Erkek Kışkırtılmış Erkekliği Kendini Keşfetmek için Kullanmak

8,1/10  (14 Oy) · 
32 okunma  · 
12 beğeni  · 
491 gösterim
Dünya erkek enerjisi ve onun hâkimiyeti yüzünden çıkan çatışmalardan, kavgalardan savaşlardan çok acı çekmiştir. Dengeye ihtiyaç vardır. Şu an yüzde doksan dokuz nispetinde erkek enerji vardır ve kadın ise sadece sınırlarda var olabilir. Bunu dengelemek için dişil enerjiler serbest kalmalıdır. Yegâne umut bundadır.
Erkek nasıl sevileceğini öğrenmek zorundadır. Erkek kalbin nasıl efendi olacağını ve zihnin ise sadık bir hizmetkâr olacağını öğrenmek zorundadır.
İçindeki erkek ve içindeki kadın birbirinin içinde kaybolduğunda, birbirinin içinde eridiğinde; artık ayrı olmadığında, tek parça haline gelmiş bir bütün olduğunda sen bir birey haline gelmiş olursun. Unutma, sen olduğundan başka bir şey olamazsın. Bu kalbinin derinliklerine işlesin: "Sen sadece olduğun şey olabilirsin, asla başka bir şey değil."
 • Baskı Tarihi:
  2015
 • Sayfa Sayısı:
  394
 • ISBN:
  9789758817238
 • Orijinal Adı:
  The Book of Men
 • Çeviri:
  Sangeet
 • Yayınevi:
  Ganj Yayınları
 • Kitabın Türü:
Gülnar Rehimli 
01 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 23 günde · Beğendi · 10/10 puan

Azerbaycanda oldukça yaygın olan, her kitapseverin okuduğu Osho kitaplarına Türkiyede ilginin bu kadar az olması şaşırttı beni burada okunma sayısının çok az olduğunu görünce. Kitaba gelince, beni değiştirdi. Karanlık kalmış mevzuları aydınlattı. Adının "Erkek" olmasına karşın her iki cins içindir.

Fhant 
05 Eki 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 7/10 puan

Genel itibariyle birbiriyle çelişen düşünceler hakim derlemede. Buda yüksek ihtimal kitabın Osho konuşmalarından derlenerek hazırlanmasından ötürü. Kendini bilen bir insan için alınabilecek güzel mesajlar var fakat kararsızları felakete götürecek ideolojilere sahip. Aynı düşünce bir çok bölümde tekrarlanması negatif özellik.

Mahmut öztürk 
29 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Üçlü seri halinde yayınlanan bu kitap “kadın ve çocuk” adlı iki kitapla devam etmektedr. Genel olarak osho hikaye söz ve röportajlara cevap şeklinde taslak hazırlar, dünyaya gelmiş en iyi filozoflardan biridir, sorgulamdan hiçbir bilgyi kabul etmez yazar... kişisel gelişim kitaplarında hiçkimse üstünlük kurammştır...

Kitaptan 12 Alıntı

Devlet fanteziden başka bir şey değildir çünkü yeryüzü hiçbir yerde devletlere bölünmemiştir. Bu, dünyayı harita üzerinde bölmek politikacıların kurnazlığıdır. Haritaların üzerinde çizilmiş olan çizgiler için kendini feda ediyorsun!

Erkek, OshoErkek, Osho

Farklılık, farklı yaklaşımlar, farklı fikirler olduğu için hayat zengindir. Hiç kimse üstün değildir, hiç kimse aşağıda değildir. İnsanlar basitçe farklıdır.

Erkek, OshoErkek, Osho

Hiçbir erkek kadını anlamaz, hiçbir kadın erkeği anlamaz ve onların birlikte olmalarının güzelliği buradadır. Gizemi bu yaratır... Anlayışsızlığı da.

Erkek, OshoErkek, Osho

“Hiçbir erkek kadını anlamaz, hiçbir kadın erkeği anlamaz ve onların birlikte olmalarının güzelliği buradadır. Gizemi bu yaratır…”

Erkek, OshoErkek, Osho

Senin bir şeylerin peşinden gitmen ve koşturman yüzünden ne zaman yaşam gelse ve kapını çalsa, seni asla yerinde bulamaz.

Erkek, OshoErkek, Osho

Erkek nasıl sevileceğini öğrenmek zorundadır. Erkek kalbin nasıl efendi olacağını ve zihnin ise nasıl sadık bir hizmetkar olacağını öğrenmek zorundadır. Erkek bunları öğrenmek zorundadır. Kadın bunları beraberinde getirir ama biz tüm bu nitelikleri zayıflık olarak kötüleriz.

Erkek, OshoErkek, Osho

Kendine karşı bölünmek cehennemdir, kendinle savaşmak sürekli bir işkencedir.

Erkek, OshoErkek, Osho

Mesafe
Fakat insanlar birbirlerini belli bir mesafede tutarlar. Dostlar bile, sevgililer bile birbirini belli bir mesafede tutar ; aşırı yakınlık tehlikeli olacaktır, onlar senin gerçekliğini göreceklerdir.

Erkek, OshoErkek, Osho

Benim yeni vizyonum bir asidir, kendi orijinal benliğini, kendi orijinal özünü arayan bir insandır. Tüm maskeleri, tüm gösterişini, tüm iki yüzlülüklerini bırakmaya ve dünyaya gerçekte ne olduğunu göstermeye hazır olan bir insan. Onun sevilmesi ya da eleştirilmesi, saygı duyulması, onurlandırılması ya da aşağılanması, taçlandırılması ya da çarmıha geçilmesini bir önemi yoktur ; Çünkü kendin olmak varoluştaki en büyük rahmettir.

Erkek, OshoErkek, Osho
2 /