Anthony Bourdain

Anthony Bourdain

Yazar
8.2/10
16 Kişi
·
21
Okunma
·
4
Beğeni
·
413
Gösterim
Adı:
Anthony Bourdain
Unvan:
Amerikalı Aşçı
Doğum:
New York, 1956
Anthony Michael Bourdain (25 Haziran 1956, New York City), ABDli yazar ve New York'taki Brasserie Les Halles 'in baş şefi.
Yemeğe olan düşkünlüğü genç yaşta ailesi ile Fransa'ya yaptığı bir gezi ile başladı. Bir istridye teknesinde ilk defa istridyeyi tattı ve o günden beri iyi veya kötü değişik tadlar bulmak üzere dünyayı dolaşmaktadır. 2005'te Travel Channel adlı TV kanalında "No Reservations" adlı bir TV serisi üretmiştir.
Hatta halkı biraz rahatsız etme düşüncesi hoşuma bile gidiyordu. Zaten bu kitabı onlar için yazmamıştım. Bu kitap aşçılar içindi. Profesyonel aşçılar.
Yiyecek, güç içeriyordu.
Yiyecek, insanları esinlendirebilecek, şaşırtabilecek, şoke edebilecek, heyecanlandırabilecek, sevindirebilecek ve etkileyebilecek bir şeydi. Beni... ve başkalarını mutlu edebilecek bir şeydi.
Mesleğimde ihanet ettiğim birileri varsa Aşçılardır; kuğu gibi seke seke dünyanın dört bir yanını gezerken ve televizyonda kitaplarımı tanıtırken onları terk ettiğim hissine kapılıyorum
"Aşçılıkla geçim sağlamanın en iyi tarafının ne olduğu bana sık sık sorulmuştur.
Yanıt şu: Bir altkültüre dahil olmak.
Tarihsel bir sürekliliğin, kendi diline ve adetlerine sahip gizli bir topluluğun parçası olmak. Elleri kullanarak iyi bir şeyler yapmanın, tüm duygularını kullanmanın anlık hazzını yaşamak."
Kitabımı- yıpranmış birkaç aşçıdan, meraklı şeflerden ve ıstırap içindeki yalnız insanlardan başka- kimsenin okuyacağını düşünmüyorum
Pazartesi günleri asla balık söylemem!
Pazartesi günleri deniz mahsullerinin genellikle bayat (dört beş günlük) olduğunu bilirim.
Mizanplas tüm aşçıların dinidir.
Bir aşçının "düzenine", yani özenle yerleştirdiği deniz tuzu, öğütülmüş karabiber, yumuşatılmış tereyağı, yemeklik yağ, şarap gibi malzemelerinin ve yedeklerinin yerine ASLA karışmayın.
Bir aşçı olarak tezgahınızın durumu ve hazırlık derecesi, sinir sisteminizin bir uzantısıdır.
İyi aşçıları seyretmek zevktir.
Gerçekten iyilerse, modern dans ve bale yaparcasına uyum içinde ve hızlı çalışırlar.
Temiz çalışmak tezgahını sürekli silip temizlemek, işini ciddiye alan bir aşçının yapması gereken bir şeydir.
Pis bir tezgah, pis bir zihnin aynasıdır.
Seçtiğim mesleğin ortamı olan mutfağı daha yakından tanımak amacıyla okuduğum bu güzel kitap beni hem aydınlattı hem de sürükledi.

Kitabı okudukça Anthony Bourdain'i olabildiğince gördüm, araştırma isteğim oluştukça daha da tanıdım. Bizim meslekte kendini adamanın önemli bir konu olduğunu elbette biliyordum yemek ihtiyacı asla bitmezken nasıl durabilirsin ki? Anthony ile gerçekten hayatımı bu işe adamazsam asla devam edemeyeceğim gibi bazı püf noktaları benimsedim sanırım. Geleceğime dair plan yapmaya çalıştığım, vizyon belirlemeye çabaladığım bu dönemde tecrübesizliğime rağmen bana bilgi katan Şef Tony'e minnettarım.

Ayrıyetten intiharının beni ne derece üzdüğü ve etkilediğinden bahsedemeyeceğim bile.

Mutfağı seviyorsanız tabi bir de okumayı bence pişman olmazsınız.
gastronomi birinci sınıf öğencisiyim ve mükemmel bir kitap. şefimizin verdiği tavsiyeleri günlük hayatta uygulamaya çalışıyorum. herkese,tüm mutfak severlere tavsiye ediyorum.
Mükemmel bir kitap okumanızı şiddetle tavsiye ederim... Mutfakla ilgili aşçı olmaya karar verenler hazırlananlar okuyanlar bu kitapı okumada aşçı olmayın...
Aşçılık ya da mutfakla ilgim sadece yapılan yemeği yemek kadar. Bu yüzden, kitabı, uzmanlık gerektiren bir işin arka planında neler olup bittiğini merak ettiğim için okudum. Bu kitaba benzer bir kitap da Alain de Botton'un Çalışmanın Mutluluğu ve Sıkıntısı idi onu beğenmiştim. Botton'un aksine, Mutfak Sırları tek bir işi anlatıyor ve bu işi kahramanının cümleleriyle okuyoruz. Kitabın orijinal dildeki ilk baskısı 2000 yılında yapılmış, 2018 yılındaki Türkçe baskısına esas teşkil eden kitapsa 2013 yılında yayınlanan ve bazı düzeltmeler, eklemeler içeren baskısı. Kitabın birkaç yerinde kitabın "aşçılar için yazıldığı" ifade ediliyor ama okumayı seven herkesin ilgisini çekebilir. Bourdain, yemeklere olan ilgisinin başladığı andan kariyerini sonlandırdığı yere kadar olan hikâyesini oldukça akıcı bir biçimde anlatıyor. Bunda çevirmen ve yayınevinin katkısı büyük olmalı. Kitabın bölümleri, bir yemeğin aşamaları şeklinde kaleme alınmış. Bunlar; Birinci Servis, İkinci Servis, Üçüncü Servis, Tatlı, Kahve ve Sigara isimlerini taşıyor. Kitabın dili yer yer argo ama rahatsız edici düzeyde değil. Bununla birlikte, "Muhabbet Düzeyi" ismini taşıyan başlık, "tercüme edilemez" gerekçesiyle bazı çevirilerde yer almamış. Bu başlık diğer başlıklara göre daha yüksek düzeyde bir argo dil barındırıyor. Yazarın sayfa üzerinde kalemle aldığı notlar izlenimini veren düzen de gayet hoş olmuş. Gülerek okunan, mutfak sırlarının öğrenildiği, eğlenceli bir kitap olmuş. Hayatı dolu dolu yaşamış, mesleğini ciddiyetle yapmaktan büyük zevk almış yakışıklı bir adamın kendisi kadar yakışıklı kitabını okumaktan zevk aldım. Toprağın bol olsun Tony.
Hikayelere çok ağırlık verilerek ana konu dışarıda bırakılmış. Korkutmadan daha çok mide bulandırma hedeflenmiş gibi. Kısa olmasa çok çekilebilecek bir çizgi roman değil.
Serinin en az mide bulandırıcı kitabıydı. Kar Kadın hikayesini beğendim. Serinin sonu da beklenen bir sondu. Genel olarak farklı ve eğlenceli sayılabilecek bir havası vardı.
Klasik bir grubun oynadığı korkutucu bir oyunun biraz uzatılmış halini anlatıyor. Farklı korkunç hikayeler anlatılacak ve anlatan kişi aynadaki hayalet tarafından ele geçirilmeden kurtulabilecek mi falan falan. Fena değildi.
İlk kitabın son bölümünden sonra iyice iğrençleşip bu kitabın son bölümünde biraz toparladı. Pek korkutucu olmasa da oldukça farklı fikirlerle oluşturulmuş. Yine de pek başarılı değil.

Yazarın biyografisi

Adı:
Anthony Bourdain
Unvan:
Amerikalı Aşçı
Doğum:
New York, 1956
Anthony Michael Bourdain (25 Haziran 1956, New York City), ABDli yazar ve New York'taki Brasserie Les Halles 'in baş şefi.
Yemeğe olan düşkünlüğü genç yaşta ailesi ile Fransa'ya yaptığı bir gezi ile başladı. Bir istridye teknesinde ilk defa istridyeyi tattı ve o günden beri iyi veya kötü değişik tadlar bulmak üzere dünyayı dolaşmaktadır. 2005'te Travel Channel adlı TV kanalında "No Reservations" adlı bir TV serisi üretmiştir.

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 21 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 33 okur okuyacak.