Arif Gelen

Arif Gelen

Çevirmen
8.1/10
53 Kişi
·
81
Okunma
·
0
Beğeni
·
12
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
200 syf.
·Beğendi·9/10
Psikolojik tahlillerle dolu birbirinden sürükleyici beş öyküden oluşan kitap, bu öykülerden biri olan Lyon’da Düğün’ün ismini almış…

*Kızıl Hastası
*Leporella
*Korku
*Benzer-Benzemez Kız Kardeşler
*Lyon’da Düğün

Aslında her öykü, ayrı birer kitabı hak eder nitelikte derin ve etkileyici, ki İş Bankası Yayınları, Korku’yu kitaba dönüştürmüş bile.

Korku, yeşilçam filmlerine benzer bir kurguya ve okuyucuyu geren bir atmosfere sahip. Paulo Coelho’nun Aldatmak adlı kitabını yazarken bu öyküden esinlenmiş olabileceğini de düşünmedim diyemem.

Yazarın Amok Koşucusu isimli kitabını okuyanlar Leporella’yı hatırlayacaklardır. Aynı öykü bu kitapta da yer almış ve Zweig’in karakterlerin iç dünyasını okuyucuya aktarmaktaki ustalığını bir kez daha okuyuculara göstermiş.

Kızıl Hastası, oldukça sürükleyiciydi, sayfa sayısına hiç bakmadan okudum. Karakterin zayıf bedeninin altındaki güçlü duyguları hissedebiliyorsunuz.

Lyon’da Düğün, on sayfalık bir öykü olsa da kitaba adını vermeyi başarmış. Nazi zulmünün yazar üstündeki etkisi açıkça görülebiliyor.

Kitaptaki en beğendiğim öyküydü Benzer-Benzemez Kız Kardeşler. Masal tadındaydı… Kurgu gerçek dışı olsa da duygular gerçekti. O kadar farklı düşüncelere sevk ediyor ki insanı, tarif etmek pek kolay değil.

Öykülerin içeriğinden bahsetmeyeceğim, zaten çok kısalar, içeriğe değinirsem büyüsü kaçacakmış gibi geliyor. Mutlaka okumalısınız, mutlaka..
208 syf.
Marx’ın gençlik ve olgunluk dönemlerini kapsayan , yabancılaşma üzerine yazdığı tüm yazılarının bir araya getirildiği bir derleme. 25 yaşında yazdığı el yazmaları ve olgunluk dönemi olarak anılan Kapital’in içerisinde geçen yabancılaşma teriminin Marx’ın hayatındaki izlerini , fikirlerindeki değişim ve gelişimi ,kolaylıkla takip etmemizi sağlıyor. Henüz 25 yaşında olan genç bir insanın , gayet mantıklı açıklamalarla ürettiği teorileri okurken, zekasına hayran kalmamak elde değil . Bu aynı zamanda zekanın ,insanın bulunduğu çevredeki sorunların itici gücüyle nasıl gelişebildiğine /şekillenebildiğine de güzel bir örnek. Marx’ın fikirlerine katılalım ya da katılmayalım dünyayı sarsmış bir ismin okunmayı hak ettiğini düşünüyorum. Özellikle ülkemizdeki siyasi çarkların, dünyadaki kominizim korkusuyla şekillendiği/şekillendirildiği düşünürlerse , birilerini fena halde korkutmuş olan bu adamı anlamak ve ne yapmak isteğini anlamaya çalışmak için bile okunabilir bir isim. İlk kez Marx okuyacaklar için uygun bir kitap olduğunu düşünmemekle beraber ,biraz olsun , sanayi devrimi ve ona bağlı olarak gelişen toplumsal değişimin yarattığı olayları ve siyasi yapılanmaları hakkında bilgisi olan birinin daha rahat okuyabileceğini düşünüyorum. Herkese iyi okumalar dilerim.
200 syf.
·3 günde·6/10
Lyon'da Düğün, insan psikolojisini konu almış kısa öykülerden oluşan klasik Stefan Zweig' in kitabıdır. Lyon'da Düğünde ölüme giderken bile güçlü olmanın aşk, sevgi gibi duyguların gücümüze güç kattığı gerçeği öne sürülmüş. Hikayelerin ayrı ayrı içeriklerini anlatmayacağım. Genel olarak bunu diyebilirim. Tabiki ustaca anlatılan ders veren hikayeler ama şunu da belirtmeliyim ki Zweig'in diğer kitapları (Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu, Amok Koşucusu, Bir Kadının Yaşamından 24 Saat) kadar sevemedim. Okurlara göre farklılık gösterebilir. Alın, okuyun bir şey kaybetmez kazanırsınız.
Keyifli okumalar
200 syf.
·9 günde·8/10
Stefan Zweig demek okuduğunuzu anlamaktan çok yaşamak, hissetmek demek. 4 öykünün bulunduğu Lyon'da Düğün kitabıyla karşımıza çıkmaktadır. Çeviri olarak gayet başarılı bir kitap Yazarın daha önce ki kitaplarındaki tahlilleri ve insan psikolojisini en derinden yakalayan ve bunu kalemine dökmesini bu kitabında da bulacaksınız.
250 syf.
·9/10
Duygusal bir kalbe sahip bir aşkın hikayesi, yaşamanın aşktan daha anlamsız olduğunu anlatıyor .... Günün birinde WERTHER 'i anlamak isterseniz kalbinizin sesine kulak verin .......
200 syf.
·Puan vermedi
Az olan zamanınızdan yararlanın. Tek nefeslik hayat bir daha verilmeyecek, böyle bir anda sevgiyi bulan kişi, onun tadını çıkarmalı. Güzel bir kitaptı tavsiye ediyorummm
416 syf.
·Beğendi·10/10
doğanın diyalektiği 1789 burjuva devrimi evrilen kapitalizmin felsefi bakış açısına gerçek diyalektik gerçekliklerden yola çıkalarak binlerce okunmuş kitap araştırma makalenin süzgecinde alternatif bir bakış açısıdır ...
416 syf.
Bilim tarihi, bilim felsefesi kitabı nasıl sınıflandırsam bilemiyorum. Engels diyalektiğin izini sürüyor pozitif bilimlerde. Elbette bilim bu kitabın çok çok ötesinde artık, birçok şey aşıldı. Ama kitaptaki dinamizm harikuladeydi. Engels her zamanki saldırgan üslubuyla dönemindeki figürleri de eleştiriyor. En sevdiğim kısımlardı kesinlikle bunlar. İlerlemeci felsefelerini bilimle taçlandırmış.
200 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Acıların çocuğu Zweig'dan yine bol acılı bir derleme.. Uzun bir süre okumama kararı almama rağmen kitap listemden çıkarmak için okudum; ama bu sefer 'Benzer-Benzemez Kız Kardeşler' ve `Lyon'da Düğün' öykülerini beğendim.

Yine de iki sene ara veriyorum intihara meyletmemek için. Zweig kitaplarının üstüne sigara paketlerinde olduğu gibi ölüm/intihar tehlikesi ibareleri yapıştırılmalı...
298 syf.
·Beğendi·10/10
Mustafa Kemal hakkında çok sayıda kitap yazılmıştır. Ancak bu kadar net, bu kadar olguya yakın bir biyografi yazılmasına uğraşılmamıştır. Mustafa Kemal'in devrimci karakterini, tarafı olduğu sınıfı unutmadan, eksiklerini küçültmeden değerlendiren bu kitap, her Türkiye devrimcisi tarafından okunmalıdır.

Alman yazarın Tarihsel Maddeci bir bakış açısıyla Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatını anlattığı kitapta Mustafa Kemal'in çok sayıda savaş karşıtı sözüne rastlanabilir. maalesef, bugünlerde şovenist, ırkçı kesimlerin Atatürk savunusunun aksine, Mustafa Kemal'in Arap sömürgeciliğine, Turan hayalciliğine ve faşizme karşı nasıl karşı çıktığı, çeşitli kaynaklardan sözleri aktarılarak netçe ortaya konulmaktadır. Ayrıca Mustafa Kemal'in burjuva özelliği dahilindeki devrimciliği, günümüzün turist devrimcilerinin bile göremediği bir netlikte ortaya konulmaktadır.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 81 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 144 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.