Ayhan Sülün

Ayhan Sülün

Yazar
8.4/10
7 Kişi
·
13
Okunma
·
1
Beğeni
·
112
Gösterim
Adı:
Ayhan Sülün
Unvan:
Yazar
Keçiboynuzu tohumlarının hepsi eşit ağırlıktadır. 0,2 gram gelen bu tohumlar elmasın ölçüsü olarak kabul edilmiştir. Örneğin 1 kırat elmas, 1 keçiboynuzu tohumu ağırlığı kadar yani 0,2 gramdır.
Ayhan Sülün
Sayfa 55 - Ozan Yayınları
Kokulu ve çarpıcı renklere sahip bir çiçek görürseniz, bilin ki bu bitki üremek için rüzgarları değil hayvanları kullanıyordur.
İnananların görevlerinden bir de ALLAH’ın yarattığı doğanın dengesini korumaktır. Aksi durumda sonuçlarını insan yine kendisi çekecektir.
“Halkın elleriyle işledikleri yüzünden karada ve denizde felaketler yaygınlaştı. Böylece (kötülükten) dönerler diye yaptıklarının bir kısmını onlara tattırıyor. 30- Rum 41
Eğere tabiat, maharetleriyle bizi hayrete düşüren mekanizmaları işletecek kadar “zeki” ise, bu evrenin arkasındaki akıllı tasarımcının varlığı için ikna edici bir delil değil midir? Eğere dünyanın en keskin zihinlileri, tabiatın derin işlerini sadece zorlukla çözebiliyorlarsa, bu işlerin sadece zihinsiz bir kaza sonucu, bir kör şans eseri olduğu nasıl düşünülebilir?

Nobel ödüllü Teorik fizikçi Paul Davies.
Müslümanların günümüzde bilimle yeterince ilgilenmesinin sebepleri olarak;

Kuran’ın dinin tek kaynağı olduğunun anlaşılmaması, Kuran’ı anlama çabasının yetersiz olması, Kuran’ın anlaşılmadan okunan bir sevap makinesi haline getirilmesi, din adamlarının körü körüne takip edilmesi, dini gereken değerin verilmemesi, Kuran dışı kitapların dinde otorite yapılması, Kuran dışı gereksiz detaylarla halkın oyalanması, Kuran’ı anlamanın zor olduğu iddiası, sorgulama ve aklı kullanmanın gereksizleşmesi, bilim yapmanın ALLAH’ın emri olduğunun unutulması gibi pek çok başlık sayılabilir.
Tek bir mantar asırlar içinde kilometrekarelerce alana yayılıp koca koca ormanları birbirine bağlayabilir. Mantarsı bağlar bir ağaçtan diğerine sinyaller taşıyarak, ağaçların böcekler, kuraklık ve diğer tehlikeler hakkında haberleşmesini sağlar. Bu arada bilim dünyası, ormanlarımızı saran bu şebekeye `Wood-Wide-Web' demeye başlamıştır. Hangi bilgilerin ne kadar alıp verildiği henüz araştırılan konulardır.
Bilimsel adı Ecbalium Alatarium olan acı düvelek bitkisinin tohumları olgunlaştığında tohumların içinde bulunduğu kapsül, basıncın etkisiyle patlar. Fırlatma sırasında çıkardığı ses nedeniyle bu bitki halk arasında cırtlatan adıyla da bilinir.
Arı Orkideleri, dişi yaban arısını boyutu, şekli, rengi ve kokusuyla kusursuz şekilde taklit ederek kendine hayran bırakıyor. Gözleri, gülümseyen ağzı, kanatları ve arı gibi tüylü omuzlarıyla hayranlığımızı ikiye katlıyor ve adeta "Yaratıldım!" diye çığlık atıyor.
Bunların hepsi aynı su ile sulanmalarına rağmen lezzetçe birbirinden farklı kılmışızdır. Aklını kullanan bir toplum için elbette bunda işaretler ve dersler vardır.

13- Rad suresi 4
168 syf.
·Beğendi·10/10
Bitkilerin dünyasını son derece sade ve akıcı bir dille anlatmış. Kitap içerisinde sizi hayrette bırakacak birçok örnek yer alıyor. Allah'ın dellillerine bir kez daha şahit olduğum için mutluyum. Herkese tavsiye ederim.
168 syf.
·6 günde·Beğendi·7/10
Kitap son derece basit, herkesin anlayacağı bir anlatıma sahip. Bitkilerin gelişimleri, yine bitkilerin birbirleriyle ve diğer canlılarla etkileşimi Kuran'dan ayetlerle delillendirilerek anlatılmış.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ayhan Sülün
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 13 okur okudu.
  • 7 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.