Beyza Özaydın

Beyza Özaydın

Yazar
7.8/10
6 Kişi
·
15
Okunma
·
3
Beğeni
·
50
Gösterim
Adı:
Beyza Özaydın
Unvan:
Yazar
Doğum:
Tekirdağ, Türkiye, Şubat 2000
Şubat 2000 Tekirdağ doğumlu. Yaşamına Tekirdağ ilinin Çorlu ilçesinde devam eden yazar Yalova Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okuyor. On üç yaşından beri paylaştığı Wattpad adlı platformdaki yazılarından biri olan Benimle Yan adlı kitabı 145 milyon okunma sayısıyla Wattpad Türkiye’nin en çok okunan kitabı. Sahte Güz, Siyahın Çırağı gibi sevilen kitapları da olan Wattpad’te 119 bin takipçiye ulaşan Beyza Özaydın yazmaya ve hayal gücünü insanlarla paylaşmaya devam ediyor.
"Sağlığını, güvenliğini, mutluluğunu düşünerek yaşarsan yaşamış sayılmazsın. Hatalar yapman gerekir ki yaşadığını hissedesin."
Beyza Özaydın
Sayfa 52 - Epsilon Yayınevi - Ayaz Barkın
560 syf.
·10/10
Şu an bu incelemeyi yazarken ne kadar zorlandığımı kimse anlayamaz sanırım. Bundan yaklaşık beş sene önce Wattpad'i ilk defa duyduğum zamanlarda siteye girip üye olmuştum ve Kiraz Mevsimi isimli bir hikayeyle karşılaşmıştım. O zamanlar bitmiş hikayelerin bile 2-3 milyon okunması büyük olaydı çünkü daha yeni yeni yayın evleri işin içine karışmıştı. O zamanlar henüz tamamlanmamasına rağmen Kiraz Mevsimi'nin 30 milyon üzerinde okunması vardı ve giderek artıyordu. Kitap bitmeden önce basılacağına emin olduğumdan yarım kalmasın diye okumayı reddettim uzun bir süre ve satın alıp okurum diye düşündüm. Tabii o gün bir türlü gelmeyince ve sabırsızlıktan öleceğimi fark edince Wattpad'in altını üstüne getirdim ama kitabı bulamadım. Çünkü adı Benimle Yan olarak değiştirilmişti ve 60 milyonun üzerinde okunması vardı. (Şu an ise 146 milyonun üzerinde okunmayla Wattpad Türkiye'nin en çok okunan kitabı.) Heyecanla kitabı milyonlarca kez okurken benim yaşlarımda bir genç kızın bu kadar iyi bir mizah anlayışına sahip olması ve bunu başkaları üzerinden bu kadar iyi yansıtabilmesine hayran oldum hala da çevredeki tek Grinch ben olduğumdan hayran kalmaya devam ediyorum.

Benimle Yan, ya da Kiraz Mevsimi, hayatımı kurtardı diyebilirim. Tek bir bölümü ile bile beni kahkahalarla güldüren başka bir kitap okumadım bu güne kadar ve okuyabileceğimi de zannetmiyorum. Tabii Beyza Özaydın daha komiğini yazmazsa. Gerçekten bu kitap olmasaydı lisede hayatta kalamazdım sanırım ve son dört-beş yılda okuduklarıma eklediğim kitapların sayısı da bu kadar büyük olmazdı muhtemelen. Oda arkadaşlarım, öğretmenler ve öğrencilerden gördüğüm zorbalıklara rağmen akıl sağlıma hala sahipsem bu Benimle Yan sayesinde oldu ve ne kadar büyük kusurları olursa olsun bu kitap her zaman gözümde en kusursuz olan kitap olarak kalmaya devam edecek bu nedenle.

Yazar her ne kadar kitabı ilk yazdığında çok genç olduğundan dolayı kitap olarak çıkarmayı reddettiğini söylese de bir gün kitabı ellerime alıp okuyacağımı biliyordum ve beş yıl gecikmeli de olsa sayfalarını çevire çevire, altlarını çize çize okumak çok iyi geldi. En güzel yerinde kesilmiş ama ikinci kitap ne zaman çıkarsa çıksın onu da aynı heyecanla sanki hiç okumamışım gibi okuyacağım. Umarım Beyza Özaydın bunun gibi güzel hikayeler yazmaya devam eder, çünkü ben kesinlikle yazdıklarını okumaya devam edeceğim.

Bu kadar kitabın benim için öneminden bahsettim ama biraz da tabii ki gördüğüm kusurlara değinmek istiyorum. Daha sonrasında bol bol sevdiğim yerlerden de bahsedeceğim.

Kitapta Selin'in babasının hastanede olduğu öğrenilen bölümde Selin'in daha önce geçirdiği kazadan bahsediliyor. Wattpad'deyken Masal'ın Selin hakkında bilgi topladığı bölümler vardı ancak kitaba eklenmemiş bu bölümler. Bu nedenle Selin karakteri biraz içi boş kaldı kitap boyunca. Bu kitap için pek sorun olmasa da gelecek kitaptaki önemi göz önünde bulundurulursa biraz sorun çıkacakmış gibi geliyor. Aynı zamanda bu Egemen'le ilgili de geçerli. Masal'ın ortadan kaybolduğu bölümlerin Masal'ın ağzından olduğu kısımlar da vardı yine Wattpad'de ve kitapta sadece Ayaz'ın ağzından olan kısımlar eklenmişti. Egemen'in sonraki kitaptaki önemi ve Masal'ın Ayaz'a tepkileri ile ilgili oldukça önemli bölümlerdi. Umarım diğer kitapta bu boşluklar doldurulur. Ayrıca bu kitapta da Wattpad'de de Ayaz'ın ölen kardeşi, Anıl'ın deyimiyle İrem bacı ve Atalay'ın atılanların atıldığı okuldan atılması ile ilgili hiçbir şey anlatılmamıştı. Umarım ikinci kitapta bu boşlukların hepsi dolar ve beş yıllık merakım son bulur.

Kitapta yapılan en sevdiğim değişiklerden biri Anıl'ın çok daha önce kurguya eklenmesi oldu. Belki gıybet çıkar diye cebinde çekirdek taşıyan bir kanki tabii ki de bu kitapta bolca yer almalıydı. Ayrıca Alev'in tatil bölümlerinde çok bulunmamasını sevdim, karakterin geleceğini düşündüğümde böyle olması çok daha mantıklı. Ama tatil bölümleri bu nedenle oldukça kısalmış ve bunun kurgu açısından kötü olduğunu düşünüyorum, başka bir şeylerle doldurulmuş olsaydı keşke o kısımlar çünkü Ayaz olması gerekenden çok daha kısa sürede yola gelmiş oldu bu yüzden.

Ayrıca yazarın bazı komik olmak yerine kırıcı olan esprileri de çıkarmasına memnun oldum. Kitaba yakışmıyordu. Kitapta yine de bolca küfür ve argo olduğunu da belirtmeliyim ancak. Kurguda bu tarz ifadelerden hoşlanmıyorsanız kitaptan uzak durmanızı tavsiye ederim.

Başka nelerden bahsedebilirim diye düşünürken yine Masal'ın ortadan kaybolduğu anlardan sonrası aklıma düştü. Olayı çok çabuk es geçti yazar, sonraki bölümlerde Masal'ın o korkusundan bahsedilmeliydi. O kadar çabuk unutulmamalıydı. Ayrıca Hande'den de sürekli en yakın dost diye bahsedilmesine rağmen kendisine kitapta pek rastlanmaması mantıksızdı. Umarım ikinci kitapta bol bol Hande'li kısımlar olur.

Ama her şeye rağmen benim için oldukça eğlenceli ve güzel bir okuma oldu. Yeniden ergenlik zamanlarıma dönüş yapmış oldum ve ne kadar uzun zamandır Damon hakkında bir şey duymamış ya da flappy bird oynamamış olduğumu fark ettim. Bolca nostalji yaptım yani okurken, oldukça eğlenerek.

Kapaktaki illüstrasyona bayıldığımı belirtmeliyim ayrıca, turuncu bir şeyler görmeyi beklesem de harika olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Aklıma Ayaz'ın Wattpad'deki bölümlerde söylediği "Aşkımızı anlatan bir kitap yazmaya kalkışsam kesinlikle her sayfa otuz birinci sayfa olurdu, cildi turuncu renkte olurdu ve her cümlenin sonunda 'öpüşelim' yazardı. Ayrıca muhtemelen cümlenin tek kısmı sonu olurdu." kısmı geldi. İkinci kitapta yanına hediye olarak böyle küçük bir kitapçık yapsalar poster yerine çok daha güzel olur diye düşünüyorum. Umarım bu tarz bir şey yaparlar.

İkinci kitapla ilgili son birkaç şey söyleyerek incelemeyi bitireceğim çünkü yazmak istediğimden çok daha uzun bir inceleme oldu.

Kitap 2013'te yazılmaya başlandığı için o zaman popüler olan şimdi popülaritesi çoktan geçmiş olan pek çok şeyden bahsediyor. Yazarın fazladan özel bölümler ekleyeceğini de biliyorum ikinci kitaba. Umarım bu özel bölümleri eklerken aslında hikayede bir ay geçmiş olmasına rağmen 5-6 yıl sonrası ile ilgili şeyler eklemez. Ama eklese bile yine gülerek ve eğlenerek okuyacağıma eminim. Çünkü beş yıl sonra hayallerim gerçekleşerek elime alıp okuma imkanı bulabildim Benimle Yan'ı sonunda. Kurguda argodan ve küfürden rahatsız olmuyorsanız ve hızlı bir şekilde okunan oldukça eğlenceli ve badboy'u olmayan bir gençlik kitabı arıyorsanız Benimle Yan'ı okumanızı tavsiye ederim.
560 syf.
·9/10
Okuduğum en eğlenceli kitaplardan biri. Kurgusu iyi ayarlanmış. Mizahı oldukça iyiydi. Birazcık abartılan yerler olmuş ama onlarda Masal ile Ayaza yakıştı.

Yazarın biyografisi

Adı:
Beyza Özaydın
Unvan:
Yazar
Doğum:
Tekirdağ, Türkiye, Şubat 2000
Şubat 2000 Tekirdağ doğumlu. Yaşamına Tekirdağ ilinin Çorlu ilçesinde devam eden yazar Yalova Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okuyor. On üç yaşından beri paylaştığı Wattpad adlı platformdaki yazılarından biri olan Benimle Yan adlı kitabı 145 milyon okunma sayısıyla Wattpad Türkiye’nin en çok okunan kitabı. Sahte Güz, Siyahın Çırağı gibi sevilen kitapları da olan Wattpad’te 119 bin takipçiye ulaşan Beyza Özaydın yazmaya ve hayal gücünü insanlarla paylaşmaya devam ediyor.

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 15 okur okudu.
  • 9 okur okuyacak.

Yazarın sıralamaları