Ariel Suhamy

Ariel Suhamy

Yazar
0.0/10
0 Kişi
·
1
Okunma
·
0
Beğeni
·
8
Gösterim
Bir şey yalnızca doğasının zorunluluğu gereği varsa ve buna göre eyliyorsa özgürdür... İnsana gelince, o özgür doğmaz ama özgürlüğün 'özgür buyruğa değil de özgür zorunluluğa" dayandığını anladığı oranda özgürleşmeyi başarabilir
Dostluk, ruhların eriyip birbiriyle kaynaşması değil, yargılamanın askıya alınması ve onaylanma beklentisi demektir.
Özgürlük yapmaktan sakınmak değil üretmektir; bir tehdit değil bir doluluktur; daha çoğunu yapabilirken daha azını yapma gücü değil, dışsal sınırın olmayışıdır.
Aslında bu kitabı anlayabilmek için Spinoza felsefesine hakim olmak gerekiyor. Bu konuyla ilgili bir yüksek lisans tezini okudum. Tabi çok bilimsel ama bazı yerlerde bu kitabın temeline rastlamak mümkün.

Spinoza kitapta “Aklınızı Kullanın” diyor ve ekliyor; Eğer insanın aklını kullanırsa gerçek zorunluluğu anlayabileceğini söylüyor. İnsanoğlu yaşamı eğer akılla anlamaya çalışırsa hem daha sevinçli hem de daha özgür bir yaşam elde etmiş olur diyor.

Bu doğrultuda sonuç olarak Spinoza’nın ısrarla vurguladığı ve temele aldığı “Tanrı’yı akılla sevmek” doktrini ön plana çıkıyor. Tanrı’yı ve insanın kendisini akılla anlamaya çalışması hem mutlu hem de erdemli bir iştir diyor. İnsan kendi beden ve ruhundakileri akılla ve Tanrı’ya uygun şekilde anlamaya çalışırsa, kendisini tutsak eden duygulanımlardan uzaklaşır ve özgürlüğü imkânlı hale getirir diyor. Bu nedenle insan ne kadar özgür iradesiyle düşünse de bunu kendi doğasında bulunan zorunlulukla gerçekleştirir diyor.
Ayrıca insanlar hür doğmamıştır diyip ekliyor;

”Eğer insanlar hür doğsalardı, hür oldukları süre boyunca iyi veya kötü şey hakkında hiçbir kavram oluşturmayacaklardı.”

Yazarın biyografisi

Adı:
Ariel Suhamy
Unvan:
Yazar
Doğum:
1950

Yazar istatistikleri

  • 1 okur okudu.
  • 11 okur okuyacak.