Spinoza Problemi Nazi Subayının Paradoksu

8,8/10  (22 Oy) · 
50 okunma  · 
22 beğeni  · 
2.117 gösterim
Irvin D. Yalom, aynı anda 5 ülkede yayımlanan, Alfred Rosenberg ile ondan üç asır sonra yaşayan ve ona tamamen zıt gibi görünen Spinoza'nın iç dünyasına yaptığı bu gizemli yolculuğu ustaca işleyip, olayları iç içe ama birbirine karıştırmadan, dolu dolu ama sıkmadan anlattığı bu romanı için: ... Yaşanmış olabilecek olaylara dair bir roman yazmaya çalıştım. Tarihsel olaylara mümkün olduğunca sadık kalarak ve bir psikiyatr olarak birikimlerime dayanarak ana karakterlerimin, Bento Spinoza ve Alfred Rosenberg'in iç dünyalarını hayal etmeye çalıştım... ... Çoğu araştırmacı Spinoza'yı mülayim ve kibar biri olarak görüyor, bazıları da hayatını Hıristiyan azizlerinkiyle ya da hatta İsa'nınkiyle kıyaslıyordu. Ben de bu nedenle Spinoza'nın içsel yaşamına dair bir roman yazmaya karar verdim. Kişisel uzmanlığım bu noktada Spinoza'nın hikâyesini anlatmama yardımcı olabilirdi. Ne de olsa, o da bir insandı ve beni ve yıllar boyunca üzerinde çalıştığım birçok hastayı rahatsız eden temel insani çelişkilerle mücadele etmiş olmalıydı... ... Spinoza kütüphanesine el koyan ERR subayı (Oberbereichter Schimmer) tarafından yazılmış bir belge (17p-PS), kütüphanenin, Nazilerin Spinoza Problemini çözmelerine yardımcı olabileceğini belirtiyor... diyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2013
 • Sayfa Sayısı:
  446
 • ISBN:
  9786055272555
 • Çeviri:
  Ahmet Ergenç
 • Yayınevi:
  Kabalcı Yayınevi
 • Kitabın Türü:
ahmet Karakuzulu 
27 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İrvin Yalom, filozof Bento Spinoza'nın hayatı algılayışını, Yahudi cematinde hahamlık mertebesine erişebilecek bilgi birikimine sahip biri olmasına karşın, Tevrata ve Yahudi cematinin batıl inanışlarına karşı çıkması nedeniyle "aforoz" edilmesini ve yazdığı kitaplardan çeşitli alıntıları roman formatında okuyucuya ulaştırıyor.
Ayrıca, Spinoza ile Hitler rejiminin önemli beyinlerinden Alfred Rosenberg'i de ortak ve çatışan fikirleri paralelinde 300 yıl sonra bir araya getiriyor. İrvin Yalom, her romanında okurları bir filozofla buluşturmaya gayret ediyor. Özellikle, din konusundaki cesur eleştirileriyle dikkat çeken Spinoza ve fikirleri okunmaya ve öğrenilmeye değer. Bu kitabı okuduktan sonra, Spinoza'nın Etika'sını okuma programıma aldım. Spinoza, felsefeye ilgi duyan kitap okurlarının keşfetmesi gereken bir filozof olarak bize gülümsüyor:)

Nisanur 
21 May 18:15 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap spinoza ile tanışmama vesile olma noktasında çok iyi bir başlangıçtı.. Yazarın akıcı üslubu ile felsefe konusunda bir tık daha ileri taşındığıma inanıyorum. Spinoza'nın fikirleri, hitlerin ve yandaşlarının yahudi'ler konusundaki insanlık dışı fikirlerinin nasıl doğup geliştiği konusunda bana göre geniş çerçevede akıcı bir üslupla bilgi veriyor. Ayrıca kitabın kişisel eleştirilerime de faydası olduğu kanaatindeyim. Spinozanın tutku ve akılı gemlemek konusunda, hislerin bireyin davranışlarını sorgulamalarını çok beğendim ve okurken kendimde uyguladım evet sonuç vardır :) Kitabı özetle bilgi verici, yararlı akıcı buldum ve yahudi toplumunun laik olabilmesi bu kitaptan sonra inanıyorum ki Spinoza sayesinde..

NeverMore 
03 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Spinoza Problemi her şeyden önce bir Spinoza sevdalısına hitap eden bir kitap. biraz kurgu biraz gerçek ile harmanlanan bir İrvin d. Yalom klasiği. Alfred Rosenberg ve Spinoza.... paralel kurguyla çok anlaşılır bir dille anlatıyor. Ama bazen çok dramatize ediyor. belki öyle olması lazım. KISACA KİTABI SEVDİM. Sırda Bugünü Yaşama Arzusu var. :)

Veyis Emre Böge 
23 Kas 2016 · Kitabı okudu · 22 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yakın tarihin en ilgi çeken konularından 2. Dünya Savaşı ve Nazi hareketi 17. yüzyıl felsefesinin en önemli rasyonalizstlerinden Spinoza ile bu kitapta buluşuyor. Kitabı okurken -Irvin Yalomun kitabın sonunda belirttiği gibi- Yalomun psikoterapi birikimini Psikiyatr Dr. Friedrich Pfisler karakteriyle yansıttığı bölümler beni bir psikolojik danışman olarak özellikle etkiledi. Ancak bu kitap bir terapistin psikolojik incelemelerinden daha öte felsefi bir roman. Bilginin kaynağı, ahlak, özgürlük eşitlik ve benlik oluşumu gibi temel felsefi konuları siyasi yönü kuvvetli bir hikâyeyle okuyucusunun karsina çıkan Spinoza Problemi, mutlaka okunması gereken kitaplardan.
Özellikle Türk Eğitiminin tornosından geçmiş bizler için sarsıcı bir kitap olan Spinoza Problemi kaynağını anlaşılmaz, anlamsız ve gereksiz olarak gördüğümüz felsefi tartismalardan alması ve bu genel kanaatin gerçekte doğru olmadığını okuyucuya sıkmadan ispat etmesiyle eminim ki bir çok okuyucuya yeni bir ufuk açacaktır. Spinoza Problemi kesinlikle okunmamasi büyük eksiklik olan gerçek bir şaheser.

denizcvdr 
08 Haz 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap Nazi Almanyasında büyük etkisi olmuş bir subay ile ondan üç yüzyıl önce yaşamış filozof Spinoza çerçevesinde dönüyor. Gerçek ve kurgu ustaca içiçe geçmiş,bir Irvin Yalom klasiği.Spinozaya hayran bıraktı beni. Tavsiye ederim.

Hüseyin Düver 
26 Oca 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Nietzsche Ağladığında kitabı yanında elbet sönük kalır ama yine güzel kitap. İkinci Dünya Savaşına o savaşın aktörlerinin psikolojisi üzerinden yaklaşması ve bir taraftan da bizi spinoza ile tanıştırması çok başarılıydı.

Kitaptan 114 Alıntı

Kalp ve akıl, kavrayış ve duygu birbirlerini zaruri bir yakınlıkla aradılar ve böylece de en farklı tabiatların birliği ortaya çıktı..

Spinoza Problemi, Irvin D. Yalom (Sayfa 63)Spinoza Problemi, Irvin D. Yalom (Sayfa 63)
Nisanur 
14 May 23:54 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ve elbette biliyorsun ki yeniden eski arkadaş edinemezsin.

Spinoza Problemi, Irvin D. Yalom (Sayfa 107)Spinoza Problemi, Irvin D. Yalom (Sayfa 107)
Nisanur 
18 May 16:31 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Aklın tutkuyla baş edemeyeceğini biliyoruz.

Spinoza Problemi, Irvin D. Yalom (Sayfa 294)Spinoza Problemi, Irvin D. Yalom (Sayfa 294)
Nisanur 
19 May 21:02 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bazen geceleri uyuyamadığında kitap raflarına gider ve kitaplara baktıkça içini bir sıcaklık kaplardı.

Spinoza Problemi, Irvin D. Yalom (Sayfa 338)Spinoza Problemi, Irvin D. Yalom (Sayfa 338)
Nisanur 
11 May 12:18 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kimse fark etmiyor, kimsenin umrunda değil.
Önemli olan insanın adının çıkıp çıkmaması değil vicdanının rahat olmasıdır.

Spinoza Problemi, Irvin D. Yalom (Sayfa 31)Spinoza Problemi, Irvin D. Yalom (Sayfa 31)
Nisanur 
13 May 19:12 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bütün hristiyan kiliselerinde İsa'nın çarmıha gerilisini betimleyen resimler ya da vitraylar var. Hiçbirinde güçlü ve cesur İsa'ya , yozlaşmış hahamlara meydan okuyan, dolandırıcıları tapınaktan tek başına kovan İsa'ya dair görüntüler yok !

Spinoza Problemi, Irvin D. Yalom (Sayfa 47)Spinoza Problemi, Irvin D. Yalom (Sayfa 47)
Nisanur 
18 May 16:29 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Fakat sana ne kadar büyük arzu duyarsa, sana sahip olmamaktan duyacağı mutsuzluk o kadar büyük olacak.

Spinoza Problemi, Irvin D. Yalom (Sayfa 293)Spinoza Problemi, Irvin D. Yalom (Sayfa 293)
Nisanur 
20 May 18:00 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Açıklama yatıştırır. Belirsizliğin verdiği acıyı dindirir.

Spinoza Problemi, Irvin D. Yalom (Sayfa 420)Spinoza Problemi, Irvin D. Yalom (Sayfa 420)