Ayça Atçı

Ayça Atçı

YazarEditör
7.8/10
53 Kişi
·
126
Okunma
·
1
Beğeni
·
1.275
Gösterim
Adı:
Ayça Atçı
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
1975
1975 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi’nde Turizm ve Otel İşletmeciliği okudu. Medya sektöründe çalıştı. Kitapevlerinde yöneticilik yaptı. Matruşka, Peri Masalında Güzel ve Uyuşturucu Tarikatı romanlarını yazdı. Net Yayınları’ndaki editörlüğünün yanı sıra Kitapçı Dergisi’nin yayın danışmanıdır.
"Acıyı duymamak için onu alt etmek gerekir." dedi içinden Tuna. Tabi ya, önce acıyı kana kana tüketmeliydi, sonra her sirrini ezbere bildiği dost gibi yan yana yaşanabilirdi pekâlâ acıyla.
Topraklarından sürülürken arkalarında bırakacakları atlarını, en kıymetlilerini vurmuşlardı. Onurlarını korumuş,ailerinden saydıkları atlarını onlara bırakmışlardı.
"Oysa aslında sürgün ne güzel bir kelime... Ağaç filizi demekmiş. Ağaçları budarsın ki güçlensin, güçlü sürgünler mersin. İnsanı da ondan mı budarsın?" yazdı Tuna Elbruz'a.

"Hiç öyle düşünmemiştim. Sürgün deyince aklıma hiç ağaç filizi gelmemişti.”

"Ne kötü... Aslında umut vaat ediyor. Kesildiğin yerden daha güçlü, daha sağlıklı çıkabilirsin eğer doğaya uygun davranırsan."
"Atlar öldü baba, kâğıt gemiler yırtıldı. Suyun yüzünü kapladı koynumuzda sakladıklarımız. Onlar bizi ceset sandı lar, oysa ölen koca bir halktı. Atlar öldü baba, masallar bitti ve ben, az önce bu Kafdağı ağıtını yazarken büyüdüm."

İstanbul 10 Temmuz 2016/ Nalçik 9 Haziran 2018
Ninem, adını az önce öğrendiğim ninem büyümeme izin vermedi, onun için ona bir sey olacak diye çok korkuyorum. O ölürse ben büyümek zorunda kalacağım Denef. O ölürse ıpıssız kalacağım şu koca kainatta. O ölürse ne yapacağımı bilmediğimden bu öfkem."
Tanrı, bir gün bütün kullarına haber salmış, demiş ki filanca gün, filanca saatte kullarım huzuruma gelsinler, topraklarını bölüştürüp dağıtacağım. O gün, o saatte bütün halklar top lanmış gitmiş tanrının huzuruna. İşte, kimi Afrika'yı almış, kimi bilmem nereyi! Herkese toprağını dağıtmış tanrı. Aradan iki gün geçmiş, bizimkiler tanrının huzuruna gelmişler.

"Biz toprağımızı almadık," demişler.

"Nasıl olur?" demiş tanrı, "Herkese dağıttım ben o gün toprağını."

"Biz o gün gelemedik," demişler bunlar boyunları bükük, elleri önde kauçuk.

"Tanrının çağrısına neden gelmediniz?" diye gürlemiş tanrı

"Misafirimiz vardı, onu ağırladık," demişler bizimkiler.

"Misafir tanrının çağrısından, topraktan daha mı kıymet- li? Bu nasıl kendini bilmezlik böyle?" deyince; "Adettir tanrım, bizde gelen misafir her şeyden kıymetlidir." diye cevap vermis ler. Tanrı hem şaşırmış hem de meraklanmış; “Tamam, hadi misafir edin o zaman beni de bakayım dediğiniz kadar var mı?" demiş.

Bizimkiler tanrıyı misafir etmişler, ziyafetler çekilmiş, düğünler kurulmuş, kuğu gibi kızlar, kartal gibi delikanlılar süzülerek dans etmişler parmak uçlarında. At üstünde olmaz marifetler sergilemişler meydanda.

Thamadeyi çağırmış tanrı, demiş ki; “Haklıymışsınız. Ben sizi çok sevdim. Kendime ayırdığım bir toprak vardı, onu ve riyorum size. Varin gidin, sizindir dünya üzerindeki cennet o vatan, Kuzey Kafkasya!"

Keyifle gülerek masadaki yaprak sarmasından ağzına attu "Ya, anladın mı şimdi misafir ne demektir?" sonra sesi mahzunlaştı; "Şimdi, tanrının armağan o kutsal toprağı eli mizden aldılar muallim. O güzel vatanı aldılar elimizden. Bizi şöyle öldürdüler, böyle kestiler demiyorum bak! Hiçbirimiz ağlamayız vatanı cansiperane koruyarak tanrı katına çıkmış- şın peşinden. Gurur duyarız o yiğit savaşçılarla. Biz ağlamayı toprağımızdan olunca öğrendik, o gün bugündür durmaz gözümüzün kanlı yaşı."
Düşmanlık edecek kadar uzun değil şu ömür dediğin boktan şey. Bak, gözümü açtım kapattım ihtiyar olmuşum. Kör kurşunla bir gecede topal kalan bacağım bile ihtiyarlamış. Yarın ölüp gitsem arkamdan kim edecek duamı? Sen edeceksin komutan, muallimi edecek şuradaa muhabbet eden dostlar edecek. Hepsi kendi dilinde aynı
yaratana diyecek ki; "Şu Topal Agop bade satar demlerdi bizi, tek günahı odur yüce tanrı! Sen bağışlayıcısın, affet o bi çare kulunun şuncacık günahını!"
336 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Tatlı bir romandı. Kısa süreliğine kafa dağıtmak için okunabilecek, kafa yormayan romantik bir kitaptı.

Konusu klasikti, karakterler tatlıydı.
Romanın kapağı gerçekten kötü insanda okuma isteği uyandırmıyor aslında, daha güzel bir şey olabilir.

4 kitaplık serinin ilk kitabıydı. Her kitap ayrı ayrı okunabilir, ayrı karakterler üzerine kurulu romanlardan oluşuyor.
290 syf.
·12 günde·Beğendi·9/10
Bir buçuk asır önce dedemin babasının yerleştiği topraklar mı benim vatanım yoksa bir buçuk asır önce dedemin dedesinin vuruşa vuruşa öldüğü, ölse de bitmediği, kanıyla sulanmış o masal diyarı mı? Bilmediğim ana dilim mi benim dilim yoksa doğduğum topraklardakinden daha iyi bildiğim, yetkin olduğum mu? Hangisi daha hüzünlü?
Bu kitaba kısa bir özet yap denilse en güzel özet bu olurdu. Çerkes sürgününü(soykırımı) bu kadar güzel (güzel dediysem anlatım olarak) anlatan nadir kitaplardan biridir. Doğduğu topraklardan sürülmüş yok edilmiş ufacık bir coğrafya halkının; yaşadığı ülkeyi bu kadar sahiplendiği zor görülür. Çerkesler bu topraklarda uzun yıllar yabancı, at hırsızı, moskof tabiri gibi damga yeseler de Çanakkalede Sarıkamış’ta, Kütahya’da İzmir’de bu ülke için kendi toprağını savunur gibi savaşmış ölmüş ama asla hain olmamıştır olmayacaktırda. Milli mücadelenin de baş kahramanlarından olmuşlardır.
Ancak şimdilerde söylediğimiz birşey var;, “bu ülke için savaşırken sizin dilinizi bilmiyorduk, şimdi ise ana dilimizi konuşamıyoruz.”
Akıcı ve güzel bir dille yazılmış bir özlem ve aşk kitabı aslında.
İyi okumalar.
Yüreğine sağlık Ayça ATÇI
336 syf.
·8/10
Jessie bekar bir anne. Garsonluk yaparak kardesine ve ogluna bakiyor. Hayatina giren erkeklerin onu kandirmasndan yorulmus. Bu yuzden ayaklari yere basan, kendine yetebilen, hayal perst olmayan, isi gucu yerindd birini istiyor.
Jack ise cok zengin bi adam ve hayatina giren herkes parasndn dolayi var. Jessie yi gorur gormez vuruluyor. Ve isler de bundan sonra karisiyor. Jack cok tatlis bi adamdi. Ne istedigini bilen adamlari severim zati. Kitapta iyiyidi. Okuyun oktun :)
336 syf.
·1 günde·7/10
Klasik bir konu
Ama tatlı sıcak ve içten bir kitaptı.
Tek kızdığım kızın net tavrıydi
İnsan aşkı bulunca gerisi bos gelir tavrını geçmiş orada yaşadıkları şeyler one çıkıyor demekki
Her neyse günlük okuyabileceiniz bir kitap diyebilirim:)
10/7
336 syf.
Yazarın Weekday Bride serisini çok sevmiştim hazır elimde varken Not Quite serisine de başlayayım dedim ama sevemedim kitabı bir türlü. Weekday Bride serisindeki sıcaklığı bir türlü yakalayamadım anlatımda. Belki de klişe bir konuyu klişe bir şekilde anlatıyor olduğundandır ama kendimi kitabın içine bir türlü sokamadım. Ama tabii ki de serinin diğer bütün kitaplarını da okuyacağım.
413 syf.
·Beğendi·9/10
Zirve bir bedeldir,
servetn,hayatın,ailenin hata Canın bile.tarihte tanık oldugunuz gibi, kudretlisin,Sultansın ama Ölüme bi okadar yakinsın ve çokçada Acısın.tarihtede, günümüzdede"Acının ortak birdile gereyi yoktu,Acı dünyanın her yerinde Acıydı"
#AyçaAtçı #mahpeykerKösemsultan
48 syf.
·1 günde·10/10
Bu tarz kitapları yeğenim için bakıyordum ve gerçekten çok sevdim. Görselleri olsun anlatımı olsun bence parasını hak ediyor. Almanızı tavsiye ederim.
48 syf.
·8/10
İçerisinde gerçekten 2 yaşa hitap eden beş ayrı hikaye barındırıyor. Basımı da oldukça kaliteli ve güzel. Resimler içerikle uyumlu. Ancak kültürel öğelerimize uymayan unsurlar var. Onlar da olmasaydı gerçekten tadından yenmezdi diye düşünüyorum. Üzerinde biraz daha çalışılsa çok daha eğitici olur diye düşünüyorum.
336 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Yayınevleri neden kitap içerikleri ile alakası olmayan kapaklar tasarladıklarıni cidden merak ediyorum. Kitap çok tatlı aile arkadaşlık aşk ilişkilerini anlatıyor. Her satırına bayıldım kitabın. Ama ilk kitabin kapağına bakarak içerikle bir alaka kuramazdim. Jessie tek başına bir çocuk büyütmek zorunda kalan genç bir kadın. Erkek arkadasinda aradığı en büyük kriter istikrar ve maddi durumu iyi olacak. Jack ise kadinlarin kendisini para için kullanmalarindan bıkmış bir milyarder. Yolları kesişir ve ikisi birbirine çekilir ama Jessie hep geride durur arkadaş olmak ister sadece. Bir sürü söylenen yalan ve zorla inşa edilen aşk. Tatlı bir kitaptı.
336 syf.
·4 günde·8/10
@nemesiskitap 'ın yine pamuk şekeri tadında harika ,eğlenceli bir kitabını okuyup bitirmiş bulunuyorum. Zengin adam fakir kız konsepti işlenen konu gayet akıcı ve keyifle okunabilen anlatımla kolay okunan bir roman. Sadece arkadaş degillermiş . Kafa dağıtmalık çerez tabir edilen şirin bir roman okumak isteyenlere tavsiyemdir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ayça Atçı
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
1975
1975 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi’nde Turizm ve Otel İşletmeciliği okudu. Medya sektöründe çalıştı. Kitapevlerinde yöneticilik yaptı. Matruşka, Peri Masalında Güzel ve Uyuşturucu Tarikatı romanlarını yazdı. Net Yayınları’ndaki editörlüğünün yanı sıra Kitapçı Dergisi’nin yayın danışmanıdır.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 126 okur okudu.
  • 68 okur okuyacak.