Arun Gandhi

Arun Gandhi

Yazar
8.3/10
84 Kişi
·
219
Okunma
·
5
Beğeni
·
298
Gösterim
Adı:
Arun Gandhi
Doğum:
14 Nisan 1934
Arun Gandhi 14 Nisan 1934’te Güney Afrika’da doğdu. 30 yıl boyunca The Times India gazetesinde çalıştı. Ardından karısıyla birlikte ABD’ye yerleşti. Büyükbabası Gandhi’den öğrendiği yaşam derslerini dünyayla paylaşmayı kendine görev bildi. Çeşitli ülkelerde Gandhi’nin dünya görüşü üzerine konferanslar verdi, makaleler ve kitaplar yazdı.
Gandhi’ye göre dünyadaki şiddet büyük bir oranda Toplumun Yedi Günahından kaynaklanıyordu:

Emeksiz servet
Bilinçsiz haz
Ahlaksız ticaret
İnsaniyetsiz bilim
Kişiliksiz bilgi
Özverisiz ibadet
İlkesiz siyaset
“Söylediklerinize dikkat edin; düşüncelere dönüşür… Düşüncelerinize dikkat edin; duygularınıza dönüşür… Duygularınıza dikkat edin; davranışlarınıza dönüşür… Davranışlarınıza dikkat edin; alışkanlıklarınıza dönüşür… Alışkanlıklarınıza dikkat edin; değerlerinize dönüşür… Değerlerinize dikkat edin; karakterinize dönüşür… Karakterinize dikkat edin; kaderinize dönüşür.”
Ona göre dünyadaki şiddet büyük bir oranda Toplumun Yedi Günahından kaynaklanıyordu:
Emeksiz servet
Bilinçsiz haz
Ahlaksız ticaret
İnsaniyetsiz bilim
Kişiliksiz bilgi
Özverisiz ibadet
İlkesiz siyaset
Sahip olduklarımızı zaten çok şeyi olanlarla paylaşmamızın pek bir anlamı yoktur. Bizim amacımız daha azına sahip olanlara bir şeyler vermek.
Yürekten inanarak dile getirilmiş bir hayır, yalnızca karşısındaki hoşnut etmek ya da daha kötüsü sorun çıkmasın diye söylenmiş bir evetten daha iyidir.
224 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
"İnsanlar ben sağken beni izleyecek, öldükten sonra da belki bana tapacaklar; ama asla benim gayemi kendi gayeleri yapmayacaklar."

Mahatma Gandhi


Mahatma'nın torunu Arun tarafından yazılan kitabın orijinal adı "The Gift of Anger", yani "Öfkenin Armağanı"

Arun, 12-14 yaşları arasında sadece iki yıl dedesiyle birlikte yaşıyor ama hem gelişim çağında olduğu için, hem de dedesi o zamanlar bildiğimiz Mahatma olduğu için hayatında çok derin izler bırakıyor.

Bu kitapta da konuları çok güzel işlemiş, bir kişisel gelişim kitabı olarak da görülebilir. Başlıca 11 ders üstünde duruyor Arun Gandhi, bunları hem gerçek yaşam öyküleriyle, hem dedesinin sözleriyle, hem günümüzdeki örneklerle açıklıyor. Einstein'ın dediği gibi "Böyle bir adamın dünyadan gelip geçtiğine inanmak zor oluyor."
224 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Başından sonuna ibretlik ️
Yaşam felsefesini tüm hücreleriyle benimsiyor insan.
Ve Atatürk ‘ün düşüncelerini benimsemesi de ayrı bir sevme nedeni tabii
#okudumbitti
#paralelevrenim
#52
Arun Gandhi'nin dedesi ile ilgili hatıralarını ve ondan öğrendiklerini anlattığı bu kitabı özellikle Gandhi'nin insani yönünü daha iyi anlamak ve onun şiddetsizlik felsefesinin temelinde yatan ilkeleri öğrenmek isteyenlere tavsiye ederim. Kitabın bende öfke ve şiddet konusunda büyük bir farkındalık uyandırdığını söylemeliyim.
224 syf.
·3 günde·7/10
Öncelikle şunu söylemeliyim ki öğretici bir kitap. Hayata bakışınızı gerçekten değiştirecek. Ben biraz daha detaylı bekliyordum, sanki biraz yüzeysel kalmış. Buna rağmen vermek istediği mesajlar çok açık.
224 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Gandhi okuru " kendini keşfetme" nin heyecanlı yolculuguna davet ediyor. Arun Gandhi kendi kişisel yolculuğunu ve deneyimlerini büyükbabasının yaşamından kesitlerle birlikte anlatıyor. Mahatma Gandhi, onun dunyaya ilham veren yasam felsefesi eşliğinde bize birinci elden aktarıyor.
224 syf.
·Beğendi·10/10
Hindistanin bagimsizliginda cok onemli ve azimsanmayacak bir rolu var gandinin. Bunu siddetsizlikle basarmis olmasi ise insana aklini kullanarak ve siddeti bir arac olarak kullanmadan da buyuk seylerin basarilabilecegine dair umut veriyor.

Gandinin en cok hayata bakis acisini sevdim. Cevresinde olan bitene bir psikoanalizci seklinde ele alip bunlari yararli olacak bir biceme donusturecek ikna edici cözümlemelerine hayran kaldim. Okunmasi gereken bir yapit alinmasi gereken cok ders var
224 syf.
·Beğendi·8/10
Okumanızı tavsiye edebileceğim bir kitap. 10/8 çok rahat verilebilir Gandhi'nin yanında yaşayan torununun çıkardığı dersleri anlatan ve bunları yaşadığı olaylarla derlediği harika bir kitap. Her insan değerlidir ilkesini savunan Gandhi nin düşünce tarzını da bu kitapta belirtmişler.
224 syf.
·3 günde·8/10
Torununun, Bapuji’ nin yanında geçirdiği 2 seneyi konu alan; 11 ana maddeden oluşan bir kitaptır. Hayata geniş açıdan bakmayı, sürekli karşımıza çıkan ama göremediğimiz ince ayrıntıların bir kısmını içermektedir. Anlatılan olaylar geçmiş ve günümüze direk olarak bağdaşmaktadır.

“ Unutma, parmağınla birini gösterirsen, üç parmağında seni gösterir.”
224 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Arun Gandhi bu kitabında;
dünyaca saygı duyulan, tanınan, yaşamını doğruluğu bulmaya adamış, sosyal eşitsizlikler ile mücadele etmiş, Hindistan' ın bağımsızlığı için savaşan ve çağının  önemli bir düşünürü olan , Gandhi 'nin suikaste uğrayıp öldürülmesine kadar olan iki yıl boyunca dedesiyle yaşadığı, dünyaya ilham veren yaşam felsefesinin, ondan aldığı nasihatleri  okuruyla paylaşmış.
224 syf.
·Puan vermedi
“Odalarımız çok güzel, ancak pencerelerimiz insanların yokluk içerisinde yaşadıkları gecekondulara bakıyor. Onlar bu kadar azına sahipken biz bu kadar çok şeye sahip olmamalıyız.” Bazı cümleleri okuduktan sonra gözlerimi kapatıp hayal kurduğum, düşündüğüm, bazı gerçekleri farkında olduğum ve sevgiyi, yaşamı ve insanı böyle yalın bir dille anlatan okunması gereken bir kitap. ‍️

Yazarın biyografisi

Adı:
Arun Gandhi
Doğum:
14 Nisan 1934
Arun Gandhi 14 Nisan 1934’te Güney Afrika’da doğdu. 30 yıl boyunca The Times India gazetesinde çalıştı. Ardından karısıyla birlikte ABD’ye yerleşti. Büyükbabası Gandhi’den öğrendiği yaşam derslerini dünyayla paylaşmayı kendine görev bildi. Çeşitli ülkelerde Gandhi’nin dünya görüşü üzerine konferanslar verdi, makaleler ve kitaplar yazdı.

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 219 okur okudu.
  • 10 okur okuyor.
  • 120 okur okuyacak.