke merkezli yaşam için sunduğu örnekler gerçekçi ve uygulanabilir.Yöntem değil bakış açısı vermeyi önemseyen yazarın tüm eserleri okunmaya değer nadide kişisel gelişim kitaplarındandır.
422 syf.
·Puan vermedi
İçten Dışa...
'İyi insan olmanın-olabilmenin' temeli olarak gösterilen “karakter etiği” kavramı –dürüstlük, tevâzû sâhibi olmak, bağlılık, ölçülülük, cesaret, sabır, çalışkanlık, samîmiyet, vefâ vs.- zamanla yerini “sâdece görünüşü kurtarmaya” bıraktı. Çoğu kişisel gelişim kitapları da bu sürece maalesef olumsuz anlamda çok büyük katkıda bulundu. İnsanlar karakter etiğine uygun davranıp pozitif anlamda olumlu iyi insanlar olmak yerine, 'mış gibi' yapıp 'insan olmak'tansa, 'insanmış' gibi davranmayı tercih ettiler! Bilinçli bir tercih diyemem, ama tamâmen bilinçsiz de değil. Bu tercihlerin insanlığı getireceği uçurumun farkında değildiler ama, iyi bir şeyler olmak için gereken samimi çaba ve gayreti de göstermiyorlardı...

Neden ortada o kadar laf uçuşuyor, insanların kendilerini ifade ettiği kadar güzelse, iyiyse, erdemliyse herkes, bu üzüntüler niye var hâlâ o zaman?.. Samimiyetsizlik, toplumu saran bir kangren gibi...

Böylece başarı daha çok, kişiliğin toplumdaki imajın, tavır ve davranışların, insanlar arası etkileşim sürecini kolaylaştıran beceri ve tekniklerin sonucunda elde edilir oldu.

Samîmiyetin olmadığı, görüntü olarak doğru insanmış gibi görülen ama aslında doğru insan olmaktan çok uzak insan yığınları... Toplumdaki yılgınlığın, rûhlarımızın tükenişinin-bezginliğinin ana nedeni gibi...
422 syf.
·8/10
Cok eski basimlarindan birini okumustum; dunyayi degistirebilecegime -en azindan kendiminkini- inandigim, en ufak bir yureklendirmede He-man gibi "Guc bende artik" nidasiyla hayata kilicimi cekecegimi dusundugum zamanlarda... Gercekten cok etkileyici bir dille yazilmis, sorunlari tahlil edip yerinde bir cozumleme mantigi gelistiren bir eser. Kitabin son sayfasini bitirip kapagini kapatinca, icimde ilik bir zafer havasi esmisti dogrusu. Ancak devirdigim onca yilin ardindan bakiyorum ki hic de bir ise yaramamis! Ne kisisel olarak gelismisim ne de kor talihim umulmadik yerde filan degismis! Basarinin matematigini cozmus gibi gorunen bir kitap olmasina karsin, hayattan sogumak ve kendinizden neleri basaramadiginizi dusundurmek sureti ile de nefret ettirmeye musait ayni zamanda. Elbette okur adayinda "okudugum sure icinde hayatima umidin rengi gelsin, ortamlarda icsel basarmalara heves edeyim de bir kac gun ese dosta forsum olsun!" niyeti varsa, ozenli bir sekilde elden gecirilebilir.
422 syf.
·14 günde·Beğendi·7/10
Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine okuduğum bu kitap yine diğer kitaplar gibi etkili insana maddeler sunuyor. Kişisel gelişim kitaplarının adında böyle "beş adımda" "üç yol" "yedi alışkanlık" başlıklar görünce kesinlikle okumazdım. Arkadaşımın yoğun ısrarı üzerine okudum. Okuyanlara en azından bazı alışkanlıkları kazandırır. Eğer etkili olduğunuzu düşünüyorsanız okumayın.
422 syf.
·Beğendi·10/10
Okudugum en etkileyici kişisel gelişim kitabı. Yaşamımda bir dönüm noktası oluşturdu diyebilirim. Bu tür kitapları sevenlerin mutlaka kütüphanelerinde bulundurmaları ve ara ara alıp okumaları gerektiğini dusunuyorum.
Mehtap Yılmaz
Mehtap Yılmaz Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı'ı inceledi.
@Anoiy·26 Nis 03:54·Kitabı okumadı
“Bestseller” diye reklam edilince okudum ama tam bir düş kırıklığı yarattı! Vasatın da altında bir sıradanlıkla ifade edilen sözde kişisel gelişim klişeleri. Zaman kaybı oldu benim için. Kimseye tavsiye etmem! Çok basit ve sıradan...

Yazarın biyografisi

Adı:
Stephen R. Covey
Unvan:
Aile uzmanı, eğitmen, kurumsal danışman,yazar
Doğum:
Utah, 1932
Ölüm:
Utah, 2012
Dr. Stephen R. Covey (d. 24 Ekim 1932 Salt Lake City, Utah), - (ö. 16 Temmuz 2012,Utah) saygın bir uluslararası liderlik otoritesi, aile uzmanı, eğitmen, kurumsal danışman ve hayatını ilke merkezli yaşam ve liderliğin öğretilmesine adamış olan bir yazardır.

Eğitim

Harvard Üniversitesinden İşletme Yüksek Lisansı(MBA), kurumsal davranış ve iş yönetimi profesörü olduğu, ayrıca rektör yardımcısı ve üniversite ilişkileri yöneticisi olarak çalıştığı Brigham Young Üniversitesinden de doktorası bulunmaktadır.

Kitapları

Dr. Covey, İş Dünyasında Yirminci Yüzyılın En Etkili Kitabı diye anılan, otuz sekiz dile çevrilerek tüm dünyada 15 milyonun üzerinde satışa ulaşan Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı'nın yanı sıra, Önemli İşlere Öncelik, İlke Merkezli Liderlik, Etkili Ailelerin 7 Alışkanlığı ve 8'inci Alışkanlık: Bütünlüğe Doğru adlı kitapların da yazarıdır.

2002 yılında Forbes dergisi Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı kitabının “yönetim alanında yazılmış tüm zamanların en iyi 10 kitabından biri” olduğunu ilan etmiştir. Önemli İşlere Öncelik kitabı 2 milyondan fazla satmış ve Simon & Schuster’a göre “tüm zamanların en çok satan zaman yönetimi kitabı” olmuştur. Dr. Covey’nin Etkili Ailelerin 7 Alıskanlıgı kitabı Ekim 1997’de satışa çıktığı andan itibaren üç ay içerisinde New York Times listesinde dördüncü sıraya yerleşmiştir ve bugüne dek aile üzerine yazılmış en çok satan kitaptır.

Diğer projeler

FranklinCovey

Dr. Covey, 123 ülkede şubesi bulunan FranklinCovey Şirketi'nin kurucularından biri ve başkan yardımcısıdır. Bu şubeler, Dr. Covey'in vizyon, disiplin ve tutkusunu paylaşarak, dünyanın her yerindeki birey ve kurumlara ilham vermekte, değişim ve gelişmeleri için araçlar sağlamaktadır.

Kişisel

Dokuz çocuk, kırk üç torun sahibi olarak, 2003 yılında Ulusal Babalık İnisiyatifi'nden Babalık Ödülü'nü almıştır ve bunun şimdiye dek aldığı en anlamlı ödül olduğunu belirtmektedir. Aldığı diğer ödüller arasında, insanlığa hizmet ederek katkıda bulunduğu için Thomas More Kolej Madalya'sı, 1999'da Yılın Konuşmacısı Ödülü, Sikh'in 1998 Uluslararası Barış Adamı Ödülü, 1994 Uluslararası Yılın Girişimcisi Ödülü ve Yılın Ulasal Girişimcisi Yaşam Boyu Başarı Ödülü de vardır. Dr. Covey ayrıca Time dergisinin seçtiği En Etkili 25 Amerikalı'dan biri olarak tanınmaktadır ve yedi onursal doktoraya sahiptir. 79 yaşında vefat etti. Nisan 2012 de bisiklet kazası geçirmişti.

Yazar istatistikleri

  • 70 okur beğendi.
  • 920 okur okudu.
  • 174 okur okuyor.
  • 1.162 okur okuyacak.
  • 103 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları