1000Kitap Logosu
Anthony Bourdain
Anthony Bourdain
Anthony Bourdain

Anthony Bourdain

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.2
72 Kişi
203
Okunma
15
Beğeni
1.372
Gösterim
Unvan
Amerikalı Aşçı
Doğum
New York, ABD, 1956
Yaşamı
Anthony Michael Bourdain (25 Haziran 1956, New York City), ABDli yazar ve New York'taki Brasserie Les Halles 'in baş şefi. Yemeğe olan düşkünlüğü genç yaşta ailesi ile Fransa'ya yaptığı bir gezi ile başladı. Bir istridye teknesinde ilk defa istridyeyi tattı ve o günden beri iyi veya kötü değişik tadlar bulmak üzere dünyayı dolaşmaktadır. 2005'te Travel Channel adlı TV kanalında "No Reservations" adlı bir TV serisi üretmiştir.
Demir Fesar
Mutfak Sırları'ı inceledi.
364 syf.
·
5 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Bu kitabı gerçekten sevdim. Aslında kitabın adı yanlış bir algı yaratıyor. Sanki sadece yemeklerle ilgili sırlar verecekmiş gibi geliyor ama öyle değil. Otobiyografik bir eser ve çok samimi. Anthony Bourdain maalesef intiharına giden yola nasıl girdiğinin izlerini de bu kitapta veriyor. Ben özellikle bu gözle okudum kitabı. Sadece şefliğe , yemeklere ilgisi olanların değil herkesin okuması gereken bir kitap. Tavsiye ediyorum.
Mutfak Sırları
8.4/10
· 199 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
Estraella
Mutfak Sırları'ı inceledi.
364 syf.
·
13 günde
·
Puan vermedi
Ah Tony.. Sevgili okur,eğer aşçılığın ve mutfağın büyülü (ya da kitabı okuduktan sonra korkunç diye de nitelendirebilirsiniz ) egzotik,karmaşık ve sınırsız dünyasını merak ediyorsanız ;Buyrun,bu kitap tam size göre..Yazar,kendi yaşam hikayesiyle beraber mutfağını da tüm açıklığıyla gözler önüne sererken sayfalar arasında uçabilirsiniz.Okuduktan sonra aşçılıktan ya tamamen vazgeçersiniz ya da Tony gibi tüm hayatınızı ona atfedersiniz.Seçim sizin..
Mutfak Sırları
8.4/10
· 199 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
16
Umay
Mutfak Sırları'ı inceledi.
364 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
Seçtiğim mesleğin ortamı olan mutfağı daha yakından tanımak amacıyla okuduğum bu güzel kitap beni hem aydınlattı hem de sürükledi. Kitabı okudukça Anthony Bourdain'i olabildiğince gördüm, araştırma isteğim oluştukça daha da tanıdım. Bizim meslekte kendini adamanın önemli bir konu olduğunu elbette biliyordum yemek ihtiyacı asla bitmezken nasıl durabilirsin ki? Anthony ile gerçekten hayatımı bu işe adamazsam asla devam edemeyeceğim gibi bazı püf noktaları benimsedim sanırım. Geleceğime dair plan yapmaya çalıştığım, vizyon belirlemeye çabaladığım bu dönemde tecrübesizliğime rağmen bana bilgi katan Şef Tony'e minnettarım. Ayrıyetten intiharının beni ne derece üzdüğü ve etkilediğinden bahsedemeyeceğim bile. Mutfağı seviyorsanız tabi bir de okumayı bence pişman olmazsınız.
Mutfak Sırları
8.4/10
· 199 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
17