Farkındalık Dengeli Yaşamın Anahtarı

9,0/10  (17 Oy) · 
49 okunma  · 
20 beğeni  · 
1.509 gösterim
Ben sana bir ahlak dersi vermiyorum. "Bu doğru, bu yanlış, bu ahlaklı, bu ahlaklı değil" demiyorum. Bunların hepsi çocukçadır. Ben sana çok basit bir kriter veriyorum: "Farkındalık"

Eğer farkındalıkla bir şey yaparsan doğru olmak zorundadır. Çünkü farkındalıkla hiçbir şeyi yanlış yapamazsın. Ve farkındalık olmadan da herkes tarafından takdir edilen kimi şeyleri çok iyi yapabilirsin. Ama ben hala ona yanlış diyorum çünkü farkında değilsin. Ve yanlış sebeplerden dolayı yapmış olmalısın. Farkındalık olmadan onların sadece gösteriş, ikiyüzlülük olduğunu biliyorum. Onlar seni yapmacık hale getirir. Seni özgürleştirmezler, seni özgürleştiremezler. Tam tersine seni hapsederler.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2004
 • Sayfa Sayısı:
  225
 • ISBN:
  9789758817047
 • Orijinal Adı:
  Awareness
 • Yayınevi:
  Ganj Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ayten Ernaz Tiryaki 
24 Eyl 2016 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Merak ettiğim, tavsiye üzerine pdf olarak okumaya başladığım kitabı yarım bırakma nedenimin eserin içeriği veya sıkıcı oluşuyla alakalı olmadığını belirtmek istiyorum. Bu kitabı elime alıp, her satırını tartarak, düşünerek ve not alarak okumak istiyorum. O sebeple de sarı sayfalarına ihtiyaç duydum! Yakın zamanda tekrar buluşmak üzere ayrıldık! ;)

merve yaprak 
23 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

kendini bilmek. Yıllarca tüm düşünürler, felsefeciler, ermişler bundan bahsederler kendini bilmek, kendini tanımak. osho da bize bir yol sunuyor ve tüm evrenin anahtarını içinde taşıyan insanın farkındalıkla bir kuantum sıçraması yapabileceğini yoksa kendi türünü yok etme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu anlatıyor. okuduğum tüm kitaplarında farkındalığımızı geliştirbilmemiz için bize bir kapı sunuyor ama bunun her insanın kendi keşif yolculuğunu olduğunu da eklemeyi unutmuyor. ilim ilim bilmektir ilim kendin bilmektir sen kendini bilmezsen ya nice okumaktır.

Kitaptan 13 Alıntı

Öfke geçici deliliktir.Ve kişi o anı tamamıyla unutacaktır çünkü farkında dahi değildi.

Farkındalık, OshoFarkındalık, Osho

"Sessizlik kişinin uyandığı yerdir ve gürültülü zihin ise kişinin uyuya kaldığı yerdir. "

Farkındalık, OshoFarkındalık, Osho
Deniz Ustuntanir 
02 Haz 11:26 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Öğrenilmesi gereken tek şey izleyiciliktir. İzle! Yaptığın tüm eylemleri izle. Zihninden geçen her düşünceyi izle. Seni ele geçiren tüm arzuları izle. Küçücük hareketlerini bile;yürümeyi, konuşmayı,yemeyi, duş almayı izle. Her şeyi izlemeyi sürdür. Her şeyin izlemek için bir fırsat olmasını sağla.Ve izlediğinde bir berraklık ortaya çıkar.Ne mutlu ona! Ve bir kimsede berraklık varsa o kişi mutludur. Kafa karışıklığı sefaletin kökündeki nedendir; mutluluğun temelleri ise berraklıktandır.

Farkındalık, OshoFarkındalık, Osho

Kendini her an izle
Öğrenilmesi gereken tek şey izleyiciliktir. İzle! Yaptığın tüm eylemleri izle. Zihninden geçen her düşünceyi izle. Seni ele geçiren tüm arzuları izle. Küçücük hareketlerini bile; yürümeyi, konuşmayı, yemeyi, duş almayı izle. Her şeyi izlemeyi sürdür. Her şeyin izlemek için bir fırsat olmasını sağla.
Mekanik bir şekilde yeme, kendini tıka basa doldurmaya devam etme; çok farkında ol. Çok iyi çiğne ve fark et... ve bu ana kadar ne kadar çok şeyi kaçırmış olduğuna şaşıracaksın çünkü her ısırık sana müthiş bir tatmin verecek. Farkında olarak yiyecek olursan yiyecekler daha bir lezzetli hale gelecek. Sıradan yiyecekler dahi farkında olursan lezzetli olur; farkında değilsen en lezzetli yiyeceği bile yesen tadı olmayacaktır çünkü fark edecek kimse yoktur. Kendini sadece tıkayıp durursun. Yavaşça ye, farkında olarak; her ısırığın tadına varılmalı, çiğnenmeli.
Kokla, dokun, meltemi ve güneş ışınlarını hisset. Aya bak ve farkındalığın dingin havuzu ol ve ay muhteşem güzelliğiyle üzerinde yansıyacaktır.
Yaşamın içine sürekli farkında olarak katıl.

Farkındalık, Osho (Sayfa 27)Farkındalık, Osho (Sayfa 27)
Deniz Ustuntanir 
02 Haz 11:27 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

1-DOGAL OL:HERŞEY O ANDA OLUR HİÇ PLANLAMA SPONTANE OL
2-KARARLI OL:OMU BUMU DİYE DÜŞÜNME
3-HER ANI TAMAMLA:ERTELEME NE YAŞANACAKSA O ANDA YAŞA.
4-ANDA KAL:Her ana cevap vermeye hazır ol.Bilinci olan kişi geçmişten ve hafızadan değil yalnızca anın içinde eylemde bulunur. Onun eyleminde bir güzellik, doğallık vardır ve duruma karşı verdiği yanıt samimidir. Karakteri olan kişi her zaman eksik kalır çünkü hayat sürekli değişiyor; hiçbir zaman aynı değil. Ve senin yanıtlarınsa hep aynı, hiç gelişmiyor; gelişemezler onlar ölü.
5-HATALARINI GÖRMEYE BAŞLADIĞIN AN KURU YAPRAKLAR GİBİ DÜŞMEYE BAŞLARLAR:Vicdan toplumun seni köleleştirme stratejisidir

Farkındalık, OshoFarkındalık, Osho

Gözler sadece penceredir.;sen onların içinden bakmazsan onlar göremezler. Bir pencere nasıl görebilir? Senin pencere kenarında durman gerekir, ancak o zaman görebilirsiniz.

Farkındalık, OshoFarkındalık, Osho

Şimdiki anda düşünemezsin. Düşünmeye başladığın anda o artık geçmiş olur. Güneşin doğuşunu izliyorsun; gördüğünde diyorsun ki: "Ne güzel bir gündoğumu." Geçmiş oldu bile. Güneş doğarken "Ne güzel!" bile diyecek yeterli boşluk yoktur çünkü sen bu sözleri -Ne güzel!- söylerken yaşantı geçmiş oldu bile;zihin şimdiden onu hafızasından tanır. Ama tam olarak ne zaman güneş doğuyor, tam olarak hangi zaman güneş doğmakta, nasıl düşünebilirsin? Ne düşünebilirsiniz? Doğan güneş ile birlikte olabilirsiniz ama düşünemezsin. Senin için yeterli yer vardır ama düşüncelerin için yoktur.

Farkındalık, OshoFarkındalık, Osho
ünal demirtaş 
05 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Cahil insanlar bilge olduğuna inanır,deliler en aklı başında kişiler olduğuna inanır.

Farkındalık, Osho (Sayfa 186 - ovvo)Farkındalık, Osho (Sayfa 186 - ovvo)
mehmet aysu 
30 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Sahiplenmek... herkes sevdiğine, sevgilisine sahip olmaya çalışıyor. Artık bu aşk değildir. Aslında birisine sahip olduğunda ondan nefret edersin, onu yok edersin, onu öldürürsün: Aşk özgürlük vermelidir; aşk özgürlüktür. Aşk sevileni çok, daha çok özgürleştirecektir, aşk kanatlar takacaktır ve aşk sonsuz gökyüzünü açacaktır. O bir hapishane, hücre haline gelemez. Ama bu aşkı sen bilmiyorsun çünkü sadece sen farkındaysan gerçekleşir; aşkın bu niteliği sadece sen farkında olduğunda gelir. Sen günah olan bir aşkı biliyorsun çünkü uykudan çıkmadır o.

Farkındalık, OshoFarkındalık, Osho
2 /