Spinoza Problemi Nazi Subayının Paradoksu

8,5/10  (15 Oy) · 
39 okunma  · 
16 beğeni  · 
2.020 gösterim
Irvin D. Yalom, aynı anda 5 ülkede yayımlanan, Alfred Rosenberg ile ondan üç asır sonra yaşayan ve ona tamamen zıt gibi görünen Spinoza'nın iç dünyasına yaptığı bu gizemli yolculuğu ustaca işleyip, olayları iç içe ama birbirine karıştırmadan, dolu dolu ama sıkmadan anlattığı bu romanı için: ... Yaşanmış olabilecek olaylara dair bir roman yazmaya çalıştım. Tarihsel olaylara mümkün olduğunca sadık kalarak ve bir psikiyatr olarak birikimlerime dayanarak ana karakterlerimin, Bento Spinoza ve Alfred Rosenberg'in iç dünyalarını hayal etmeye çalıştım... ... Çoğu araştırmacı Spinoza'yı mülayim ve kibar biri olarak görüyor, bazıları da hayatını Hıristiyan azizlerinkiyle ya da hatta İsa'nınkiyle kıyaslıyordu. Ben de bu nedenle Spinoza'nın içsel yaşamına dair bir roman yazmaya karar verdim. Kişisel uzmanlığım bu noktada Spinoza'nın hikâyesini anlatmama yardımcı olabilirdi. Ne de olsa, o da bir insandı ve beni ve yıllar boyunca üzerinde çalıştığım birçok hastayı rahatsız eden temel insani çelişkilerle mücadele etmiş olmalıydı... ... Spinoza kütüphanesine el koyan ERR subayı (Oberbereichter Schimmer) tarafından yazılmış bir belge (17p-PS), kütüphanenin, Nazilerin Spinoza Problemini çözmelerine yardımcı olabileceğini belirtiyor... diyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2013
 • Sayfa Sayısı:
  446
 • ISBN:
  9786055272555
 • Çeviri:
  Ahmet Ergenç
 • Yayınevi:
  Kabalcı Yayınevi
 • Kitabın Türü:
ahmet Karakuzulu 
27 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İrvin Yalom, filozof Bento Spinoza'nın hayatı algılayışını, Yahudi cematinde hahamlık mertebesine erişebilecek bilgi birikimine sahip biri olmasına karşın, Tevrata ve Yahudi cematinin batıl inanışlarına karşı çıkması nedeniyle "aforoz" edilmesini ve yazdığı kitaplardan çeşitli alıntıları roman formatında okuyucuya ulaştırıyor.
Ayrıca, Spinoza ile Hitler rejiminin önemli beyinlerinden Alfred Rosenberg'i de ortak ve çatışan fikirleri paralelinde 300 yıl sonra bir araya getiriyor. İrvin Yalom, her romanında okurları bir filozofla buluşturmaya gayret ediyor. Özellikle, din konusundaki cesur eleştirileriyle dikkat çeken Spinoza ve fikirleri okunmaya ve öğrenilmeye değer. Bu kitabı okuduktan sonra, Spinoza'nın Etika'sını okuma programıma aldım. Spinoza, felsefeye ilgi duyan kitap okurlarının keşfetmesi gereken bir filozof olarak bize gülümsüyor:)

NeverMore 
03 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Spinoza Problemi her şeyden önce bir Spinoza sevdalısına hitap eden bir kitap. biraz kurgu biraz gerçek ile harmanlanan bir İrvin d. Yalom klasiği. Alfred Rosenberg ve Spinoza.... paralel kurguyla çok anlaşılır bir dille anlatıyor. Ama bazen çok dramatize ediyor. belki öyle olması lazım. KISACA KİTABI SEVDİM. Sırda Bugünü Yaşama Arzusu var. :)

Veyis Emre Böge 
23 Kas 2016 · Kitabı okudu · 22 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yakın tarihin en ilgi çeken konularından 2. Dünya Savaşı ve Nazi hareketi 17. yüzyıl felsefesinin en önemli rasyonalizstlerinden Spinoza ile bu kitapta buluşuyor. Kitabı okurken -Irvin Yalomun kitabın sonunda belirttiği gibi- Yalomun psikoterapi birikimini Psikiyatr Dr. Friedrich Pfisler karakteriyle yansıttığı bölümler beni bir psikolojik danışman olarak özellikle etkiledi. Ancak bu kitap bir terapistin psikolojik incelemelerinden daha öte felsefi bir roman. Bilginin kaynağı, ahlak, özgürlük eşitlik ve benlik oluşumu gibi temel felsefi konuları siyasi yönü kuvvetli bir hikâyeyle okuyucusunun karsina çıkan Spinoza Problemi, mutlaka okunması gereken kitaplardan.
Özellikle Türk Eğitiminin tornosından geçmiş bizler için sarsıcı bir kitap olan Spinoza Problemi kaynağını anlaşılmaz, anlamsız ve gereksiz olarak gördüğümüz felsefi tartismalardan alması ve bu genel kanaatin gerçekte doğru olmadığını okuyucuya sıkmadan ispat etmesiyle eminim ki bir çok okuyucuya yeni bir ufuk açacaktır. Spinoza Problemi kesinlikle okunmamasi büyük eksiklik olan gerçek bir şaheser.

denizcvdr 
08 Haz 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap Nazi Almanyasında büyük etkisi olmuş bir subay ile ondan üç yüzyıl önce yaşamış filozof Spinoza çerçevesinde dönüyor. Gerçek ve kurgu ustaca içiçe geçmiş,bir Irvin Yalom klasiği.Spinozaya hayran bıraktı beni. Tavsiye ederim.

Hüseyin Düver 
26 Oca 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Nietzsche Ağladığında kitabı yanında elbet sönük kalır ama yine güzel kitap. İkinci Dünya Savaşına o savaşın aktörlerinin psikolojisi üzerinden yaklaşması ve bir taraftan da bizi spinoza ile tanıştırması çok başarılıydı.

Kitaptan 26 Alıntı

NeverMore 
01 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bir şeyin korkutucu, değersiz, arzu edilesi yada beş para etmez olduğunu karar veren zihindir, dolayısıyla değiştirilmesi gereken şey sadece ve sadece zihindir.

Spinoza Problemi, Irvin D. Yalom (Sayfa 35 - kabalcı)Spinoza Problemi, Irvin D. Yalom (Sayfa 35 - kabalcı)
NeverMore 
01 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

...inandığın ya da inandığını söylediğin şeyler değil, yaptığın şeyler önemlidir.

Spinoza Problemi, Irvin D. Yalom (Sayfa 65 - kabalcı)Spinoza Problemi, Irvin D. Yalom (Sayfa 65 - kabalcı)
KubraYSN 
07 Ara 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bir bireyden nefret etmek bir ırktan nefret etmekten daha zordur .

Spinoza Problemi, Irvin D. Yalom (Sayfa 46)Spinoza Problemi, Irvin D. Yalom (Sayfa 46)
denizcvdr 
03 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Akıl asla grev yapmaz.Her zaman çalışır ama bir şey bizim ondan haberdar olmamızı engeller.Genellikle kendimizi rahat hissetmemiz engeller bunu."

Spinoza Problemi, Irvin D. YalomSpinoza Problemi, Irvin D. Yalom
KubraYSN 
09 Ara 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Eğer bütün insanlar bilge ve daha iyi niyetli olsaydı dünya bir cennet olurdu şimdi büyük ölçüde bir cehennem .

Spinoza Problemi, Irvin D. Yalom (Sayfa 220)Spinoza Problemi, Irvin D. Yalom (Sayfa 220)
NeverMore 
02 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Dini liderlerin yaptıkları çoğu şeyin tanrıyla pek alakası yoktur.

Spinoza Problemi, Irvin D. Yalom (Sayfa 171)Spinoza Problemi, Irvin D. Yalom (Sayfa 171)
KubraYSN 
07 Ara 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Zihnimizin böyle bölünmüş olması , zihnimizin en yüksek kısmı olan aklımızın duyguların egemenliğine girmesi ne garip değil mi?

Spinoza Problemi, Irvin D. Yalom (Sayfa 73)Spinoza Problemi, Irvin D. Yalom (Sayfa 73)
NeverMore 
01 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ben Tanrı'nın onu nasıl yücelttiğimize, hatta yüceltmemize dair bir isteğinin olmadığını iddia ediyorum.

Spinoza Problemi, Irvin D. Yalom (Sayfa 20)Spinoza Problemi, Irvin D. Yalom (Sayfa 20)
KubraYSN 
 10 Ara 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Geçmişte olanları değiştiremem ama gelecekte böyle yoğun bağlılıklardan kaçınmaya karar verdim.

Spinoza Problemi, Irvin D. Yalom (Sayfa 259)Spinoza Problemi, Irvin D. Yalom (Sayfa 259)
KubraYSN 
 03 Ara 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Franco'nun ona yardım edecek birine ihtiyacı var, onu yargılayacak birine değil.

Spinoza Problemi, Irvin D. Yalom (Sayfa 17)Spinoza Problemi, Irvin D. Yalom (Sayfa 17)
3 /