Ali Babaoğlu

Ali Babaoğlu

YazarÇevirmen
8.4/10
27 Kişi
·
41
Okunma
·
0
Beğeni
·
362
Gösterim
Bu gizem inançlarının temel felsefelerinde ortak olan yanlar bir temel kozmogoni, yani evrenin varoluşuna ilişkin temel düşünceler ve ruhun yücelmesi ve temizlenmesi için yol ve yöntemler, reenkarnasyon yani tam olgunluğa ulaşıncaya kadar ruhun bedenden bedene geçeceği inancı, ölümden sonra yeniden doğuşun ve öteki yaşamın kutsanışı gibi inançlar ve bu amaçlara yönelik uygulamalardır.
Bugünkü evrensel kültürün temellerinde sırasıyla buraya kadar anlatılan akımlar bulunmaktadır. Bunlar çıkış sırasıyla;
1. Isis-Osiris-Horus inancı
2. Mithra ve Magi inançları
3. lon ve Helen gizem inançları: Pythagoras ve Plato
4. Mani dini
5. Kabbala akımı
Daha en eski çağlardan başlayarak birçok Yunan kolonisinin yerleşmiş bulunduğu İtalya yarımadasında Roma cumhuriyetinin kuruluşundan önceki yerlilerin, yani Etrüsk ve italiklerin özgün bir tanrılar sistemi ya da ayrıntılı dinsel inançları bulunmuyordu. Etrüskler'de bir tanrı inancının bulunmadığı, doğadaki varlıkların ruhları inancına bağlı bir inanç sistemi vardı.
120 syf.
Öncelikle yazı puntosu standartın dışında!
Çok daha küçük ve bu durum okumayı oldukça zorlaştırıyor, boğuyor, bıktırıyor.
Kaldı ki konu zaten ağır, insan bir cümleyi önce okuyor, sonra anlamaya çalışıyor, sonra sindirmeye, sonra öğrenmeye..
Yazı puntosu bu süreci işkenceye çeviriyor!

Onun dışında kitap Freud'un iki makalesinin bir arada basıldığı bir eser. Temel kaynak. Yani alan hakkında bir şeyler bilmeyi gerektiriyor, bu sebeple giriş niteliğinde değil.

Peki bu kitap ne anlatıyor?

İlk kısım, "Haz İlkesinin Ötesinde."
Makalenin hemen başında “Psikanalitik kuramda ruhsal süreçlerin otomatik olarak haz ilkesiyle yönlendirildiğini hiç düşünmeksizin kabul ediyoruz” diyerek belirttikten sonra, bu görüşünü temellendiren gözlemlerini sunuyor sevgili Freud. Aslına bakarsınız kitap yoğun bir şekilde "ön kabullerle" dolu. Çünkü Psikanalizin bir bilim olduğunu kanıtlama sancısı da hakim, bir şeylere tutunmak zorunda sonuçta!!
Her neyse, makale 'psikanalitik dürtü kuramında' bir dönüşüme sebep olmuş. Freud makalesinde "İnsan saldırganlığını", ilk kez cinsellik kadar önemli bir güdülenme olarak ele almış ve psikanalizin konusu haline getirmiştir.
Bu ilk kısımda haz ilkesi ve id, gerçeklik ilkesi ve süperego arasında bağlantı kurulmuş bu bunun üzerinden, öne sürdüğü fikirler açıklanmıştır.Ayrıca terapi amaçlı çalıştığı kişilerin hikayeleri üzerinden örnekler vererek, öne sürdüğü fikirleri bir temele oturtmaya çalışmış sevgili Freud.

İkinci kısım ise "Ben ve İd".
Bu makalesinde ise Freud, Oidipus kompleksinin insan benliğini ve nevrotik gelişimi nasıl etkilediğini ortaya koymaya çalışmıştır. İlk makaleye göre daha akıcı, daha okunaklı, hazmetmesi daha kolay.

Netice itibariyle bu kitabı okurken kendimi kitap okuyor gibi değil de, öfkeli ve cüsseli biri ile dövüşüyor gibi hissettim.
Keyif işi değil, derdiniz varsa okuyun.
120 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Psikoloji kaynaklarında Türkçe çeviri sorununun had safhada olduğunu düşününce Metis yayınlarının "ötekini dinlemek" serisi harika olmuş diyoruz. Güvenilir kaynak bulmak şahane
120 syf.
·Beğendi·7/10
Ego, üstben, ben ve id kavramlarını derin bir şekilde anlamak için, Oedipus kompleksinin bireye etkisinin, yazara göre, ne denli olduğunu ve ölüm güdüsü ile cinsellik güdüsünün benzerliği arasında ki ilişkiyi ( en iyi bölümlerden birisi ) görmek için çok iyi bir eser.
320 syf.
·Beğendi·8/10
Özgürlüğü bir isyan olarak algılayan üniversiteli bi öğrenciyken ; okuduklarım yaşadıklarımı anlamamı kolaylaştırtı ..Özellikle kader bahsini güzel anlatmış.Kaderi Risale anlatıcılardan dinlemiştim lise yıllarımda . Üniversite yıllarımda bir psikiyatrdan bilimsel bir dille bu kitabı anlamaya çalışmak ;inancıma pozitif katkı sağladı.Okuyun derim
103 syf.
·6/10
Katalog gibi bir kitaptı. Kitap kısa tutulduğu için konular ağır ve açıklayıcı değildi. Belli bölümlerde ilgi uyandırsa da genel itibariyle vasat'ın altındaydı.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ali Babaoğlu
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 41 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 83 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.