Kadın Dişiliğin Manevi Gücüyle Temasa Geçmek

8,0/10  (29 Oy) · 
69 okunma  · 
28 beğeni  · 
1.770 gösterim
Kalbin yolu güzeldir ama tehlikelidir. Zihnin yolu sıradandır ama güvenlidir. Erkek en güvenli ve en kestirme yaşam tarzını seçmiştir. Kadın duyguların, hislerin, ruh hallerinin en güzel ama en sarp, en tehlikeli yolunu seçmiştir. Ve bugüne kadar dünya erkekler tarafından yönetildiği için kadınlar muazzam şekilde azap çekmiştir. O, erkeğin yaratmış olduğu topluma uyamamıştır çünkü toplum mantığa ve nedenlere uygun olarak yaratılmıştır. Kadın kalpten bir dünya ister. Erkek tarafından yaratılan toplumda ise kalbe yer yoktur.
Ben kadınların gerçekten bir kadın olmasını isterdim çünkü bu büyük oranda kendilerine bağlıdır. Kadın erkekten çok daha önemlidir. Çünkü o rahminde hem erkeği hem kadını taşır. O kıza ve oğlana, her ikisine de annelik eder; her ikisini de besler. Eğer o zehirliyse, o zaman sütü zehirlidir, o zaman çocukları yetiştirme tarzı zehirlidir.
Erkekle yarışıyorsun ve yarışmana gerek yok; sen zaten üstünsün. Şiir yazmaya gerek yok, şiir sensin. Sevgin senin müziğindir. Sevgilinle birlikte çarpan kalbin senin dansındır!
melisa 
11 May 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

kadın dünyanın , evrenin çok kıymetli bir varlığıdır kadın geçmiştir. kadın gelecektir. en önemlisi kadın ANNE dir. ve Cennet annelerimizin ayakları altındadır...

( Osho diyor ki; • Kadin yasam uretmeye muktedirdir; erkek ise degildir. Bu acidan erkek daha asagidadir ve bu asagilik duygusu kadinlara erkeklerin hukmetmesinde onemli rol oynamistir. Asagilik kompleksi su sekilde calisir: Erkek kendini ve dunyayi aldatmak uzere daha ustunmus gibi davranir. Erkekler asirlardir kadinin dehasini, yeteneklerini, kapasitesini yok etmekte ve boylece kendi ustunlugunu tum dunyaya ve kendine kanitlamaya calismaktadir.
• Baskilardan dolayi kadinlarin psikolojisi bozulmus, onlari erkeklerin kolesi yapmis ve tum dunyada ikinci sinif vatandas haline dusurmustur. Bu durum, sadece ve sadece erkegin kadindan daha cok kas gucune sahip olmasindan kaynaklidir. Ama kas gucu hayvansiligin bir parcasidir. Eger bu durum ustunlugu belirleyecekse, o zaman neredeyse tum hayvanlar erkekten daha kaslidir...)
Degisik bir bakis acisi... ve Degişik bir kitap

Mahmut öztürk 
25 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir osho kitabı için söylenebilecek en kapsamlı kelime tam anlamıyla mevcut değil o herhangi bir konuyu tüm yönleriyle ele almadan kesinlikle açıklamıyor kimine göre ürkütücü ve bu kitap hakkında aldığım en realist yorum “ çok gerçekçi ve ben felsefesinden etkilenyorum ve kendi hayatımda sorgulamaya başladığımda kimse yanımda kalmayacak o yüzden bırakmalıyım “ diyerek teslim aldığım arkadaşımdı
Kısaca bir osho okuru ilk önce kendi ile yüzleşir meditasyonun derinliklerine kadar inen yazar bir kadını kadın olmanın ötesinde anlatmıştır keyifli okumalar

velat baskın 
10 May 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kadınların erkeklerin kaburgalarından yaratıldığını ve kadın ruhunun mukemelliğini guzel bir dille ifade eder. Gerçek kadın ruhunun nasıl olması gerektiğini kadınların kırılgan, nazik, ve erkeklerden daha baskın duygulara sahip olduklarını yazar kendi süzgeçinden geçirir...

Muzaffar Pashazade 
04 May 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 8/10 puan

Beynimiz iki hisseye ayrılır ya, sağ ve sol yarımlar olarak, kadınla erkek de öyledir. Bir bütünün iki parçası. Erkek kendisini anlaması için, kadını anlamalıdır. Kadın, erkeyi anladıktan sonra kendisini anlamalıdır. Her iki taraf diğer tarafı anladığı zaman kendilerini bulurlar, kendilerini anlarlar, ne olduklarını - kim olduklarını anlarlar.

ibrahim yazkan 
04 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Osho'nun bu kitabında ( konuşmasında) umduğumu bulamadım. Kadının doğası ve ona nasıl davranılması ile ilgili içten gelen 'sıkı' bilgiler bekliyordum.Katılmadığım bir çok yer var, altınızı çizdiğim onayladığım yerler az. İlgililerin ya da Osho severlerin okumasını pek gerektirmeyen bir kitap.

Kitaptan 5 Alıntı

Esra kertıscı 
02 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kadın ve erkek ne eşittir,ne de eşit değildir;onlar eşsizdir.

Kadın, OshoKadın, Osho

"Asla birisini kotuleme ve asla kendini yuceltme. Aksi takdirde iskalayacaksin. Insanlari nasil olursa olsun kabul et. Onlar boyleler ve onlarin dogru ya da yanlis olduguna karar vermek icin sen kim oluyorsun. Eger onlar yanlissa aci cekerler, dogruysa kutsanirlar. Fakat onlari kinamak icin sen kim oluyorsun?"

Kadın, OshoKadın, Osho
merve yaprak 
14 Ara 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İlkin şunu net bir şekilde anlamalısın ki 'cadı' kelimesine kötü anlam yükleyen Hıristiyanlıktı. Yoksa, bu çok saygıdeğer bir ünvandı, bilge adam anlamındaki mistik gibi bilge kadın anlamına geliyordu, bilge erkeğin dişi karşılığı idi.

Kadın, OshoKadın, Osho

Kadınların özgürleşmesi ile erkeklerin özgürleşmesi arasında hiçbir ayrım yapmam. Bunlar aynı paranın iki yüzüdür. Eğer kadınlar özgürleşirse, erkeklerin özgürleşmesi otomatik olarak onu takip edecektir.

Kadın, OshoKadın, Osho
merve yaprak 
16 Ara 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kadın Özgürlüğü Hareketinden sadece kadınların sorumlu olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Dünyada sürmekte olan Kadın Özgürlüğü Hareketi, erkeklerin yarattığı bir olgudur. Bunun da bir erkek komplosu olması seni şaşırtacaktır. Şimdi, erkek kadından kurtulmak istiyor. O hiç sorumluluk istemiyor. O kadınların tadını çıkarmak istiyor ama sadece eğlence olarak. Bununla birlikte gelen tüm diğer sorumlulukları istemiyor.
Şimdi bu çok ince bir komplodur: Erkek tüm dünyadaki kadınları, kadının bağımsızlığı için ikna etmeye çalışıyor. Bu ince bir kandırmacadır. Ve erkek zihni kurnazdır ve erkek zihni başarılı oluyor. Ve artık pek çok kadın bu fikir tarafından zehirlenmiş durumdadır.
Biliyor musun? Erkek ve kadın eşitliğinden bahsetmeye başlayan ilk kişiler erkeklerdi, kadınlar değil. Tohum erkek zihninden geliyor ve bu her zaman böyle olmuştur. Bir erkek kendi lehine olduğunu hissederse bunu becerir. Onun kurnazlığı çok sinsidir ve bazen o bunu öyle becerir ki kadınları, kendi kendine yaptığını zanneder.


Erkek en az kadın kadar özgürleşmeye ihtiyaç duyar. Her ikisinin de özgürleşmeye, zihinlerinden özgürleşmeye ihtiyacı vardır. Gerçek özgürlük hareketi bu olacaktır.


Bu geçmişte de böyleydi. Erkek, geçmişte kadınları saf varlıklar, melekler olduklarına ikna etmişti. Erkek kirlidir, oğlan çocuk oğlan çocuktur ama kadın? O ilahidir. Erkek, kadını yüksek bir kaideye oturttu; bu onun kadını kontrol etme numarasıydı. Erkek kadına tapındı ve tapınarak onu kontrol etti. Ve doğal olarak kadın kaidenin üzerindeyken kendisinin ilahi bir şey olduğunu düşündü. O erkeğin yaptığı şeyleri yapamıyordu, yapamadı çünkü bu onun egosuna ters düştü. Bu yüksek kaide egosunu çok tatmin ediyordu. O anneydi, o kutsaldı; onun erkekten daha çok ilahi niteliği vardı. Erkek çirkindir ve ahlaksızdır ve buna benzer şeylerdir. Erkekler bağışlanmak zorundadır.
Böylelikle çağlar boyunca erkek bildiği yoldan şaşmadı. Ve kadın yüksekteydi. Ancak bu bir kandırmacaydı; ego ikna edilmişti. Ve bir kez egon ikna edildiğinde tuzağa düşmüşsündür. O zaman konumunu değiştiremezsin. Eşitlik istemek bir çeşit düşmek olacaktır; eşit olman için aşağı inmen gerekecek. Bu bir stratejiydi ve kadın bunu izledi. O evlenene kadar saf kaldı, bakire olarak kaldı.
Batı'da erkek kadını, "Artık özgürleşmek zorundasın, eşit olmak zorundasın" fikrine ikna etti. Çünkü artık her şey değişti, zaman değişti: Bir erkek kendi karısından daha fazla kadınla sefa sürmek istiyor. Artık o kesin bir özgürlük istiyor. Ve kesin özgürlüğe sahip olmanın tek yolu kadına kesin özgürlük vermektir. Ve erkek kadını yine ikna etmiştir.
Ve şimdi kadın protestocular ve özgürlükçüler tüm kalpleriyle özgürlük ve eşitlik için bağırıyorlar. Ve onlar yine aynı tuzağa düştüklerini bilmiyorlar: Bir kez daha erkek onları kandırıyor. Artık erkek onları hiçbir sorumluluğa bağlı kalmadan kullanıp atmak istiyor.
Eğer bunun derinine inecek olursan şaşıracaksın. Erkek zihni çok kurnaz bir zihindir. Kadın daha masumdur; o bu kadar stratejik ve bu kadar politik olmaz. O her zaman erkeğe inanmıştır. Ve şaşıracaksın: Bu özgürlükçü kadınlar yine erkeğe inanıyorlar! Hiçbir şey değişmedi. Şimdi keğin işine bu geliyor: Özgür olmalı ve hiçbir bağlılık istememelisin. Erkek kendisini bağlamak istemiyor, o tüm özgürlüğe sahip olmak istiyor. O senin çocuklarının sorumluluğunu üstlenmek istemiyor. O seninle sonsuza kadar yaşamak istemiyor, o her gün farklı bir kadın istiyor.
Fakat erkek yeniden güzel sözler uyduruyor: Kişi taahhüt altında yaşamamalı. Kişi bağlanmadan yaşamalı. Sahiplenmemeli, kıskanmamalı. Erkekler tıpkı daha önce olduğu gibi güzel bir felsefe yaratıyor. Bunu daha önceden de yapmıştı; kadınlar o zaman da kandırılmıştı ve onlar gene kandırılıyor. Kadınlar güvenir. Güvenmek onlar için kolaydır; sevgi onlara mantıktan daha kolay gelir. Ve kadınlar hep elde olanla ilgilenir. Erkek ise her zaman stratejilerle, taktiklerle, ilerde ne olacağı veya nasıl olacağını düşünür. Geleceği düşünür, gelecek üstüne plan yapar...
Kadının erkekle eşit olması gerekiyormuş gibi bir ortam var. Eviyle, ailesiyle, çocuklarıyla veya anneliğiyle ilgilenmemesi gerekiyor. Şiirle, edebiyatla, resim
le, bilimle, teknolojiyle, şununla bununla ilgilenmek zorunda kalıyorlar. Artık, bilinçlendirme çalışmaları yapmak için dünyanın her köşesinde kadın grupları toplanıyor. Ve onların tüm bilinçlendirme çalışmaları tek bir şey içeriyor: Kadınlıklarının derininde bulunan şeyi yok etmek. Ancak o zaman erkeklerle yarışabilecekler.
Kadınlar yumuşaktır, doğuştan yumuşaktır. Erkeklerle yanşamazlar. Yarışmak istiyorlarsa sertleşmek zorundalar. Özgürlükçü bir kadınla ne zaman karşılaşsan yüzündeki yumuşaklığın kaybolduğunu görürsün. Bu kadınlara 'Canım' demek zordur, çok zordur. Ve kızacaktır da, hoşuna gitmeyecektir. Niçin 'Canım?' O seninle eşit. Sertlik ortaya çıkar.
Her türlü mücadele sertlik getirir. Ve belki de evinle ilgilenmemeye çalışıyorsun çünkü eğer evinle ilgilenirsen dünyayla yarışamazsın. Çocuklarla ilgilenirsen dünyayla yarışamazsın, o zaman onlar senin dikkatini dağıtır. Ve şayet dünyayla yarışmak ve erkekler kadar güçlü olduğunu ispat etmek istiyorsan, bir şekilde erkek gibi olmalısın.

İnsanlığın tek ümidi kadınların yum uşaklığıdır, erkeğin sertliği değil. Erkeklerin sertliği yüzünden yeterince acı çektik. İhtiyaç duyulan şey kadınların erkeklere benzemesindense, erkeklerin kadınlara benzemesidir.

Kadın, OshoKadın, Osho