Arun Gandhi

Arun Gandhi

Yazar
7.0/10
5 Kişi
·
10
Okunma
·
0
Beğeni
·
22
Gösterim
"En yüksek sesle bağıranların söyleyecek en az şeyi olanlar olduğuna inanırdı. "Boş teneke çok ses çıkarır," dedi bana bir defasında gülümseyerek. Gerçek fikirlere, çözümlere ve ahlaki değerlere sahip olanlar seslerini duyurmak için uluorta bağırmak zorunda değillerdir."
"Başbakan Jan Smuts, büyükbabam ve taraftarlarına nasıl davranması gerektiğini bilmediğini itiraf etti : "Siz her zaman öylesine saygılı, nazik ve düşüncelisiniz ki, sizi şiddet kullanarak durdurmak çok zor. Öfke saçan grevcilere saldırmak çok daha kolaydı."
"Cinayete kurban gitmesinden bir hafta önce bir gazeteci ona , "Siz öldükten sonra felsefeniz ne olacak sizce?" diye sorduğunda büyükbabam derin bir hüzünle, "İnsanlar ben sağken beni izleyecek, öldükten sonra da belki bana tapacaklar ; ama benim gayemi kendi gayeleri yapmayacaklar," diye karşılık vermişti."
Ona göre dünyadaki şiddet büyük bir oranda Toplumun Yedi Günahından kaynaklanıyordu :
1) Emeksiz servet
2) Bilinçsiz haz
3) Ahlaksız ticaret
4) İnsaniyetsiz bilim
5) Kişiliksiz bilgi
6) Özverisiz ibadet ( önemli olan hayvan kurban etmek değil , servetimizden fedakârlık etmektir.)
7) İlkesiz siyaset
“Aklın, pek çok açık penceresi olan bir oda gibi olmalı. Bırak değişik rüzgarlar dört bir yandan içeriye girsin, ama içlerinden bir tanesinin seni uçurup götürmesini de kabul etme.”
Gerçek servet para ya da hakimiyetle değil, tüm insanların bir saygınlığı olduğunu kabul ederek elde edilir.
"Söylediklerinize dikkat edin;
düşüncelere dönüşür.Düşüncelerinize dikkat edin;duygulara dönüşür."
Dünya herkesin ihtiyacına yetecek kadarını sağlar, fakat herkesin hırsına yetecek kadarını değil.
Öncelikle şunu söylemeliyim ki öğretici bir kitap. Hayata bakışınızı gerçekten değiştirecek. Ben biraz daha detaylı bekliyordum, sanki biraz yüzeysel kalmış. Buna rağmen vermek istediği mesajlar çok açık.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 10 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 15 okur okuyacak.