Ariel Suhamy

Ariel Suhamy

Yazar
6.0/10
1 Kişi
·
2
Okunma
·
0
Beğeni
·
11
Gösterim
Bir şey yalnızca doğasının zorunluluğu gereği varsa ve buna göre eyliyorsa özgürdür... İnsana gelince, o özgür doğmaz ama özgürlüğün 'özgür buyruğa değil de özgür zorunluluğa" dayandığını anladığı oranda özgürleşmeyi başarabilir
Dostluk, ruhların eriyip birbiriyle kaynaşması değil, yargılamanın askıya alınması ve onaylanma beklentisi demektir.
Özgürlük yapmaktan sakınmak değil üretmektir; bir tehdit değil bir doluluktur; daha çoğunu yapabilirken daha azını yapma gücü değil, dışsal sınırın olmayışıdır.
“Aklı harekete geçiren hayret değil, uyuşumların duygulanımsal aktarımı olan neşedir.”
152 syf.
Aslında bu kitabı anlayabilmek için Spinoza felsefesine hakim olmak gerekiyor. Bu konuyla ilgili bir yüksek lisans tezini okudum. Tabi çok bilimsel ama bazı yerlerde bu kitabın temeline rastlamak mümkün.

Spinoza kitapta “Aklınızı Kullanın” diyor ve ekliyor; Eğer insanın aklını kullanırsa gerçek zorunluluğu anlayabileceğini söylüyor. İnsanoğlu yaşamı eğer akılla anlamaya çalışırsa hem daha sevinçli hem de daha özgür bir yaşam elde etmiş olur diyor.

Bu doğrultuda sonuç olarak Spinoza’nın ısrarla vurguladığı ve temele aldığı “Tanrı’yı akılla sevmek” doktrini ön plana çıkıyor. Tanrı’yı ve insanın kendisini akılla anlamaya çalışması hem mutlu hem de erdemli bir iştir diyor. İnsan kendi beden ve ruhundakileri akılla ve Tanrı’ya uygun şekilde anlamaya çalışırsa, kendisini tutsak eden duygulanımlardan uzaklaşır ve özgürlüğü imkânlı hale getirir diyor. Bu nedenle insan ne kadar özgür iradesiyle düşünse de bunu kendi doğasında bulunan zorunlulukla gerçekleştirir diyor.
Ayrıca insanlar hür doğmamıştır diyip ekliyor;

”Eğer insanlar hür doğsalardı, hür oldukları süre boyunca iyi veya kötü şey hakkında hiçbir kavram oluşturmayacaklardı.”
152 syf.
·6/10
#spinosaparlesbetes #spinozaporlasbestias #spinoza #arielsuhamy #aliadaval #mustafacaglaratmaca #bookstagramtr
————————————
⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
————————————

I gave a chance this book because it was #ecetemelkuran’ s last recommendation on twitter and unfortunately what I really like about this book is not much, because I personally doesn’ t like much Philosophy and Philosophers’ all, but I think what the writer say on the page 116 and also first half of 117 are totally me and still charming me.
“People who naturally tend to minimize naturally lazy borned other people, are the ones prefer to have connection with animals than human beings.” This is simply who I am. He says, because I don’ t have any tolerance for weakness and negligence of people(so true) and animals are getting evolve into all my life as my simple perfectionists.

I also would like to talk some about the translator. It is really a difficult book, unfathomable content and very deep language with super long sentences. Many congratulations for #mustafacaglaratmaca . He is the toppest top ever!

Yazarın biyografisi

Adı:
Ariel Suhamy
Unvan:
Yazar
Doğum:
1950

Yazar istatistikleri

  • 2 okur okudu.
  • 11 okur okuyacak.