Farkındalık Dengeli Yaşamın Anahtarı

8,8/10  (11 Oy) · 
37 okunma  · 
12 beğeni  · 
1.437 gösterim
Ben sana bir ahlak dersi vermiyorum. "Bu doğru, bu yanlış, bu ahlaklı, bu ahlaklı değil" demiyorum. Bunların hepsi çocukçadır. Ben sana çok basit bir kriter veriyorum: "Farkındalık"

Eğer farkındalıkla bir şey yaparsan doğru olmak zorundadır. Çünkü farkındalıkla hiçbir şeyi yanlış yapamazsın. Ve farkındalık olmadan da herkes tarafından takdir edilen kimi şeyleri çok iyi yapabilirsin. Ama ben hala ona yanlış diyorum çünkü farkında değilsin. Ve yanlış sebeplerden dolayı yapmış olmalısın. Farkındalık olmadan onların sadece gösteriş, ikiyüzlülük olduğunu biliyorum. Onlar seni yapmacık hale getirir. Seni özgürleştirmezler, seni özgürleştiremezler. Tam tersine seni hapsederler.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2004
 • Sayfa Sayısı:
  225
 • ISBN:
  9789758817047
 • Orijinal Adı:
  Awareness
 • Yayınevi:
  Ganj Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ayten Ernaz Tiryaki 
24 Eyl 2016 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Merak ettiğim, tavsiye üzerine pdf olarak okumaya başladığım kitabı yarım bırakma nedenimin eserin içeriği veya sıkıcı oluşuyla alakalı olmadığını belirtmek istiyorum. Bu kitabı elime alıp, her satırını tartarak, düşünerek ve not alarak okumak istiyorum. O sebeple de sarı sayfalarına ihtiyaç duydum! Yakın zamanda tekrar buluşmak üzere ayrıldık! ;)

merve yaprak 
23 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

kendini bilmek. Yıllarca tüm düşünürler, felsefeciler, ermişler bundan bahsederler kendini bilmek, kendini tanımak. osho da bize bir yol sunuyor ve tüm evrenin anahtarını içinde taşıyan insanın farkındalıkla bir kuantum sıçraması yapabileceğini yoksa kendi türünü yok etme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu anlatıyor. okuduğum tüm kitaplarında farkındalığımızı geliştirbilmemiz için bize bir kapı sunuyor ama bunun her insanın kendi keşif yolculuğunu olduğunu da eklemeyi unutmuyor. ilim ilim bilmektir ilim kendin bilmektir sen kendini bilmezsen ya nice okumaktır.

Kitaptan 8 Alıntı

"Sessizlik kişinin uyandığı yerdir ve gürültülü zihin ise kişinin uyuya kaldığı yerdir. "

Farkındalık, OshoFarkındalık, Osho

Gözler sadece penceredir.;sen onların içinden bakmazsan onlar göremezler. Bir pencere nasıl görebilir? Senin pencere kenarında durman gerekir, ancak o zaman görebilirsiniz.

Farkındalık, OshoFarkındalık, Osho

Şimdiki anda düşünemezsin. Düşünmeye başladığın anda o artık geçmiş olur. Güneşin doğuşunu izliyorsun; gördüğünde diyorsun ki: "Ne güzel bir gündoğumu." Geçmiş oldu bile. Güneş doğarken "Ne güzel!" bile diyecek yeterli boşluk yoktur çünkü sen bu sözleri -Ne güzel!- söylerken yaşantı geçmiş oldu bile;zihin şimdiden onu hafızasından tanır. Ama tam olarak ne zaman güneş doğuyor, tam olarak hangi zaman güneş doğmakta, nasıl düşünebilirsin? Ne düşünebilirsiniz? Doğan güneş ile birlikte olabilirsiniz ama düşünemezsin. Senin için yeterli yer vardır ama düşüncelerin için yoktur.

Farkındalık, OshoFarkındalık, Osho
ünal demirtaş 
05 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Cahil insanlar bilge olduğuna inanır,deliler en aklı başında kişiler olduğuna inanır.

Farkındalık, Osho (Sayfa 186 - ovvo)Farkındalık, Osho (Sayfa 186 - ovvo)
mehmet aysu 
30 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Sahiplenmek... herkes sevdiğine, sevgilisine sahip olmaya çalışıyor. Artık bu aşk değildir. Aslında birisine sahip olduğunda ondan nefret edersin, onu yok edersin, onu öldürürsün: Aşk özgürlük vermelidir; aşk özgürlüktür. Aşk sevileni çok, daha çok özgürleştirecektir, aşk kanatlar takacaktır ve aşk sonsuz gökyüzünü açacaktır. O bir hapishane, hücre haline gelemez. Ama bu aşkı sen bilmiyorsun çünkü sadece sen farkındaysan gerçekleşir; aşkın bu niteliği sadece sen farkında olduğunda gelir. Sen günah olan bir aşkı biliyorsun çünkü uykudan çıkmadır o.

Farkındalık, OshoFarkındalık, Osho
ünal demirtaş 
05 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sefalet bir bilinçsizlik halidir.sefil durumdayız çünkü ne yaptığımızın ,ne düşündüğümüzün ,ne hissettiğimizin farkında değiliz.bu yüzden her an kendimizle çatışma halindeyiz.eylem bir yönde giderken düşünce diğerinde gider,hisler ise bambaşka bir yere ..sürekli bölünüyoruz ve giderek daha çok parçalara ayrılıyoruz.sefalet budur;bütünlüğümüzü birlikteliğimizi yitriyoruz.

Farkındalık, Osho (Sayfa 27)Farkındalık, Osho (Sayfa 27)

"Tüm Doğu metodolojisi tek bir sözcüğe indirgenebilir: Tanıklık. Ve tüm Batı metodolojisi tek bir sözcüğe indirgenebilir: Analiz etmek. Analiz ederken dönüp dönüp durursun. Tanıklıkta basitçe çemberin dışına çıkarsın."

Farkındalık, Osho (Sayfa 42)Farkındalık, Osho (Sayfa 42)