1000Kitap Logosu
Bertrand Russell

Bertrand Russell

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.2
2.386 Kişi
8bin
Okunma
1.405
Beğeni
37bin
Gösterim
Tam adı
Bertrand Arthur William Russell, 3. Earl Russell
Unvan
Britanyalı filozof, matematikçi, tarihçi, toplumsal eleştirmen
Doğum
Trellech, Monmouthshire, Britanya, 18 Mayıs 1872
Ölüm
Penrhyndeudraeth, Galler, Britanya, 2 Şubat 1970
Yaşamı
Hayatının çeşitli dönemlerinde kendisini liberal, sosyalist ve barışsever olarak tanıtmış ayrıca hiçbirine derinden bağlı olmadığını itiraf etmiştir. Monmouthshire'de İngiltere'nin önde gelen aristokrat ailelerinden birinin ferdi olarak dünyaya gelmiştir. Russell 1900 lerin başında İnglizlerin "idealizme karşı isyanı" na öncülük etmiştir. Gottlob Frege ve Ludwig Wittgenstein ile birlikte analitlik felsefenin kurucusu kabul edilir. A. N. Whitehead ile birlikte Principia Mathematica adlı kitabı yayınlamıştır. Felsefi denemesi ''On Denoting''(İfade Üzerine) adlı eseri felsefinin paradigması olarak kabul görür. Aynı zamanda geniş bir çevrece 20. Yüzyılın önde gelen mantıkçılarından biri olarak kabul görür. Çalışmaları mantık, matematik, dilbilim, bilgisayar teknolojisi ve filozofiyi, özelliklede dil felsefesi, epistemoloji ve metafiziği önemli ölçüde etkilemiştir. Russell önde gelen savaş karşıtlarındandır. Serbest ticareti ve anti emperyalizmi desteklemiştir ve barışsever tutumundan dolayı Birinci Dünya Savaşı sırasında hapishanede yatmıştır. Daha sonra Adolf Hitler'e karşı kampanyalar düzenlemiş, Stalinci totalitarizm'i eleştirmiş, Vietnam Savaşı'ındaki tutumu nedeniyle Amerikan hükümetini suçlamıştır. Aynı zamanda nükleer silahsızlanmanın dobra savunucularındandır. Son eylemlerinden bir tanesi İsrail'in Orta Doğu'daki ülkelere karşı izlediği tutumu eleştirdiği bir bildiri yayınlamasıdır. İnsan Haklarını ve düşünce özgürlüğünü savunduğu yazıları dolayısıyla 1950 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görülmüştür. Kaynak: tr.wikipedia.org/wiki/Bertrand_Russe...
Mutlu Olma Sanatı
OKUYACAKLARIMA EKLE
Aylaklığa Övgü
OKUYACAKLARIMA EKLE
Sorgulayan Denemeler
OKUYACAKLARIMA EKLE
Din ile Bilim
OKUYACAKLARIMA EKLE
Evlilik ve Ahlak
OKUYACAKLARIMA EKLE
Eğitim Üzerine
OKUYACAKLARIMA EKLE
İktidar
OKUYACAKLARIMA EKLE
Dünya Görüşüm
OKUYACAKLARIMA EKLE
Felsefe Sorunları
OKUYACAKLARIMA EKLE
Felsefe Yapma Sanatı
OKUYACAKLARIMA EKLE
Varoluşçunun Bunalımı
OKUYACAKLARIMA EKLE
Neden Hıristiyan Değilim
OKUYACAKLARIMA EKLE
192 syf.
·
3 günde
·
Puan vermedi
Kitap adının da vaat ettiği üzere mutlu olma sanatının inceliklerinden bahsediyor. İlk kısmın her bölümünde mutluluk savaşında karşımıza çıkan bir başka düşmanı ele alıp onları hangi gözle görürsek yenilmeyeceğimizi inceliyor. Bu düşmanlar yorgunluk, rekabet, kamuoyu korkusu gibi hemen her hayatın içinden düşmanlar. İkinci bölümde ise mutluluk için gerekenler sıralanıyor. Kısaca özetlemek gerekirse, mutlu olmak dış etkenleri sorumlu tutmadan, dışa tutumumuz üzerinde çalışarak kazanılacak bir savaş. Mutsuz eden durumun çözümünün mümkünlüğünü sakince sorgulamak, değilse de yolumuza bakmak akla yatkın bir tavır olabilir mesela. Kitabı benim için en başarılı kılan yönlerinden birisi tam bir dengeyi tavsiye etmesi. İlk bölümdeki can sıkıntısını da kabul edebilme tavsiyesine mukabil ikinci bölümde keyif almayı bilmek var. Yani mümkün olduğunda ve olmadığında mutluluğa erişmek nasıl bir süreç. Zaten yazar da kitabın sonunda bu amacına şöyle değiniyor: "Ölçülü olma (her şeyin ortası) öğretisi ilgi çekici değildir ve ben gençken bu düşünceyi küçük görüp reddettiğimi anımsıyorum, çünkü o günlerde hayran olduğum şey, kahramanlık gerektiren aşırılıklardı. Ne var ki, gerçek her zaman ilgi çekici değildir ve birçok şeye, başka bir nitelikleri olmadığı halde, ilgi çekicilikleri yüzünden inanılır. Ölçülü olmaya gelince, ilgi çekici olmayabilir, ama pek çok durumda yararlı olan bir öğretidir." Bilmiyorum, benim mutlu olmayı birinin bana öğretmesine dair talebimin güçlülüğü bunda ne kadar rol oynadı ama bana kalırsa kitap gerçekten de insanı teskin ediyor. Başladığımda olduğum kişi değilim artık :) Ayrıca Russell'ın deyim yerindeyse bir halk filozofu olup kompleks bir dil ya da kuram kaygısı taşımayan tarzı, tatlı tatlı sohbet ediyormuşçasına kitabın akmasını sağlıyor. Bir bu kadar daha olsa yorulmadan okuyacaktım. Şimdi de yeniden ihtiyaç duyduğumda açıp göz atacağım, ne okusam diye soran arkadaşlarıma önerebileceğim bir kitap oldu. İyi okumalar.
Mutlu Olma Sanatı
7.9/10
· 2.451 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
28
192 syf.
·
8 günde
·
Puan vermedi
Adı üstünde Russell'dan mutlu olmaya dair bazı tespitler. Ama ben sadece en çok ilgimi çekeni paylaşmak istiyorum sizinle. Russell'a göre mutlu olabilmenin en kolay yollarından biri ilgi alanlarınızın çok ve çeşitli olması. Örneğin ormanda sıradan bir insanın yürüdüğünü düşünelim. Başta ağaçlara, yeşile hayran kalır ancak bir süre sonra manzara ilgisini çekmemeye başlar. Yürüdükçe sıkılacaktır. Fakat böceklere ya da farklı bitkilere ilgi duyan bir insan mesela. Hem o yürüyüş sırasında aldığı haz çok çok daha fazla olacaktır hem de çok daha geç sıkılacaktır orada yürümekten. Size yüzünden gülümseme eksik olmayan erkek arkadaşımdan bahsetmek istiyorum. Birbirinden farklı birçok ilgi alanı var. Köpekler, voleybol, tenis, müzik, arabalar gibi. Onunla sahilde yürürken mesela, gördüğü her köpeğin cinsine dikkat etmesi, duyduğu her şarkıdaki enstrümanları anlamaya çalışması, bu gibi küçük şeyler belki ama böyle ilgiler hem onun sahilde yürümekten bana göre daha çok zevk almasını hem de daha mutlu hissetmesini sağlıyor. (canım ben de çok zevk alıyorum da örnek olsun diye) Eh toparlamam gerekirse: mutlu olmak için - mutluysanız da daha mutlu olmak için- ilgi alanlarınızı genişletin. Bir şeylere zorla ilgi duyun demiyor tabi Russell ancak bir şeylere biraz daha dikkatli bakarsanız onda ilginizi çeken bir şey mutlaka bulacaksınız.
Mutlu Olma Sanatı
7.9/10
· 2.451 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
4
128
192 syf.
·
5 günde
·
Puan vermedi
Mutluluk, TDK sözlüğünde “Bütün özlemlere eksiksiz ve sürekli olarak ulaşılmaktan duyulan kıvanç durumu, ongunluk, kut, saadet, bahtiyarlık, saadetlilik” olarak tanımlanmakta. Tanımdan yola çıkarak söyleyecek olursak, bütün özlemler eksiksiz giderilebilir mi? Öyleyse mutlu olunabilir mi? Herkesin hayatında mutlu olduğu anlar mevcuttur. Aksinin olduğu gibi. Peki her duygu hayattan ise, neden özellikle mutlu olmak için bu kadar çok çabalıyoruz? Çünkü kendimizi unuttukça bu denge mutsuzluk lehine bozuluyor. İnsan olarak mutluluktan beklentimiz ne? Beklentilerimiz hayatımızı şekillendiriyor. Değişen zamanla birlikte beklentilerimiz ve bunun izdüşümü duygularımız da yeniden biçimleniyor. Dolayısıyla mutluluktan beklentimiz zamana, kişiye göre oldukça farklılık gösteriyor. Russel, mutluluğun çabalayarak elde edilebilecek bir şey olduğunu düşündüğü için bu uğraşa, Mutlu Olma Sanatı adını veriyor. Elbette bu uğraşın ilk adımı kendini tanımaktan geçiyor. İş, aile, din, komuoyu gibi birçok farklı alanda farkında olarak ya da olmayarak hissettiğimiz sıkışmışlığı çözemedikçe, mutluluğun hep bizden uzaklaşacağını söylüyor. Bu doğrultuda bakışımızı içimize çevireceğimiz konularda açıklamalar yaparak, kendi mutsuzluk kaynağımıza ulaşmamızı hedefleyen kitap, devamında bu duyguyu iyileştirebilmek için de önerilerde bulunuyor. Kitaba başlamadan önce zor bir metin beklediğimi fakat aksine oldukça akıcı bir okuma sunduğunu söylemeliyim. Bu tarz kitaplar, bir anda okuyucunun hayatını değiştirmez fakat belli bir farkındalık oluşturarak hayatında oluşturacağı yeniliğin kıvılcımını ateşleyebilir. Benim gibi beklettiğiniz bir kitapsa, daha fazla ertelememenizi dilerim. İyi okumalar.
Mutlu Olma Sanatı
7.9/10
· 2.451 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
29