Bülent Arslan

Bülent Arslan

EditörTasarımcı
7.4/10
30 Kişi
·
8
Okunma
·
0
Beğeni
·
132
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
256 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Pembe, sayılar, matematik, şekiller, saat, yasak...

Kitabı da yazarı da daha önce duymamıştım. Entelektüel bir sohbetimiz sırasında beni Pessoa ile tanıştıran sevgili arkadaşım önerdi bu kitabı. ("Sen seversin" diyerek) Evet sevdim. Belki de distopya sevdiğim için atasını da sevmemek olmazdı. Benim için Orwell hala birinci sırada tabi ama Zamyatin'in ilginç bakış açısı da güzel geldi.

Kafa karıştırıcı yanları da var; kabul etmek gerekir. Belki bir sözelci okuyucu olmanın dezavantajı. Ama mantık güzel, açtığı yol güzel.

Distopya sevenler için tavsiye ederim.
%48 (121/256)
·Puan vermedi
Distopyaları çok sevmeme rağmen beni içine çekemedi, yaklaşık 2 kere başa dönüp okudum fakat konu her ne kadar ilgi çekici de olsa yazarın dili ve olayların gidişatı akışkan bir okuma zevki vermedi bana. Bundan sonra hiç okumadığım bir yazar okursam öncellikle dilin duruluğuna dikkat edeceğim...
256 syf.
·Beğendi·7/10
Bir çırpıda okunamayacak kadar yorucu kitaptır. Kabul edemeyeceğimiz distopik dünyanın sınırlarını çiziyor. Teknoloji hakimiyetli, insanların birer kodlama ürününe dönüştüğü dünyayı tasvir ediyor.
256 syf.
·11 günde·6/10
Ünlü distopyalara ilham verdiği söylenen Biz’e girmek zor. Zaten yabancı olduğumuz bir evren ve düzen anlatılıyor, bir de diyaloglarda konuşan sırasının belirsizliği kitabı okuyucu için daha da zorlaştırıyor. Kitap bölümleri, kahramanın tuttuğu günlükler şeklinde ve bu günlükler varolan düzene yabancı olanlara -bize, hitaben yazılmış. Dolayısıyla önce yeni bir olgu/mevzudan bahsedilip, sonra kurgu gereği, “şimdi siz bu ne bilmezsiniz” denip izahat veriliyor. Tabi bu defa okuyucu da “o ne, burda noluyo” diye devamlı az bilgiyle geriden geliyor. Okuyucunun bu devamlı karanlıkta kalma halinin bir kısmı yazarın amacı olabilir, ancak bir kısmının da benim elimdeki kopyanın, kitabın Rusça orijinalinden değil de, İngilizce’den çevrilen bir basımı (Versus Yayınları) olmasından kaynaklı diye düşünüyorum. Mümkünse Rusça orijinalinden çevrilen bir versiyonunu okuyun derim nacizane.
246 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Cesur yeni dünya ve 1984'ten önce okuma şansım olsaydı dediğim kitap. Bilim kurgu ve ütopya/distopya türlerine öncülük etmiş harika bir eser. Sürükleyiciliğe gem vurmak istemiyorsanız önsözü kitaptan sonra okuyun, hatta 1984'ü henüz okumadıysanız o kitabı okuduktan sonra okuyun.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 8 okur okudu.
  • 9 okur okuyacak.