Bengi Semerci

Bengi Semerci

YazarDerleyen
8.4/10
40 Kişi
·
136
Okunma
·
18
Beğeni
·
2.897
Gösterim
Adı:
Bengi Semerci
Tam adı:
Prof. Dr. Bengi Semerci
Unvan:
Türk Psikiyatrist, Hekim, Akademisyen, Yazar, Profesör
Doğum:
İstanbul, Türkiye, 1963
Bengi Semerci (d. 1963, İstanbul), profesör doktor unvanı bulunan Türk psikiyatrist, hekim, akademisyen ve yazar.

İlk, orta ve lise eğitimini babasının görevi nedeniyle çeşitli illerde yaptı. 1986 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. Zorunlu hizmetin ardından erişkin psikiyatrisi uzmanlığı eğitimi aldı. Ardından Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde çocuk ve ergen ruh sağlığı uzmanlık eğitimine başladı. İkinci uzmanlık eğitimini tamamladıktan sonra, Hacettepe Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmaya devam etti. 1999 yılında doçent, 2004 yılında profesör oldu. Prof. Dr. Bengi Semerci 2000 yılında Ankara’dan ayrılarak, çalışmalarına İstanbul’da devam etti. Serbest hekimliğin yanı sıra, 2004-2009 yılları arasında Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Anabilim Dalı başkanlığı yaptı ve 2011 yılına kadar Yeditepe Üniversitesi'nde öğretim üyeliğine devam etti. Ayrıca, 2002-2004 yılları arasında Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde lisans, 2007-2008 öğretim yılında Doğuş Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nde yüksek lisans dersleri verdi. Halen İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’n de psikoloji dersleri ve Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde çocuk psikiyatrisi dersleri vermektedir.

Bengi Semerci Enstitüsü

Akademik çalışmalarının yanı sıra serbest hekimlik, aile ve kurum eğitimleri, kurumsal danışmanlık da yapan Semerci 2007 yılında Bengi Semerci Enstitüsü'nü kurarak, yürüttüğü eğitim çalışmalarını tek çatı altında topladı. Hekim olarak çocuk, genç ve erişkin hastalarını tedavi ve takip etmenin dışında, verdiği eğitimleri, bireysel ve kurumsal danışmanlığı, kitap ve diğer yazı çalışmalarını ve bunların yanı sıra sosyal projeleri Bengi Semerci Enstitüsü’nde sürdürmektedir.

Sunduğu programlar

Halk eğitimleri çalışmaları kapsamında 2006 yılında ATV'de Hadi Paylaşalım, 2008 de TRT 1'de Yaşam Sohbetleri adlı psikiyatri programını, 2010 yılında Habertürk TV kanalında, Prof.Dr. Kemal Sayar ile birlikte Psiko-Analiz adlı programları hazırlayıp sunmuştur.

Sosyal projeler

Semerci, sosyal projelerde aktif olarak yer almakta, özellikle koruma altındaki yuva çocukları, sokak çocukları, suça sürüklenen çocuklar, ticari cinsel sömürüye uğrayan kız çocukları, aile içi şiddet, aile yapısı ve sorunlara ilişkin projelerde gönüllü çalışmalarını, sivil toplum örgütleri ve uluslararası kuruluşlarla işbirliği içinde sürdürmektedir. Ayrıca, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nda bu konulara ilişkin bakan danışmanlığı yapmıştır. Ticari cinsel sömürüye uğrayan kız çocukları ile ilgili yaptığı çalışma ile Avrupa’da ödül kazanmıştır. Daha adil bir dünya için üç yıldır İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından düzenlenen Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nin düzenlemesinde aktif olarak çalışmaktadır.

Üyelikleri

İstanbul Çocukları Vakfı yönetim kurulu üyesi, Türk Çocuk ve Genç Psikiyatrisi, Türkiye Psikiyatri, Türkiye Psikofarmakoloji, Nöropsikiyatri, Politik psikiyatri, Dünya DEHB Federasyonu, Amerikan Çocuk ve Adolesan Psikiyatri Birliği ve Amerikan Psikiyatri Birliği dernekleri üyesidir. 2006–2011 yılları arasında Ulusal Sosyal Hizmetler Danışma Kurulu üyeliği yapan Prof. Dr. Semerci, ayrıca Dünya Psikiyatri Birliği (WPA) Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Çalışma Birimi, Amerikan Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Birliği (AACAP) medya komitesi’n de çalışmaktadır. Journal Attention Deficid dergisinin Editorial Board'unda görev almakta ve Klinik Psikofarmakoloji Dergi'sinin Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Editörlüğünü sürdürmektedir.

Yazıları

Semerci’nin Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu başta olmak üzere yurt dışı ve yurt içinde yayınlanmış bilimsel makalelerinin yanı sıra çeşitli dergilerde yayınlanmış yazıları bulunmaktadır. Hacettepe AIDS Tedavi ve Araştırma Merkezi müdür yardımcılığı yaptığı 1997–2000 yılları arasında gençler için cinsel sağlık ve AIDS eğitimleri vermiş olan Semerci’nin bu çerçevede AIDS eğitim kitaplarında yazdığı bölümler bulunmaktadır. Sabah Gazetesi Cumartesi ekinde, Parents, Kariyer ve Elegans dergilerinde düzenli yazıları yayınlanmaktadır. Ayrıca Alfa Yayınları'ndan çıkmış, Duyguların Şifresi, Birlikte Büyütelim (Çocuk Ruh Sağlığı), Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (Bebeklikten Erişkinliğe, Prof.Dr. Atilla Turgay ile birlikte), Artık Büyüdüm (Ergen Ruh Sağlığı, Aileler ve ergenler için), Hedef: Başarı, Çocuklarımızla Cinsellik Hakkında Nasıl Konuşalım ve Merkez Kitaplar'dan çıkan Sınav Stresi ve Başa Çıkma Yolları (Her sunum bir sınavdır) kitapları ile Yeşil Dinazor Yayın Evi’nden 06–12 yaş çocukları için çıkan Duygularım ve Davranışlarım serisinden sekiz kitabı, mesleki eğitim kitaplarında yazılmış kitap bölümleri bulunmaktadır. İngilizce bilen Semerci evli ve bir çocuk annesidir.
Bireysel kimlik gelişimini tamamlayamayan, kim olduğu sorusuna yanıt veremeyen, sevemeyen bireylerin oluşturduğu bir toplumda, sağlıklı bir ulusal kimliğin oluşumunu beklemek ne kadar gerçekçi olur bilinmez...
Zihinsel engelli çocuk ve gençlere cinsel bilgi verilmemektedir. Oysa genellikle eğitim almayan, okula gitmeyen ve arkadasları olmayan bu çocukların, ailelerinden cinsel eğitim almaya daha çok ihtiyacı vardır. Cinsel istismara uğramamalarını, hamile kalmamalarını ve cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanmalarını engellemek için, zihinsel engelli çocuklara cinsel eğitim vermek gerekmektedir.
Gizlilik ve kişisellik birbirine karıştırılmamalıdır. Cinsellik özel ve kişisel bir konudur. Çocuğa bunu gizlilik olarak aktarırsanız, çocuk cinselliğin konuşulmaması ve yaşanılmaması gerektiğini düşünebilir. Böylece gizlilik, utanılacak, saklanılacak bir kavram olarak belirir. Oysa kişisellik ve özel olma, bazı durumlar için diğer kişilerle aramıza koyduğumuz doğal bir sınırdır.
“İyi görüşler anlama yetisi olanların, kötü görüşlerse böyle bir yetiye sahip olmayanların görüşleridir... Yani sevgili dostum, herkesin bizim hakkımızda neler söylediğini o kadar umursamamalı.”
Bengi Semerci
Sayfa 102 - Alfa Yayınları
“Gerçeklerle teoriler karışır, gerçekler gözden kaçar ve bunları saptayarak dile getirenler yalancı çobana dönerler. Bu da toplumun kendini korumasını ve geliştirmesini engeller. Unutmayın bazen her şey görüldüğü kadar basittir ve bu haliyle bile yeterince zarar verici ve korkutucudur.”
Cinsel kimlik gelişimi kişinin kendini kadın yada erkek olarak algılamasıdır.
Cinsel yönelim ise kişinin belli bir cinsteki kişiye karsı duyduğu cinsel çekimi ve duyguları anlatır.
“İyi görüşler anlama yetkisi olanların, kötü görüşlerse böyle bir yetkiye sahip olmayanların görüşleridir... Yani sevgili dostum, herkesin bizim hakkımızda neler söylediğini o kadar umursamamalı.”
Çoğu kez çocuklarla cinsellik konusunda konuşmadığımızı ve onları yönlendirmediğimizi düşünürüz. Oysa fark etmeden yaptıklarımız ve söylediklerimiz cinselliğe bakışımızı ve değerlerimizi ona yansıtır.
....
Televizyon seyrederken öpüşen bir çifte bakıp "iğrenç" demeniz yada sevişen çifte "bakma" diye bağırmanız, dışarı çıkan kızınıza "eteğin kısa" diye seslenmeniz, ona cinselliğe bakış açınızı yansıtmaktadır. Böylece o da bu cinsel yargıları öğrenmekte, kendi cinselliğini bu öğretiler üzerine yapılandırmakradır.
"Çocukların sorularını çok büyük bir olay haline getirmeyin. Şaşırmış yada şok olmuş gibi davranmayın. Onlarla küçükkende cinsellik hakkında yaşına uygun cevaplar vererek konuşun ki, ergenliklerinde de sizinle cinsellik ve duyguları hakkında konuşsunlar.
Aileler ergenlerin erken yaşta cinselliği denemelerinden endişelenmekte haklıdırlar. Erken dönemde cinsellikle aşırı uğraşma, başka sorunların yanı sıra, zamanlarının büyük kısmını alarak, başka alanlarda gelişmelerini engelleyici olacaktır. Bu nedenle aile, ergenin cinsel deneyimini olanaklı olduğunca ertelenmesini sağlamaya çalışmalıdır. Bu hem kız hem erkek ergenler için gecerlidir. Bunu sağlayabilmek için öncelikle, ergenlikte cinselliği algılamak gerekir. Sonra, gençleri cinsellik konusunda en iyi şekilde bilgilendirmeye çalışmak lazımdır. Ama daha önemlisi, CİNSELLİĞİN SADECE FİZİKSEL BİR KADIN - ERKEK İLİŞKİSİ DEĞİL, DUYGUSAL BİR İLİŞKİ OLDUĞUNU ANLATMAKTIR.
önemi yok
önemi yok Çocuklarımızla Cinsellik Hakkında Nasıl Konuşalım?'ı inceledi.
190 syf.
·8/10 puan
Aslında bakılırsa ilk incelemem.Bu zamana kadar okuduğum kitaplar üzerinde inceleme yapmadım bu konuda eksiklerim olursa beni mazur görün :) Bu kitaba inceleme yapmak istememin sebepleri saymakla bitmez ama Çocuk Gelişimi Bölümü'nü okuyor olmamın bana verdiği sorumluluk ve kitabın sitedeki okunma sayısının az olması beni inceleme yapmaya iten sebeplerin başında geliyor diyebilirim. Lafı sözü uzatmadan kitaba gelecek olursak;
Toplumumuz da cinsellik üstü kapatılması gereken, görmezden gelinen, ayıp, günah şeklinde nitelendirilen bir konu olarak görülmektedir. Cinsellikle ilgili konuşulmak istenmez yada çocukların sorularına maruz kaldıklarında ne cevap vereceklerini genelde bilmezler. Bazen de sorulardan kurtulmak adına yanlış bilgi verebilirler ( seni leylekler getirdi yada babamın hala bile bazen kullandığı sizi marketten aldık demesi gibi :) ). Bazen de "sus bakayım sen nerden öğreniyorsun böyle şeyleri " diye önlerini kapatıp bu seferde çocukların farklı kaynaklardan ( arkadaşlarından, televizyondan vb.) eksik, yalan yada yanlış bilgiler edinmesine sebep olabilirler. Bu durumda da çocuklar cinselliğe karşı aşırı bir merak duymasına veye tam tersi cinsellikten nefret etmesine neden olabilir. Bu da çocukların ilerki dönemlerini etkileyecek travmalara kadar götürebilir. Dönemler demişken Freud'un Gelişim Evrelerini hatırlamamızda yarar var. Freud Gelişi mi 5 evrede incelemiştir. Bunlar;
1) Oral Dönem
2) Anal Dönem
3) Fallik Dönem
4) Latent Dönem
5) Genital Dönem olarak sınırlandırmaktadır.
Freud ve birçok Psikoanalizciye göre bu dönemlerin herhangi birinde çocuğun doyuma ulaşmaması, güven duygusunu hissetmemesi ilerki dönemlerin her birinde aşılamayacak veya aşılması güç birer engel olacaktır ve bu da çözülmediği takdirde bütün hayatını etkileyecektir. Çocukların içinde bulunduğu gelişim dönemine ve yaşına uygun bilgiler verilmesini gerekmektedir. Verilecek bilgiler çocuğun sorduğundan fazlası olmamalıdır.
Prof. Dr. Z. Bengi SEMERCİ'nin yazdığı bu kitapta çocukların yaşlara göre cinsellikle ilgili sorabileceği soruları, bu sorulara verebilecek cevapları aynı zamanda çocuklara karşı yaklaşımımızın nasıl olması gerektiğini anlaşılır bir dille ifade etmiştir. Kitapta yazılanlar çocuklara bu konularda nasıl yaklaşacağını bilmeyen ebeveynler için ilk etapta okunması gereken bir kitap. Yeterli mi diye soracak olursanız değil. Çocuklarla cinsellik konusunu ele alan kitap sayısının azlığını düşünecek olursak başarılı bir iş çıkardığını söylemekte yarar var.
Diyeceğim o ki çocuklarımızı her konuda olduğu gibi cinsellikle ilgili de en sağlıklı bilginin ilk etapta aileler de verilmesi çocuğun kaygılarını, korkularını azaltır. Cinselliği anlatırken sadece bedenleriyle ilgili bir olay olmadığını bunu aynı zamanda sevgiyle de eşdeğer olduğu anlatılmalıdır. Kitabı bilinçlenmek sağlıklı çocuklar yetiştirmek adına mutlaka okumalısınız :)
°Muutos
°Muutos Çocuklarımızla Cinsellik Hakkında Nasıl Konuşalım?'ı inceledi.
190 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10 puan
Çocuk yetiştirme ile ilgili kitapları sadece ebeveynlerin okuması gerektiğini düşünen insanlardan mısınız?
Benim şuan ne çocuğum var ne ebeyn olma isteğim. Ama bu kitapları okudukça görüyorum ki etrafımızdaki ebeyn olan yetişkinlerin bu konuda ne kadar az bilgisi var. Biz zaten Allah a emanet yetiştik ama hala şu bilgi çağında yaşıyor olmamıza rağmen çocuklarıyla oturup herşeyi konuşamayan anne babalar var.
Utanılıp sıkılınan konular oldu cinsel konular aileler için. TV de öpüşme sahnesi olunca çocuğun gözlerini kapatmayı bildik sadece.
İşte bu kitapta prof. Dr Bengi Semercioğlu çocukla hangi yaşta hangi cinsel bilgiler konusunda konuşulacağının bilgisini veriyor . Neler anlatılır, nasıl anlatılır..
Neler asla yapılmaz, söylenmez.
Bir çocuğun iyi gelişimi bir çok erkene bağlı. En başta aile. Ve eğer biz yetiştirdiğimiz çocuklarla bu konuları konuşamazsak o çocuklarda yetişkin olduklarında sağdan soldan saçma sapan edindikleri bilgilerle kendi çocuklarını yetiştirecekler. Böyle zincirleme bir bilgisizlik alıp gidecek.
Kitapta bir çocuğun 3 yaşından 21 yaşına gelene kadar ki cinsel eğitiminden bahsediyor. Önce kendi bedenini tanıma, başka cinsiyetin de olduğunu öğrenme, farklı cinsel eğilimi olan insanları bilme, doğru cinsel yaklaşım... Bir sürü konuda güzel sıkmadan ayrıntıya inmeden sadece yöntemleri önerdiği bir ebeveyn rehber kitabı aslında.
Dediğim gibi sadece çocuk sahibi olan bireylerin değil tüm yetişkinlerin okuması gereken bir eğitim kitabı. Herkesin kütüphanesinde bu konulara yönelik bir kaç kitabı mutlaka bulunmalı.. İp, idam değil eğitim çözer bu konuda yaşanan sorunları. Lütfen arada böyle bilgi içerikli kitaplar okuyalım.
Özdemir
Özdemir Artık Büyüdüm - Ergen Ruh Sağlığı'ı inceledi.
278 syf.
·9/10 puan
Çocuklarınızı tanımanız sorunlarını erken tespit edip kolay çözümler bulabilmeniz için okumanızı öneriyorum... Prof. Dr. Bengi Semerci'ye kitabı için teşekkür ederim.
Özdemir
Özdemir Birlikte Büyütelim - Çocuk Ruh Sağlığı'ı inceledi.
235 syf.
·9/10 puan
Anne babaların ve öğretmenlerin okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Aklınıza takılan bir çok konuya cevap bulabileceğiniz bir kitap...
Sena
Sena Çocuklarımızla Cinsellik Hakkında Nasıl Konuşalım?'ı inceledi.
190 syf.
·Puan vermedi
Aslında bu kitabı zoraki olarak okumuştum ama iyi ki okudum dediğim kitaplardan biri oldu. Bilinmeyen çoğu şeyi aydınlatan bir kitap bence.Bana cok sey kattığını söyleyip okumak isteyenlere tavsiye edebilirim Çocuklarımızla Cinsellik Hakkında Nasıl Konuşalım? Bengi Semerci Sena
268 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10 puan
İnsanlarla sorunlar yaşadığınızda nasıl davranmanız gerektiği, sorunun kaynağına nasıl inebileceğinizi, empati yapmanın önemini, problemlerin çözümü için nasıl bir yol izlenmesi gerektiği gibi hayatımızın merkezindeki konularla ilgili bilgi ve yönlendirmelerin olduğu 'sağlıklı' bir kitap. Okunur.
278 syf.
·5/10 puan
Ergenlik surecimi tamamladigim,kafamda oluşan soru işaretleri için bulup okudum.Bence her ebeveyn ve 12-21 yaş arası gencin okuması gereken bir kitaptı.Içinde aklınıza takilabilecek her konuya değinmiş sevgili yazarımız..
Fatma Karalı
Fatma Karalı Birlikte Büyütelim - Çocuk Ruh Sağlığı'ı inceledi.
235 syf.
·15 günde·5/10 puan
Faydalı bilgiler içeriyor ancak ansiklopedi dilinde yazıldığı için okuması pek keyifli değil. Bilgiler teoride kalıyor. Konu itibariyle daha fazla örnek içeren bir anlatım olmasını beklerdim. Yaşanmış örneklerin verilmesiyle amacına çok daha rahat ulaşabilirdi.
Senocan
Senocan Çocuklarımızla Cinsellik Hakkında Nasıl Konuşalım?'ı inceledi.
190 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Okudukça tekrar bir üst satıra geçip ,tekrar tekrar okuyabileceğimiz , okuduktan sonra okudum , bitti deyip rafa kaldırmayacağınız, akıcı , anlaşılır bir şekilde yazılmış kitap. Bilgi yüklü hazine.
Şeyma Reyhan GZN
Şeyma Reyhan GZN Çocuklarımızla Cinsellik Hakkında Nasıl Konuşalım?'ı inceledi.
190 syf.
Çocuğunuz olsun olmasın, yaşadığımız toplumda, doğrudan yada dolaylı olarak tanık olduğumuz sorunların, neden olduğunu eşcinsellik dahil, erken cinsel deneyimlerin yaşanma sebeplerini çok net bir dille ifade ediyor. Bu tür durumlarla nasil başaçıkılabilir. Nasıl destek alınabilir gibi konularda profesyonel bir bakis açısıyla yol gösteriyor. Emeği geçen herkesi tebrik ederim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Bengi Semerci
Tam adı:
Prof. Dr. Bengi Semerci
Unvan:
Türk Psikiyatrist, Hekim, Akademisyen, Yazar, Profesör
Doğum:
İstanbul, Türkiye, 1963
Bengi Semerci (d. 1963, İstanbul), profesör doktor unvanı bulunan Türk psikiyatrist, hekim, akademisyen ve yazar.

İlk, orta ve lise eğitimini babasının görevi nedeniyle çeşitli illerde yaptı. 1986 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. Zorunlu hizmetin ardından erişkin psikiyatrisi uzmanlığı eğitimi aldı. Ardından Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde çocuk ve ergen ruh sağlığı uzmanlık eğitimine başladı. İkinci uzmanlık eğitimini tamamladıktan sonra, Hacettepe Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmaya devam etti. 1999 yılında doçent, 2004 yılında profesör oldu. Prof. Dr. Bengi Semerci 2000 yılında Ankara’dan ayrılarak, çalışmalarına İstanbul’da devam etti. Serbest hekimliğin yanı sıra, 2004-2009 yılları arasında Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Anabilim Dalı başkanlığı yaptı ve 2011 yılına kadar Yeditepe Üniversitesi'nde öğretim üyeliğine devam etti. Ayrıca, 2002-2004 yılları arasında Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde lisans, 2007-2008 öğretim yılında Doğuş Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nde yüksek lisans dersleri verdi. Halen İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’n de psikoloji dersleri ve Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde çocuk psikiyatrisi dersleri vermektedir.

Bengi Semerci Enstitüsü

Akademik çalışmalarının yanı sıra serbest hekimlik, aile ve kurum eğitimleri, kurumsal danışmanlık da yapan Semerci 2007 yılında Bengi Semerci Enstitüsü'nü kurarak, yürüttüğü eğitim çalışmalarını tek çatı altında topladı. Hekim olarak çocuk, genç ve erişkin hastalarını tedavi ve takip etmenin dışında, verdiği eğitimleri, bireysel ve kurumsal danışmanlığı, kitap ve diğer yazı çalışmalarını ve bunların yanı sıra sosyal projeleri Bengi Semerci Enstitüsü’nde sürdürmektedir.

Sunduğu programlar

Halk eğitimleri çalışmaları kapsamında 2006 yılında ATV'de Hadi Paylaşalım, 2008 de TRT 1'de Yaşam Sohbetleri adlı psikiyatri programını, 2010 yılında Habertürk TV kanalında, Prof.Dr. Kemal Sayar ile birlikte Psiko-Analiz adlı programları hazırlayıp sunmuştur.

Sosyal projeler

Semerci, sosyal projelerde aktif olarak yer almakta, özellikle koruma altındaki yuva çocukları, sokak çocukları, suça sürüklenen çocuklar, ticari cinsel sömürüye uğrayan kız çocukları, aile içi şiddet, aile yapısı ve sorunlara ilişkin projelerde gönüllü çalışmalarını, sivil toplum örgütleri ve uluslararası kuruluşlarla işbirliği içinde sürdürmektedir. Ayrıca, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nda bu konulara ilişkin bakan danışmanlığı yapmıştır. Ticari cinsel sömürüye uğrayan kız çocukları ile ilgili yaptığı çalışma ile Avrupa’da ödül kazanmıştır. Daha adil bir dünya için üç yıldır İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından düzenlenen Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nin düzenlemesinde aktif olarak çalışmaktadır.

Üyelikleri

İstanbul Çocukları Vakfı yönetim kurulu üyesi, Türk Çocuk ve Genç Psikiyatrisi, Türkiye Psikiyatri, Türkiye Psikofarmakoloji, Nöropsikiyatri, Politik psikiyatri, Dünya DEHB Federasyonu, Amerikan Çocuk ve Adolesan Psikiyatri Birliği ve Amerikan Psikiyatri Birliği dernekleri üyesidir. 2006–2011 yılları arasında Ulusal Sosyal Hizmetler Danışma Kurulu üyeliği yapan Prof. Dr. Semerci, ayrıca Dünya Psikiyatri Birliği (WPA) Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Çalışma Birimi, Amerikan Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Birliği (AACAP) medya komitesi’n de çalışmaktadır. Journal Attention Deficid dergisinin Editorial Board'unda görev almakta ve Klinik Psikofarmakoloji Dergi'sinin Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Editörlüğünü sürdürmektedir.

Yazıları

Semerci’nin Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu başta olmak üzere yurt dışı ve yurt içinde yayınlanmış bilimsel makalelerinin yanı sıra çeşitli dergilerde yayınlanmış yazıları bulunmaktadır. Hacettepe AIDS Tedavi ve Araştırma Merkezi müdür yardımcılığı yaptığı 1997–2000 yılları arasında gençler için cinsel sağlık ve AIDS eğitimleri vermiş olan Semerci’nin bu çerçevede AIDS eğitim kitaplarında yazdığı bölümler bulunmaktadır. Sabah Gazetesi Cumartesi ekinde, Parents, Kariyer ve Elegans dergilerinde düzenli yazıları yayınlanmaktadır. Ayrıca Alfa Yayınları'ndan çıkmış, Duyguların Şifresi, Birlikte Büyütelim (Çocuk Ruh Sağlığı), Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (Bebeklikten Erişkinliğe, Prof.Dr. Atilla Turgay ile birlikte), Artık Büyüdüm (Ergen Ruh Sağlığı, Aileler ve ergenler için), Hedef: Başarı, Çocuklarımızla Cinsellik Hakkında Nasıl Konuşalım ve Merkez Kitaplar'dan çıkan Sınav Stresi ve Başa Çıkma Yolları (Her sunum bir sınavdır) kitapları ile Yeşil Dinazor Yayın Evi’nden 06–12 yaş çocukları için çıkan Duygularım ve Davranışlarım serisinden sekiz kitabı, mesleki eğitim kitaplarında yazılmış kitap bölümleri bulunmaktadır. İngilizce bilen Semerci evli ve bir çocuk annesidir.

Yazar istatistikleri

  • 18 okur beğendi.
  • 136 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 139 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.