Aysel Alizade

Aysel Alizade

YazarÇevirmen
7.4/10
12 Kişi
·
25
Okunma
·
0
Beğeni
·
30
Gösterim
Adı:
Aysel Alizade
Tam adı:
Aysel Əlizadə
Unvan:
Yazar
"İnan." köpeği daima aşağılar, birine hakaret ederken de bu zavallı hayvanın adını kullanırdı. "köpek soyu," " köpek eniği," " akılsız köpek," " seninki köpek dirliği" gibi, kaba sözler de ederdi. Köpek ise, kendisini kimse ile kıyaslamaz, köpek olduğunu bilir ve hep köpek olarak kalırdı. Üstelik köpekliğinden de çok memnundu ve kendisine bir kez kemik atan "İnsan"ı bir ömür unutmaz, sürekli kuyruk sallar, görünce havlar, kulaklarını diker, gerektiğinde iz sürer, korur, onun için eşi bulunmaz bir dost olu...
Geçmişimi hatırladıkça ürperiyorum, bütün vücudum titriyor. Sırtıma sürekli rüküş elbiseler giydiren tezgahtar kadınlarla yaşamak, nasıl da anlamsızdı.
90 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
BEYAZ KÜRK

“İnsan, hatıralarıyla kucaklaştığında, ince bir duygu yağmuruna tutuluyormuş.”

“Nevruz bir milletin geçmişini, yaşayışını, kimliğini, nereden nereye geldiğini, törelerle, adet ve geleneklerle ortaya koyan manevi bir mirastır.”

✏ İnsanların şehre gittiklerinde oranın, insanları nasıl ve ne şekilde değişimine sebep olduğunu, şehirde yaşayan insanların adetlerinin değiştiğini, insanların önceki gibi canlı, yaşama arzusu ile dolu olmamasını, insanların yürüyüşünün bile değiştiğini güzel bir öyküde kaleme almış. Öyküde Azarbeycan’lıların ortak zevklerinden bahsederken, Türkiye’de yaşayanların da Türk kahvesi ile övündüklerinden bahsetmesi hoşuma gitti.

✏ Hayvancağızlar ile ilgili öyküde doğanın kanununun bozulması, hayvanların doğadan koparılıp hayvanat bahçelerine konulması ve evlerde hayvan bakılmasınının hayvanlar için ne kadar kötü olduğunu anlatmış yazarımız. Hayvanlarının özgürlüğünün kısıtlanması elbette ki çok üzücü  Öyküde kedi ile ilgili anıyı okuyunca sonunda üzüldüm…

✏ Karanlık isimli öyküde ise bir ananın oğlu için yaptığı fedakârlıkları kaleme almış. Çaresizlik bir ana için ne kadar zor, oğlunun sağlığı için kendinin sağlığını tehlikeye atması, onun için çabalaması yüreğimin üzülmesine sebep oldu. Yazarımızın eline yüreğine sağlık.

#ayselalizade #IQkültürsanatyayıncılık #okudumbitti
90 syf.
·2 günde·8/10
Azerbaycan'da geçen ve tarihte ışık tutan hikayelerden oluşan bir kitap. Hatıralar üzerine kurulu olaylardan ilham alan kitabın son hikayesi (Ölmüş Şehir) ile de Hocalı Katliamının (1992) içine dalıyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Aysel Alizade
Tam adı:
Aysel Əlizadə
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 25 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 6 okur okuyacak.