Spinoza Problemi Nazi Subayının Paradoksu

8,7/10  (32 Oy) · 
67 okunma  · 
30 beğeni  · 
2.276 gösterim
Irvin D. Yalom, aynı anda 5 ülkede yayımlanan, Alfred Rosenberg ile ondan üç asır sonra yaşayan ve ona tamamen zıt gibi görünen Spinoza'nın iç dünyasına yaptığı bu gizemli yolculuğu ustaca işleyip, olayları iç içe ama birbirine karıştırmadan, dolu dolu ama sıkmadan anlattığı bu romanı için: ... Yaşanmış olabilecek olaylara dair bir roman yazmaya çalıştım. Tarihsel olaylara mümkün olduğunca sadık kalarak ve bir psikiyatr olarak birikimlerime dayanarak ana karakterlerimin, Bento Spinoza ve Alfred Rosenberg'in iç dünyalarını hayal etmeye çalıştım... ... Çoğu araştırmacı Spinoza'yı mülayim ve kibar biri olarak görüyor, bazıları da hayatını Hıristiyan azizlerinkiyle ya da hatta İsa'nınkiyle kıyaslıyordu. Ben de bu nedenle Spinoza'nın içsel yaşamına dair bir roman yazmaya karar verdim. Kişisel uzmanlığım bu noktada Spinoza'nın hikâyesini anlatmama yardımcı olabilirdi. Ne de olsa, o da bir insandı ve beni ve yıllar boyunca üzerinde çalıştığım birçok hastayı rahatsız eden temel insani çelişkilerle mücadele etmiş olmalıydı... ... Spinoza kütüphanesine el koyan ERR subayı (Oberbereichter Schimmer) tarafından yazılmış bir belge (17p-PS), kütüphanenin, Nazilerin Spinoza Problemini çözmelerine yardımcı olabileceğini belirtiyor... diyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2013
 • Sayfa Sayısı:
  446
 • ISBN:
  9786055272555
 • Çeviri:
  Ahmet Ergenç
 • Yayınevi:
  Kabalcı Yayınevi
 • Kitabın Türü:
ahmet Karakuzulu 
27 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İrvin Yalom, filozof Bento Spinoza'nın hayatı algılayışını, Yahudi cematinde hahamlık mertebesine erişebilecek bilgi birikimine sahip biri olmasına karşın, Tevrata ve Yahudi cematinin batıl inanışlarına karşı çıkması nedeniyle "aforoz" edilmesini ve yazdığı kitaplardan çeşitli alıntıları roman formatında okuyucuya ulaştırıyor.
Ayrıca, Spinoza ile Hitler rejiminin önemli beyinlerinden Alfred Rosenberg'i de ortak ve çatışan fikirleri paralelinde 300 yıl sonra bir araya getiriyor. İrvin Yalom, her romanında okurları bir filozofla buluşturmaya gayret ediyor. Özellikle, din konusundaki cesur eleştirileriyle dikkat çeken Spinoza ve fikirleri okunmaya ve öğrenilmeye değer. Bu kitabı okuduktan sonra, Spinoza'nın Etika'sını okuma programıma aldım. Spinoza, felsefeye ilgi duyan kitap okurlarının keşfetmesi gereken bir filozof olarak bize gülümsüyor:)

Sidar Sadık 
24 Haz 19:52 · Kitabı okudu · 7 günde · 7/10 puan

Irvin Yalom, yine kapı aralayan bir esere imza atmış. Lise döneminde "Nietzsche Ağladığında" adlı çalışmasının Freud, Nietzsche ve diğerlerini araştırmama kapı aralaması gibi bunda da Spinoza'yı araştırmama yardımcı olduğunu söyleyebilirim.

Edebi anlamda iddiası olmayan bir psikiyatr Irvin Yalom, dolayısıyla edebi anlamda eleştirmeyi anlamlı bulmuyorum. Alfred Rosenberg ile Spinoza'nın hikayesinin art arda bölümler halinde işlenmiş olması okurun işini kolaylaştırmış.Oldukça bilgilendirici bir kitap olduğunu söyleyebilirim ancak Spinoza'nın tarafsız değerlendirilmediğini ve Yalom'un kendi bakışından verildiğini rahatça görebilirsiniz. Panteist mi ateist mi olduğu konusundaki tartışmalara hiç Spinoza bilmeden bu kitaptaki bilgilerinizden hareketle cevap verirseniz Spinoza'nın "panteist" olduğunu söylersiniz. Çünkü Yalom buna inanıyor ve Spinoza'yı da böyle yansıtmış.

Yalom,kendi inançları gereği belki, Yahudilik etrafında dönen batıl inanç, tapınma vb. gelenekselleşmiş normlara eleştiri sunarken Spinoza gibi din karşıtı değil, dinin dönüştürülmesi gerektiği yönündeki yorumlarını bize Spinoza ile diyalog içinde olan -romanın sonunda kendisinin de belirttiği gibi- Franco aracılığıyla sunmuş. Bu da eserin zaten sıkıcı olan didaktik yapısını biraz daha artırmış.

Spinoza'yı tanımak isteyenler için iyi bir başlangıç kitabı olabilir fakat elbette, kesinlikle tek başına yeterli değil.

İvan Şatov 
 17 Tem 04:18 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

olmuş dedirten eser. " spinoza abi , sen neymişsin be ? " şaşkınlığını yaşattırdı. zavallı alfred 'le , spinoza 'yla ve onun tanrısıyla tanıştım.17.yüzyılda herkes din ile yatıp kalkarken bu abim ( spinoza ) bir anlık bile gaflet uykusuna dalmadı. spinoza , übermensch bir
kişiliktir. rasyoneldir , duyguların hayatında yeri yoktur. tanrı 'sı doğadır.
rosenberg 'e yani alfred 'e gelecek olursak ah benim aşağılık kompleksine sahip küçük deham ! kafayı yahudiler 'le ve hitler hayranlığıyla bozmuş zavallı yavrucuğum. tam bir nazi subayıdır kendisi. yaşadığı paradoks kitaba adını verir : bir nazi subayın paradoksu. azılı bir yahudi düşmanı olması ve aynı zamanda hayranı olduğu goethe 'nin bir yahudi ' ye ( spinoza ) hayranlığı , alfred 'e ' bir alman nasıl olur da bir yahudi 'ye hayranlık besleyebilir ? ' sorusunu sordurtur. alfred 'in kitap boyunca hoşuma giden tek davranışı yemeğini yerken bir yandan karamazov kardeşler 'i okumasıydı :)
ayrıca spinoza 44 yaşında öldü. evet 44. bu büyük akıl , sayısal olarak küçük ancak düşünsel olarak çok büyük bir ömür sığdırdı bu sayıya. insan düşünmeden edemiyor : 'acaba bi 40 yıl daha yaşasaydı düşünce
dünyasını daha ne kadar sarsardı ? ' diye.
bir dehayla - spinoza - tanışmak , konuşmak , tartışmak isterseniz alın okuyun.

Veyis Emre Böge 
23 Kas 2016 · Kitabı okudu · 22 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yakın tarihin en ilgi çeken konularından 2. Dünya Savaşı ve Nazi hareketi 17. yüzyıl felsefesinin en önemli rasyonalizstlerinden Spinoza ile bu kitapta buluşuyor. Kitabı okurken -Irvin Yalomun kitabın sonunda belirttiği gibi- Yalomun psikoterapi birikimini Psikiyatr Dr. Friedrich Pfisler karakteriyle yansıttığı bölümler beni bir psikolojik danışman olarak özellikle etkiledi. Ancak bu kitap bir terapistin psikolojik incelemelerinden daha öte felsefi bir roman. Bilginin kaynağı, ahlak, özgürlük eşitlik ve benlik oluşumu gibi temel felsefi konuları siyasi yönü kuvvetli bir hikâyeyle okuyucusunun karsina çıkan Spinoza Problemi, mutlaka okunması gereken kitaplardan.
Özellikle Türk Eğitiminin tornosından geçmiş bizler için sarsıcı bir kitap olan Spinoza Problemi kaynağını anlaşılmaz, anlamsız ve gereksiz olarak gördüğümüz felsefi tartismalardan alması ve bu genel kanaatin gerçekte doğru olmadığını okuyucuya sıkmadan ispat etmesiyle eminim ki bir çok okuyucuya yeni bir ufuk açacaktır. Spinoza Problemi kesinlikle okunmamasi büyük eksiklik olan gerçek bir şaheser.

Nisanur 
21 May 18:15 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap spinoza ile tanışmama vesile olma noktasında çok iyi bir başlangıçtı.. Yazarın akıcı üslubu ile felsefe konusunda bir tık daha ileri taşındığıma inanıyorum. Spinoza'nın fikirleri, hitlerin ve yandaşlarının yahudi'ler konusundaki insanlık dışı fikirlerinin nasıl doğup geliştiği konusunda bana göre geniş çerçevede akıcı bir üslupla bilgi veriyor. Ayrıca kitabın kişisel eleştirilerime de faydası olduğu kanaatindeyim. Spinozanın tutku ve akılı gemlemek konusunda, hislerin bireyin davranışlarını sorgulamalarını çok beğendim ve okurken kendimde uyguladım evet sonuç vardır :) Kitabı özetle bilgi verici, yararlı akıcı buldum ve yahudi toplumunun laik olabilmesi bu kitaptan sonra inanıyorum ki Spinoza sayesinde..

NeverMore 
03 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Spinoza Problemi her şeyden önce bir Spinoza sevdalısına hitap eden bir kitap. biraz kurgu biraz gerçek ile harmanlanan bir İrvin d. Yalom klasiği. Alfred Rosenberg ve Spinoza.... paralel kurguyla çok anlaşılır bir dille anlatıyor. Ama bazen çok dramatize ediyor. belki öyle olması lazım. KISACA KİTABI SEVDİM. Sırda Bugünü Yaşama Arzusu var. :)

denizcvdr 
08 Haz 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap Nazi Almanyasında büyük etkisi olmuş bir subay ile ondan üç yüzyıl önce yaşamış filozof Spinoza çerçevesinde dönüyor. Gerçek ve kurgu ustaca içiçe geçmiş,bir Irvin Yalom klasiği.Spinozaya hayran bıraktı beni. Tavsiye ederim.

Hüseyin Düver 
26 Oca 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Nietzsche Ağladığında kitabı yanında elbet sönük kalır ama yine güzel kitap. İkinci Dünya Savaşına o savaşın aktörlerinin psikolojisi üzerinden yaklaşması ve bir taraftan da bizi spinoza ile tanıştırması çok başarılıydı.

Kitaptan 135 Alıntı

Hestia. 
27 Tem 23:57 · Puan vermedi

"İnsanın kendi adına düşünmek hakkına müdahale eden bütün geleneklerin, sona ermesini istiyorum "

Spinoza Problemi, Irvin D. YalomSpinoza Problemi, Irvin D. Yalom
Hestia. 
28 Tem 21:55 · Puan vermedi

Acı.
"Geçmişin geçmişte kalmış ve bir daha asla geri dönmeyecek olması bana acı veriyor."

Spinoza Problemi, Irvin D. YalomSpinoza Problemi, Irvin D. Yalom
Hestia. 
11 Ağu 19:22 · Puan vermedi

"Tanrı'yı gerçekten seven kişi, karşılığında Tanrı'nın onu sevmesini arzu etmemelidir."

Spinoza Problemi, Irvin D. Yalom (Sayfa 373 - Spinoza)Spinoza Problemi, Irvin D. Yalom (Sayfa 373 - Spinoza)
Hestia. 
28 Tem 00:06 · Puan vermedi

"Bütün dini sistemlerin , bizim temel dini hakikatleri görmemizi engellediğine inanıyorum ."

Spinoza Problemi, Irvin D. Yalom (Spinoza)Spinoza Problemi, Irvin D. Yalom (Spinoza)
Nisanur 
19 May 21:02 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bazen geceleri uyuyamadığında kitap raflarına gider ve kitaplara baktıkça içini bir sıcaklık kaplardı.

Spinoza Problemi, Irvin D. Yalom (Sayfa 338)Spinoza Problemi, Irvin D. Yalom (Sayfa 338)

Kalp ve akıl, kavrayış ve duygu birbirlerini zaruri bir yakınlıkla aradılar ve böylece de en farklı tabiatların birliği ortaya çıktı..

Spinoza Problemi, Irvin D. Yalom (Sayfa 63)Spinoza Problemi, Irvin D. Yalom (Sayfa 63)
Nisanur 
18 May 16:31 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Aklın tutkuyla baş edemeyeceğini biliyoruz.

Spinoza Problemi, Irvin D. Yalom (Sayfa 294)Spinoza Problemi, Irvin D. Yalom (Sayfa 294)
Hestia. 
27 Tem 23:55 · Puan vermedi

"Dinlerin olmadığı, bütün bireylerin Tanrı'yı tecrübe etmek ve Tanrı'ya hürmet göstermek için akıllarını kullanabildiği evrensel bir dinin hâkim olduğu bir dünya hayal ediyorum "

Spinoza Problemi, Irvin D. Yalom (Sayfa 256 - Spinoza)Spinoza Problemi, Irvin D. Yalom (Sayfa 256 - Spinoza)