Bünyamin Sürmeli

Bünyamin Sürmeli

Yazar
8.2/10
6 Kişi
·
12
Okunma
·
1
Beğeni
·
371
Gösterim
Adı:
Bünyamin Sürmeli
Unvan:
Meteoroloji mühendisi
Doğum:
İstanbul, 1975
Meteoroloji mühendisi Bünyamin Sürmeli, namı-ı diğer Havayı Koklayan Adam, Türkiye’de milyonların tanıdığı bir yüz. Her akşam CNN Türk ekranlarından sunduğu hava durumuyla yediden yetmişe herkesi meteoroloji programlarının müdavimi yapan Sürmeli, Hürriyet gazetesinde ve Yacht Türkiye dergisinde de okurlarıyla buluşuyor.
''Biz ne yapabiliriz?'' derseniz burada en önemli şey atık yağların lavabolara dökülmemesi. Çok basit, ama çok önemli!
Su tasarrufundan belki daha önemli! Bakın lavaboya dökülen 1 litre atık yağ, doğada bir milyon litre temiz suyu kirletiyor. 1'e 1 milyon. Herkesin yapması gereken ama maalesef bir çoğumuzun yapmadığı çok basit bir iş!
Bünyamin Sürmeli
Sayfa 51 - Doğan Kitap
''Sanal atmosferler üretip bu sanal atmosferi oluşturan bilgisayar programlarını hızlı çalıştırarak önümüzdeki 20, 50, 100 yıl sonrasında ki atmosfer durumlarını görmeye ve o zaman oluşacak koşulları anlamaya çalışıyoruz. Ama aynı sanal atmosferi, elimizde ki ölçülmüş bilgilerle geçtiğimiz yüzyıla doğru çalıştırdığımızda gerçek sonuçlara gidemiyoruz. Bildiğimiz geçmişi doğrulamayı beceremezken, önümüzde ki 20, 50, 100 yılı nasıl öngörebiliriz?''
Şimdi burada ''Öyle ya da böyle, netice de kötüye gidiş yok mu? Fark ne?'' diyebilirsiniz. ''Fark şu'' diyor bu bilim insanları: ''Vaktiyle karbondioksit yayarken atmosferi bu hale getireceğimizi bilmiyorduk ama bakın neler oldu? Eğer buna karşı elimizdeki modellerin önümüze koyduğu geleceğin iklimine göre önlemler alırsak, ama bu sefer de bu iddialar yanlış çıkarsa, atmosferi şimdiden kestiremeyeceğimiz başka bir felakete sürükleye biliriz.''
Peki ne mi istiyorlar?
''Atmosfere en alt seviyeden müdahil olun ve az tüketin. Az tüketmek demek, az enerji harcamak, az yakıt harcamak, az petrol kullanıp atmosfere az atık madde salmak demek. Atmosfer kendine göre yaşantısını sürdürecek ve siz müdahalede bulunmazsanız en güzel formu oluşturacak.''
Bünyamin Sürmeli
Sayfa 18 - Doğan Kitap
Okuduğumda benim çok ilgimi çeken şu araştırmayı sizin de okumanızı istiyorum. Özetleyerek aktaralım: İngiltere'nin güneyinde yaşayan Mavi Adonis Kelebeği ile başlayalım. Bu kelebeklerin soyu 1950'lerden bu yana yüzde 90 oranında azaldı. Çünkü hayatlarını sürdürebilmeleri için soğuk bölgelerde yaşamak zorundalar. Daha soğuk bölgelere, yani kuzeye gidebilmeleri için güçlü kanatlara ve göğüs kafeslerine ihtiyaçları vardı. Şimdi bu kelebek türünü İngiltere'nin kuzeyinde görmek mümkün. Yani adaptasyon açısından yol kat etmiş görünüyorlar. Uzmanlar kelebeklerin İngiltere'nin güneyinden kuzeyine göç edebilecek kadar güçlendiklerini düşünüyor.
İklim değişikliğine ilginç bir başka adaptasyon örneği ise Marmot adı verilen yer sincapları. Bu sincaplar Colorado'daki araştırma istasyonunda Kayalık Dağları (Rocky Dağları) Biyoloji Laboratuvarı'nda gözlemleniyor. 1962 yılından beri gözlem altındalar. Marmotları kış uykusundan sonra yakalayıp cinsiyetlerini, ağırlıklarını, kaydediyorlar; kan, dışkı ve tüy örneği alıyorlar. Elde edilen bulgular son dönemde sincapların kış uykusundan daha erken uyandığını, dolayısıyla daha çok beslendiklerini ortaya koyuyor. Ağırlıklarında ve tür sayılarında artış var. Artık bazı marmot türleri kış uykusunu atlıyor.
İşte böyle, insanlar dışındaki canlıların yaşam ve yaşam alanları aynen iklim gibi değişiyor. Sanayi ve teknolojinin gelişimiyle birlikte bu koşulları da biz değiştirir ve etkiler olduk. Her ses sürekli ''tüket'' diyor, dünyanın bir ucunda açlıktan ölenler, öbür tarafta 10 kişilik tüketen bireyler!
Hep bahsediyoruz; dünyamız yaratıldığından bu yana iklimi değişiyor, yani bu ısınmalar ve soğumalar onun yaşantısı. Ancak bu tüketim, dolayısıyla üretim çılgınlığıyla atmosfere bir takım gazlar yayıyoruz, makus kaderi öne çekiyoruz. Bu sorumluluğu kabul etmek işimize gelmiyor, işin komiği sorumlu sorumsuzlar olarak bir de iklim zirveleri yapıyoruz.
Bünyamin Sürmeli
Sayfa 29 - Doğan Kitap
İstatistiklere bakıldığında dünya nüfusunun yüzde 11'i, yani 800 milyona yakın kişi hala temiz olmayan suyu içiyor. Maalesef istatistiki kayıt okumak kalbi ve vicdanı çok zaman harekete geçirmiyor. Bu nedenle şöyle anlatmaya çalışayım: Her gün yaklaşık 3 bin çocuk temiz olmayan su içmeye bağlı hastalıklar nedeniyle ölüyor, her gün 3 bin çocuk!
Dünyanın bir ucunda çocuklar ölürken insanoğlunun suyunu kullanmakta iktisatlı davranıyor muyuz? Tabii ki hayır, zira kullanılıp kirletilen kaynak suyu miktarını son 50 yılda üç katına çıkarttık.
Bünyamin Sürmeli
Sayfa 49 - Doğan Kitap
Meteorologlar, tayfunlara kadın ismi verilmesinin nedenini"çünkü tahmin edilmeleri, keşfedilmeleri zor... şeklinde açıklıyorlar.
Şimdi burada" Öyle ya da böyle, neticede kötüye gidiş yok mu ? Fark ne ?" diyebilirsiniz. "Fark şu" diyor bu bilim insanları. "Vaktiyle korbondioksit yayarken atmosferi bu hale getireceğimizi bilmiyorduk ama bakın neler oldu. Eğer buna karşı elimizdeki modellerin önümüze koyduğu geleceğin iklimine göre önlemler alırsak, ama bu sefer de bu iddialar yanlış çıkarsa, atmosferi şimdiden kestiremeyeceğimiz başka bir felaketin içine sürükleyebiliriz."
hiçbir zaman hiçbir şey için geç değildir klişesini biliyorsunuz. Bu klişenin geçerli olmadığı tek yer iklim. Zira atmosferin hep bahsettiğimiz bir refleks süresi var. O nedenle biz şu anda önümüzdeki 40 - 45 yılın havasını rezerve etmiş durumdayız. Dolayısıyla önümüzdeki 40-45 yıl anca havamızı alırız.
lavaboya dökülen 1 litre atık yağ doğada bir milyon litre temiz suyu kirletiyor. 1'e 1 milyon. Herkesin yapması gereken ama maalesef birçoğumuzun yapmadığı basit bir iş.
Bugünkü Taksim semtinin ismi,on sekizinci yüzyılda Galata ve Beyoğlu"nun su ihtiyacını karşılamak için inşa edilen su binasıyla ilişkilidir; çünkü o bölgenin suyu, bu su binasından "taksim" ediliyordu.
Fosfor bilgisayar ekranlarında görsellerin çözünürlük ve aydınlığı için kullanılan bir kimyasal. Bilgisayarlarda kullanılan bu fosfor kaplaması, kadmiyum, çinko gibi ağır metaller içeriyor. Eğer bir şekilde ekranınız kırılır ve elinize fosfor bulaşırsa hastaneye gitmeniz gerektiğine dair uyarılar bile var.
220 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Küçüklüğümden beri ne zaman kar yağacak diye televizyondaki raporlarını kaçırmadığım havayı koklayan adamın kitabını keyifle okudum. İçerdiği bilgiler bakımından faydalıydı ve dili anlaşılırdı ki Yazar kitabında özellikle herkesin anlayabileceği bir dil kullanmış. Meteorolojiye, gezegenimize ve geleceğimize önem veren herkese tavsiye ederim.
220 syf.
·84 günde·Beğendi·7/10
Bünyamin Sürmeli, Nam-ı diğer 'Havayı Koklayan Adam'.

Hava durumu tahminlerini ilgiyle takip ettiğim için, kitabını büyük bir hevesle alıp okudum.

Öncelikle kitap, yazarın Yacht Türkiye dergisinde yer alan makalelerinden oluşuyor. (Yazılar bana kısa geldiğinden, bu benim için biraz hayal kırıklığı oldu)

Kitap daha çok küresel iklim değişikliğini konu alıyor ve durumun dünyamıza olası etkileri ve çözümlerini derleyip okuyucuya aktarıyor.
Ayrıca Yazar, genel coğrafya konularıyla beraber hava olaylarını (Yıldırım, Şimşek, Tayfun, Kasırga, Hortum, Kar, Yağmur vb.) detaylıca anlatıyor.
Bunun yanı sıra günlük meteorolojik olayların tahminine ilişkin basit gözlemle yapabileceğiniz tavsiyeler sunmakta. (Yazılar Deniz,Tekne dergisi için yazıldığından olsa gerek, çoğu bilgi denizcilere yönelik.)

Eğer havaya merakınız varsa kesinlikle tavsiye ederim.
220 syf.
·7/10
Kitap üç bölümden oluşuyor:
Ateş ve Sirkeli Bez
Havanın Halleri
Hava cıva su kurşun.
İlk bölüm olan Ateş ve Sirkeli Bez bence herkesin okuması gereken bilgilerin olduğu yazıları içeriyor. Özellikle öğrencileri bu konuda bilinçlendirmek insanlık ve dünya açısından olumlu sonuçlar verebilir. Kitabı bitirdiğinizde çok şey öğrenmiş oluyorsunuz. Kutuplar önceden ılık bir deniz olabilir mi? Karadeniz Akdeniz gibi olabilir mi? 2030’da ülkemizde beklenen değişimler neler? Yaz mevsiminde mi kış mevsiminde mi daha çok suç işlenir, neden? Yunus balıkları neden geminin önünü keser? Ege Denizinde çok ada olmasından dolayı yapılan çıkarım nedir? Bunlar ve daha pek çok sorunun cevabını bulacağınız kitapta küresel ısınmaya dair çok faydalı bilgiler bulabilirsiniz. İnsan olarak dünyayı ne hale getirdik öğrenebilirsiniz. Düşünerek okumanızı diliyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Bünyamin Sürmeli
Unvan:
Meteoroloji mühendisi
Doğum:
İstanbul, 1975
Meteoroloji mühendisi Bünyamin Sürmeli, namı-ı diğer Havayı Koklayan Adam, Türkiye’de milyonların tanıdığı bir yüz. Her akşam CNN Türk ekranlarından sunduğu hava durumuyla yediden yetmişe herkesi meteoroloji programlarının müdavimi yapan Sürmeli, Hürriyet gazetesinde ve Yacht Türkiye dergisinde de okurlarıyla buluşuyor.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 12 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 6 okur okuyacak.