Anthony Bourdain

Anthony Bourdain

Yazar
8.2/10
22 Kişi
·
29
Okunma
·
6
Beğeni
·
475
Gösterim
Adı:
Anthony Bourdain
Unvan:
Amerikalı Aşçı
Doğum:
New York, 1956
Anthony Michael Bourdain (25 Haziran 1956, New York City), ABDli yazar ve New York'taki Brasserie Les Halles 'in baş şefi.
Yemeğe olan düşkünlüğü genç yaşta ailesi ile Fransa'ya yaptığı bir gezi ile başladı. Bir istridye teknesinde ilk defa istridyeyi tattı ve o günden beri iyi veya kötü değişik tadlar bulmak üzere dünyayı dolaşmaktadır. 2005'te Travel Channel adlı TV kanalında "No Reservations" adlı bir TV serisi üretmiştir.
Temiz çalışmak, tezgahını sürekli silip temizlemek, işini ciddiye alan bir aşçının yapması gereken bir şeydir. Pis bir tezgah, pis bir zihin aynasıdır. İyi aşçıların mutfak havlularını altın gibi saklamasının sebebi budur.
Hatta halkı biraz rahatsız etme düşüncesi hoşuma bile gidiyordu. Zaten bu kitabı onlar için yazmamıştım. Bu kitap aşçılar içindi. Profesyonel aşçılar.
İyi bir aşçı işe asla geç gelmez, asla hasta olduğu gerekçesiyle gelmezlik etmez ve acı çekse de, yaralı olsa da çalışır.
Bilmiyorum
Ama seviyorum
Hemde çok seviyorum hayatımdaki diğer sesleri sevdiğim gibi seviyorum, bulaşık makinesinin foşurtusunu.,sıcak bir tavaya düşen balık filetosunun cızırtısını, sıcak bir tavanın su dolu lavaboya atıldığındaki haykırışını bir cote de boeuf için dövülen etin sesini, hazır bir tabağın rafa bırakılırkenki sesini......
Mesleğimde ihanet ettiğim birileri varsa Aşçılardır; kuğu gibi seke seke dünyanın dört bir yanını gezerken ve televizyonda kitaplarımı tanıtırken onları terk ettiğim hissine kapılıyorum
Hayatımın yarısını insanları gözlemlemek ve onlara rehberlik etmekle, ruh halleriyle saiklerini ve eylemlerini kestirmeye çalışmakla, onlardan kaçmakla, onları manipüle etmek ve onlar tarafından manipüle edilmekle geçirmiş olsam da... Benim için hala sırlar. İnsanlar kafamı karıştırıyor.
Kitabımı- yıpranmış birkaç aşçıdan, meraklı şeflerden ve ıstırap içindeki yalnız insanlardan başka- kimsenin okuyacağını düşünmüyorum
Yiyecek, güç içeriyordu.
Yiyecek, insanları esinlendirebilecek, şaşırtabilecek, şoke edebilecek, heyecanlandırabilecek, sevindirebilecek ve etkileyebilecek bir şeydi. Beni... ve başkalarını mutlu edebilecek bir şeydi.
"Aşçılıkla geçim sağlamanın en iyi tarafının ne olduğu bana sık sık sorulmuştur.
Yanıt şu: Bir altkültüre dahil olmak.
Tarihsel bir sürekliliğin, kendi diline ve adetlerine sahip gizli bir topluluğun parçası olmak. Elleri kullanarak iyi bir şeyler yapmanın, tüm duygularını kullanmanın anlık hazzını yaşamak."
364 syf.
·Beğendi·9/10
Seçtiğim mesleğin ortamı olan mutfağı daha yakından tanımak amacıyla okuduğum bu güzel kitap beni hem aydınlattı hem de sürükledi.

Kitabı okudukça Anthony Bourdain'i olabildiğince gördüm, araştırma isteğim oluştukça daha da tanıdım. Bizim meslekte kendini adamanın önemli bir konu olduğunu elbette biliyordum yemek ihtiyacı asla bitmezken nasıl durabilirsin ki? Anthony ile gerçekten hayatımı bu işe adamazsam asla devam edemeyeceğim gibi bazı püf noktaları benimsedim sanırım. Geleceğime dair plan yapmaya çalıştığım, vizyon belirlemeye çabaladığım bu dönemde tecrübesizliğime rağmen bana bilgi katan Şef Tony'e minnettarım.

Ayrıyetten intiharının beni ne derece üzdüğü ve etkilediğinden bahsedemeyeceğim bile.

Mutfağı seviyorsanız tabi bir de okumayı bence pişman olmazsınız.
364 syf.
·26 günde·Beğendi·10/10
gastronomi birinci sınıf öğencisiyim ve mükemmel bir kitap. şefimizin verdiği tavsiyeleri günlük hayatta uygulamaya çalışıyorum. herkese,tüm mutfak severlere tavsiye ediyorum.
364 syf.
·Beğendi·10/10
Profesyonel anlamda bu işi yapan bizlere bir ışık olan kitap. Okunması gereken her sayfasında farklı düşündüren, mizah ve gerçeği satırlarında bize hissettirmeyi başarmış yazar. Hele ki hevesli gençlere verdiği bilgiler altın gibidir...

Ayrıca kendisi dünyaca tanınan ünlü bir chef.
8 haziran 2018 de intihar ederek hayata veda etmiştir.

Hayatımda önemli bir yere sahipti.

Huzur içinde uyu KRAL !
Mükemmel bir kitap okumanızı şiddetle tavsiye ederim... Mutfakla ilgili aşçı olmaya karar verenler hazırlananlar okuyanlar bu kitapı okumada aşçı olmayın...
342 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Aşçılık ya da mutfakla ilgim sadece yapılan yemeği yemek kadar. Bu yüzden, kitabı, uzmanlık gerektiren bir işin arka planında neler olup bittiğini merak ettiğim için okudum. Bu kitaba benzer bir kitap da Alain de Botton'un Çalışmanın Mutluluğu ve Sıkıntısı idi onu beğenmiştim. Botton'un aksine, Mutfak Sırları tek bir işi anlatıyor ve bu işi kahramanının cümleleriyle okuyoruz. Kitabın orijinal dildeki ilk baskısı 2000 yılında yapılmış, 2018 yılındaki Türkçe baskısına esas teşkil eden kitapsa 2013 yılında yayınlanan ve bazı düzeltmeler, eklemeler içeren baskısı. Kitabın birkaç yerinde kitabın "aşçılar için yazıldığı" ifade ediliyor ama okumayı seven herkesin ilgisini çekebilir. Bourdain, yemeklere olan ilgisinin başladığı andan kariyerini sonlandırdığı yere kadar olan hikâyesini oldukça akıcı bir biçimde anlatıyor. Bunda çevirmen ve yayınevinin katkısı büyük olmalı. Kitabın bölümleri, bir yemeğin aşamaları şeklinde kaleme alınmış. Bunlar; Birinci Servis, İkinci Servis, Üçüncü Servis, Tatlı, Kahve ve Sigara isimlerini taşıyor. Kitabın dili yer yer argo ama rahatsız edici düzeyde değil. Bununla birlikte, "Muhabbet Düzeyi" ismini taşıyan başlık, "tercüme edilemez" gerekçesiyle bazı çevirilerde yer almamış. Bu başlık diğer başlıklara göre daha yüksek düzeyde bir argo dil barındırıyor. Yazarın sayfa üzerinde kalemle aldığı notlar izlenimini veren düzen de gayet hoş olmuş. Gülerek okunan, mutfak sırlarının öğrenildiği, eğlenceli bir kitap olmuş. Hayatı dolu dolu yaşamış, mesleğini ciddiyetle yapmaktan büyük zevk almış yakışıklı bir adamın kendisi kadar yakışıklı kitabını okumaktan zevk aldım. Toprağın bol olsun Tony.
32 syf.
·1 günde·4/10
Hikayelere çok ağırlık verilerek ana konu dışarıda bırakılmış. Korkutmadan daha çok mide bulandırma hedeflenmiş gibi. Kısa olmasa çok çekilebilecek bir çizgi roman değil.
30 syf.
·1 günde·6/10
Serinin en az mide bulandırıcı kitabıydı. Kar Kadın hikayesini beğendim. Serinin sonu da beklenen bir sondu. Genel olarak farklı ve eğlenceli sayılabilecek bir havası vardı.
Alışılmışın aksine ölümünden sonra değil çok daha önceleri başlamıştım bu kitabı okumaya (24 Kitchen'daki programının etkisiyle) ancak sonrasında kaybettim.Geçenlerde tekrar elime geçen bir nüshası beni bir hayli dürtmüş olacak ki seri bir şekilde okuduğum nadirlerimin arasına girdi.Kendine has marjinal kişiliği dolayısıyla farklı üslubu,keyifli bir okuma sunuyor bana.Aynı tadı almanız umuduyla...
30 syf.
·1 günde·5/10
Klasik bir grubun oynadığı korkutucu bir oyunun biraz uzatılmış halini anlatıyor. Farklı korkunç hikayeler anlatılacak ve anlatan kişi aynadaki hayalet tarafından ele geçirilmeden kurtulabilecek mi falan falan. Fena değildi.
32 syf.
·1 günde·4/10
İlk kitabın son bölümünden sonra iyice iğrençleşip bu kitabın son bölümünde biraz toparladı. Pek korkutucu olmasa da oldukça farklı fikirlerle oluşturulmuş. Yine de pek başarılı değil.

Yazarın biyografisi

Adı:
Anthony Bourdain
Unvan:
Amerikalı Aşçı
Doğum:
New York, 1956
Anthony Michael Bourdain (25 Haziran 1956, New York City), ABDli yazar ve New York'taki Brasserie Les Halles 'in baş şefi.
Yemeğe olan düşkünlüğü genç yaşta ailesi ile Fransa'ya yaptığı bir gezi ile başladı. Bir istridye teknesinde ilk defa istridyeyi tattı ve o günden beri iyi veya kötü değişik tadlar bulmak üzere dünyayı dolaşmaktadır. 2005'te Travel Channel adlı TV kanalında "No Reservations" adlı bir TV serisi üretmiştir.

Yazar istatistikleri

  • 6 okur beğendi.
  • 29 okur okudu.
  • 8 okur okuyor.
  • 47 okur okuyacak.