Ayper Canbullu

Ayper Canbullu

Yazar
8.0/10
1 Kişi
·
1
Okunma
·
0
Beğeni
·
15
Gösterim
Adı:
Ayper Canbullu
Unvan:
Öğretmen, Yazar
"Allah ölüm vermesin kızım, ayrılığa ağlanmaz, gün geçer, kin geçer barışırsınız, barışmasanız da olur, yaşıyorsunuz ya, bir yerlerde nefes aldığını biliyorsunuz ya..."
Ayper Canbullu
Sayfa 158 - Sepya yayın evi
Acısıyla, tatlısıyla hayat gailesi içinde savrulurken farkına varamadan, hepimizin yaptığı gibi, eş geçtiğimiz küçük zenginliklerin en büyük nimetler olduğunu fark ettiğinde çok geçti. Nefes alabilmek, göz açıp kapayabilmek, adım atmak, birine selam vermek, canının bir meyveyi çekebilmesi, çiçeğin kokusunu duymak, rengine hayran olmak, akan suyun şırıltısını dinlemek, bülbülün sesine uyanmak, uzaklardan gelen bir nağmenin peşinden anılara dalmak, yağmurda ıslanmak, çocuğunun başını okşamak... Büyük lütufmuş.
Ayper Canbullu
Sayfa 229 - Sepya yayın evi
Bilmezmişim gibi...
Ölümü de bilirim ben, tanışırız biraz. Ben ölümü tanırım, ölüm beni. Canımı yakmışlığı vardır.
Ayrılığı da bilirim, her türlüsünü tattım; iyi tanışırız...
Ben ayrılığı tanırım, ayrılık beni.
Acı çekmeyi, kaybetmeyi, yalnızlığı... Yalnız sabahlara içi cız ederek uyanmayı.
Kavuşmamayı, kaybettiklerimi özlemeyi, uzaktakileri beklemeyi... bilirim.
Bu yüzdendir yanındakilerin üzerine titremem. Kinim, hıncım, çaresizliğim göz yaşlarımla yıkanıp çekti.
Ömür denen savaş meydanında yanıp yakılıp talan edildim. Çok öldüm, çok dirildim, buzda bile yandım için için...
Yanık kokumu duyan, dumanımı gören olmadı. Zaman beni beklemese de ben zamanı bekledim. Direndim... Güldüm, güldürdüm. Dans ettim. Tango, İspanyola, çaça...
Cihan harbiyim ben.
Ayper Canbullu
Sayfa 158 - Sepya yayın evi
312 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Çok uzun zamandir elime alamadığım kitaplardan sonra elime aldığım ilk kitap "beyaz zambaklar ülkesi" ile yeniden özlediğim ve bazen de olsa tarzımin çok dışında olduğu için sıkıldığım kitaplardan biri olmadığı için mutlu olarak kütüphanemden ikinci kitabı elime alıp " Aşkın Şifresi" adını okuyunca ne yalan söyleyeyim kitabın bir aşk romantizm ve kadınların güçlü duruşunu kariyer aşk ve aile üçgenini okuyacak sanirken başta anlamadığım bir zaman da anlamadığım bir şekilde olaylar başlasa da sonrasında kişileri ve olayları otururken bu okuduğum dili yani samimi sıcak ve her cümlede yazdığında ki duygulari hissettiren dili tanıdık geldikçe sayfalar ilerleyip karakterlerin sanki gerçekte var olduğunu hissettikce bana Sabahattin Ali den sanki bir eser okuyormuşum hissi uyandırdı. Ve sayfalar ilerledikçe anladım ki evet bu olaylar yaşanmış. Ve sonra ekledim tanrım bu nasıl acı bu nasıl mutluluk bu nasıl keder bu nasıl bolluk bu nasıl hüzün bu nasıl zengin hayat ve bu dalgalı hayatın getirdiği yıkım ve yükselişlere nasıl katlandı bu satırlarda ki karakter değilde yaşamış kişiler.
Bir ara göz yaşlarım sel oldu . Hacı molla erkeklerine gelinlerine torunlarına kadınlarına ve dahasına.
Ne aşk mış Yarabbi dedim. Ve duygulandım.
Kitap kurtlarının kesinlikle okuması gereken bir kitap daha .
İyi okumalar...

Yazarın biyografisi

Adı:
Ayper Canbullu
Unvan:
Öğretmen, Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur okudu.