Bağışlanan Terapi

7,8/10  (17 Oy) · 
73 okunma  · 
12 beğeni  · 
1.593 gösterim
Otuzbeş yıldır psikiyatrist olarak çalışan ve ödüllü bir yazar olan Irvin Yalom bilgeliğini bu kez de Bağışlanan Terapi'de gösteriyor. Sarsıcı oluşu, derinliği ve büyük ölçüde uygulanabilirliğiyle Yalom'un öngörüleri, yeni kuşak terapist ve hastalar için tedavi sürecini zenginleştirecektir. Yalom, başarılı bir terapi için vazgeçilmez bir kılavuz olan bu kitabını, "çalışmalarımda yararlı bulduğum görüş ve tekniklerin kendisine özgü bir bireşimidir," diye tanımlıyor ve şöyle devam ediyor: "Bu görüşler o kadar kişisel, bildiğinden şaşmaz ve bazen de özgündür ki, okur başka bir yerde pek bulamaz."
İnsan psikolojisi alanında günümüzün önde gelen düşünürlerinden Yalom'un Bağışlanan Terapi'si, psikoterapiyle ve kişisel gelişimle ilgilenen herkes için kaçırılmaması gereken bir kitap.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2002
 • Sayfa Sayısı:
  268
 • ISBN:
  8690100272814
 • Orijinal Adı:
  Gift of Therapy An Open Letter to a New Generation of Therapists and Their Patients
 • Çeviri:
  Zeliha İyidoğan Babayiğit
 • Yayınevi:
  Kabalcı Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Akif 
 20 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Psikolojinin babası Freud, sizin babanız Freud diyenlere; hayır, psikolojik danışmanların, psikologların babası Yalom'dur derim. İlk sayfalarında anlattığı meşe ağacındaki palamuttan örnek verdiği kısmı beni derinden sarstı ve hayatımın ilkelerinden birisi haline geldi. Nasıl bir kozalağın, palamutun gelişmesi için ortam hazırlarız, yön göstermek veya elinden tutmayız, sadece kozalak dışındaki etmenleri -toprak,su,hava- ayarlarız. Aynı bunun gibi çocukların gelişmesi de böyledir. Siz çocuklara meraklı olun, hadi şöyle yapın demeyin. O güç zaten çocuğun içinde var ve uygun ortamı bulunca gizilgüç ortaya çıkacak. Yalomu'un yol arkadaşları -hastaları- için verdiği örneği özellikle çocukların gelişimi açısından ilkem haline haline geldi.

Cemre Kara 
16 Haz 21:32 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Irvın Yalom un diğer okuduğum kitaplara nazaran bana çok daha faydalı oldu.Yazarı oldukça seviyorum.Bu kitabı da pdr,psikoloji öğrencileri için bir el kitabı, kılavuzu niteliğinde.Arka cepte taşınıp sık sık göz gezdirilmesi gereken bir eser.Ayrıca terapiye başlıcak insanlara da bir tane hediye edilmeli gelmeden önce mutlaka okuyunuz:)

Kitaptan 6 Alıntı

Merve 
05 Ağu 12:12 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Romantik aşk konusunda tek bir gerçek vardır; o da hiç bir zaman kalıcı olmayacağıdır- kısa zamanda silinip yok oluşu tutkulu aşkın doğasının bir parçasıdır.

Bağışlanan Terapi, Irvin D. Yalom (Sayfa 208)Bağışlanan Terapi, Irvin D. Yalom (Sayfa 208)
Merve 
05 Ağu 20:58 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"İnan bana, bir insanın vazgeçmesi en zor olan şey gerçekten istemediği şeydir."

Bağışlanan Terapi, Irvin D. Yalom (Sayfa 165)Bağışlanan Terapi, Irvin D. Yalom (Sayfa 165)
Sümeyye Nur 
25 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

''Hastalar terapistlerin her şeyi bilen, sonsuz derecede güvenilir ve ebedi olmalarını isterler.''

Bağışlanan Terapi, Irvin D. Yalom (Sayfa 114)Bağışlanan Terapi, Irvin D. Yalom (Sayfa 114)
EMİNE ÖZDEMİR 
19 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Eğer sen şu an bu düşünceleri düşünmüyor olsaydın, neleri düşünüyor olacaktın?

Bağışlanan Terapi, Irvin D. YalomBağışlanan Terapi, Irvin D. Yalom
Akif 
21 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Gizilgüç
"Tıpkı meşe ağacında gelişen bir palamut gibi ..." Ne kadar özgürleştirici ve aydınlatıcı bir imge! Çalışmalarımda bana yeni bir bakış açısı kazandırarak psikoterapiye yaklaşımımı sonsuza dek değiştirdi: benim görevim hastanın yolunu tıkayan engelleri kaldırmaktı. Bütün işi ben yapmak zorunda değildim; gelişme arzusu, merak, irade, hayat coşkusu, ilgi, sadakat ya da bizi tamamen insan yapan sayısız özellik konusunda hastayı teşvik etmek zorunda değildim. Hayır, benim yapmam gereken şey engelleri bulup ortadan kaldırmaktı. Gerisi hastanın içindeki kendini gerçekleştirme güçleriyle körüklenerek kendiliğinden gelecekti.

Bağışlanan Terapi, Irvin D. Yalom (Sayfa 19 - Kabalcı Yayınevi)Bağışlanan Terapi, Irvin D. Yalom (Sayfa 19 - Kabalcı Yayınevi)