Evlilik Psikolojisi

7,8/10  (13 Oy) · 
69 okunma  · 
16 beğeni  · 
2.000 gösterim
Evlilik, ömürlük bir yolculuktur. Bu uzun yolculukta, tahmin edilemeyecek kadar güzel anlar da yaşanır, hesaba katılmayan sorunlar da baş gösterir. Önemli olan bir kere kanatlandıktan sonra hep havada kalmayı başarabilmektir. Duyguyla mantığı, aşkla arkadaşlığı dengede tutabilen kişiler, bu yolculukta menzile varabilirler.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın Ağustos ayında Timaş Yayınları’ndan çıkacak kitabı Evlilik Psikolojisi, hayat boyu sürecek sağlıklı birlikteliklere, bir başka deyişle bu uzun ve keyifli yolculuğa rehberlik edecek nitelikte bir kitap.

Tarhan, kitapta her yönüyle evliliği anlatıyor. Kitabın başında modern çağda evlilik hakkında genel bir çerçeve sunan yazar, daha sonra evlilik öncesi ve nişanlılık döneminden başlayarak, tüm aşamalarıyla evlilik sürecini ele alıyor. Evlilikte sevgi ve iletişimin önemini ve mantık-duygu dengesini vurgulayan yazar, okuyucuya mutlu evliliğin sırlarını veriyor, yaşam boyu sürecek sıhhatli evlilikler için yol gösteriyor.

Evlilik Psikolojisi’nde kadının ve erkeğin farklı psikolojik ihtiyaçları, eşler arası iletişimin püf noktaları, kıskançlık, aldatma, boşanma gibi zor anlara özel tavsiyeler, çocuk sahibi olma kararının zamanlaması, hamilelik ve loğusalık dönemi gibi konularda pratik bilgiler veriliyor.

Nedir Şu Evlilik Dedikleri?

Nevzat Tarhan Evlilik Psikolojisi’ni hazırlarken, hepimizin etrafında gördüğü evlilikleri, hayatın içinden örnekleri esas aldı. Kitabın çıkış noktasını da, Tarhan’ın okurlarının ve takipçilerinin yıllardır kendisine yönelttikleri sorular oluşturdu. Tarhan, ayrıca bu kitap için "evliliğe özel duygusal zekâ testi" hazırladı.

Evlilik Psikolojisi, Nevzat Tarhan’ın yalın ve rahat anlaşılır diliyle, evli çiftlerin ve eş adaylarının evlilik denildiğinde akıllarına takılan tüm sorularını yanıtlayacak nitelikte.

Kitaptan seçilmiş bazı sorular:

Kadınların ve erkeklerin evlilikten beklentileri neler?
Farklılıklarda uzlaşmak mümkün mü?
Evlilik için ideal yaş var mı?
Kiminle evleniyorum?
Eşimin sevgi dili ne?
Evlilik kararı hangi dönemde test edilir?
Nişanlılık ne kadar sürmeli?
Aşk evliliğin sebebi mi, sonucu mu?
Fedakârlığın ölçüsü ne olmalı?
Hürrem Sultan taktikleri
Altın orta nokta kuralı
Kendini gerçekleştiren kehanet kuralı
Kimler eşini aldatır?
Duygusal aldatma, cinsel aldatma ayrımı var mı?
Sevginin sanal tatmini: Chat’te aldatma
Yüzyıllardır bitmeyen çatışma: Gelin kayınvalide ilişkisi
İdare eden, ‘idarelik’ olur
Çocuk ama ne zaman?
Hamile babalar
Loğusalık psikolojisi
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9752634540
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:

Bir arkadaş sohbetinde, " yaş aldı başını gidiyor, Evlenmek yada evlenmemek işte bütün mesele bu" derken arkadaşımın önerisi üzerine tanıştım bu kitapla. İlk defa bir Nevzat Tarhan kitabı okuyorum. Şuan gayet memnun edici ilerliyor :)

Aysel Allahverdiyeva 
11 Kas 2016 · Kitabı okudu · 2 günde

Aile bir - birine bakmak değildir.Aile kadın ve erkeğin aynı yöne bakmasıdır.Bak işte o zaman aile sonsuz mutluluk kaynağı olur.Mutluluğu yaşamaksa dünyanın en güzel duyğusudur.Bu duyğuyu kelimelerle ifade etmek ise mümkün değildir.

Burcu Karabil 
12 Şub 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Bir kitap özellikle psikoloji üzerineyse illa ki mükemmel bilgiler içermesi gerekmiyor. Bir cümle bile sizi düşünmeye itip karar verdirebiliyorsa başarılıdır.Tarhanın dilini beğendim..

Hasan Suphi 
25 Oca 2017 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Türkiye'deki muhafazakar yapının patolojik yapılarını rasyonelleştirmek için psikoloji bilimini manipüle eden bir yazardır gözümde. Teorik derinlikten yoksun, kaynaksız ve referanssız, alelade bir yazım üslubuna sahiptir. Kendisini okuyanların problemlerinin normalleştirdiği için bu kadar sevilmektedir zannımca. Nitekim Alper Hasanoğlu'nun bu konudaki kitap incelemesi oldukça yerinde bir tespittir: http://www.diken.com.tr/...lik-kurumu-ve-kadin/

Kitaptan 7 Alıntı

Burcu Karabil 
16 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Evlenmeden önce ya da nişanlılık döneminde kişilerin birbirlerini en azından on cümleyle tarif edebilecek kadar tanıması ya da bilgi sahibi olması,ortak alanların tespit edilmesi ve uyum için önemlidir.

Evlilik Psikolojisi, Nevzat Tarhan (Sayfa 43)Evlilik Psikolojisi, Nevzat Tarhan (Sayfa 43)
Muhammed Işık 
21 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kadın - erkek ilişkilerinde bir sorun olduğu zaman, kadın bunun hakkında konuşmayı, sorunları ifade etmeyi ister, erkek ise içine kapanarak düşünmeyi tercih eder.

Evlilik Psikolojisi, Nevzat Tarhan (Sayfa 77)Evlilik Psikolojisi, Nevzat Tarhan (Sayfa 77)
Muhammed Işık 
21 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Emek verilmeyen bir evlilik, tıpkı bakımı yapılmamış bir bahçenin yabani otların istilasına uğraması gibi her geçen gün güzelliğini kaybeder ve sonunda kurur.

Evlilik Psikolojisi, Nevzat Tarhan (Sayfa 108)Evlilik Psikolojisi, Nevzat Tarhan (Sayfa 108)
Muhammed Işık 
21 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Beklentilerin gerçekçi olup olmadığı ve kadın ile erkeğin beklentilerinin birbirleriyle örtüşüp örtüşmediği evlilikteki uyumun kalitesini belirler. Beklentiler birbirine ne kadar yakın olursa, uyum da o kadar kolay gerçekleşir.

Evlilik Psikolojisi, Nevzat Tarhan (Sayfa 19)Evlilik Psikolojisi, Nevzat Tarhan (Sayfa 19)
Muhammed Işık 
21 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Evliliği yanan ateşe benzetebiliriz.Ateşin devamlı yanması için sürekli beslenmesi gerekir, tıpkı bunun gibi evliliğin sağlıklı yürüyebilmesi için de daima beslenmesi, yatırım yapılması icap eder.

Evlilik Psikolojisi, Nevzat Tarhan (Sayfa 14)Evlilik Psikolojisi, Nevzat Tarhan (Sayfa 14)
Muhammed Işık 
21 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Krizlerde açık ve net olmak, sorunları ertelememek ve konuşarak çözmeye çalışmak gerekir.

Evlilik Psikolojisi, Nevzat Tarhan (Sayfa 47)Evlilik Psikolojisi, Nevzat Tarhan (Sayfa 47)
Muhammed Işık 
21 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Evlilikte " altın orta nokta " dediğimiz bir kural vardır. Her iki taraf da alışkanlıklarından taviz verip birer adım atıp orta noktada buluşursa, kültürel farklılıklar evliliği pek fazla etkilemez.

Evlilik Psikolojisi, Nevzat Tarhan (Sayfa 22)Evlilik Psikolojisi, Nevzat Tarhan (Sayfa 22)